Połącz się z nami

News Chicago

Walczył z ograniczeniami Covid, teraz walczy w wyborach. Czy DeVore zagrozi Raoulowi?

Opublikowano

dnia

Obecny Prokurator Generalny, Kwame Raoul, to były długoletni ustawodawcą stanu, mieszkający na Near North Side, syn haitańskich uchodźców. Do walki z nim stanął prawnik z małego miasteczka na południu Illinois, Thomas DeVore, który stał się powszechnie znany gdy pozwał stan w związku z nakazami używania maseczki COVID-19. Na przedramionach ma wytatuowane słowa „Freedom” i „Liberty”.

Wyścig o stanowisko Prokuratora Generalnego stanu Illinois — najwyższego urzędnika prawa w stanie — wkracza w ostatnie dni, a kontrast między dwoma wiodącymi kandydatami jest coraz bardziej wyraźny.

Demokrata Kwame Raoul i Republikanin Thomas DeVore nie tylko pochodzą z przeciwnych krańców stanu, ale także stoją w przeciwległych narożnikach ringu, w którym toczy się walka o ustawę o reformie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, która została podpisana w zeszłym roku jako ustawa Safe-T.

Raoul „zdecydowanie” popiera zakończenie kaucji pieniężnej – centralny element prawa, które wejdzie w życie w przyszłym roku. DeVore nazywa prawo niekonstytucyjnymi i mówi, że gdyby został wybrany, nie broniłby go.

REKLAMA REKLAMA

Zapytany, dlaczego wyborcy powinni ponownie wybrać go na urząd, Raoul wylicza swoje osiągnięcia, w tym środki ochrony konsumentów i wydobywanie pieniędzy od niektórych największych producentów narkotyków w kraju, którzy przyczynili się do kryzysu opioidowego.

Raoul, lat 58, również zachwala narzędzia dla organów ścigania, których broni, takie jak program używany do śledzenia broni używanej w przestępstwach.

Jako Senator Stanowy z Chicago przez 14 lat i Prokurator Generalny przez ostatnie cztery, Raoul był zagorzałym zwolennikiem poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych dotyczącej równych praw.

Popiera również prawo do aborcji i obiecał utrzymać ochronę Illinois po Roe v. Wade.

DeVore jest zatwierdzony przez Illinois Fraternal Order of Police, wiodący stanowy związek organów ścigania.

Unika pytań dotyczących jego opinii na temat aborcji, mówiąc, że nie wpłynie to na jego postępowanie na stanowisku. Powołując się na obecne przepisy stanowe legalizujące aborcję, DeVore mówi: „To nie jest kwestia zagrożona”.

Obaj mężczyźni przytaczają rodzinne i osobiste doświadczenia jako siły napędowe swoich politycznych filozofii.

Zarówno Raoul, który przeżył raka i syn lekarza rodzinnego z South Side, mówią, że każdy powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej.

DeVore opisuje dorastanie w biednej przyczepie w południowym Illinois z ojcem, który miał „problem z piciem”. DeVore zapłacił za studia i wrócił wiele lat później, aby uzyskać dyplom prawnika.

53-letni DeVore sprowadza najważniejsze kwestie w wyścigu do trzech kategorii: „przestępczość, korupcja i konstytucja”.

Twierdzi, że Raoul mógł zrobić więcej, aby wykorzenić korupcję w Illinois, co w dużej mierze spadło na urzędników federalnych. Ale przestępstwa z użyciem przemocy są problemem numer 1 podczas kampanii.

DeVore pozwał demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera w związku z nakazami COVID, takimi jak wymagania dotyczące szczepionek i maseczek. Pozew o nakaz noszenia maseczki został oddalony w sierpniu.

DeVore powiedział, że pozwy dotyczyły tego, co nazywa niekonstytucyjnymi nakazami wykonawczymi Pritzkera, Raoul był współwinny tej sytuacji, ponieważ nie zakwestionował rozkazu gubernatora.

Z drugiej strony DeVore zachęca rodziców do rezygnacji z edukacji seksualnej dla swoich dzieci w szkołach podstawowych.

Sondaż Sun-Times/WBEZ na początku tego miesiąca pokazał, że Raoul wyprzedzał DeVore o 9 punktów procentowych a głosy wyborców rozkładają się 44% do 35%.

72-letni Libertarianin Daniel K. Robin znalazł poparcie 8% ankietowanych.

„Umiłowanie wolności to moje kwalifikacje”, mówi Robin, emerytowany prawnik z Schaumburga na swojej stronie internetowej kampanii.

Poproszony o zdefiniowanie libertarianizmu, Robin tłumaczy: „społecznie liberalny, fiskalnie konserwatywny. To pomaga ludziom zrozumieć, że jesteśmy lepszą połową innych stron”.

Robin powiedział, że zebrał około 200 dolarów na swoją kampanię. Republikanin DeVore zebrał ponad połowę z 528 000 dolarów zgłoszonych urzędnikom stanowym. Raoul dostał milion od samego Pritzkera.

Pod koniec września kampania Raoula miała 1,9 miliona dolarów w gotówce, w porównaniu z prawie 300 000 dolarów DeVore.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat na Burmistrza dla Radia Deon: Tylko Jesus Chuy Garcia może pokonać Lightfoot

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesus Chuy Garcia, członek Partii Demokratycznej, jako ostatni kandydat zgłosił się do wyborów na burmistrza Chicago, jego nazwisko na liście wyborczej także będzie ostatnie. Na antenie Radia Deon mówił o sobie oraz o swoich nadziejach na zmiany, jakie chciałby zaprowadzić w Wietrznym Mieście, jeśli uda mu się zastąpić Lori Lightfoot na jej stanowisku.

Jesus Chuy Garcia pochodzi z Meksyku. Jest jednym z 11 kandydatów na burmistrza Chicago w wyborach, które odbędą się 28 lutego 2023 roku. Wcześniej starał się o to stanowisko w 2015 roku.

Przybyłem do Stanów Zjednoczonych jako imigrant, gdy miałem 9 lat, w 1965 r. – wspomina nasz Gość, podobnie jak wielu Polaków przyjechało kiedyś do Chicago. 

Garcia przyjechał tu z matką i trojgiem rodzeństwa by dołączyć do mieszkającego tu ojca. Uczęszczał do szkoły katolickiej i publicznej. Studiował na Uniwersytecie Illinois. Zasiadał w zarządzie powiatu Cook, Senacie stanu Illinois, a także Radzie Miasta Chicago przed swoim wyborem do Kongresu.

REKLAMA REKLAMA

Od 2019 roku jest kongresmenem USA w 4. dzielnicy Illinois.

„Kandyduję, bo czuję, że Chicago potrzebuje nowego przywództwa” wyjaśniał na naszej antenie Jesus Chuy Garcia.

Ludzie potrzebują burmistrza, który zjednoczy ich wszystkich, uważa nasz Gość. Przywódcy, który sprawi, że zostaną wysłuchani i poczują się naprawdę reprezentowani.

Jednym z głównych problemów Chicago jest oczywiście przestępczość.

Jesus Chuy Garcia mówi, że jego mieszkańcy zasługują na to, że ich burmistrz zmieni tą rzeczywistość i postrzeganie miasta o 180 stopni.

Funkcjonariusze policji i mieszkańcy powinni współpracować i mieć do siebie nawzajem zaufanie.

„Mieszkam w Chicago od 56 lat, myślę, że wiem jak to osiągnąć” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jesus Chuy Garcia uważa także, że jest najbardziej doświadczonym, wśród osób kandydujących na stanowisko burmistrza.

Nasz Gość przypomina, że jako kongresmen dbał o sprawy ludzi przez ostatnie dwa lata; sukcesem było zapewnienie szczepionek przeciwko Covid-19 dla wszystkich, pomoc federalna w postaci czeków „stimulus”, rozwój infrastruktury czy tworzenie miejsc pracy.

Życzymy powodzenia w wyborach.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Aresztowany za oddawanie moczu w barze. Policjanta z Chicago zatrzymano w St. Pete Beach

Opublikowano

dnia

Autor:

W powiecie Pinellas aresztowano policjanta z Chicago, przebywającego na wakacjach w St. Pete Beach. Funkcjonariusze poinformowali, że powodem zatrzymania było to, że oddał on mocz do maszyny do lodu w barze.

Incydent miał miejsce około godziny 12:30 w nocy w poniedziałek w barze Jimmy B’s w hotelu Beachcomber, położonym przy 6200 Gulf Blvd.

Pracownik baru powiedział policjantom, że zastał mężczyznę „sikającego na lód w maszynie”, zgodnie z raportem z aresztowania. Policjant został zidentyfikowany jako 30-letni Henry Capouch,

Kiedy pracownik powiedział mężczyźnie, żeby przestał, Capouch zaczął go wyzywać i popychać. Następnie popchnął ochroniarza przy barze, zeznała ofiara.

REKLAMA REKLAMA

W protokole z aresztowania napisano, że gdy policja przyjechała na miejsce zdarzenia, pracownik i ochroniarz zaprowadzili ich na plażę, gdzie Capouch był ze swoją dziewczyną.

„Oskarżony aktywnie stawiał opór i początkowo nie wykonywał zgodnych z prawem poleceń podczas zatrzymania”

– napisali posłowie w swoim oświadczeniu o aresztowaniu.

Capouch został aresztowany i oskarżony o pobicie i zakłócanie porządku.

Baza danych miasta Chicago dotycząca pracowników sektora publicznego wymienia Capoucha jako funkcjonariusza policji, który pracuje w Departamencie Policji w Chicago od listopada 2017 r.

Rzecznik agencji potwierdził, że Capouch został „zwolniony z uprawnień policyjnych” do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia.

 

Źródło: fox13
Foto: Pinellas Police Department, booking.com
Czytaj dalej

News Chicago

Tylko do jutra możesz się starać o pomoc od miasta. Złóż wniosek o 500 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 9 grudnia można złożyć wniosek o pomoc w wysokości 500 dolarów. Chicago oferuje wsparcie uprawnionym mieszkańcom w ramach nowego programu. Pomoc jest skierowana do mieszkańców mających dorosłe osoby na utrzymaniu.

Jednorazowe płatności będą administrowane za pośrednictwem programu o nazwie Chicago Resiliency Fund 2.0, ogłoszonego przez miasto na początku tego roku, który „ma na celu zapewnienie pomocy pieniężnej mieszkańcom Chicago, którzy mogli zostać pominięci w wypłacie stimulus COVID-19”.

„Fundusz ma na celu wsparcie mieszkańców, którzy mieli trudności z dostępem i kwalifikacją do federalnych płatności zapomogowych w 2020 r., w tym funduszy pomocowych COVID-19” – czytamy na stronie internetowej miasta.

Obecna runda płatności jest skierowana do mieszkańców z dorosłymi osobami na utrzymaniu lub opiekunów osób dorosłych.

Dwie organizacje zostały zobowiązane do przyjmowania wniosków: The Association House Chicago i Chinese Mutual Aid Foundation.

REKLAMA REKLAMA

Uprawnieni mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek online, a odbiorcy zostaną wybrani na drodze losowania. Zwycięzcy będą musieli okazać dowód, że się kwalifikują. Dozwolony jest tylko jeden wniosek na gospodarstwo domowe.

Według władz miasta wybranych zostanie ponad 4000 beneficjentów wsparcia.

Podania należy składać do 9 grudnia, ale drugi termin zostanie otwarty także pod koniec grudnia dla nieudokumentowanych mieszkańców i pracujących w domu.

Czy kwalifikujesz się do obecnej rundy pomocy? Oto wymagania:

 • Mieszkasz w mieście Chicago
 • Masz ukończone 18 lat
 • Twój poziom dochodu gospodarstwa domowego spadł do 300% federalnego poziomu ubóstwa (FPL) lub poniżej
 • Złożyłeś podatki w 2019 r. oraz informację o posiadaniu na utrzymaniu osoby w wieku 17 lat lub starszej

Aby określić, czy Twój dochód spełnia próg udziału w programie, zobacz, ile możesz zarabiać na podstawie liczby osób w gospodarstwie domowym:

 1. 40 770 $
 2. 54 930 $
 3. 69 090 $
 4. 83 250 $
 5. 97 410 $
 6. 111 570 $
 7. 125 730 $
 8. 139 890 $

W przypadku wnioskodawców z więcej niż ośmioma osobami w domu należy dodać 4720 USD na każdą osobę w gospodarstwie domowym.

Na początku tego roku Chicago uruchomiło miesięczny program pomocy dla rodzin o niskich dochodach, dający miesięczne wsparcie o wysokości 500 USD, ale program ten różni się od obecnej opcji jednorazowej płatności.

W lutym biuro burmistrz Chicago Lori Lightfoot ogłosiło serię inicjatyw na rzecz walki z ubóstwem.

Więcej informacji i szczegółów na temat składania wniosków przez Internet można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Fabio Camandona/ insta_photos/Motortion
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu