Połącz się z nami

News Chicago

Prawybory 28 czerwca – Republikańscy kandydaci na gubernatora Illinois odpowiadają na ważne pytania

Opublikowano

dnia

Wszystkich sześciu republikańskich kandydatów na gubernatora stanu Illinois spotkało się w czwartek wieczorem, aby debatować w ABC7. Jesse Sullivan uczestniczył zdalnie z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Osobiście wzięli udział Richard Irvin, Darren Bailey, Paul Schrimpf, Gary Rabine i Max Solomon.

Wczesne głosowanie w prawyborach 28 czerwca już trwa w całym stanie, ale w czwartek wieczorem sześciu kandydatów GOP dyskutowało na szereg tematów, od kontroli broni po edukację i prawa do aborcji. Kto zwycięży ten już w listopadzie zmierzy się w wyborach z urzędującym gubernatorem J.B. Prizkerem.

Sondaże sugerują, że liderem wśród Republikanów są burmistrz Aurory Richard Irvin i senator stanu Darren Bailey, ale ponieważ wielu wyborców wciąż jest niezdecydowanych, stawka jest wysoka dla wszystkich kandydatów.

Po śmiercionośnych masowych strzelaninach w Buffalo, Teksasie i Tulsie, przemoc z użyciem broni i kontrola broni w Ameryce były pierwszym tematem w debacie.

REKLAMA REKLAMA

Wszyscy kandydaci zostali zapytani o strzelaninę w szkole w Uvalde i żaden z nich nie powiedział, że odpowiedzią są surowsze przepisy dotyczące broni.

„Musimy skupić się na bezpieczeństwie i musimy skupić się na odpowiedzialności.”, powiedział Irvin.

„Jeśli nie pociągniemy ludzi do odpowiedzialności, nie możemy wiele od nich oczekiwać. Jeśli nie aresztujemy ludzi, którzy popełniają małe i duże przestępstwa, to będziemy mieć ciągły  problem. Przestępcy nie są pociągani do odpowiedzialności” – powiedział Rabine.

„Jako gubernator pierwszą rzeczą, którą zrobię, to zabezpieczę wszystkie szkoły podstawowe i zapewnienie im uzbrojonych strażników”, powiedział Solomon.

Kandydatów zapytano także o przemoc w Chicago.

„Chicago to wspaniałe miasto. I musimy je odbudować” – powiedział Bailey.

„Zapełnić każde wolne miejsce w policji. Odrzucić ustawę antypolicyjną, którą podpisał JB Prizker. Ta ustawa tylko rozpieszcza przestępców” – powiedział Sullivan.

„Mam wiarygodność, by usiąść z burmistrzem Lightfoot i prokuratorem stanowym Kim Fox i porozmawiać o rozwiązaniach. Zanim zająłem się polityką, całe życie spędziłem jako prokurator w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych” – powiedział Schimpf.

Kandydatów zapytano również o sprawę Roe v. Wade i czy poparliby prawo kobiet do aborcji w Illinois.

„Jako prawnik i były prokurator uważam, że nieodpowiedzialne jest komentowanie i stawianie hipotez na temat przecieku projektu z Sądu Najwyższego, który nawet jeszcze nie zapadł” – powiedział Irvin.

„Jestem mistrzem w adoptowaniu dzieci. Wraz z moją zmarłą żoną Cheryl, wiele przeszliśmy, aby zaadoptować nasze czwarte dziecko” – powiedział Rabine.

„W tej chwili w Illinois nienarodzone dziecko może zostać poddane aborcji aż do narodzin, z dowolnego powodu, bez względu na to, jak haniebnego, na przykład wybór płci, a za to płacą podatnicy. To radykalne. To ekstremalne” – powiedział Schimpf.

„Moim priorytetem będzie upewnienie się, że Illinois jest stanem wolnym od aborcji” – powiedział Solomon.

„Jesteśmy opodatkowani za mordowanie nienarodzonych dzieci. A to jest złe i będę temu przeciwdziałać” – powiedział Sullivan.

„Pierwszy program dnia, musimy zakończyć aborcję finansowaną z podatków. Nie ma powodu, aby nasze dolary z podatków miały finansować ponad 50 000 aborcji każdego roku” – powiedział Bailey.

W 2019 r. gubernator JB Pritzker podpisał ustawę o zdrowiu reprodukcyjnym. Rozszerza ona i daje prawo do aborcji w Illinois. W środę 1 czerwca w Dniu Dziecka stan Illinois zakończył obowiązujący do tego czasu wymóg, aby nieletnia dziewczyna uzyskała zgodę rodziców na aborcję. Teraz decyzję może podjąć sama.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Illinois celem zabójczych pielgrzymek. Liczba zabiegów usuwania ciąży dramatycznie wzrośnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ przepisy dotyczące aborcji w USA zmieniają się po piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, usługodawcy w Illinois przygotowują się na napływ pacjentek z innych stanów. Przewidywana liczba aborcji może być do 20 razy wyższa niż dotychczas.

W siedzibie Planned Parenthood w Chicago Loop telefony dzwonią od czasu, gdy Sąd Najwyższy unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, eliminując w ten sposób konstytucyjne prawo do aborcji.

„Spodziewamy się, że do 20 razy więcej pacjentek aborcyjnych będzie przybywać spoza stanu niż obecnie”

– powiedziała Julie Uhal z Planned Parenthood of Illinois.

Aborcja jest legalna w Illinois i może być ograniczona jedynie po osiągnięciu przez płód okresu żywotności, kiedy uważa się, że płód może przetrwać poza macicą.

REKLAMA REKLAMA

Medycyna określa ten czas na 24 – 26 tydzień, ale prawo stanu Illinois nie określa ram czasowych, mówiąc, że lekarz może go określić indywidualnie w każdym przypadku.

Aborcja są również dozwolona po osiągnięciu zdolności do życia w celu ochrony życia lub zdrowia pacjentki.

W całym stanie wiele klinik oferujących aborcję farmakologiczną przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby pacjentów. Wiele stanów otaczających Illinois, takich jak Missouri i Wisconsin, już wprowadziło ograniczenia dotyczące aborcji.

„Mniej niż 30 minut po ogłoszeniu opinii Sądu aborcja stała się nielegalna w stanie Missouri, z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi nagłego stanu zdrowia matki”

– powiedziała Yamelsie Rodriguez, prezes i dyrektor generalny regionu Planned Parenthood St. Louis.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Zulkarnieiev Zulkarnieiev

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago głosuje! Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago dotyczący Prawyborów 28 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prawybory. Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago:

We wtorek, 28 czerwca, w dniu prawyborów, prosimy wyborców Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela).

Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów.

Wyborcy mogą również dzwonić by rozmawiać po polsku na numer 312-269-5702 (Monika Myśliwiec-Gałuszka).

REKLAMA REKLAMA

Wszystkie placówki wyborcze w dniu wyborów będą otwarte w godzinach od 6:00 rano do 7:00 wieczorem.

Wyborcy mogą oddać głos w lokalu do którego zostali przydzieleni lub w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania tzn. Centrów Wyborczych (Election Centers) w dniu wyborów.

Zachęcamy wszystkich wyborców, zanim udadzą się oddać głos w prawyborach, do sprawdzenia informacji dotyczących ich lokalu wyborczego na stronie internetowej www.chicagoelections.gov lub w języku polskim www.chicagowybory.com pod linkiem “Twoje Informacje Wyborcze” .

W prawyborach wyborcy muszą wybrać kartę do głosowania z partii demokratycznej, republikańskiej lub libertariańskiej.                                             

W dniu wyborów jest możliwość osobistej rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AaronAmat

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu