Połącz się z nami

News Chicago

Turystyka aborcyjna – kobiety przyjeżdżają do Illinois by usunąć ciążę. Niestety będzie ich więcej

Opublikowano

dnia

Ponieważ dostęp do aborcji w innych stanach stał się bardziej restrykcyjny, usługodawcy z Illinois zauważyli dramatyczny wzrost liczby mieszkańców sąsiednich stanów, którzy chcą skorzystać z tej procedury. Illinois jest niechlubnym centrum docelowym turystyki aborcyjnej na Środkowym Zachodzie.

Według danych Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois tylko w 2020 r. prawie 21% wszystkich aborcji tu przeprowadzonych dotyczyło mieszkańców innych stanów.

Sześć lat wcześniej mieszkańcy spoza stanu stanowili 8,1% wszystkich aborcji w Illinois.

Zwolennicy prawa do aborcji w stanie Illinois uważają, że liczba ta będzie nadal rosła po wycieku projektu opinii większości Sądu Najwyższego USA, która miałaby odrzucić przełomową sprawę Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju prawie 50 lat temu.

W przyszłym miesiącu spodziewana jest formalna decyzja sądu.

REKLAMA REKLAMA

Od 2015 do 2020 roku liczba osób, które poddały się aborcji w Illinois, ale mieszkają gdzie indziej, wzrosła o ponad 200%.

Mieszkanki spoza stanu stanowiły 9686 z 46 243 aborcji przeprowadzonych w Illinois w 2020 r. Dla porównania – w 2015 roku tylko 3210 aborcji wykonanych w Illinois dotyczyło mieszkańców innych stanów.

„Przepisy, które poważnie ograniczają dostęp do aborcji w jednym stanie, zmuszają kobiety do korzystania z zasobów opieki zdrowotnej w sąsiednich stanach. To jest coś, co nadal obserwujemy w Illinois”- oświadczył prokurator generalny Illinois Kwame Raoul po wycieku opinii z Sądu Najwyższego.

Zdecydowana większość pacjentów spoza stanu, którzy przyjeżdżają do Illinois, aby skorzystać z usług aborcyjnych, to mieszkańcy Missouri6578 z nich tylko w 2020 roku.

Missouri wymaga obecnie 72-godzinnego oczekiwania i zgody rodziców; Illinois nie. Jeśli Roe zostanie obalony, Missouri ma inne prawo, które może wejść w życie, które zasadniczo zakazuje wszelkich aborcji, chyba że zdrowie ciężarnej osoby jest zagrożone.

Mieszkanki Indiany stanowiły drugą co do wielkości populację poddawanych aborcji w Illinois. W 2020 r. 1878 mieszkańców Indiany zostało poddanych aborcji w Illinois, co stanowi wzrost o 47,5% od 2015 r.

Przeciwnicy aborcji w Illinois uważają, że obalenie Roe nie idzie wystarczająco daleko.

„Ogólnie rzecz biorąc, obalenie Roe v. Wade jest zwycięstwem, ponieważ Sąd Najwyższy zdaje sobie sprawę, że z prawnego punktu widzenia była to słaba decyzja” – oznajmiła Amy Gehrke, dyrektor wykonawczy Illinois Right to Life.

„Ale Illinois pozostaje rajem ekstremizmu aborcyjnego i będzie tylko gorzej”.

Gehrke uważa, że ​​restrykcyjne przepisy w wielu stanach powodują w ostatnich latach ogólnokrajowy spadek liczby aborcji.

Z kolei zwolennicy ruchu pro-choice twierdzą, że wynika to z łatwiejszego dostępu do medycznych inhibitorów, takich jak antykoncepcja i „pigułka dzień po”.

Pigułka jest dostępna bez recepty, a jej stosowanie nie jest uważane za aborcję, wg urzędników Departamentu Zdrowia.

Jak wynika z danych Departamentu, nastąpiła również zmiana w przedziale wiekowym osób poddanych aborcji w Illinois.

Przed 2018 r. najwięcej było kobiet w wieku od 20 do 24 lat.  Teraz kobiety w wieku od 25 do 29 lat stanowią największą część populacji korzystającej z usług aborcyjnych.

Tymczasem aborcje wśród nastolatków również znacznie spadły w ciągu ostatniej dekady. W 2020 roku było o 34% mniej aborcji wśród osób poniżej 20 roku życia niż w 2011 roku.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/EvgeniyShkolenko

News Chicago

UWAGA: Polak pilnie poszukiwany w Chicago. Rodzina prosi o pomoc

Opublikowano

dnia

Autor:

21-letni Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów, zaginął w Chicago. Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w sprawach służbowych 12 listopada. Od 3 grudnia nie zameldował się w hotelu i nie daje znaku życia.

Krzysztof Szubert zatrzymał się w hotelu Suites by Hilton Joliet Plainfield przy 4095 Hennepin Drive, Jolliet IL 60431. Mężczyzna miał wrócić do Polski 17 grudnia.

Dnia 3 grudnia wybrał się ze znajomym z pracy do baru Howl at the Moon Chicago, który jest oddalony około 60 km od hotelu. Między godziną 8.00 a 9.00 wieczorem postanowił wrócić korzystając z Ubera. 

Nie dotarł jednak do hotelu ani nie nawiązał żadnego kontaktu z rodziną lub znajomymi.

REKLAMA REKLAMA

Oba telefony mężczyzny – służbowy i prywatny – są nieaktywne od 4 grudnia.

Zaginiony posiada przy sobie paszport.

Krzysztof ma 175 cm wzrostu, szczupłą budowę ciała i włosy koloru ciemny blond.

W chwili zaginięcia ubrany był w zimową, granatową kurtkę marki Decathlon (wewnątrz w kolorze żółtym), niebieskie polo z białym kołnierzykiem i ciemne spodnie jeansowe.

Jeśli widziałeś zaginionego, lub znasz miejsce jego pobytu, rodzina Krzysztofa prosi o pilny kontakt z polską policją pod numerem telefonu +48 478 551 200 lub z policją w USA pod numerem telefonu 312 746 600 (nr. referencyjny sprawy JF498055).

Można również napisać anonimowo bezpośrednio do SOS Zaginięcia.

 

Źródło: fb SOS Zaginięcia
Foto: fb
Czytaj dalej

News Chicago

Dear Evan Hansen: Głęboko osobisty, współczesny musical o życiu, od dzisiaj na scenie Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

„Dear Evan Hansen” to głęboko osobisty i bardzo współczesny musical o życiu i sposobie, w jaki je przeżywamy. Spektakl można zobaczyć w Chicago od 6 do 31 grudnia w James M. Nederlander Theatre.

List, który nigdy nie miał być widziany, kłamstwo, które nigdy nie miało być wypowiedziane, życie, o którym nawet nie marzył. Evan Hansen wkrótce dostanie jedyną rzecz, o której zawsze marzył: szansę, by w końcu się dopasować.

Niezwykły musical „Broadway In Chicago” trafił w gust publiczności i krytyków na całym świecie.

The Washington Post, napisał o nim: „Teatralna magia. Jeden z najwybitniejszych spektakli w historii teatru muzycznego”.

Musical jest oparty na książce zdobywcy nagrody Tony, Stevena Levensona. Zawiera muzykę napisaną przez zdobywców nagród Grammy®, Tony® i Oscara®, Benja Paska i Justina Paula.

REKLAMA REKLAMA

Został wyreżyserowany przez czterokrotnie nominowanego do nagrody Tony Michaela Greifa.

Musical „Dear Evan Hansen” trwa 2 godziny i 30 minut z przerwą i jest przeznaczony dla widzów powyżej 12 roku życia.

Bilet na przedstawienie w cenie 25 dolarów można zdobyć biorąc udział w loterii, dostępnej tutaj.

Bilety na musical można kupić poprzez stronę ticketmaster.

Więcej szczegółów o musicalu można znaleźć na stronie Broadway in Chicago.

 

Źródło: Broadway In Chicago
Foto: Broadway In Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Michelle Obama promuje w Chicago swoją nową książkę, która powstała w czasie pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy pandemia zamknęła wszystkich w domach, Michelle Obama szukała sposobów na poradzenie sobie w świecie niepewności. Była Pierwsza Dama polegała na tym, czego się nauczyła, dorastając z ojcem, który miał stwardnienie rozsiane i który codziennie stawiał mu czoła. O tym opowiadała w poniedziałek w Chicago Theatre.

„Kiedy twój ojciec jest niepełnosprawny, całe życie żyjesz w niepewności” – powiedziała Obama, dodając, że jej ojciec nigdy nie narzekał na swoją niepełnosprawność i dał jej i jej bratu ważną lekcję:

„Upadasz, wstajesz, idziesz dalej”.

To podejście, którym Obama dzieli się w swojej nowej książce „The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times”.

W poniedziałek wieczorem Obama zasiadła na scenie w Chicago Theatre z Davidem Lettermanem, który przeprowadził wywiad z mieszkanką Chicago i wywołała gromki śmiech publiczności, dzieląc się historiami ze swojej nowej książki.

REKLAMA REKLAMA

Michelle Obama powiedziała, że inną rzeczą, której nauczyła się od ojca, było docenianie siebie, nawet jeśli otaczający świat tego nie robi. „Motto mojego taty brzmiało: nikt nie może sprawić, że poczujesz się źle, jeśli sam dobrze się czujesz.

„Kiedy jesteś czarną kobietą w Ameryce i nie jesteś bogata, musisz często ćwiczyć lubienie siebie” – kontynuowała Obama.

Powiedziała, że podczas pierwszej kadencji Baracka Obamy jako prezydenta często musiała polegać na mądrości swojego taty, kiedy poddawana była obstrzałowi mediów.

Była Pierwsza Dama mówi nieco więcej na temat swojego życia osobistego w nowej książce, opisując szczegóły dotyczące jej córek, 24-letniej Malii i 21-letniej Sashy.

Książka ujawnia, że Malia i Sasha mieszkają razem jako współlokatorki w Los Angeles. Sasha jest w Los Angeles ponieważ „idzie na studia”, a Malia „pracuje jako pisarka na poziomie podstawowym”.

Córki Obamów zamieszkały razem w 2021 roku, znajdując „dorosłe miejsce dla siebie”.

We wtorek Michelle Obama będzie gościem kolejnej rozmowy w Chicago Theatre, z pisarką Heather McGhee.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu