Połącz się z nami

News USA

Skazany na śmierć chce oddać nerkę. Czy jutrzejsza egzekucja zostanie odroczona by mógł ją przekazać?

Opublikowano

dnia

Więzień z teksaskiej celi śmierci – który niedawno poprosił gubernatora o 30-dniowe opóźnienie egzekucji, aby mógł oddać nerkę do przeszczepu – został zatrzymany z innego powodu, ogłosił w poniedziałek stanowy sąd apelacyjny. Egzekucja jest zaplanowana na jutro.

Adwokaci 39-letniego Ramiro Gonzalesa, skazanego na karę śmierci za morderstwo Bridget Townsend w 2001 roku, twierdzili we wniosku złożonym 30 czerwca, że ​​prokuratorzy przedstawili „fałszywe i zasadniczo niedokładne zeznania biegłych” w fazie karnej jego procesu.

Egzekucję Gonzalesa zaplanowano na środę.

Dzień przed złożeniem wniosku adwokaci Gonzalesa poprosili o umorzenie egzekucji w liście z 29 czerwca do gubernatora Grega Abbotta, pisząc m.in., że prośba Gonzalesa o oddanie organu nieznajomemu była „zgodna z jego staraniami o odpokutowanie za jego zbrodnie”.

REKLAMA REKLAMA

Od tego czasu zidentyfikowano co najmniej dwóch „wstępnie zgodnych” biorców nerki, w tym osobę z Bellingham w stanie Waszyngton, z tą samą rzadką grupą krwi co Gonzales, która przeżyła raka i spędziła już cztery lata poddając się dializie „w nadziei na ratujący życie przeszczep nerki”.

„Wydaje się to prawie niemożliwe, ale Bóg działa w tajemniczy sposób”

– napisała potencjalna odbiorca nerki, Judy Frith, w niedzielnym liście do Abbotta, który adwokaci Gonzalesa przedłożyli swoim własnym.

Texas Department of Criminal Justice, który pozwolił, by Gonzales został poddany ocenie pod kątem dawstwa narządów, sprzeciwił się próbom dawstwa Gonzalesa ze względu na zbliżającą się datę egzekucji.

Gonzales początkowo starał się oddać swoją nerkę członkowi kongregacji żydowskiej w stanie Maryland, o którym dowiedział się z korespondencji z jej przywódcą religijnym. Ale jego rzadka grupa krwi oznaczała, że ​​nie pasował.

Od tego czasu starał się dokonać altruistycznej dawstwa nerek, to znaczy oddać nerkę bez znanego lub zamierzonego biorcy.

Adwokaci Gonzalesa zwrócili się do Texas Board of Pardons and Paroles o zarekomendowanie gubernatorowi zmiany wyroku na dożywocie. Ewentualnie poprosili o 180-dniowe odroczenie, aby dokonać przekazania narządu. Ale w poniedziałek zarząd głosował przeciwko prośbie.

Gonzales został skazany w 2006 roku za zabójstwo Townsend. Gonzales, który miał w chwili popełnienia morderstwa 18 lat, chciał zdobyć narkotyki od chłopaka Townsend, który był jego dostawcą. Przyznał się do winy.

Centrum medyczne poinformowało prawników Gonzalesa, że ​​jego rzadka grupa krwi czyni go „doskonałym dopasowaniem dla osób, które są na liście oczekujących od prawie 10 lat z powodu tej samej rzadkiej grupy krwi B”.

Stanowy departament wymiaru sprawiedliwości nie wyraził zgody na przeszczep altruistyczny ale być może identyfikacja dwóch potencjalnych odbiorców skłoni go do zmiany kursu, czy też wpłynie na decyzję gubernatora.

Jeden z możliwych biorców ma nadzieję, że tak się stanie, niezależnie od tego, czy cenny narząd trafi do niej, czy do kogoś innego w potrzebie.

Frith wiedziała, że ​​„musi być przygotowana na długie oczekiwanie na rzadką nerkę” z powodu jej krwi grupy B.

„Wyobraź sobie potencjalnego biorcę, który mógł czekać 6 lat lub dłużej na nieuchwytną nerkę typu B, z każdym dniem coraz bardziej chory i beznadziejny” – napisała do sądu kobieta.

„Masz możliwość uratowania życia tej osoby, pozwalając panu Gonzalesowi przekazać darowiznę”.

Źródło: cnn
Foto: You Tube

 

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu