Połącz się z nami

Kościół

Dzieci z całej Polski modlą się w ramach nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca

Opublikowano

dnia

Modlą się z nami dzieci z różnych zakątków Polski. Widzimy też zainteresowanie Polonii. Przygotowaliśmy materiały dla parafii polskich i polonijnych, więc zapraszamy wszystkich do włączania się i organizowania modlitwy w swoich środowiskach – powiedziała Family News Service Malwina Wyszyńska, koordynator nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca dla dzieci w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Krzeptówki to centrum głoszenia orędzia fatimskiego w Polsce. W każdą pierwszą sobotę miesiąca sanktuarium organizuje nabożeństwo wynagradzające, o które prosiła Matka Boża w Fatimie. Od 2 kwietnia br. odbywa się ono także w formule przeznaczonej dla dzieci.

„Matka Boża objawiła się przecież małym dzieciom, które ufnie podjęły przekazane im zadanie. To samo czynią dziś ich rówieśnicy” – podkreśliła Malwina Wyszyńska.

Organizatorka podkreśliła dużą rolę rodziców w zachęcaniu dzieci do uczestnictwa w nabożeństwie pierwszych sobót.

„Warto zacząć od zapoznania dzieci z historią objawień w Fatimie i życiem fatimskich wizjonerów. Na naszej stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl znajduje się sekcja wideo, gdzie udostępniliśmy filmy animowane” – podkreśliła koordynator.

Specjalne zaproszenie do dzieci skierował rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas. Zachęcił, aby potraktować pierwsze soboty jako akt miłości.

„Skoro wiecie, że Matka Boża was kocha, pokażcie jak bardzo wy Ją miłujecie. Nieustannie okazujcie Matce Bożej i Jej Niepokalanemu Sercu waszą wielką miłość” – powiedział ks. Cabecinhas.

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca na Krzeptówkach w Zakopanem składa się z czterech elementów: jedna część różańca św., 15-minutowa medytacja nad jedną lub kilkoma tajemnicami, msza z Komunią św. oraz spowiedź.

Wszystkie warunki należy odprawiać w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

Dzieci w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 mogą odbyć takie nabożeństwo przygotowane specjalnie dla nich, po którym rozpoczyna się nabożeństwo dla dorosłych.

Mali czciciele Maryi mogą też zbierać podpisy uczestnictwa na obrazkach. Po skompletowaniu pięciu podpisów dzieci mogą wysłać obrazki do sanktuarium, dzięki czemu zostaną wpisane do specjalnej księgi. Zostanie ona przekazana do Fatimy, gdzie za dzieci odprawiona będzie msza św.

Dzieci, ich bliscy i opiekunowie mogą włączyć się we wspólną modlitwę na kilka sposobów. Jedna opcja to uczestnictwo dzieci w pierwszych sobotach w sanktuarium na Krzeptówkach.

„Przyjeżdżają do nas rodziny nawet z dalekich zakątków Polski. Mamy rodziny z Rzeszowa, Łodzi, nawet z Gdańska, które przybywają specjalnie na to nabożeństwo” – zaznaczyła koordynator modlitwy przy zakopiańskim sanktuarium.

Dzieci mogą też łączyć się z sanktuarium poprzez transmisję internetową albo odprawiać pierwsze soboty we własnej parafii. Można korzystać z materiałów dostępnych na stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl.

W przypadku uczestnictwa online mszę i spowiedź trzeba odprawić w swoim kościele. Do spowiedzi można przystąpić w pierwszą sobotę lub wcześniej, gdy w ten dzień nie ma takiej możliwości.

Pierwsze nabożeństwo dla dzieci odbyło się w pierwszą sobotę kwietnia br., kiedy przypadała też kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Poza tym kościół na Krzeptówkach jest wotum wdzięczności za uratowanie życia papieża Polaka przez Matkę Bożą Fatimską.

W pierwszym nabożeństwie dla dzieci uczestniczyło online ok. 7 000.

„Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także szkół” – zaznaczyła Malwina Wyszyńska.

Organizatorzy zachęcają, aby nie poprzestawać na pięciu pierwszych sobotach, ale żeby stały się one comiesięczną praktyką.

Z każdym miesiącem przybywa dzieci i rodzin uczestniczących online i stacjonarnie. Malwina Wyszyńska jest wdzięczna rodzicom i dziadkom za zaangażowanie w fatimską formację dzieci i wnuków.

„Dzięki determinacji starszych uczestnictwo dzieci jest możliwe. Słyszymy wiele ciepłych słów radości i wdzięczności ze strony tych rodzin. Odzywają się do nas osoby świeckie, które chcą podjąć tę inicjatywę i zrealizować nabożeństwo w swojej parafii. Właśnie osoby świeckie są szczególnie zaproszone, aby promować oraz inicjować to dzieło w swoich parafiach i środowiskach” – powiedziała koordynator pierwszych sobót na Krzeptówkach.

Obecnie pierwsze soboty dla dzieci organizuje ponad 30 parafii.

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca związane jest z objawieniami Maryi, która przekazała Łucji, jednej z wizjonerek fatimskich, cztery warunki tego nabożeństwa.

Polskim centrum propagowania ducha fatimskiego jest Sanktuarium Narodowe na Krzeptówkach w Zakopanem, które stanowi wotum wdzięczności za uratowanie życia św. Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r., kiedy przypadała rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Więcej informacji: pierwszesobotydladzieci.pl, pierwszesoboty.pl, sekretariatfatimski.pl, smbf.pl

Family News Service

 

 

Foto: YouTube

Kościół

Wybijanie żuru i Dzień Garkotłuka czyli Wielki Post w dawnej Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielki Post to 40-dniowy okres przypadający przed Wielkanocą, czas pokuty, wyciszenia, przygotowania się do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jak obchodzono go w dawnej Polsce?

W dawnej Polsce w czasie Wielkiego Postu nie jadano mięsa, tłuszczy, a nawet nabiału. Jadano głównie żur, ziemniaki, gotowaną rzepę, chleb oraz śledzie.

Kalendarz liturgiczny wpisywał się w roczny cykl pór roku – Wielki Post wypadał na przednówku kiedy kończyły się zgromadzone zapasy, a na nowe zbiory trzeba było jeszcze długo czekać.

Nie urządzano zabaw, zamykano na klucz instrumenty muzyczne i nie palono tytoniu.

Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa dawniej zwana też Wstępną Środą. Nad ranem wracano z zabaw, a w karczmach o północy wysypywano popiół lub wnoszono śledzia, co oznaczać miało początek postu. Już od świtu gospodynie czyściły popiołem garnki i patelnie z resztek tłuszczu zwierzęcego.

W wierzeniach ludowych popiół, którym kapłan posypywał głowy miał różnorakie właściwości lecznicze. Dawniej do kapłana podchodził tylko senior rodziny, któremu posypywano głowę oraz wsypywano popiół w modlitewnik, którym po przyjściu do domu w uroczysty sposób posypywał głowy reszcie domowników.

Innym popielcowym zwyczajem było także obnoszenie po wsi garnka z żurem a w domach i karczmach wieszano śledzia lub jego szkielet. Żur i śledź były symbolami postu. Te dwie uprzykrzone potrawy żegnano z radością dopiero w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę.

W wielu regionach istniał zwyczaj „wybijania żuru” – rozbijano garnki z żurem wymieszanym z błotem, wapnem i brudną wodą. Zwyczaj ten miał dwojakie znaczenie: symboliczne pożegnanie się z żurem spożywanym przez cały okres Wielkiego Postu, ale także była to forma zalotów, ponieważ garnki rozbijano o progi tym domostw, gdzie mieszkały młode dziewczęta.

W połowie Wielkiego Postu obchodzono Półpoście (Śródpoście), kiedy zawieszano na jeden dzień surowe reguły wielkopostne.

W środę młodzi chłopcy ogłaszali to chodząc po wsiach i miasteczkach z głośnymi terkotkami oraz kołatkami. Obchodzono wówczas także zwyczaj „wybijania półpościa” – młodzi chłopcy rozbijali garnki z popiołem o drzwi domostw, w których mieszkały panny. Stąd też potoczna nazwa tego dnia – Dzień Garkotłuka. Następnego dnia wracał nastrój powagi i wyciszenia.

Wielki Post kończy się w Niedzielę Palmową, zwaną także Kwietną lub Wierzbną.

Poświęconymi palmami kropiono dom, uderzano się nimi nawzajem, połykano także bazie. Zabiegi te miały zapewnić zdrowie i powodzenie.

Poświęcone palmy wtykano także na pola, w celu ochrony zasiewów i plonów przed gradem, suszą i powodzią, oraz obijano nimi drzewka owocowe, aby dobrze rodziły. Przed pierwszym wyjściem na pastwisko palmą uderzano także każda krowę. Miało to zapobiec psuciu i podbieraniu mleka przez czarownice oraz zapewnić, że krowy będą się dobrze pasły i doiły.

 

Źródło: Na Ludowo
Foto: wikipedia, Skansen kurpiowski

 

Czytaj dalej

Kościół

27 kwietnia w Rzymie obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie celebrowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii sprawowanej o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego – poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” – przekazała Vatican News Fundacja Jana Pawła II.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbyła się 27 kwietnia 2014 roku na placu Świętego Piotra. Uroczystości przewodniczył Papież Franciszek, obecny był także Benedykt XVI. Procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny Papieża z Polski trwały łącznie dziewięć lat.

Vatican News

 

Czytaj dalej

News USA

Szkoły katolickie w Kalifornii zamykają się m.in. z powodu obaw o bezpieczeństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Diecezja Oakland w Kalifornii ogłosiła, że z końcem roku szkolnego zamknie dwie prywatne szkoły katolickie we wschodniej części Zatoki San Francisco w związku z obawami o bezpieczeństwo i stwierdzonym procederem handlu ludźmi w jej okolicy. O problemie z którym boryka się Kalifornia mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu śledczego przeprowadzonego przez ABC 7 News rodzice szkoły katolickiej św. Antoniego, będącej częścią akademii Lumen Christi, zostali poinformowani o decyzji dwa tygodnie temu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ponad rok temu zespół dochodzeniowy ABC7 News poinformował o trwającym handlu ludźmi w okolicy w filmie przedstawiającym osoby świadczące usługi seksualne i alfonsów kręcących się w pobliżu szkoły. Skłoniło to FBI do zainstalowania kamer monitorujących i barier drogowych na ulicach w pobliżu placówki.

W listopadzie 2023 r. operacja Phoenix – zakrojona na szeroką skalę operacja prowadzona przez różne organy ścigania – rozbiła siatkę rzekomego handlu ludźmi obejmującą kilka miast w rejonie Zatoki San Francisco.

Kilka miesięcy wcześniej w ramach operacji Cross Country, lokalna policja uratowała 200 ofiar handlu ludźmi i odnalazła 59 nieletnich, którzy również byli ofiarami handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.

Według najnowszego raportu Krajowego Centrum Zasobów ds. Handlu Ludźmi w 2021 r. w Kalifornii zarejestrowano najwięcej w całym kraju – ponad 5200 alertów, dotyczących możliwych przypadków tego przestępstwa – około 10% wszystkich zgłoszeń w całych Stanach Zjednoczonych.

Oprócz szkoły katolickiej św. Antoniego diecezja Oakland potwierdziła, że szkoła Matki Bożej z Guadalupe w mieście Fremont zostanie zamknięta 6 czerwca.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu