Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nowe przepisy DACA już niedługo. Kto powinien składać wnioski mimo, że nie są one przetwarzane?

Opublikowano

dnia

W ostatni dzień października wchodzą nowe przepisy dotyczące przedłużonego programu DACA. Co się zmienia dla osób nim objętych – wyjaśnia na naszej antenie specjalista prawa imigracyjnego, mecenas Magdalena Grobelski.

Program DACA obejmuje osoby, które skończyły co najmniej szkołę średnią, wjechały do Stanów Zjednoczonych przed ukończeniem 16 roku życia i nie mają jeszcze 31 lat.

W ostatni dzień października wchodzą nowe przepisy, wg których będzie można przedłużać obecne podania ale nie będzie można składać nowych, co w takim razie się zmienia?

Urząd Imigracyjny najpierw ogłosił, że nie będzie przyjmował nowych podań, ale zmienił tą decyzję – tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski. Można składać wnioski ale nie będą one procesowane.

Złożenie aplikacji będzie więc miało sens i znaczenie, ale tylko dla osób, które zbliżają się do tego granicznego wieku – 31 lat.

Urząd Imigracyjny czeka w tej chwili na decyzję sądu, stwierdzającą, czy program został prawidłowo wprowadzony. Osoby zbliżające się do wieku 31 lat powinny złożyć wniosek, ponieważ będzie się liczyła data złożenia.

Będąc w programie DACA dzieci nie nabywają nielegalnego statusu do wieku 18 lat. Ale nie wolno w taki przypadku wysyłać dziecka na interview o Zieloną Kartę – przestrzega Mecenas Magdalena Grobelski.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ BackyardProduction/ stuartmiles99

 

Prawo imigracyjne

Numer Social Security – kiedy możemy legalnie go dostać wg prawa imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli nie mamy numeru Social Security nasze życie w Stanach Zjednoczonych jest utrudnione. Co w takim razie możemy zrobić by go zdobyć? Na to i inne pytania w studiu Radia Deon Chicago odpowiada mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Social Security number, (SSN), to dziewięciocyfrowa liczba przypisywana obywatelom USA, cudzoziemcom, którzy otrzymali zezwolenie na osiedlenie się (pobyt stały) –czyli Zieloną Kartę, oraz cudzoziemcom, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt czasowy.

Numer ubezpieczenia społecznego SSN jest potrzebny do podjęcia zatrudnienia, pobierania zasiłków Social Security oraz korzystania z innych usług rządowych

Czy zatem dostaniemy numer Social Security i pozwolenie na pracy w przypadku np. sponsorowania przez rodzeństwo, gdy kończy się nam wiza turystyczna?

Ani pozwolenia na pracę ani numeru Social Security nie możemy dostać jeśli zakończyło się sponsorowanie, np. jeśli jest to sponsorowanie przez rodzeństwo, które oznacza długie oczekiwanie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski.

Inna ważna kwestia to sponsorowanie przez dziecko – ogromna grupa naszch Rodaków oczekuje na czas gdy ich dzieci dorosną i będą mogły ich sponsorować. Nie wszyscy jednak orientują się dobrze w zasadach tej procedury.

„Musicie Państwo czekać do tego 21 roku życia i nie da się wcześniej nic przygotowywać”, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Wiele osób pyta, czy mogą rozpocząć ten proces już jak ich dziecko kończy 18 lat, ale jest to niemożliwe.

Należy także pamiętać, że takie sponsorowanie można przeprowadzić tylko, jeśli rodzice wjechali do Stanów Zjednoczonych legalnie.

Uzyskanie dokumentu wjazdu może trwać nawet rok czy półtora roku, w zależności od tego jakie dokumenty potwierdzające legalny wjazd do USA jesteśmy w stanie przedstawić, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski. Ale jeśli nie uda się zdobyć tego urzędowego potwierdzenia to sponsorowanie przez dziecko nie będzie możliwe.

Czy jednak warto starać się o Zieloną Kartę w podeszłym wieku? Zastanawia się wiele osób.

Nasz Gość, specjalistka od prawa imigracyjnego uważa, że jak najbardziej warto to zrobić. Ułatwi to podróżowanie między Stanami Zjednoczonymi a Polską, jest ważne dla ubezpieczenia zdrowotnego, pobierania emerytury.

„Złożenie petycji na kogoś nie zabrania takiej osobie podróżowania”, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski, ale jeżeli urzędnik na lotnisku zapyta, to trzeba zawsze mówić mu prawdę, w innym przypadku można sobie narobić kłopotów.

Która osoba z naszych bliskich jest „najlepsza” by nas sponsorować? Tu trzeba rozważyć kilka kwestii, wg naszego Gościa.

W razie gdyby naszemu krewnemu coś się stało, np. umiera rodzic, który złożył petycję, to inna osoba z naszych bliskich może ją przejąć, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Natomiast w razie śmierci lub rozwodu ze współmałżonkiem zawsze trzeba się skontaktować z adwokatem, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

Można w takim przypadku samemu się sponsorować, pod warunkiem, że taka osoba podejmie kroki w tej sprawie w ciągu dwóch lat od zdarzenia – śmierci współmałżonka lub rozwodu.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

W niedzielę, 25 lutego, po mszy w kościele St. Albert the Great pod adresem 8000 Linder Ave, Burbank, IL 60459 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o obywatelstwo. Spotkanie jest organizowane wraz z Duszpasterstwem Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: St Albert the Great Catholic Church, istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Przedłużanie zezwoleń na pracę i prawo jazdy w ramach DACA jest obecnie opóźnione

Opublikowano

dnia

Autor:

Osoby objęte programem Deferred Action for Childhood Arrivals Urzędu Imigracyjnego zgłaszają opóźnienia w jego odnawianiu, co zagraża ich możliwościom utrzymania. Opóźnienia wynikają z tego, że obecnie agencja priorytetowo traktuje migrantów.

W całym kraju jest prawie 600 000 beneficjentów programu Deferred Action for Childhood Arrival, DACA. Przez ostatnie 11 lat wolno im było pracować, chodzić do szkoły i prowadzić samochód, na podstawie wydawanych zezwoleń.

Jednak to zezwolenie musi być odnawiane co 2 lata, a coraz częściej te przedłużenia nie są rozpatrywane na czas, co naraża ludzi na ryzyko utraty środków do życia.

Agencja federalna, której powierzono zadanie rozpatrywania odnowień programu DACA, skupiła się obecnie na zatwierdzaniu pozwoleń na pracę dla dziesiątek tysięcy nowo przybyłych migrantów, których wnioski blokują system.

Ze swojej strony Urząd Imigracyjny USCIS nie przyznaje się do opóźnienia w czasie przetwarzania zezwoleń. Strona internetowa urzędu pokazuje miesięczny czas przetwarzania w przypadku odnowień DACA w roku 2023.

W zeszłym tygodniu sędzia federalny Andrew S. Hanen orzekł, że rozporządzenie administracji Bidena chroniące odroczone działania w przypadku przywiezionych nielegalnie dzieci, czyli objętych programem DACA jest nielegalne.

Zgodnie z orzeczeniem Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie w dalszym ciągu miał zakaz zatwierdzania wniosków DACA składanych po raz pierwszy, ale agencja będzie nadal mieć uprawnienia do rozpatrywania wniosków o przedłużenie (zarówno DACA, jak i zezwoleń na zatrudnienie) oraz wniosków o wcześniejsze zwolnienie warunkowe w przypadku obecnych beneficjentów DACA.

Oczekuje się, że administracja Bidena złoży apelację od wyroku, a większość obserwatorów uważa, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego USA.

 

Źródło: abc7, natlawreview
Foto: YouTube, istock
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Czy możemy uniknąć drogich opłat gdy składamy wnioski w Urzędzie Imigracyjnym?

Opublikowano

dnia

Autor:

Opłaty, które musimy uiszczać w Urzędzie Imigracyjnym składając różne petycje nie są małe, ale nie wszyscy wiedzą, że czasem tych kosztów możemy uniknąć. O tym kto i kiedy kwalifikuje się na umorzenie urzędowych opłat tłumaczy w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie prowadzi także bezpłatny i anonimowy dyżur imigracyjny w każdą środę.

Nie każdy kwalifikuje się na umorzenie opłat w Urzędzie Imigracyjnym. „W zależności od administracji te petycje są albo chętniej zatwierdzane, albo nie”, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Wg naszego Gościa, obecna administracja jest przychylna takim prośbom, więc jak najbardziej można się o nie starać, jeśli dana osoba się kwalifikuje. Nie wszystkie opłaty mogą zostać zniesione, ale koszty są tak duże, że warto spróbować.

Umorzenie opłat można także uzyskać w przypadku składania wniosku o Zieloną Kartę, ale tylko w szczególnych przypadkach – np. jeśli dana osoba jest ofiarą przestępstwa, wyjaśnia specjalistka prawa imigracyjnego.

Każda z tych opłat wynosi kilkaset dolarów, np. petycja o obywatelstwo w tej chwili kosztuje 725 dolarów, a 2-letnia Zielona Karta 680 dolarów. Jeśli zsumujemy wszystkie koszty, które ponosimy przez lata, starając się zalegalizować nasz pobyt w Stanach Zjednoczonych, to cena nie jest mała.

Od Nowego Roku podniesiono opłatę aplikacji o obywatelstwo sponsorowanej przez pracę. Złożenie pozostałych wniosków kosztuje tyle samo co w zeszłym roku, ale to jeszcze może się zmienić.

Kto kwalifikuje się na zwolnienie z opłat?

Pod uwagę bierze się dochody, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski.

Nasz Gość przestrzega jednak, że nie zawsze Urząd Imigracyjny przychyla się do prośby o umorzenie opłat, mimo, że dana osoba się kwalifikuje. Podstawą jest tu specjalny, kilkunastostronicowy wniosek, który trzeba prawidłowo wypełnić. Jeśli zostanie odrzucony, zazwyczaj po drugim złożeniu jest rozpatrywany pozytywnie.

W przypadku osób starszych, żyjących z emerytury, bardzo prawdopodobne jest uzyskanie zarówno zwolnienia z opłat, jak i zwolnienia z egzaminu na obywatelstwo, z powodu wieku lub problemów ze zdrowiem.

A uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa jest zawsze korzystne, więc warto o nim pomyśleć, mieszkając w Stanach Zjednoczonych.

Zwolnienie z opłat nie powinno wpływać na przetwarzanie naszych dokumentów w Urzędzie Imigracyjnym, zaznacza mec. Magdalena Grobelski, przypominając, że urzędnicy ostatnio powrócili do sprawdzania czy petent nie pobiera świadczeń federalnych, stanowych czy od miasta.

Specjalistka prawa imigracyjnego podkreśla, że jeśli nie mamy amerykańskiego obywatelstwa, nie kwalifikujemy się do wielu programów, do których mają prawo Amerykanie. Do świadczeń takich jak różne zasiłki, uprawnione są tylko osoby, które były ofiarami przestępstwa na terenie USA.

Kupując programy ubezpieczenia zdrowotnego także koniecznie trzeba najpierw sprawdzić czy jest on przeznaczony dla wszystkich, czy tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych i w razie wątpliwości skonsultować taką ofertę ze specjalistą, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu