Połącz się z nami

News USA

W Kalifornii płoną milionowe rezydencje. Ogromna susza w stanie coraz bardziej niebezpieczna

Opublikowano

dnia

Gwałtownie przemieszczający się pożar zarośli zniszczył co najmniej 20 rezydencji w powiecie Orange w Kalifornii i zmusił do ewakuacji prawie tysiąc innych domów. Wielka susza w stanie sprawia, że „sezon pożarów” rozciąga się na cały rok.

Coastal Fire rozpoczął się w środę po południu około 2:45 w Aliso and Wood Canyons Wilderness Park i szybko rozrósł się do około 200 akrów, poinformował zastępca szefa straży pożarnej powiatu Orange TJ McGovern.

Ogień następnie rozprzestrzenił się na miasto Laguna Niguel i objął rezydencje wzdłuż ulic na zboczach wzgórz w jednej z najbogatszych dzielnic Kalifornii.

Płomienie pochłaniały całe domy a strażacy oblewali inne na tej samej ulicy w nadziei, że je ocalą.

Jeden strażak został ranny i trafił do szpitala. Około 900 domów jest objętych rozkazami ewakuacji a przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

Pożar był podsycany porywistymi wiatrami, które dochodziły do ​​30 mil na godzinę w okolicy, zgodnie z danymi National Weather Service. Według US Drought Monitor w całym regionie panuje susza.

Mimo to w środę nie było szczególnie wysokiego ryzyka pożaru, a urzędnicy i naukowcy byli zaskoczeni jego szybkością rozprzestrzeniania się i intensywnością.

Pożary w Kalifornii historycznie osiągały szczyt późnym latem i jesienią. A to już czwarty pożar, który Orange County nawiedził w tym roku.

Nakazy ewakuacji obowiązywały dla Coronado Pointe Drive, Vista Court i Via Las Rosa w rejonie wyspy Laguna Niguel na Pacyfiku, a recepcję dla tych, którzy się ewakuowali, utworzono w Crown Valley Community Center, przekazał departament szeryfa powiatu Orange.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku dni w okolicy stanie się cieplej, co utrudni jeszcze sytuację pożarową. Temperatury będą o 10 do 15 stopni powyżej średniej w Kalifornii i na południowym zachodzie od piątku do weekendu i do początku przyszłego tygodnia.

Kalifornia i zachodnie Stany Zjednoczone doświadczają niszczycielskiej suszy, która doprowadziła do ograniczeń w dostępie do wody w niektórych częściach stanu. Zeszłego lata Kalifornia przeżyła najpoważniejszą suszę w swojej historii od 126 lat. A nadchodzące miesiące nie będą lepsze.

Prognozy z National Oceanic and Atmospheric Administration zapowiadają „długotrwałą, utrzymującą się suszę na Zachodzie, gdzie najprawdopodobniej opady będą poniżej średniej”, napisała agencja w swoich wiosennych prognozach w marcu.

Pod koniec zeszłego miesiąca urzędnicy z południowej Kalifornii poprosili firmy i mieszkańców części powiatów Los Angeles, Ventura i San Bernardino o ograniczenie podlewania na zewnątrz do jednego dnia w tygodniu.

W całym stanie okres od stycznia do kwietnia był najbardziej suchym w historii, poinformował w czwartek US Drought Monitor. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ekstremalna susza wzrosła z 40% do 60% obszaru stanu.

Susza w regionie sprawiła, że ​​roślinność jest niesamowicie sucha, zapewniając paliwo dla pożarów, takich jak ten w Laguna Niguel.

Na Zachodzie trwa wieloletnia mega-susza, o której naukowcy niedawno stwierdzili, że jest najbardziej ekstremalna od 1200 lat, a zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka pogorszyły ją o 72%.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

Reklama

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej

News USA

Zabierz w podróż laptopa. Wi-Fi w kamperach od SpaceX będzie kosztowało miesięcznie 135 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

SpaceX ogłosił w tym tygodniu, że uruchamia opcję usługi internetowej Starlink zaprojektowaną z myślą o właścicielach kamperów. Nie będzie ona jednak aktywna, gdy kamper jest w ruchu i będzie ograniczona do miejsc docelowych, w których Starlink zapewnia aktywny zasięg.

Firma wprowadza opcjonalną opłatę miesięczną w wysokości 25 USD dla klientów, którzy chcą przenieść swoje anteny satelitarne, po raz pierwszy.

Dodatkowy koszt zostanie dodany do podstawowej ceny usługi Starlink w wysokości 110 USD miesięcznie i będzie naliczany w odstępach miesięcznych. Użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie wstrzymać i ponownie uruchomić swoją usługę.

Elon Musk zapowiedział w przeszłości, że firma pracuje nad umożliwieniem korzystania z usługi w ruchu.

Nie jest jasne, czy użytkownicy będą musieli zarejestrować się w usłudze, czy też SpaceX zacznie pobierać opłaty od wszystkich użytkowników, którzy spróbują przenieść swoją antenę satelitarną.

Niektórzy posiadacze kamperów już używają Starlink do korzystania z Wi-Fi w drodze. Cyberlandr, startup budujący przystawki  RV do nadchodzącej Cybertruck, zapowiedział również, że będą one zawierały także antenę satelitarną Starlink.

Oprócz Starlink, podróżujący często używają mobilnych hotspotów do dostępu do Wi-Fi, podczas gdy niektórzy producenci samochodów kempingowych i wypożyczalnie już oferują routery Wi-Fi w swoich pojazdach.

W marcu SpaceX poinformował, że ma około 250 000 abonentów w 25 krajach.

Firma posiada sieć około 2000 satelitów na dolnej orbicie Ziemi. Usługa ma na celu dostarczanie klientom na terenach wiejskich szybkiego Internetu o szybkości od 100 Mb/s do 200 Mb/s.

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube, istock/simonapilolla

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne