Połącz się z nami

News USA

Karolina Północna wprowadza zakaz zmiany płci dzieci oraz przyznaje więcej praw rodzicom w edukacji

Opublikowano

dnia

Ustawodawcy z Karoliny Północnej utrzymali w zeszłym tygodniu zakaz zmiany płci dzieci, przyznali rodzicom więcej praw w systemie szkolnictwa publicznego i ustanowili standardy sportowe, które wymagają od uczniów udziału w programach zgodnych z ich płcią biologiczną. Większość republikańska odrzuciła veto demokratycznego gubernatora wobec zakazu. O dobrych zmianach w prawie tego stanu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zdominowana przez Republikanów Izba Stanowa i Senat zatwierdziły te środki podczas sesji weta 16 sierpnia. Ustawodawcy ledwo przekroczyli próg 60%, aby odrzucić weto demokratycznego gubernatora Roya Coopera.

Izba Reprezentantów głosowała 74-45, a Senat 27-18, aby odrzucić weto Coopera w sprawie przepisów, które zabraniają lekarzom przeprowadzania operacji zmiany płci lub wdrażania leków związanych ze zmianą płci u dzieci. Ustawodawstwo miało poparcie republikańskich przywódców i sprzeciw Demokratów.

Zakaz obejmuje  zarówno operacje narządów płciowych, jak i inne.

Operacje narządów płciowych obejmują usuwanie genitaliów dziecka w celu ułatwienia tak zwanej zmiany płci lub zmianę genitaliów, aby przypominały genitalia płci przeciwnej. Inne procedury obejmują usunięcie lub dodanie piersi, operacje twarzy i głosu oraz rekonstrukcję włosów.

Zakaz stosowania leków zmieniających płeć u dzieci dotyczy leków blokujących dojrzewanie płciowe, które mają na celu opóźnienie lub zahamowanie normalnego rozwoju fizjologicznego w okresie dojrzewania.

Dotyczy to również terapii hormonalnej, której celem jest zmiana poziomu estrogenu lub testosteronu na poziomy, które nie byłyby normalne u dziecka ze względu na jego płeć i wiek.

Chociaż prawo nie przewiduje żadnych sankcji karnych dla personelu medycznego, który narusza prawo, każdej osobie, która go naruszy, zostanie cofnięta licencja lekarska.

Prawo ustanawia również środki cywilne, które pozwolą pacjentowi pozwać każdą osobę, która ułatwiła zmianę płci z naruszeniem tego prawa, gdy osoba ta była nieletnia.

Ustawodawstwo zabrania ponadto wykorzystywania jakichkolwiek funduszy państwowych w celu ułatwienia nieletnim zmiany płci poprzez operację lub leki.

Prawo stanowe przewiduje wyjątek, gdy dziecko ma problem z rozwojem seksualnym, na przykład gdy płeć dziecka jest niejednoznaczna lub dziecko rodzi się z obojnactwem.

Prawo zezwala również na takie zabiegi i operacje, jeśli nie mają na celu ułatwienia zmiany płci, na przykład w leczeniu jakiejkolwiek infekcji, urazu, choroby lub zaburzenia lub operacji zmniejszenia piersi w celu rozwiązania zaburzenia fizycznego.

Prawa rodzicielskie w edukacji i standardy sportowe

Oprócz głosowań w sprawie procedury dotyczącej płci, Izba Reprezentantów głosowała 72-47, a Senat 27-18, aby odrzucić weto gubernatora w sprawie nowej Karty Praw Rodziców, która zapewni, że rodzice zachowają pewne prawa wobec swoich dzieci, gdy są zapisani do szkoły publiczne.

Zgodnie z ustawodawstwem rodzic ma prawo „kierować edukacją i opieką nad swoim dzieckiem” oraz „kierować wychowaniem i szkoleniem moralnym lub religijnym swojego dziecka”.

Prawo zabrania zasad, które uniemożliwiają lub zniechęcają pracowników szkoły do powiadamiania rodziców o „psychicznym, emocjonalnym lub fizycznym zdrowiu lub dobrym samopoczuciu” dziecka lub zmianach związanych z usługami lub monitorowaniem.

Inne postanowienia obejmują prawo rodzica do podejmowania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej jego dziecka oraz prawo dostępu do dokumentacji medycznej dziecka.

Ustawodawstwo wymaga również, aby szkoły zapewniały odpowiednie do wieku nauczanie dla uczniów od przedszkola do czwartej klasy. Zasady te zakazują programów nauczania, które zawierają instrukcje dotyczące tożsamości płciowej, aktywności seksualnej lub seksualności dla uczniów tych klas.

Głosami 74-45 i 27-18 obie izby dodatkowo odrzuciły weto gubernatora ustawy, która będzie wymagać, aby uczniowie-sportowcy od gimnazjum do college’u uczestniczyli w drużynach pasujących do ich płci biologicznej, nawet jeśli nie pasuje to do „tożsamości płciowej” danej osoby.

Zgodnie z przepisami szkoły będą musiały klasyfikować zajęcia sportowe jako męskie, żeńskie lub koedukacyjne.

Wymaga to, aby zespoły składające się wyłącznie z mężczyzn i zespołów składających się wyłącznie z kobiet rozpoznawały osobę jako mężczyznę lub kobietę wyłącznie na podstawie biologii i genetyki danej osoby w chwili urodzenia.

Ustawa ma zastosowanie do instytucji publicznych i prywatnych, które prowadzą międzyszkolną działalność sportową.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/SeanPavonePhoto/monkeybusinessimages/ dima_sidelnikov/4nadia/

News USA

Druga debata prezydencka Republikanów nie zagroziła prowadzeniu Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas drugiej debaty prezydenckiej wśród Republikanów nikt nie spowodował przełomowego momentu. Nie wydarzyło się także nic, co w znaczący sposób zepchnęłoby byłego prezydenta Donalda Trumpa z drogi do zdobycia nominacji prezydenckiej Partii Republikańskiej. Siedmiu kandydatów do prawyborów GOP stanęło przed publicznością w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii i kamerami Fox Business Network.

W czasie środowej debaty także nikt – ani trzej moderatorzy, ani siedmiu pretendentów – nie chciał poruszyć oczywistej kwestii – że liderowi, Donaldowi Trumpowi, postawiono cztery zarzuty karne.

Nie wspomniano również o tym, że w sprawie cywilnej w Nowym Jorku sędzia właśnie stwierdził, że firmy prowadzone przez Trumpa i jego najstarszych synów rutynowo dopuszczały się oszustw.

Wyjątkiem była bardzo krótka wzmianka byłego gubernatora stanu New Jersey, Chrisa Christie. 

Sam Donald Trump pominął tę debatę, podobnie jak pierwsze spotkanie, w sierpniu w Millwaukee.

W Simi Valley stawili się: gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum, były gubernator New Jersey Chris Christie, gubernator Florydy Ron DeSantis, była ambasador ONZ Nikki Haley, były wiceprezydent Mike Pence, przedsiębiorca Vivek Ramaswamy i senator Tim Scott, R-S.C.

Podobnie jak podczas pierwszej debaty, była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley, ambasadorka Trumpa przy ONZ, miała za sobą najmocniejszy wieczór, napędzany jej hartem ducha, dowcipem i przygotowaniem. Została zwycięzcą drugiego starcia.

Haley nadal jednak stoi przed wyzwaniem, aby wyjść z jednocyfrowych wyników w sondażach.

Taktyką Viveka Ramaswamy byłą ciągłe mówienie. W jego przypadku zadziałało to już w pierwszej debacie, ale być może tym razem przesadził.

Nikki Haley uderzyła Ramaswamy’ego za dołączenie do TikToka, chińskiej platformy mediów społecznościowych podejrzanej o wykorzystywanie jej technologii do szpiegowania użytkowników w USA. Kiedy Vivek Ramaswamy w widocznym poczuciu wyższości zaczął się bronić, Haley powiedziała sucho:

„Za każdym razem, gdy cię słyszę, czuję się trochę głupsza z powodu tego, co mówisz”.

Gubernator New Jersey Chris Christie i gubernator Florydy Ron DeSantis uderzyli Trumpa za to, że nie był z nimi na scenie. Bardziej elokwentny z tej pary gubernator New Jersey lepiej radził sobie z drwinami.

„Donald, wiem, że patrzysz, nie możesz się powstrzymać” – powiedział Christie. „Nie ma cię tu dziś wieczorem, nie z powodu sondaży i nie z powodu twoich aktów oskarżenia. Nie jesteś tu dziś wieczorem, ponieważ boisz się być na scenie.(..) Rób tak dalej, a nikt tutaj nie będzie już nazywał cię Donald Trump. Będziemy cię nazywać Donald Duck”.

Ron DeSantis, który wciąż traci swoją pozycję na rzecz Trumpa, nie zrobił nic, aby to zmienić. Ponownie powiedział, że wyśle wojska amerykańskie do Meksyku, aby walczyć z kartelami narkotykowymi.

Mike Pence, wiceprezydent Trumpa nie miał pomysłu, jak zostać usłyszanym, a kiedy mu się to udało, nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

Niezręcznie pominął pytanie, czy Obamacare pozostanie, co stanowiło odniesienie do niewywiązania się Trumpa i Pence’a z obietnicy zakończenia popularnego i trwałego programu ubezpieczeń zdrowotnych, będącego głównym dziedzictwem byłego prezydenta Baracka Obamy.

Natomiast Senator Tim Scott, R-S.C., porzucił swój image miłego faceta i był bardziej agresywny, ale samo bycie bardziej energicznym nie wystarczyło.

Trzecia debata kandydatów GOP do fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się 8 listopada w Miami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Zwycięzca z Florydy zgłosił się po 1,6 mld USD wygrane w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę urzędnicy ogłosili, że oczekiwany zwycięzca sierpniowego jackpota Mega Millions o wartości 1,6 miliarda dolarów, zgłosił się po nagrodę. Zwycięski los został sprzedany w supermarkecie Publix w Neptune Beach, miasteczku na wybrzeżu, niedaleko Jacksonville o szczęście dopisało mieszkańcowi Florydy 8 sierpnia.

Zgodnie z nowym prawem stanu Floryda nazwisko zwycięzcy pozostaje anonimowe przez 90 dni od daty odebrania nagrody, czyli od 25 września, jak poinformowali urzędnicy loterii. Loteria nie potwierdziła, czy zwycięzca otrzyma wypłatę w postaci ryczałtu czy płatności ratalnych, ani nie podała szacunkowej kwoty ryczałtu.

Na Florydzie zwycięzcy muszą odebrać kwotę ryczałtową w ciągu 60 dni od losowania. Jeśli zdecydują się na rentę, która jest wypłacana w 30 rocznych ratach, mają na to aż 180 dni. Jackpot podlega również podatkom federalnym. Na Florydzie nie ma stanowego podatku dochodowego.

Zwycięskie liczby trafione 8 sierpnia to 13, 19, 20, 32, 33, i Mega Ball – 14.

Największą wygraną w historii amerykańskiej loterii był los Powerball zakupiony w Kalifornii, który przyniósł wygraną o wartości aż 2,04 miliarda dolarów w losowaniu z 8 listopada 2022 r.

Kolejną co do wielkości była nagroda Powerball wysokości 1,586 miliarda dolarów, którą zdobyto 13 stycznia 2016 r. Nagroda ta została podzielona pomiędzy trzy zwycięskie bilety sprzedane w Kalifornii, na Florydzie i Tennessee.

Na trzecim miejscu znajduje się jackpot Florida Mega Millions z 8 sierpnia tego roku.

Czwarta, piąta i szósta co do wielkości wygrana to także nagrody Mega Millions, które wyniosły: 1,537 miliarda dolarów wygrane w Południowej Karolinie, 23 października 2018 r.; 1,35 miliarda dolarów trafione w Maine, 13 stycznia 2023 r.; i 1,337 miliarda dolarów zdobyte w Illinois 29 lipca 2022 r.

Zwycięzca jackpota Mega Millions o wartości 1,35 miliarda dolarów z Maine odebrał nagrodę w lutym i postanowił pozostać anonimowy. Zwycięzca odebrał opcję gotówkową za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością LaKoma Island Investments LLC, jak podali urzędnicy Maine State Lottery.

Według Multi-State Lottery Association, większość zdobywców nagród głównych decydowała się na otrzymanie nagrody w formie jednorazowej płatności ryczałtowej.

Czasami zwycięzcy decydują się na płatności ratalne, w tym zwycięzca jackpota z Wirginii z losowania z 4 marca 2023 r, którego nazwisko pozostaje anonimowe zgodnie z prawem stanu Wirginia. Wygrał on 156,7 miliona dolarów.

Wcześniej ostatnim przypadkiem gdy zwycięzca jackpota zdecydował się na rentę, był gracz Powerball w 2014 roku.

Na odbiór czeka jeszcze nagroda o wartości 1,08 miliarda dolarów, która padła 19 lipca tego roku. Kalifornijska loteria jak dotąd nie zidentyfikowała nikogo jako zwycięzcy. Zwycięski kupon Powerball sprzedał Las Palmitas Mini Market z siedzibą w Los Angeles.

Obecnie rośnie główna wygrana loterii Powerball. Po wczorajszym losowaniu, w którym nikomu nie dopisało szczęście, w sobotę, 30 września, jackpot wyniesie 925 milionów dolarów, co daje ryczałtową wygraną w wysokości 432,4 miliona.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, istock/Deagreez/
Czytaj dalej

News USA

Kalifornia pozywa ośrodki pro-life w związku z lekiem odwracającym działanie tabletek aborcyjnych

Opublikowano

dnia

Autor:

21 września proaborcyjny prokurator generalny Kalifornii, Rob Bonta, niesłusznie pozwał pięć ośrodków pro-life w związku z promocją leku, który ma odwracać skutki aborcji chemicznych. Ojciec Paweł Kosiński SJ przypomina, że takich właśnie aborcji wykonuje się w Stanach Zjednoczonych około pół miliona rocznie.

W swoim pozwie przeciwko Heartbeat International i stowarzyszonej z nią sieci centrów położniczych RealOptions, Rob Bonta oskarżył centra ciążowe o stosowanie fałszywych i wprowadzających w błąd twierdzeń w reklamie leku odwracającego działanie pigułki aborcyjnej.

Zarzuca w pozwie stanowym, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność leku odwracającego działanie pigułki aborcyjnej, mimo że ośrodki ciążowe opisują je jako skuteczny i bezpieczny sposób na odwrócenie aborcji chemicznej.

Argumentuje także, że kobiety w ciąży muszą mieć dostęp do dokładnych informacji przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu leku.

Pozew zarzuca ośrodkom położniczym naruszenie kalifornijskiego prawa dotyczącego fałszywej reklamy i nieuczciwej konkurencji i zwraca się do sądu o nakazanie ośrodkom położniczym zaprzestania reklamowania leku jako bezpiecznego i skutecznego.

W odpowiedzi na pozew prokuratora generalnego organizacja Heartbeat International wydała oświadczenie, w którym odrzuciła twierdzenie, że reklamy leku są fałszywe lub wprowadzające w błąd.

„Wszystkie główne badania pokazują, że stosowanie progesteronu w celu przeciwdziałania aborcji chemicznej (odwrócenie pigułki aborcyjnej) może być skuteczne, ponieważ jest to ten sam hormon, który organizm kobiety wytwarza w celu podtrzymania ciąży” – czytamy w oświadczeniu.

„Jedno badanie wykazało nawet, że efektywny wskaźnik wynosi 80%”.

Za pośrednictwem swojej infolinii organizacja otrzymuje telefony od kobiet, które chcą cofnąć aborcję chemiczną.

„Dzięki naszej gorącej linii Abortion Pill Rescue Network wiemy, że niektóre kobiety niemal natychmiast żałują, że zdecydowały się na aborcję chemiczną” – czytamy w oświadczeniu.

„Te kobiety zasługują na prawo do ratowania swojej ciąży. Żadna kobieta nie powinna być nigdy zmuszana do aborcji, której już nie chce”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Piyapong Thongcharoen/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu