News USA
W Georgii ograniczono zabijanie nienarodzonych dzieci a katolicka inicjatywa Walking with Moms in Need pomaga matkom

Georgia, podobnie jak Teksas ma teraz jedną z najbardziej chroniących nienarodzone dzieci ustaw w Stanach Zjednoczonych. Orzeczenie z 20 lipca 11. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA uchyliło decyzję sądu niższej instancji i stwierdziło, że prawo zakazujące aborcji po stwierdzeniu bicia serca płodu, powinno wejść w życie natychmiast. Dobrą wiadomość komentuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Prawo, tzw. “heartbeat act”, zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca płodu, czyli od około szóstego tygodnia ciąży dokonuje wyjątków w celu ratowania życia matki oraz w przypadku gwałtu i kazirodztwa, jeśli złożono w związku z nimi raport policyjny. Wprowadza również wyjątki pozwalające na aborcje, gdy płód ma poważne problemy zdrowotne.
Prokurator generalny Georgii Chris Carr złożył zawiadomienie 24 czerwca w 11. okręgu, prosząc o uchylenie sądu niższej instancji.
Jego wniosek nastąpił po tym, jak Sąd Najwyższy unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade. Decyzja zapadła w orzeczeniu sądu w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization i podkreślono w niej, że w Stanach Zjednoczonych nie ma konstytucyjnego prawa do aborcji .
Arcybiskup Atlanty Gregory J. Hartmayer podziękował 11. Okręgowemu Sądowi Apelacyjnemu za podjętą decyzję w oświadczeniu z 20 lipca.
„Niezależnie od tego, czy organizujesz baby shower, poświęcasz swój czas lub talent, aby towarzyszyć kobiecie w czasie ciąży kryzysowej, czy oferujesz jakikolwiek inny rodzaj wsparcia, jesteś częścią krytycznej służby dla dzisiejszego kościoła” – dodał.
„Dziękuję za twoje oddanie i niech Bóg błogosławi twojej pracy”.
Ustawa o „biciu serca” w stanie Georgia – oficjalnie ustawa o uczciwości i równouprawnieniu żywych niemowląt lub ustawa LIFE – została podpisana przez gubernatora stanu, Briana Kempa w maju 2019 r.
Następnie weszła w życie 1 stycznia 2020 r., ale sędzia okręgowy USA Steve C. Jones z Sądu Okręgowego USA dla Okręgu Północnego Georgii zablokował ją w październiku 2019 r., podczas gdy wniesiono przeciwko niej pozew.
24 czerwca, gdy wydano orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Roe, prokurator generalny stanu Georgia złożył wniosek do federalnego sądu apelacyjnego o uchylenie nakazu dotyczącego prawa stanu Georgia.
Na długo przed tym, jak Roe został obalony, Keri Ninness podjęła konkretne kroki, aby wspierać nastolatki i kobiety z nieplanowanymi ciążami.
Prowadzi inicjatywę „Walking with Moms in Need” w swojej parafii w kościele katolickim św. Józefa w Marietta w stanie Georgia. Wg niej obalenie Roe jest wezwaniem do działania dla katolików.
W marcu 2021 r. archidiecezja oficjalnie rozpoczęła „Walking with Moms in Need”, inicjatywę Konferencji Biskupów Katolickich USA, której celem jest zaangażowanie każdej parafii w zapewnienie siatki bezpieczeństwa dla matek w ciąży i będących rodzicami.
Ks. John Walsh, proboszcz parafii św. Józefa, zaangażował Ninness, matkę pięciorga dzieci, aby poprowadziła program dla parafii.
W Georgii istnieją 83 ośrodki pomagające kobietom w ciąży, założone przez społeczność chrześcijańską. Należy do nich Klinika Pomocy Ciążowej, organizacja non-profit, która działa zgodnie z katolicką filozofią.
W tym roku archidiecezja przyznała organizacji non-profit trzyletnią dotację, finansując połowę pensji pełnoetatowego dyrektora usług medycznych.
„Kościół katolicki zawsze przodował w zaspokajaniu potrzeb rodzin” — mówi Ninness.
Kobieta podkreśla, że teraz katolicy z Georgii będą musieli jeszcze bardziej wspierać rodziny potrzebujące pomocy. Oprócz wspierania ośrodków pomocy w ciąży, i reformy adopcyjnej, potrzebne są zmiany w systemie opieki zastępczej.
Jej sugestie to między innymi oferowanie opieki nad dziećmi rodzicom zastępczym czy młodym pracującym matkom kilka dni w tygodniu. Ninnes uważa, że brakuje niedrogiej, bezpiecznej i niezawodnej opieki nad dziećmi.
Jedna z duszpasterstw „Walking with Moms in Need” zorganizowała baby shower dla studentki college’u, która wcześniej rozważała aborcję.
Inna grupa udzieliła wsparcia kobiecie, która w ciąży z czwartym dzieckiem a jej mąż został osadzony w więzieniu pod zarzutem przemocy domowej. Matce nie brakowało środków materialnych, ale była przytłoczona sytuacją. Ośrodek obrony życia zapewnił jej emocjonalne wsparcie.
Źródło: catholicnews
Foto: You Tube, istock/:monkeybusinessimages
Galeria
Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski
Kościół
Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.
Przez Loreto do Rzymu
Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.
Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.
Polskie ślady
Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.
To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.
Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku
Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie
Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.
Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.
Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.
Franciszek i Christus vivit
Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.
Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
News USA
Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.
Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.
Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.
Przemoc wobec mniejszości
Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.
Reakcje i ostrzeżenia
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.
Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.
Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
News Chicago4 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
Kościół4 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?