Połącz się z nami

Ciekawostki

Czy płód może być traktowany jako pasażer samochodu? Ciężarna mieszkanka Teksasu korzystała z pasa HOV

Opublikowano

dnia

Brandy Bottone, kobieta z Teksasu, uważa, że ​​miała prawo do jazdy pasem HOV przeznaczonym dla samochodów z przynajmniej jednym pasażerem, ponieważ jej płód liczył się jako pasażer. 32-latka z Plano otrzymała w lipcu drugie upomnienie drogowe za jazdę samotnie tym pasem przy dużym natężeniu ruchu.

O upomnieniu mieszkanki Plano w Teksasie poinformowała Claire Crouch, rzeczniczka biura prokuratora okręgowego w Dallas. Kobieta dostała drugi mandat około miesiąc po pierwszym, za to samo wykroczenie.

Pierwsza historia mandatu Brandy Bottone przyciągnęła międzynarodową uwagę.

W czasie przesłuchania przez funkcjonariuszy szeryfa powiatu Dallas pod zarzutem, że jechała sama pasem HOV, Bottone wskazała na swój brzuch i powiedziała: „Moja córeczka jest tutaj”.

Według tej logiki, kobieta twierdzi, że nie naruszyła prawa, które wymaga co najmniej jednego pasażera poza kierowcą w pojeździe na pasie HOV.

Argumentowała, że po decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej sprawę Roe przeciwko Wade i zgodnie z teksańskim prawem aborcyjnym, wszystkie aborcje są zakazane, z wyjątkiem okoliczności, w których poród zagrażałby życiu matki.

A zgodnie z stanowymi przepisami, płód jest uważany za osobę przy ustalaniu, czy popełniono przestępstwo.

„To jest dziecko, ono ma 34 tygodnie” – powiedziała Bottone policjantom.

Sędzia zgodził się z nią i mandat czerwcowy został odrzucony.

Nie jest jasne, czy drugie naruszenie również zostanie odrzucone. Ale może minąć trochę czasu, zanim Bottone będzie mogła ponownie użyć takich argumentów – Crouch przekazała, że od ostatniego incydentu z policją Bottone urodziła.

 

Źródło: npr
Foto: You Tube
REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Kobieta porwana 50 lat temu odnalazła się. Jej siostra z Aurory nigdy nie straciła nadziei na ponowne spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

To spotkanie jednej rodziny to prawdziwy, wczesnoświąteczny cud. Kobieta, która zaginęła ponad 50 lat temu, została odnaleziona w Forth Worth w Teksasie. Podczas gdy większość jej rodziny, w tym matka, jest teraz z nią, jedno z jej rodzeństwa mieszka w Illinois. Nadchodzące święta spędzą razem.

Rebecca Del Bosque, która mieszka w Aurorze, spędziła dziesięciolecia próbując znaleźć swoją siostrę. Nigdy nie porzuciła nadziei na jej odnalezienie i wg niej, właśnie to sprowadziło jej siostrę do domu.

Historia zniknięcia Melissy Highsmith prześladowała jej rodzinę od 51 lat. Poszukiwanie przez internet w końcu przyniosło skutek.

„Rozmawiałam przez telefon z moją siostrą i obie zaczęliśmy płakać”- mówi Del Bosque.

Jej młodsza siostra Sharon Highsmith, przebywająca obecnie w Hiszpanii, także spędziła lata na poszukiwaniach.

Poszukiwania zakończyły się sukcesem dzięki serwisowi Ancestry.com, a rodzina nie mogła uwierzyć w swoje szczęście.

„Mój tata pasował do jednego z jej dzieci w wieku 23 lat i mnie” – wyjaśnia Highsmith. „Moja siostra dopasowała się do dwójki swoich dzieci na Ancestry.com”.

W końcu, z pomocą entuzjasty genealogii, udało im się dojść do Melissy.

Melissa Highsmith miała zaledwie 22 miesiące, kiedy jej opiekunka odebrała ją z ich domu w Fort Worth w Teksasie w sierpniu 1971 roku. Opiekunka zniknęła z Melissą, która dorastała w Fort Worth, nie wiedząc, że została porwana.

Ojciec Jeffrie Highsmith powiedział:

„Powiedzieli:„ Tato, ona żyje ”, a ja zacząłem płakać, a po 51 latach to takie wzruszające”.

Podczas gdy Melissa przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, siostra z Aurory, której jeszcze nie poznała, przygotowuje się do tego, co z pewnością będzie jej najbardziej wyjątkowym okresem świątecznym.

„To jest to, na co nie mogę się doczekać najbardziej, jak kupienie jej czegoś i przyjście, by spojrzeć jej w twarz, przytulić ją, pokochać ją, po prostu usiąść obok niej i mieć starszą siostrę po raz pierwszy w życiu” – powiedziała Del Bosque.

Melissa jest najstarszą z czwórki rodzeństwa. Wielu z nich po raz pierwszy spotka się w Boże Narodzenie.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Gaslighting słowem roku Merriam-Webster. Oznacza psychologiczną manipulację osobą lub grupą osób

Opublikowano

dnia

Autor:

„Gaslighting” — zachowanie polegające na manipulowaniu umysłem, rażąco wprowadzające w błąd, wręcz kłamliwe — to słowo roku Merriam-Webster. Słowo to zostało ożywione ponad 80 lat temu dzięki „Gas Light”, sztuce Patricka Hamiltona z 1938 roku.

Liczba wyszukiwań tego słowa na stronie merriam-webster.com wzrosła w 2022 r. o 1740% w porównaniu z rokiem poprzednim. Gaslighting był wszechobecny.

„To słowo, które tak szybko zyskało na popularności w języku angielskim, a zwłaszcza w ciągu ostatnich czterech lat, było zaskoczeniem dla mnie i dla wielu z nas” — oznajmił Peter Sokolowski, redaktor Merriam-Webster.

„To było słowo, które pojawiało się często każdego dnia w roku” – ogłosił.

Były też deepfake, dark web, deep states i fake news. I było całe mnóstwo słowa trolling.

Najważniejszą definicją gaslighting według Merriam-Webster jest psychologiczna manipulacja osobą, zwykle trwająca przez dłuższy czas, która:

„powoduje, że ofiara kwestionuje ważność własnych myśli, postrzegania rzeczywistości lub wspomnień i zazwyczaj prowadzi do dezorientacji, utraty pewności siebie i poczucia własnej wartości, niepewność co do stabilności emocjonalnej lub psychicznej oraz zależność od sprawcy”.

Słownik definiuje to słowo w następujący sposób: „Akt lub praktyka rażącego wprowadzania kogoś w błąd, zwłaszcza dla własnej korzyści”.

Tegoroczną Top 10 zamykają:

„Oligarch”, napędzany inwazją Rosji na Ukrainę.

„Omicron”, wariant COVID-19 i 15. litera alfabetu greckiego.

„Codify”, jak w przypadku przekształcenia praw do aborcji w prawo federalne.

„Queen consort”, jak od niedawna nazywana jest żona króla Karola, Camilla.

„Raid”, jak w przypadku poszukiwań domu Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa.

„Sentient” system sztucznej inteligencji, który stał się świadomy.

„Cancel culture”, dosyć powiedzieć.

„LGBTQIA” dla lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer lub kwestionujących, interseksualnych, aseksualnych, aromantycznych lub agender.

„Loamy”, którego wielu użytkowników Wordle próbowało w sierpniu, chociaż właściwym słowem tego dnia było „klaun”.

Gaslighting to ohydne narzędzie często używane przez osoby stosujące przemoc w związkach — oraz przez polityków i innych twórców wiadomości.

Może się to zdarzyć między romantycznymi partnerami, w ramach szerszej rodziny i wśród przyjaciół. Może to być taktyka korporacyjna lub sposób na wprowadzenie w błąd opinii publicznej.

Istnieje również „gaslighting medyczny”, gdy pracownik służby zdrowia odrzuca objawy lub chorobę pacjenta, twierdząc, że sobie ją wymyślił.

Słowo to zostało ożywione ponad 80 lat temu dzięki „Gas Light”, sztuce Patricka Hamiltona z 1938 roku.

W latach czterdziestych XX wieku zrodziła ona dwie adaptacje filmowe.

Jeden, „Gaslight” George’a Cukora z 1944 roku, w którym wystąpili Ingrid Bergman jako Paula Alquist i Charles Boyer jako Gregory Anton. Oboje pobierają się po burzliwym romansie, a Gregory okazuje się mistrzem gaslightingu.

Między innymi upiera się, że jej skargi na ciągłe przyciemnianie lamp gazowych w ich londyńskiej kamienicy są wytworem jej niespokojnego umysłu. A tak nie było.

Śmierć Angeli Lansbury w październiku wzbudziła zainteresowanie wyszukiwaniem tego słowa, wg Sokołowskiego. Aktorka zagrała Nancy Oliver, młodą pokojówkę wynajętą ​​przez Gregory’ego, której kazał nie niepokoić jego żony.

Termin gaslighting był później używany przez lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym do klinicznego opisania formy przedłużonej przymusowej kontroli w  związkach, w których jest znęcanie się.

Merriam-Webster, która miesięcznie rejestruje 100 milionów odsłon na swojej stronie, wybiera słowo roku wyłącznie na podstawie danych. Zeszłorocznym wyborem było „vaccine”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/yacobchuk
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Wybierz drzewko na Boże Narodzenie i sam je zetnij. Farmy w okolicy Chicago podtrzymują tradycję

Opublikowano

dnia

Autor:

Pójść do lasu jak za dawnych czasów i wybrać drzewko na choinkę już nie można ale farmy drzewek w rejonie Chicago starają się ożywić ducha Bożego Narodzenia, a wiele z nich już jest otwarte. Można na nich znaleźć wszystkie rodzaje drzew, od jodeł po sosny, a przede wszystkim wziąć udział w rodzinnej tradycji świątecznej.

Oto miejsca w okolicy Chicago, gdzie możesz wybrać choinkę dla swojej rodziny i samodzielnie ją ściąć:

Abbey’s Farms

Odwiedzający mogą przeglądać pola obsadzone sosnami i świerkami. Istnieje tu także możliwość zakupu innych świątecznych gadżetów, takich jak wieńce i girlandy.

Piła jest dostarczana za zwrotną opłatą gotówkową w wysokości 10 USD, a ceny drzew różnią się. Rezerwacji należy dokonać z wyprzedzeniem.

Farma, położona przy 2855 Hart Rd. w Aurorze, jest otwarta w sezonie do 23 grudnia.

Szczegóły i rezerwacje terminu na stronie internetowej.

Richardson Adventure Farm

Wybór zawrotnej liczby 50 000 drzewek o różnych rozmiarach i kształtach jest rozrzucony na 75 akrach farmy.

Wycieczka tutaj obejmuje bezpłatną przejażdżkę wozem na pole choinek i z powrotem z bezpłatną filiżanką gorącej czekolady lub kawy. Będzie też można kupić wieńce i ozdoby świąteczne a farma profesjonalnie pakuje każde drzewo.

Wszystkie drzewa do samodzielnego ścięcia kosztują 79 USD plus podatek.

Farma, położona przy 9407 Richardson Rd. w Spring Grove będzie otwarta do 11 grudnia. Jednak sprzedaż na własną rękę zakończy się 4 grudnia, co oznacza, że ​​od tego dnia sprzedaż będzie obejmować tylko już ścięte jodły Fraser i Canaan.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej.

Pioneer Tree Farm

Pioneer Tree Farm oferuje w tym sezonie uprawy sosny, świerka, cedru i jodły.

Przejażdżki wozem na pola i z powrotem, a także pakowanie drzewek jest wliczone w cenę bez dodatkowych opłat. Piły ręczne są zapewnione, ale odwiedzający mogą przynieść własne. Wszystkie drzewa kosztują 80 dolarów.

Odwiedzający mogą tu także nabyć rękodzieła.

Farma, położona przy 4614 Pioneer Rd. w McHenry będzie otwarta w dniach 3-4 grudnia.

Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Larson’s Family Farm

Larson’s Family Farm obejmuje wiecznie zielone pole o powierzchni 18 akrów, obsadzone jodłą Caanan i Concolor, świerkiem kłującym, świerkiem pospolitym oraz sosną szkocką i białą.

Gospodarstwo zapewnia bezpłatnie piły i usługi, w tym pakowanie choinek. Opłata za wszystkie drzewa wynosi 55 USD z podatkiem.

Gospodarstwo zlokalizowane pod adresem 4404 Somonauk Rd. w Sandwich i będzie otwarte do 11 grudnia.

Więcej informacji na stronie internetowej farmy.

Anderson Tree Farm

Ci, którzy szukają świerka pospolitego, świerka Colorado lub sosny białej, mogą udać się do Anderson Tree Farm.

Gospodarstwo zapewnia bezpłatne usługi pakowania oraz oferuje gościom bezpłatną gorącą czekoladę i popcorn.

Farma, położona przy 508 W. Route 126 w Plainfield, została otwarta na sezon 19 listopada.

Więcej informacji na stronie internetowej farmy.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/romrodinka
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu