Połącz się z nami

News USA

Co robiła policja w czasie gdy zabójca strzelał do dzieci w Uvalde? Udostępnione będzie nagranie z monitoringu

Opublikowano

dnia

Komisja Texas House badająca strzelaninę w szkole w Uvalde planuje opublikować nagranie wideo z monitoringu korytarza, pokazujące działania policji wraz z raportem skoncentrowanym na faktach dla rodzin ofiar. Śledztwo w sprawie masakry przeciąga się.

Intencją komisji jest spotkanie się z rodzinami 21 ofiar na osobności w Uvalde i przekazanie im papierowej kopii raportu i linku do nagrania. Komisja planuje również odpowiedzieć na pytania rodzin dotyczące ustaleń. Data publikacji raportu i wideo nie została ogłoszona.

Dustin Burrows, przewodniczący komisji, naciskał na udostępnienie nagrania z monitoringu i powiedział w poniedziałek, że ujawnienie materiału będzie ważne, ponieważ opinia publiczna sama zobaczy dowody.

„Mogę mówić ludziom przez cały dzień, co widziałem, komisja może mówić ludziom przez cały dzień, co widzieliśmy, ale zupełnie inaczej jest zobaczyć to na własne oczy i uważamy, że to bardzo ważne” – powiedział.

REKLAMA REKLAMA

Burrows nie może publikować nagrania z korytarza, ponieważ podpisał umowę o zachowaniu poufności z Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego w Teksasie. Wideo, które chce opublikować, „nie zawiera zdjęć ofiar ani nagrań przemocy”.

Nagranie stanowiłoby podstawowy dowód na to, co robiła reagująca policja, gdy 24 maja strzelec otworzył ogień w dwóch sąsiednich klasach szkoły podstawowej, zabijając 19 uczniów i dwie nauczycielki.

Grupa funkcjonariuszy czekała w pobliskim korytarzu ponad godzinę, zanim włamali się do drzwi i zabili bandytę.

To, co funkcjonariusze robili w ciągu tych 77 minut, pozostaje w dużej mierze niejasne, a niektórzy urzędnicy kwestionowali wiarygodność różnych śledztw, starając się zrozumieć, co poszło nie tak tego dnia.

W zeszłym miesiącu dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu, pułkownik Steven McCraw skrytykował to opóźnienie jako „skrajną porażkę”, po części powołując się na dowody z nagrania wideo z monitoringu korytarza. Pisaliśmy o tym 22 czerwca.

Nagranie rozpoczyna się wkrótce po tym, jak bandyta wszedł do szkoły o godzinie 11:33.

Na wideo 18-letni bandyta wchodzi do klasy i słychać grad strzałów. Kilka minut później do pokoju pojawia się grupa funkcjonariuszy organów ścigania i następuje kolejna wymiana strzałów. Policjanci się wycofują.

Przez następną godzinę filmu oficerowie zbierają się na miejscu zdarzenia i uzbrajają w hełmy, karabiny szturmowe, tarcze balistyczne i pojemniki z gazem łzawiącym. Ale nie podejmują działań.

O 12:50 policjanci wchodzą do klasy, wyłamują drzwi i zabijają bandytę.

Komisja Izby rozpoczęła swoje ostatnie przesłuchanie w poniedziałek rano.

Marszałek Texas House Dade Phelan (R) powołał w zeszłym miesiącu trzyosobową komisję. Dustin Burrows, republikanin, został mianowany przewodniczącym; Kongresmen Joe Moody (D) został mianowany wiceprzewodniczącym; a była sędzia Sądu Najwyższego Teksasu Eva Guzman jest członkiem komisji.

Celem komisji śledczej jest ustalenie faktów. Dwie inne komisje Izby, Zdrowia i Bezpieczeństwa Młodzieży oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Bezpieczeństwa Publicznego, będą miały za zadanie wydawanie zaleceń legislacyjnych.

Oddzielni komisarze powiatu Uvalde jednogłośnie przyjęli w poniedziałek rezolucję wzywającą gubernatora Teksasu Grega Abbotta do zwołania specjalnej sesji legislatury Teksasu w celu rozważenia podniesienia minimalnego wieku zakupu półautomatycznych karabinów szturmowych z 18 do 21 lat.

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu