Połącz się z nami

News USA

Pytania o religię wobec amerykańskich Muzułmanów na granicy naruszają Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA

Opublikowano

dnia

Trzech obywateli USA oskarżyło federalne władze imigracyjne o powstrzymywanie ich prawie za każdym razem, gdy wracają do kraju zza granicy i pytanie ich o wiarę muzułmańską. Swoje zarzuty wysunęli w pozwie złożonym przez American Civil Liberties Union w czwartek.

Obywatelami są trzej muzułmańscy mężczyźni mieszkający w różnych częściach kraju: jeden pracuje w nieruchomościach komercyjnych, jeden w usługach finansowych, a trzeci jest imamem miejscowego meczetu.

Wszyscy trzej twierdzą, że wracając z podróży międzynarodowych, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy granicznych i poddani ponownej kontroli, gdzie funkcjonariusze zadawali im pytania, np. czy są sunnitami czy szyitami, jak często się modlą i jakie aspekty islamu studiowali.

W każdym przypadku mężczyźni zostali poinformowani, że nie będą mogli opuścić rządowego aresztu, jeśli nie będą współpracować, stwierdza pozew.

American Civil Liberties Union ACLU stwierdziło w swoim pozwie, złożonym w Sądzie Okręgowym USA w Los Angeles, że ta praktyka jest równoznaczna z dyskryminacją religijną i naruszeniem praw obywateli wynikających z Pierwszej Poprawki, ponieważ obywatele innych wyznań nie są rutynowo poddawani temu samemu przymusowi religijnemu.

„Kierując powodów do przesłuchań religijnych tylko dlatego, że są muzułmanami… funkcjonariusze straży granicznej piętnują ich za przywiązanie do określonej wiary i potępiają ich religię jako przedmiot podejrzeń i nieufności” – czytamy w pozwie.

W pozwie zwrócono się do amerykańskiej agencji Customs and Border Protection CBP, agencji nadzorującej porty lotnicze i lądowe, o zaprzestanie przesłuchań religijnych i wymazanie danych trzech powodów, które według ACLU są zapisywane w bazie danych przez okres do 75 lat i dostępne dla organy ścigania w całym kraju.

„Ze względów politycznych CBP nie komentuje toczących się sporów” – powiedział rzecznik agencji.

Prawa jednostki przy wjeździe do USA od dawna są przedmiotem debaty, zwłaszcza po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Obywatele amerykańscy mogą być godzinami poddawani kontroli wtórnej, gdzie nie mają dostępu do swoich telefonów ani prawa do prawnika. Funkcjonariusze graniczni mają również szeroką swobodę w przeprowadzaniu przeszukań urządzeń elektronicznych ludzi, w tym proszenia o hasła.

Amerykańscy muzułmanie wielokrotnie twierdzili, że byli poddawani nieproporcjonalnym przeszukaniom i przesłuchaniom, ale sądy odrzuciły zakwestionowanie praw obywatelskich wobec intensywnych praktyk kontrolnych na lotniskach i w innych portach wjazdu, twierdząc, że są one konieczne z powodów, które nie mają nic wspólnego z religią danej osoby.

Jednak według Stephena Yale-Loehra, profesora polityki imigracyjnej w Cornell Law School, pytanie, czy dana osoba jest nadal w pełni chroniona przez Pierwszą Poprawkę na granicy, rzadko było poruszane przez sądy.

„Amerykańscy obywatele mają konstytucyjne prawa, kiedy wjeżdżają do Stanów Zjednoczonych”- oświadczył Yale-Loehr,

„ale rząd ma również interes w ochronie kraju przed terrorystami. Sądy muszą rozważyć te sprzeczne interesy”.

 

 

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Enjoylife2

News Chicago

America’s Beauty Show 2024. W Rosemont przez 3 dni rządziło piękno

Opublikowano

dnia

Autor:

„America’s Beauty Show 2024″ w Rosemont dobiegło końca! W poniedziałek dziesiątki profesjonalistów z branży kosmetycznej zebrało się na ostatni dzień trzydniowego wydarzenia, podsumowując niesamowite doświadczenie pełne edukacji, inspiracji i kontaktów.

W dniach 20-22 kwietnia, w Rosemont, IL, odbywały się jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w Stanach Zjednoczonych – America’s Beauty Show.

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość spotkania z największymi gwiazdami branży beauty, w tym celebrytami, influencerami, stylistami i ekspertami w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i pielęgnacji skóry.

Biorąc udział w w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z branży beauty, mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także do networking’u z innymi profesjonalistami z branży.

Uczestnicy wyjechali ze świeżymi pomysłami, nowymi umiejętnościami i odnowioną pasją do branży kosmetycznej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Dom Billa Gatesa w stanie Waszyngton sprzedał się w ekspresowym tempie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doniesień Bill Gates ma teraz o jeden dom mniej. Stało się tak na początku tego miesiąca, kiedy współzałożyciel Microsoftu zawarł umowę sprzedaży należącego do niego domu o powierzchni 2430 stóp kwadratowych w Medina w stanie Waszyngton, jak podaje Realtor.com.

Nie wiadomo, za ile ostatecznie poszła nieruchomość. Pierwotnie została wystawiona na sprzedaż 29 marca, a cena wywoławcza wynosiła prawie 4,989 mln dolarów. Biil Gates, którego majątek szacuje się na 131 miliardów dolarów, kupił nieruchomość w kwietniu 2003 roku za 1 310 000 dolarów.

Jak podaje „Fortune”, przy sprzedaży domu Gates współpracował z biurem nieruchomości RE/MAX Northwest.

Nieruchomość z 1954 roku może poszczycić się „spektakularnym i budzącym podziw 180-stopniowym widokiem na Jezioro Waszyngton, panoramę Seattle i MTN” – czytamy w ogłoszeniu. Według opisu, dom znajduje się na działce o powierzchni 0,61 akra, obejmującej prywatną plażę. Do dyspozycji Gości jest tu także duży taras i ogród zen. Budynek jest wyposażony w cztery sypialnie, trzy pełne łazienki i ogrzewanie podłogowe.

Drugi dom Gatesa w Medina, o nazwie „Xanadu 2.0”, pozostaje jego własnością. Miliarder z branży technologicznej zainwestował dziesiątki milionów dolarów w budowę tego domu o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych.

Medina zlokalizowana jest w powiecie King, gdzie Microsoft od dawna ma swoją siedzibę.

Bill Gates spędził 15 lat na stanowisku dyrektora generalnego Microsoft, a jego kadencja zakończyła się w 2000 r. W 2020 r. odszedł także z zarządu technologicznego giganta, aby „poświęcić więcej czasu swoim priorytetom filantropijnym, w tym globalnemu zdrowiu, rozwojowi, edukacji i rosnącemu zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi ”, jak zapowiedział.

Według Bloomberga miliarder nadal posiada około 1% akcji Microsoftu.

 

Źródło: foxbusiness, realtor.com
Foto: YouTube, Realtor.com
Czytaj dalej

News USA

Ogród Zoologiczny w San Francisco otrzyma parę pand wielkich z Chin

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek w Pekinie Burmistrz San Francisco, London Breed, ogłosiła wraz z urzędnikami z China Wildlife Conservation Association (CWCA) wypożyczenie pand dla tutejszego zoo. To pierwszy raz, gdy miasto będzie gościć te zwierzęta na dłuższą metę, o co zabiegało się prowadząc całoroczną kampanię społeczną.

W lutym San Diego ogłosiło, że otrzyma dwie pandy, gdy po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat Chiny zgodziły się wysłać pandy do Stanów Zjednoczonych. San Francisco będzie kolejnym miastem, które gościć będzie te sympatyczne zwierzęta.

Chiny są domem jedynego naturalnego siedliska pand i właścicielem większości czarno-białych niedźwiedzi na świecie. Pekin pożycza zwierzęta innym krajom, traktując pożyczkę jako narzędzie dyplomacji i działalności na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

San Francisco współpracowało ze społecznościami chińskimi i azjatyckimi, aby wspierać pandy przez prawie rok, aż do spotkania przywódców Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco w listopadzie ubiegłego roku, podczas którego spotkali się prezydenci USA i Chin.

Sekretarz generalny China Wildlife Conservation Association CWCA. Wu Minglu powiedział, że stowarzyszenie będzie współpracować z urzędnikami San Francisco, aby przygotować się na przybycie pand i zapewnić standardy techniczne dotyczące ich ochrony.

W USA przebywają obecnie tylko cztery pandy wielkie, wszystkie w zoo w Atlancie.

W ostatnich latach Chiny nie przedłużyły umów wypożyczenia tych zwierząt w ogrodach zoologicznych w Waszyngtonie i Memphis w stanie Tennessee, wywołując obawy, że kończą swoją historyczną „dyplomację pand” z krajami zachodnimi ze względu na napięcia geopolityczne.

Czarno-białe misie są symbolem przyjaźni amerykańsko-chińskiej od czasu, gdy Pekin podarował parę pand Narodowemu Zoo w Waszyngtonie w 1972 r., przed normalizacją stosunków dwustronnych. Chiny pożyczyły później pandy ogrodom zoologicznym, aby pomóc w rozmnażaniu młodych i zwiększeniu populacji.

Piątkowe oświadczenie poprzedza planowaną w tym tygodniu wizytę w Chinach sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena.

W ostatnich miesiącach Waszyngton i Pekin zintensyfikowały wymianę dyplomatyczną, próbując złagodzić eskalację napięcia. Utrzymują się jednak tarcia dotyczące handlu, bezpieczeństwa narodowego i rozbieżnych stanowisk obu krajów w sprawie konfliktów, takich jak inwazja Rosji na Ukrainę i wojna Izrael-Hamas.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Sam Miz/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu