Połącz się z nami

News USA

Amerykanie za ograniczeniami przeprowadzania aborcji. Wyniki badania opinii publicznej

Opublikowano

dnia

Według ankiety Harris Poll ograniczenia dotyczące aborcji są zaskakująco popularne: połowa Amerykanów twierdzi, że aborcja powinna być legalna nie później niż do szóstego tygodnia ciąży, a zdecydowana większość twierdzi, że aborcja powinna być legalna nie później niż do 15 tygodnia – jest to taki sam limit jak prawo Missisipi rozpatrywane przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, który uchylił Roe przeciwko Wade. Wyniki badania opinii publicznej, które nie odzwierciedlają przekazu mediów komentuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Wielu respondentów ankiety, bo 37%, poparło surowe przepisy dotyczące aborcji, zezwalające na aborcję tylko „w przypadku gwałtu lub kazirodztwa”.

Ta wiadomość pochodzi z ogólnokrajowego badania zarejestrowanych wyborców przeprowadzonego przez Harvard Center for American Political Studies / Harris Poll z czerwca 2022 r.

Kolejne 12% respondentów poparło aborcję tylko do szóstego tygodnia ciąży, a 23% poparło aborcję do 15 tygodnia. Niektórzy respondenci, 18%, chcieli legalnej aborcji przez 23 tygodnie, podczas gdy legalna aborcja przez 9 miesięcy ciąży uzyskała tylko 10% poparcia.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli połączyć najbardziej restrykcyjne poglądy, prawie połowa respondentów poparła aborcję do szóstego tygodnia ciąży, a 72% do 15. tygodnia.

Ankieta Harris Poll donosi, że 60% Demokratów twierdzi, że aborcja powinna być legalna do 15. tygodnia ciąży. Odpowiada to 84% republikanów i 70% niezależnych lub innych wyborców.

Kobiety opowiadały się za nieco bardziej restrykcyjnym prawem, przy czym 75% popierało legalną aborcję do 15. tygodnia, w porównaniu z 69% mężczyzn.

15 tygodni to czas szczególnie istotny, ponieważ decyzja Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization dotyczyła 15-tygodniowego zakazu aborcji w Mississippi.

W decyzji napisanej przez sędziego Samuela Alito, pięciu sędziów Sądu Najwyższego głosowało za unieważnieniem wyroku Roe przeciwko Wade, decyzji z 1973 roku, która nakazywała legalizację aborcji w całym kraju.

Sędzia główny Roberts złożył zbieżność, twierdząc, że sąd powinien był zezwolić na zakaz Mississippi, ale później ponownie rozważył sprawę Roe.

W sprawie Roe Sąd Najwyższy orzekł, że stany nie mogą zakazać aborcji po osiągnięciu zdolności do życia, około 24-28 tygodnia ciąży.

Decyzja Planned Parenthood przeciwko Casey z 1992 r. zmodyfikowała ten precedens, umożliwiając pewne uregulowanie aborcji.

„Czy popierasz lub sprzeciwiasz się decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu Roe vs Wade, która pozwala każdemu stanowi decydować o własnych standardach aborcji zamiast ustalonego prawa?” zapytał Harvard / Harris Poll.

W odpowiedzi 55% respondentów stwierdziło, że sprzeciwia się decyzji o obaleniu, a 45% – że ją poparło.

Harvard / Harris Poll przeprowadził ankietę wśród 1308 zarejestrowanych wyborców w dniach 28-29 czerwca.

Po unieważnieniu sprawy Roe v. Wade poszczególne stany mogą teraz ograniczyć lub zakazać aborcji. Niezależnie od poglądów respondentów na Sąd Najwyższy, wielu wydaje się zgadzać z wynikiem decyzji Dobbs.

44% respondentów Harris Poll, uważało, że stanowe legislatury powinny ustalać standardy aborcji. Tylko 25% uważało, że sędziowie Sądu Najwyższego powinni ustalać standardy aborcji, podczas gdy 31% opowiada się za działaniami Kongresu.

Niektóre duże firmy wzbudziły kontrowersje, ogłaszając, że pomogą zapłacą swoim pracownicom podróżującym w celu aborcji. Około 60% respondentów stwierdziło, że wspiera te firmy, a 40% stwierdziło, że sprzeciwia się tej praktyce.

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/monkeybusinessimages

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu