Połącz się z nami

News USA

Blokery dojrzewania dla 8-latków chcących zmienić płeć. Europa już się wycofuje, USA nie

Opublikowano

dnia

Stosowanie blokerów dojrzewania u dzieci i nastolatków indentyfikujących się jako osoby transpłciowe zostało dokładnie zbadane w niedawnym artykule New York Timesa. Nie tylko jego komentatorzy podzielają obawy, że terapie nie mają mocnych podstaw naukowych, a nawet mogą być szkodliwe.

„Wielu lekarzy i naukowców ma poważne obawy dotyczące stosowania blokerów dojrzewania w leczeniu młodzieży z dysforią płciową, ale boi się wyrazić te obawy ze względu na upolitycznienie tej dziedziny praktyki medycznej” – uważa dr Paul W. Hruz, profesor nadzwyczajny pediatrii w Washington University School of Medicine w St. Louis..

„Istnieje pilna potrzeba wyższej jakości badań naukowych dotyczących względnego ryzyka w porównaniu z rzekomymi korzyściami ze stosowania blokerów dojrzewania w celu złagodzenia cierpienia u osób, które doświadczają niezgodności płciowej” – dodaje Hruz.

„Prawdopodobnie wiele dzieci z dysforią płciową, którym podaje się blokery dojrzewania, nie jest świadomych potencjalnych szkód i braku solidnych dowodów na długoterminowe bezpieczeństwo i skuteczność tej interwencji”.

REKLAMA REKLAMA

Hruz przemawiał w odpowiedzi na artykuł New York Timesa z 14 listopada zatytułowany „Wstrzymali dojrzewanie, ale jakim kosztem?”

W artykule podano, że stosowanie leków jest zwykle przedstawiane jako bezpieczna, odwracalna opcja, ale kwestionuje się, czy jest to cała prawda.

Blokery dojrzewania są stosowane przed podjęciem ostatecznej decyzji, czy wykonać więcej procedur medycznych, które skutkują zmianą płci.

Pomimo tego, że leki są używane od 30 lat w różnych krajach, istnieją „różne protokoły, niewielka dokumentacja wyników i brak zgody rządu na takie zastosowanie leków, w tym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA” — pisze Times.

Leki stały się coraz powszechniej przepisywane, ponieważ wzrosła liczba nastolatków identyfikujących się jako osoby transpłciowe.

Williams Institute, ośrodek badawczy LGBT na wydziale prawa Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, oszacował w czerwcu, że aż 300 000 młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych w wieku od 13 do 17 lat identyfikuje się jako osoby transpłciowe, czyli dwukrotnie więcej niż podawały szacunki z 2017 r.

Innym zjawiskiem jest rosnąca grupa młodzieży, która identyfikuje się jako niebinarna i nie chce dojrzewać do żadnej płci.

Leki przepisywane już w wieku 8 lat

Kiedy holenderscy lekarze po raz pierwszy zapoczątkowali stosowanie tych leków, ostrzegali przed „fałszywymi alarmami”- pacjenci przechodzili medyczną przemianę, ale później przestawali się identyfikować jako osoby transpłciowe.

Wydaje się, że leki blokujące dojrzewanie pomagają rozwiązać problem dysforii płciowej u niektórych pacjentów, czyli przekonania, że ​​płeć urodzeniowa nie pasuje do postrzeganej tożsamości płciowej.

Leki są przepisywane już w wieku 8 lat, aby pacjenci mogli rozpocząć przyjmowanie hormonów w wieku 12 lub 13 lat.

Jednak dojrzewanie może pomóc w określeniu własnej płci, a pacjenci mogą przedwcześnie dokonywać wyborów zmieniających życie.

Najbardziej znany bloker dojrzewania, Lupron, jest produkowany przez firmę AbbVie z Illinois.

Lupron i podobne leki działają poprzez tłumienie estrogenu i testosteronu, które mogą wpływać na kości, mózg i inne części ciała młodych ludzi.

Leki te nie są zatwierdzone przez FDA do stosowania u dzieci i nastolatków identyfikujących osoby transpłciowe i istnieją dowody na to, że przynoszą potencjalne szkody, donosi Times.

Wśród osób, które stosowały leki, analiza wytrzymałości kości wykazała, że ​​ich wzrost kości nie powraca w pełni.

Mogą być bardziej narażeni na wyniszczające złamania kości we wcześniejszym wieku, mając 50 lat zamiast 60 lat.

Pacjenci, którzy już mają słabe kości, mogą zostać narażeni na natychmiastową szkodę. Problem jest szczególnie dotkliwy dla tych, którzy próbują przejść z mężczyzny na kobietę.

Niektórzy badacze i lekarze wyrazili także zaniepokojenie, że ingerencja blokerów dojrzewania w rozwój hormonalny może zakłócić rozwój mózgu w obszarach takich jak krytyczne myślenie, wyrafinowana autorefleksja, umiejętności społeczne i umiejętności rozwiązywania problemów.

„Obecne wytyczne dotyczące praktyki klinicznej dotyczące leczenia dysforii płciowej opierają się na dowodach niskiej jakości” – uważa Hruz.

„W przeciwieństwie do twierdzeń, że wśród lekarzy panuje zgoda co do najlepszego podejścia do opieki nad dziećmi, które doświadczają niezgodności płciowej, rośnie świadomość, że wiele osób, które otrzymały interwencje medyczne potwierdzające płeć, nadal cierpi na depresję, lęk i inne choroby psychiczne”.

„Kilka krajów europejskich (w tym Szwecja, Finlandia i Wielka Brytania) uznało niską jakość dowodów naukowych na podejście oparte wyłącznie na afirmacjach w leczeniu tożsamości płciowej niezgodnej z płcią” – dodał.

„Kraje te przyznały, że to podejście pozostaje eksperymentalne. Dzięki obecnym dowodom przeszli do znacznie bardziej ostrożnego podejścia, które obejmuje przede wszystkim wysiłki skupione na wsparciu psychologicznym”.

„Stany Zjednoczone jak dotąd nie uznały tych poważnych obaw” – zauważył Hruz.

Praktyka w USA stała się szczególnie spolaryzowana politycznie. Istnieją pewne wysiłki, aby zakazać tych procedur przez prawo ale znaleźli się tacy, którzy zaczęli grozić instytucjom, które chcą do tego doprowadzić.

W październiku Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne, Amerykańska Akademia Pediatrii i Stowarzyszenie Szpitali Dziecięcych w październiku poprosiły Prokuratora Generalnego USA Merricka Garlanda o zbadanie „ataków”.

Natomiast administracja Bidena promowała leczenie zmiany płci jako prawo obywatelskie. Proponowana przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej zasada zmusiłaby szpitale i lekarzy do przeprowadzenia rzekomej zmiany płci u pacjenta lub zostałaby oskarżona o dyskryminację.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

News USA

Koleje znowu grożą strajkiem. Czy pociągi staną na święta?

Opublikowano

dnia

Autor:

Gdy rozpoczyna się pracowity sezon świątecznych zakupów i podróży, powraca niestety groźba potencjalnie „niszczycielskiego” strajku kolejowego. Oznaczałby on katastrofalne straty dla amerykańskiej gospodarki i problemy z łańcuchem dostaw w wielu branżach.

Prezydent Joe Biden w poniedziałek poprosił Kongres o interwencję i zablokowanie strajku kolejowego a przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała, że ​​prawodawcy podejmą w tym tygodniu ustawodawstwo, aby narzucić porozumienie, na które związki zawodowe zgodziły się we wrześniu.

„Powiem jasno: zamknięcie kolei zniszczyłoby naszą gospodarkę” – powiedział Biden w oświadczeniu.

„Bez kolei towarowej wiele gałęzi przemysłu w USA zostałoby zamkniętych”.

Biden powiedział również, że zamknięcie transportu towarowego w okresie świątecznym byłoby „niszczycielskie”.

REKLAMA REKLAMA

Co mówią związki zawodowe

W poniedziałek grupa handlowa Association of American Railroads AAR pochwaliła działanie Bidena.

„Nikt nie czerpie korzyści z przerwy w pracy kolei – ani nasi klienci, ani pracownicy kolei, ani amerykańska gospodarka” – powiedział prezes i dyrektor generalny AAR, Ian Jefferies.

„Teraz jest odpowiedni czas, aby Kongres uchwalił przepisy wdrażające umowy ratyfikowane już przez osiem z dwunastu związków zawodowych”.

Koleje, w tym Union Pacific, BNSF, Norfolk Southern, CSX i Kansas City Southern, chciały, aby każda umowa była ściśle zgodna z zaleceniami specjalnej komisji arbitrów, którą wyznaczył Biden tego lata. Wezwała ona do podwyżek pensji o 24% i wypłat 5000 $ w premiach.

Nie rozwiało to jednak obaw pracowników dotyczących napiętych harmonogramów, które utrudniają wzięcie dnia wolnego i innych warunków pracy. Do narzucenia tego Biden wzywa Kongres.

Obecna „wstępna” umowa weszła w życie we wrześniu

Strajkowi kolejarzy udało się zapobiec we wrześniu, po tym, jak osiągnięto „wstępne” porozumienie o pracy na kolei między związkami zawodowymi a przedsiębiorstwami kolejowymi.

Jednak w miarę zbliżania się kolejnego kluczowego terminu 9 grudnia ryzyko strajku powróciło.

Jeden z największych związków kolejowych odrzucił umowę w zeszłym tygodniu, dołączając do trzech innych, które nie zatwierdziły umów z powodu obaw o wymagające harmonogramy i brak płatnego czasu chorobowego.

Wrześniowe porozumienie, do którego wzywają Biden i Pelosi, jest niewielką poprawą w stosunku do tego, co latem zaleciła rada arbitrów.

Wrześniowa umowa dodała trzy bezpłatne dni wolne w roku dla inżynierów i konduktorów na wizyty lekarskie, o ile zaplanowali je z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem.

Koleje obiecały również we wrześniu, że nie będą karać pracowników hospitalizowanych i będą dalej negocjować ze związkami zawodowymi w sprawie zatwierdzenia umowy dotyczącej planowania dni wolnych.

Potencjalny strajk kolejowy wpłynie na każdego, nawet jeśli nie planuje podróży pociągiem

Amerykańscy konsumenci i prawie każda branża odczują skutki zatrzymania pociągów towarowych.

Stawka jest tak wysoka dla gospodarki, że oczekuje się, że Kongres zainterweniuje i narzuci pracownikom kolei warunki kontraktów.

Ostatni raz strajk kolei amerykańskich miał miejsce w 1992 roku. Strajk ten trwał dwa dni przed interwencją Kongresu. Dłuższe zamknięcie kolei nie miało miejsca od stulecia, częściowo dlatego, że ustawa uchwalona w 1926 r., która reguluje negocjacje kolejowe, znacznie utrudniła strajk robotnikom.

Niektóre z oczekiwanych skutków strajku kolejowego

2 miliardy dolarów dziennie strat dla gospodarki USA

Koleje przewożą każdego roku około 40% krajowego transportu towarowego.

I chociaż niektóre firmy próbowałyby przenieść dostawy do ciężarówek, nie ma ich wystarczająco dużo. Grupa handlowa Association of American Railroads oszacowała, że ​​potrzeba 467 000 dodatkowych ciężarówek dziennie, aby obsłużyć wszystko, co dostarczają teraz koleje.

Chemikalia, takie jak chlor, mogą się skończyć

Producenci chemikaliów i rafinerie będą jednymi z pierwszych, których on dotyczy, ponieważ koleje zaprzestaną transportu niebezpiecznych chemikaliów na około tydzień przed terminem strajku, aby upewnić się, że żadne cysterny wypełnione niebezpiecznymi płynami nie utkną po drodze.

Oznacza to, że np. chlor, który stosują oczyszczalnie wody, stałby się trudny do zdobycia. Zapasy chloru w oczyszczalniach mogą wystarczyć na mniej więcej tydzień.

Problemy pasażerów

Mniej więcej połowa wszystkich systemów kolei podmiejskich opiera się przynajmniej częściowo na torach należących do kolei towarowych, a prawie wszystkie pociągi dalekobieżne Amtrak kursują po sieci towarowej.

Dostawy żywności

Wystarczy czas około tygodnia, aby klienci zauważyli w sklepie spożywczym braki płatków śniadaniowych, masła orzechowego i piwa – powiedział Tom Madrecki, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w Consumer Brands Association.

30% całej pakowanej żywności w USA jest przewożone koleją.

Odsetek ten jest znacznie wyższy w przypadku cięższych przedmiotów, takich jak puszki z zupą.

Z kolei produkcja takiej żywności jak płatki zbożowe, oleje kuchenne i piwo, są uzależnione od dostaw kolejowych surowców, takich jak zboże, jęczmień i orzeszki ziemne.

Głodne zwierzęta

Wszelkie zakłócenia w usługach kolejowych mogą zagrozić zdrowiu kurczaków i świń, które są uzależnione od pociągów dostarczających paszę, i przyczynić się do wyższych cen mięsa.

Ryzyko w handlu detalicznym

Jess Dankert, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w Retail Industry Leaders Association, powiedział, że zapasy sprzedawców detalicznych są w dużej mierze gotowe na święta. Ale branża opracowuje plany awaryjne.

Strajk kolejowy może nadal wpływać na artykuły świąteczne wysyłane do sklepów w grudniu i zdecydowanie utrudni zaopatrzenie w towary na następny sezon.

Detaliści obawiają się również zamówień internetowych. Nadawcy tacy jak FedEx i UPS korzystają z wagonów kolejowych, które mieszczą około 2000 paczek w każdym wagonie.

Rynek samochodowy

Kierowcy płacą już rekordowe ceny i często miesiącami czekają na nowe pojazdy ze względu na problemy produkcyjne w branży motoryzacyjnej związane z niedoborem chipów komputerowych w ostatnich latach.

75% wszystkich nowych pojazdów rozpoczyna swoją podróż z fabryk do dealerów drogą kolejową. Pociągi dostarczają dziennie około 2000 wagonów wypełnionych pojazdami.

A producenci samochodów mogą mieć trudności z utrzymaniem swoich fabryk podczas strajku, ponieważ niektóre większe części i surowce także są transportowane koleją.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/santypan/ Pavlo Sukharchuk/ JerryB7
Czytaj dalej

News USA

Senat USA za małżeństwami osób tej samej płci. Ustawę czeka już tylko podpisanie przez prezydenta

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomimo apeli wystosowanych przez amerykańskich biskupów, stosunkiem głosów 61 do 36 Senat uchwalił Ustawę o Poszanowaniu Małżeństwa – Respect for Marriage Act, która kodyfikuje małżeństwa osób tej samej płci i małżeństwa międzyrasowe. Ustawodawcy posunęli się do przodu z głosowaniem we wtorek po uzyskaniu niezbędnego poparcia Republikanów.

Teraz ustawa powraca do Izby, gdzie oczekuje się, że zostanie szybko przyjęta i wysłana na biurko prezydenta w celu podpisania.

Ustawa wymagałaby, aby wszystkie stany uznawały małżeństwa osób tej samej płci i małżeństwa międzyrasowe zawarte w jakimkolwiek innym stanie. Nie wymaga natomiast, aby poszczególne stany zezwalały na zawieranie takich małżeństw.

Środek ten uznawałby również prawo tych małżeństw do świadczeń federalnych, takie jak Medicare i Social Security.

REKLAMA REKLAMA

Na początku tego miesiąca 12 Republikanów dołączyło do 50 Demokratów w głosowaniu, które zakończyło debatę na temat tej ustawy i pozwalając jej przejść do ostatecznego głosowania w izbie.

Środek ten pojawił się po raz pierwszy w Izbie Reprezentantów tego lata po decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs przeciwko Jackson, która orzekła, że dostęp do aborcji nie jest prawem konstytucyjnym.

Zwolennicy praw małżeńskich i Demokraci wyrazili zaniepokojenie, że decyzja może podważyć inne, dotyczące swobód obywatelskich, w tym równości małżeńskiej.

W swojej zgodnej opinii na temat sprawy Dobbs, sędzia Clarence Thomas stwierdził, że przełomowa sprawa z 2015 r., która zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, Obergefell przeciwko Hodges, opiera się na tych samych zasadach prawnych, które określały Roe vs Wade.

Chociaż żadna sprawa kwestionująca prawo do zawarcia małżeństwa nie trafiła jeszcze do Sądu Najwyższego, adwokaci obawiali się, że Thomas przygotowuje grunt pod obalenie decyzji Obergefell.

Zwycięstwo legislacyjne jest niespodzianką.

Demokraci Izby Reprezentantów przedstawili ustawę przed wyborami, nie spodziewając się, że stanie się ona prawem tak szybko, ale raczej po to, by Republikanie odnotowali kwestię społeczną, która cieszy się ogromnym poparciem amerykańskiego społeczeństwa.

Znaczna liczba Republikanów Izby Reprezentantów dołączyła do Demokratów, aby uchwalić ustawę, ostatecznie zmuszając Senat do działania na podstawie przepisów, których przywódcy Demokratów początkowo nie mieli w swoim jesiennym programie.

Ustawa trafia teraz do prezydenta Bidena, który jeszcze jako wiceprezydent publicznie zerwał z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą, by wyrazić poparcie dla praw do małżeństw osób tej samej płci w 2012 roku. Ostatecznie Obama do niego dołączył.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Mongkolchon Akesin
Czytaj dalej

News USA

Zamów hamburgera a może będziesz je jadł do końca życia za darmo! Świąteczny konkurs McDonald’s

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji świąt McDonald’s rozdaje darmowe posiłki do końca życia. Począwszy od 5 grudnia, każde zamówienie zrealizowane w aplikacji McDonald’s za co najmniej 1 USD spowoduje, że klienci wezmą udział w konkursie, w którym można wygrać kartę McGold. Trzech zwycięzców otrzyma specjalną kartę, dzięki której dożywotnio dostaną darmowy McDonald’s. Ponadto każdy zwycięzca otrzyma trzy dodatkowe karty do rozdania, co daje w sumie 12 wygranych kart.

Karta McGold istnieje od lat i podobno mają ją niektóre sławy, w tym Warren Buffett, Bill Gates i aktor Rob Lowe.

W 2018 roku McDonald’s wydał kilka złotych kart podczas konkursu. Zwycięzca mógł otrzymać „tylko” dwa darmowe posiłki tygodniowo przez 50 lat. Ta zasada dotyczy również tegorocznej promocji, która kończy się 25 grudnia.

„Nasi fani byli zafascynowani historią karty McGold i tym, czy naprawdę istnieje. A teraz sprawimy, że legenda McDonald’s stanie się rzeczywistością dla naszych fanów, dając im najlepszy prezent świąteczny – szansę na wygranie karty, a następnie udostępnienie jej trzem członkom rodziny lub znajomym” – powiedział Tariq Hassan, dyrektor ds. marketingu w McDonald’s USA .

REKLAMA REKLAMA

McDonald’s zachęca do odwiedzenia restauracji, w celu wypróbowania oferty na żywność i towary, która będzie trwała przez 3 tygodnie. Obejmuje m.in. skarpety Chicken McNugget i bluzę AM Wrapper Hoodie z nadrukami Egg McMuffin lub cheeseburgerem.

Oferty, które różnią się w zależności od dnia, obejmują kanapki Big Mac typu kup jeden, a drugi dostaniesz za darmo, albo bezpłatne nuggetsy przy zakupie za 1 USD i podwójnego cheeseburgera za 50 centów.

To już trzeci rok, w którym McDonald’s wprowadził grudniową promocję.

McDonald’s odnotował ostatnio wysokie zyski, częściowo wzmocnione takimi transakcjami. W trzecim kwartale sprzedaż w amerykańskich sklepach McDonald’s otwartych co najmniej 13 miesięcy wzrosła o 6,1%.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/Bogdan Kurylo
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu