Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Loteria wizowa w Stanach Zjednoczonych. Czy każdy może wziąć w niej udział?

Opublikowano

dnia

Po kilkuletniej przerwie Polacy mogą brać udział w amerykańskiej Loterii Wizowej, o czym pisaliśmy i mówiliśmy na antenie w zeszłym tygodniu. Czy każdy może składać wniosek o wizę? Tą kwestię wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski.

Do najbliższej edycji Loterii Wizowej DV-2024 można zgłaszać od 5 października 2022 do 8 listopada 2022.

To najłatwiejszy sposób by otrzymać Zieloną Kartę w Stanach Zjednoczonych. Wraz z osobą wylosowaną wizę imigracyjną otrzymuje jej współmałżonek i dzieci w wieku poniżej 21 lat.

Czy każda chętna osoba może wziąć udział w loterii?

Teoretycznie każdy, ale może się zdarzyć, że dana osoba zostanie wylosowana ale nie będzie mogła dostać amerykańskiej wizy imigracyjnej.

Najbezpieczniej jest wysyłać wnioski jeśli mieszka się w Polsce – tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski. W przypadku osób już mieszkających w USA loteria wizowa jest ważna dla osób mających wizę studencką lub pracowniczą.

Druga kategoria osób, które mogą brać udział w loterii mieszkając w USA to ci, którzy złożyli dobrą aplikację przed końcem kwietnia 2001 roku i mogą zapłacić karę.

W obu tych przypadkach, jeśli ktoś faktycznie wylosuje wizę to musi się zmieścić w ciągu jednego roku by odebrać Zieloną Kartę, czyli cały proces musi być zakończony do września przyszłego roku. A jest to bardzo trudne.

W przypadku wylosowania wizy należy w dalszym ciągu być ostrożnym i podjąć odpowiednie kroki by ją wykorzystać – podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski.

Nie można składać wniosku o Zieloną Kartę kiedy się chce – jest to uzależnione od numeru przyznanego przez loterię.

Niektórzy twierdzą, że jeśli ma się rodzica w Stanach Zjednoczonych, to można wziąć udział w loterii a w razie wylosowania wizy złożyć waiver i odebrać wizę w Polsce.

Wg Mecenas Magdaleny Grobelskiej, nie ma to absolutnie żadnych szans, jeśli chodzi o zakończenie procesu w przeciągu roku a konsulaty same specjalnie jeszcze takie sprawy opóźniają.

Mimo tego są tacy, którzy będą nakłaniać do złożenia waivera, ponieważ na tym zarobią duże pieniądze.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube, istock/welcomia/ uzhursky

 

News USA

Sędzia blokuje program Bidena dla nieudokumentowanych imigrantów – małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, sędzia federalny z Wschodniego Okręgu Teksasu tymczasowo zablokował program administracji Bidena, który miał umożliwić nieudokumentowanym imigrantom będącym w związku małżeńskim z obywatelami USA ubieganie się o zielone karty bez konieczności opuszczania Stanów Zjednoczonych.

Program, znany jako „Keeping Families Together”, miał na celu udzielenie formy ochrony prawnej w postaci „zwolnienia warunkowego” („“parole in place”) nieudokumentowanym małżonkom obywateli USA, którzy spełniliby określone wymagania, w tym udowodnienie, że przebywają w kraju nieprzerwanie przez co najmniej 10 lat.

Obecnie, nieudokumentowani imigranci, którzy chcą uzyskać zieloną kartę poprzez małżeństwo z obywatelem USA, muszą zazwyczaj opuścić kraj, co niesie za sobą ryzyko długotrwałej, a nawet trwałej separacji od rodziny. Program zwolnień warunkowych miał na celu uniknięcie tego problemu, pozwalając im złożyć wniosek bez konieczności wyjazdu z USA.

Biały Dom szacował, że około 500 tys. osób mogłoby skorzystać z tego programu, a federalne agencje imigracyjne rozpoczęły przyjmowanie wniosków 19 sierpnia.

Jednak już w piątek, republikański Prokurator Generalny Teksasu oraz 15 innych stanów złożyli pozew, domagając się zablokowania programu, co doprowadziło do tymczasowego orzeczenia sędziego. O pozwie informowaliśmy wczoraj.

Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, argumentował, że program „bezpośrednio narusza prawa ustanowione przez Kongres”. Sędzia okręgowy USA, J. Campbell Barker, w swoim orzeczeniu podkreślił, że roszczenia stanów są „znaczące i wymagają dokładniejszego rozważenia”, niż sąd miał dotychczas czas na przeprowadzenie.

Orzeczenie Barkera nakazuje rządowi natychmiastowe wstrzymanie udzielania zwolnień warunkowych w ramach programu, jednak nie zabrania dalszego przyjmowania wniosków. W rezultacie, imigranci mogą nadal składać wnioski, ale ich rozpatrzenie zostanie wstrzymane do czasu uchylenia zawieszenia.

Pozew stanów otrzymał wsparcie od grupy America First Legal, prowadzonej przez Stephena Millera, byłego doradcę Donalda Trumpa i architekta wielu restrykcyjnych polityk imigracyjnych poprzedniej administracji. Miller nazwał orzeczenie z poniedziałku „ogromnym zwycięstwem” w oficjalnym komunikacie prasowym.

 

Źródło: nbc
Foto: law.com
Czytaj dalej

News USA

Teksas pozywa Bidena za program legalizacji imigrantów poślubionych przez obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek stan Teksas wytoczył przeciwko administracji Joe Bidena pozew dotyczący programu legalizacji imigrantów poślubionych przez obywateli Stanów Zjednoczonych. Program ten, ogłoszony 18 czerwca, ma na celu ułatwienie legalizacji statusu pobytu dla małżonków obywateli USA, którzy są obecnie nielegalnymi imigrantami. Zaczął obowiązywać 19 sierpnia.

Teksas, jako jeden z najbardziej konserwatywnych stanów, od lat sprzeciwia się polityce imigracyjnej administracji demokratycznej, argumentując, że takie programy zwiększają napływ nielegalnych imigrantów i obciążają budżet stanowy.

Program legalizacji imigrantów poślubionych przez obywateli USA jest częścią szerszej polityki imigracyjnej administracji Bidena, która dąży do reformy systemu imigracyjnego. Argumentuje ona, że wielu imigrantów, którzy są małżonkami obywateli USA, jest zasymilowanych w amerykańskim społeczeństwie i spełnia ważne role w lokalnych społecznościach.

W związku z tym administracja postuluje, że umożliwienie im legalnego pobytu jest nie tylko sprawiedliwe, ale również korzystne dla gospodarki.

Program ten obejmuje uproszczoną ścieżkę do uzyskania legalnego statusu dla osób, które są małżonkami obywateli USA, pod warunkiem, że spełniają określone kryteria, takie jak brak przestępstw na tle kryminalnym czy płacenie podatków. Dla wielu rodzin, które do tej pory były rozdzielone lub żyły w niepewności, program ten jest szansą na normalizację ich sytuacji życiowej.

Argumenty Teksasu

Stan Teksas, pod przewodnictwem Prokuratora Generalnego, Kena Paxtona, argumentuje, że program Prezydenta Bidena jest niezgodny z konstytucją i narusza suwerenność stanową. Paxton twierdzi, że decyzje dotyczące polityki imigracyjnej powinny być podejmowane z większym uwzględnieniem interesów poszczególnych stanów, a nie jedynie na poziomie federalnym.

Teksas wskazuje również na to, że program ten może prowadzić do zwiększonego napływu nielegalnych imigrantów, którzy będą liczyć na późniejszą legalizację statusu, co z kolei obciąży budżet stanowy, zwłaszcza w obszarach takich jak edukacja, opieka zdrowotna i bezpieczeństwo publiczne.

Ponadto, Teksas zwraca uwagę, że program może stanowić zachętę dla tzw. „małżeństw z rozsądku”, gdzie związki zawierane są jedynie w celu uzyskania korzyści imigracyjnych, co podważa autentyczność takich relacji i komplikuje egzekwowanie przepisów imigracyjnych.

Prezydent Joe Biden wygłasza przemówienie na wydarzeniu z okazji 12. rocznicy programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals), wtorek 18 czerwca 2024 r., Sala Wschodnia Białego Domu. (Oficjalne zdjęcie Białego Domu autorstwa Erin Scott)

Reakcje na pozew

Pozew Teksasu spotkał się z mieszanymi reakcjami. Zwolennicy surowszej polityki imigracyjnej, w tym wielu republikańskich polityków i konserwatywnych organizacji, poparli działania stanu, uznając je za konieczny krok w walce z łagodną polityką imigracyjną administracji Bidena.

Z kolei obrońcy praw imigrantów oraz organizacje walczące o reformę imigracyjną wyraziły zaniepokojenie, argumentując, że pozew Teksasu jest próbą dalszej marginalizacji i dyskryminacji imigrantów, którzy już i tak znajdują się w trudnej sytuacji.

Na arenie politycznej sprawa ta może mieć szerokie konsekwencje. Dla Bidena i jego administracji jest to kolejne wyzwanie ze strony konserwatywnych stanów, które systematycznie podważają politykę federalną w sądach. W kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w listopadzie 2024 roku, pozew może stać się jednym z kluczowych tematów debaty publicznej na temat przyszłości amerykańskiej polityki imigracyjnej.

Możliwe scenariusze

Jeśli sąd przyzna rację Teksasowi, może to poważnie utrudnić realizację programu legalizacji imigrantów poślubionych przez obywateli USA i osłabić pozycję administracji Bidena w kwestiach imigracyjnych. Z kolei porażka Teksasu mogłaby umocnić Joe Bidena i jego politykę, pokazując, że sądy federalne popierają bardziej liberalne podejście do kwestii imigracji.

W każdym razie, sprawa ta jest kolejnym przykładem napięć pomiędzy stanami a rządem federalnym w kwestii polityki imigracyjnej, która od lat stanowi jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w amerykańskiej polityce.

 

Foto: Texas Attorney General, Oficjalne zdjęcie Białego Domu autorstwa Erin Scott, istock/greenleaf123/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Nowy program imigracyjny Prezydenta Bidena wchodzi w życie 19 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

18 czerwca Prezydent Joe Biden ogłosił zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

O programie imigracyjnym ogłoszonym przez Joe Bidena informowaliśmy tutaj. Wejdzie on w życie 19 sierpnia.

Co oznacza ogłoszenie Prezydenta? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę

Rozmawialiśmy z Mecenas Magdaleną Grobelski na temat tego programu tutaj.

Źródło: informacja własna
Foto: Official White House Photo by Erin Scott
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu