Połącz się z nami

News USA

Nauczyciele kontra polityka płci w amerykańskich szkołach. Czy rodzice mają prawo wiedzieć?

Opublikowano

dnia

Nauczycielka z gimnazjum w Kansas otrzyma 95 000 dolarów w ramach ugody zawartej ze swoim okręgiem szkolnym, który próbował zmusić ją do przestrzegania polityki płci — nawet jeśli oznaczało to okłamywanie rodziców na temat zmiany płci ich dzieci.

Pamala Ricard, która od dziesięcioleci uczy matematyki w szkołach podstawowych i średnich, obecnie uczy klasy od szóstej do ósmej w gimnazjum Fort Riley w Fort Riley w stanie Kansas.

Na początku 2021 r. administratorzy szkół zaczęli wdrażać szkolenia i zasady dotyczące „różnorodności i równości” dla nauczycieli, instruując ich, aby zwracali się do uczniów po „preferowanych imionach” w klasie.

W kwietniu 2021 r. Ricard została zawieszona na trzy dni i otrzymała pisemną naganę złożoną zgodnie z szkolną polityką „zastraszania” i „nękania”.

Powodem było zwrócenie się do uczennicy jej formalnym imieniem zamiast imienia przez nią preferowanego.

Następnie szkoła ogłosiła nową politykę, zgodnie z którą nauczyciele mają zwracać się do uczniów po preferowanych imionach i zaimkach i nie przekazują tych informacji rodzicom, chyba że uczeń tego zażąda, zgodnie z zaleceniami dystryktu wysłanymi do nauczycieli.

W przeciwnym razie nauczyciele zostaliby uznani za winnych popełnienia „czynu dyskryminacyjnego” i „podlegali dyscyplinie pracowniczej” – czytamy w skardze.

Reprezentowana przez Alliance Defending Freedom (ADF), Ricard złożyła w marcu pozew przeciwko urzędnikom szkolnym, ponieważ polityka ta naruszyła jej przekonania religijne i sumienie jako chrześcijanki.

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla dystryktu Kansas orzekł w maju, że sprawa Ricard będzie kontynuowana w oparciu o jej prawa do przekonań religijnych zgodnie z pierwszą poprawką.

Orzeczenie wstrzymało politykę szkoły uniemożliwiającą rodzicom poznanie zmiany płci ich dziecka i zwolniło Ricard z zmuszania go do używania zaimków preferowanych przez uczniów.

„Żaden okręg szkolny nigdy nie powinien zmuszać nauczycieli do świadomego oszukiwania rodziców lub angażowania się w jakąkolwiek mowę, która narusza ich głęboko zakorzenione przekonania religijne”

– powiedział w oświadczeniu starszy radca prawny ADF Tyson Langhofer, dyrektor Centrum Wolności Akademickiej ADF.

Pozew został oddalony w środę po tym, jak urzędnicy szkolni zgodzili się na ugodę, płacąc Ricard 95 000 dolarów i wydając oświadczenie zwalniające Ricard z wszelkich zarzutów dyscyplinarnych, jakie wnieśli przeciwko niej.

Rada szkoły odwołała również swoją politykę zakazującą nauczycielom powiadamiania rodziców o zmianie płci dziecka.

„Cieszymy się z pozytywnego rozwiązania tej sprawy w imieniu Pam i mamy nadzieję, że zachęci to okręgi szkolne w całym kraju do wspierania konstytucyjnie chronionej wolności nauczycieli do nauczania i uczciwego komunikowania się zarówno z dziećmi, jak i rodzicami” – oświadczył Langhofer z ADF.

Sprawa Ricard nie jest odosobnionym incydentem. Obecnie ADF reprezentuje bezpłatnie nauczycieli i rodziców w całym kraju w sporach sądowych dotyczących polityki płci.

Jak poinformowało CNA na początku tego tygodnia, nacisk na politykę płci w szkołach w całym kraju stwarza problemy dla nauczycieli, którzy sprzeciwiają się ukrywaniu przed rodzicami krytycznych informacji na temat ich dzieci.

Na przykład w zeszłym roku gimnazjum w Nowym Jorku wdrożyło plan wsparcia płci, który skierował 12-letnią dziewczynkę do kliniki, która przepisuje blokery dojrzewania i przeprowadza nieodwracalne operacje zmiany płci.

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Liderina
REKLAMA REKLAMA

News USA

Nowojorska 96. Parada Dziękczynienia Macy’s: 16 gigantycznych balonów i tłum widzów

Opublikowano

dnia

Autor:

Tłumy nowojorczyków i podekscytowanych turystów ustawiły się wzdłuż ulic Nowego Jorku w czwartek, rozkoszując się słońcem i łagodną zimową pogodą przed 96. doroczną paradą z okazji Święta Dziękczynienia Macy’s.

Kwintesencja tradycji Święta Dziękczynienia rozpoczęła się przy 77th i Central Park West o 9 rano przy wiwatach widzów czekających, aby rzucić okiem na klasyczne balony, takie jak Snoopy i Pikachu – oraz niektóre z tegorocznych nowości, takich jak popularna postać z australijskich kreskówek, Bluey.

Ogromny tłum przyciągnął zarówno miejscowych, jak i turystów, którzy chcieli wziąć udział w tradycji, która dla wielu oznacza oficjalny początek sezonu świątecznego – zwłaszcza gdy Święty Mikołaj pojawia się w specjalny sposób na zakończenie imprezy.

Wielu widzów przyjechało z daleka by zobaczyć to wyjątkowe widowisko.

Na wydarzeniu pojawiła się nawet samozwańcza „Królowa Bożego Narodzenia” Mariah Carey.

Supergwiazda muzyki olśniewała w jasnoróżowej sukni i wysadzanej klejnotami koronie, gdy wyśpiewywała swój świąteczny hit „All I Want for Christmas Is You”.

Jej 11-letnie bliźniaki towarzyszyły swojej słynnej mamie, tańcząc do chwytliwej świątecznej melodii na gigantycznych zielonych pudełkach z prezentami.

Tymczasem dzieci krzyczały, machały i wykrzykiwały imiona swoich ulubionych postaci, gdy unosiły się nad nimi lub przejeżdżały obok na paradnych platformach.

W tegorocznej edycji Parady Dziękczynienia Macy’s wzięło udział 16 gigantycznych balonów z postaciami, 28 platform, 40 nowatorskich i tradycyjnych pojazdów, 12 orkiestr marszowych, 700 klaunów, 10 grup wykonawczych i mnóstwo muzycznych gwiazd.

Parada została zorganizowana dzięki pracy ponad 5000 wolontariuszy.

Wśród nowych balonów, które w tym roku wzniosły się w niebo nad Nowym Jorkiem, znaleźli się Bluey, Greg z ukochanej książki dla dzieci „Dziennik mięczaka”, jednooki Minionek Stuart oraz Dino i Mały Dino, para zielonych dinozaurów.

Powracające balony to Astronauta Snoopy, The Boss Baby, Chase z „Psiego Patrolu”, Pillsburgy Doughboy, Ronald McDonald, Czerwony Tytan ze „Świata Ryana”, Papa Smerf ze „Smerfów”, SpongeBob Kanciastoporty i Pikachu i Eevee z „Pokémon”.

 

 

Źródło: New York Post
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

11-latek uratował 2-letnią siostrzyczkę z pożaru w Salisbury w Maryland

Opublikowano

dnia

Autor:

Strażacy w Maryland twierdzą, że 11-letni chłopiec doznał lekkich oparzeń po tym, jak wbiegł do płonącego budynku mieszkalnego, aby uratować swoją 2-letnią siostrę.

Pożar wybuchł we wtorek wieczorem na drugim piętrze dwupiętrowego budynku mieszkalnego w Salisbury, na wschodnim wybrzeżu Maryland.

Według Państwowej Straży Pożarnej chłopiec uciekł z budynku, gdy włączyły się czujniki dymu, ale wtedy zorientował się, że jego siostra wciąż jest w środku.

Wtedy wrócił na płonące drugie piętro, aby ją uratować, doznając przy tym lekkiego poparzenia ramienia.

Obrażenia chłopca były na tyle niewielkie, że nie wymagał on pomocy na miejscu. Tymczasem jego siostrze nic się nie stało.

Imiona dzieci nie zostały ujawnione.

Strażacy z Salisbury opanowali pożar w ciągu 10 minut, ale w wyniku pożaru dwa z ośmiu mieszkań nie nadawały się do zamieszkania. Czerwony Krzyż pomagał wysiedlonym mieszkańcom.

Śledczy orzekli, że pożar był przypadkowy, obwiniając za niego „nieokreślone zdarzenie elektryczne” w gniazdku w sypialni na drugim piętrze.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, fb
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Łososie powrócą do rzeki Klamath w Kalifornii po wyburzeniu tam. Największy na świecie projekt odbudowy rzeki

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańskie organy regulacyjne zatwierdziły plan zburzenia czterech zapór na rzece w Kalifornii i otwarcia setek mil które są siedliskiem łososia. Będzie to największy projekt usunięcia tam i odbudowy rzeki na świecie, jeśli zostanie zrealizowany.

Jednomyślne głosowanie Federalnej Komisji Regulacji Energetyki w sprawie dolnych zapór na rzece Klamath było ostatnią poważną przeszkodą regulacyjną i największym kamieniem milowym dla propozycji rozbiórki o wartości 500 milionów dolarów, za którą od lat przemawiały plemiona rdzennych Amerykanów i ekolodzy.

Projekt przywróci dolny bieg drugiej co do wielkości rzeki Kalifornii do stanu swobodnego przepływu po raz pierwszy od ponad wieku.

Rdzenne plemiona, których styl życia opiera na rzece Klamath i jej łososiach, były siłą napędową podjętej decyzji. O ile nie wystąpią nieprzewidziane komplikacje,  usuwanie tam może nastąpić już przyszłego lata.

„Łososie z Klamath wracają do domu” – powiedział po głosowaniu przewodniczący plemienia Yurok, Joseph James.

„Ludzie zasłużyli na to zwycięstwo, a wraz z nim wypełniamy nasz święty obowiązek wobec ryb, które podtrzymywały nasz lud od zarania dziejów”.

Tamy produkują mniej niż 2% energii wytwarzanej przez PacifiCorp – co wystarcza do zasilenia około 70 000 domów – gdy pracują na pełnych obrotach, powiedział Bob Gravely, rzecznik firmy.

Ale często działają z dużo mniejszą wydajnością z powodu niskiego poziomu wody w rzece i innych problemów.

PacifiCorp musiałby zainwestować setki milionów dolarów w przepławki dla ryb, ekrany dla ryb i inne ulepszenia ochrony zgodnie z przepisami środowiskowymi, które nie obowiązywały, gdy budowano starzejące się tamy.

Zatwierdzenie nakazu zrzeczenia się koncesji na eksploatację zapór jest podstawą najbardziej ambitnego planu odbudowy łososia w historii.

Zakres projektu — mierzony liczbą tam i ilością siedlisk rzecznych, które zostałyby ponownie otwarte dla łososi — czyni go największym tego rodzaju na świecie, wg Amy Souers Kober, rzeczniczki American Rivers, która monitoruje usuwanie zapór i opowiada się za odbudową rzek.

Skorzysta na tym ponad 300 mil siedlisk łososia w rzece Klamath i jej dopływach.

Decyzja jest zgodna z tendencją do usuwania starzejących się i przestarzałych zapór w całych Stanach Zjednoczonych, gdy zbliżają się one do odnowienia licencji i stają w obliczu takich samych nałożonych przez rząd kosztów modernizacji, jakie mają tamy na rzece Klamath.

Według American Rivers do lutego 2022 r. w całych Stanach Zjednoczonych zburzono 1951 tam, w tym 57 w 2021 roku.

Głosowanie odbyło się w krytycznym momencie, gdy spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne uderzyły w zachodnie Stany Zjednoczone przedłużającą się suszą, oznajmił Tom Kiernan, prezes American Rivers.

Pozwolenie drugiej co do wielkości rzece Kalifornii na naturalny przepływ, a jej równinom zalewowym i terenom podmokłym na normalne funkcjonowanie, złagodzi te skutki.

Dział wodny Klamath Basin obejmuje ponad 14 500 mil kwadratowych (37 500 kilometrów kwadratowych), a sama Klamath była kiedyś trzecią co do wielkości rzeką o największej liczbie łososi na zachodnim wybrzeżu.

Tamy, zbudowane w latach 1918-1962, zasadniczo przecinają rzekę na pół i uniemożliwiają łososiom dotarcie do tarlisk w górnym biegu rzeki.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu