Połącz się z nami

News USA

Ofiary żywiołów. 2 osoby zginęły w pożarze Kalifornii, co najmniej 37 w powodzi w Kentucky. Liczby mogą jeszcze rosnąć

Opublikowano

dnia

Dwie osoby zostały znalezione martwe w spalonym samochodzie na drodze szalejącego pożaru w północnej Kalifornii, który stał się największym pożarem tego stanu w tym roku. W nawiedzonym przez gwałtowne powodzie Kentucky do tej pory potwierdzono śmierć 37 ludzi a los co najmniej stu kolejnych nie jest jeszcze znany.

Ofiary McKinney Fire zostały znalezione w niedzielę przez strażaków walczących z pożarem, który pochłonął ponad 55 000 akrów wokół małej społeczności Yreka w Kalifornii. Pojazd został odkryty na podjeździe mieszkalnym przy autostradzie 96, niedaleko rzeki Klamath w Kalifornii.

Prawdopodobnie osoby w samochodzie chciały się ewakuować.

Wyspecjalizowane zespoły z psami zostały wysłane na początku poniedziałku w celu poszukiwania kolejnych potencjalnych ofiar. Teren musiał ostygnąć na tyle, aby psy i poszukiwacze mogli bezpiecznie wejść.

REKLAMA REKLAMA

Co najmniej tuzin domów spłonął w pożarze, który wybuchł w piątek wieczorem w Klamath National Forest, zmuszając do ewakuacji ponad 5800 mieszkańców, jak twierdzi Mike Lindberry, specjalista ds. informacji publicznej McKinney Fire. Płomienie zagrażają teraz ponad 5000 budynków mieszkalnych.

Strażacy poczynili postępy w gaszeniu pożaru dzięki niewielkiemu deszczowi, który spadł na części ognia i nieznacznemu ogólnemu wzrostowi wilgotności, co pomogło złagodzić suche warunki, które wcześniej sprawiły, że ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

Pożar McKinney to tylko jeden z kilku głównych pożarów, jakich doświadczyła Kalifornia tego lata.

Oak Fire, który rozpoczął się ponad tydzień temu w powiecie Mariposa w Sierra National Forest, nadal jest opanowany tylko wo 64 proc. Od niedzieli spalił prawie 20 000 akrów.

Wiceprzewodnicząca Kamala Harris wspomniała o pożarach, które wybuchły w jej rodzinnym stanie w poniedziałek, kiedy ogłosiła nową inicjatywę administracji Bidena w postaci dotacji w wysokości 1 miliarda dolarów, które mają pomóc miejscowościom przygotować się na katastrofy związane z klimatem.

Natomiast gubernator Kentucky Andy Beshear ogłosił liczbę ofiar śmiertelnych z historycznej powodzi do 37 osób a National Weather Service prognozuje, że kolejne burze i opady nawiedzą wschodnie Kentucky. Według służby możliwe są silne wiatry i gwałtowne powodzie na niektórych obszarach.

Beshear ostrzegł mieszkańców w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek po południu, aby trzymali się z dala od obszarów podatnych na powodzie i szukali schronienia na wyższym terenie, zanim nadejdą kolejne burze w poniedziałek wieczorem.

Los co najmniej setki osób nadal jest nieznany, poinformował gubernator w poniedziałek.

Prosił, żeby ci, którzy nie mogą znaleźć znanej sobie osoby, powiadomili policję stanową Kentucky.

Ta powódź należy do najgorszych w historii stanu. W niektórych przypadkach dotarcie do ludzi jest nadal problematyczne.

Czynnych jest czternaście schronisk, które pomagają 483 osobom, poinformował Beshear. Urzędnicy próbują przenieść ludzi ze schronisk dla kongregacji do innych pomieszczeń, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia Covid-19. Stanowy departament zdrowia zapewnia testy, maseczki i szczepionki.

Gubernator prosił o pomoc w postaci żywności, wody i środków czystości.

Mieszkańcy pięciu powiatów – Breahitt, Clay, Knott, Letcher i Perry – dotkniętych burzami, mogą zacząć ubiegać się o indywidualną pomoc przyznawaną w przypadku klęsk żywiołowych.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube

 

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu