Połącz się z nami

News Chicago

Dziś święto Martina Luthera Kinga i dzień Muhammada Alego. Urzędy i banki zamknięte

Opublikowano

dnia

Od 36 lat trzeci poniedziałek stycznia poświęcony jest uczczeniu pamięci o przywódcy walki o prawa obywatelskie osób czarnych Martinowi Lutherowi Kingowi Jr. W tym roku po raz pierwszy w Illinois obchodzimy także dzień Muchammada Alego, zawodowego boksera i społecznego lidera. 17 stycznia 2022 połączył wspomnienie dwojga ludzi, którzy zmienili nasz świat.

Inauguracyjny Dzień Muhammada Alego rozpocznie się wydarzeniem zorganizowanym przez Illinois Muslim Civic Coalition, grupę aktywistów, wpływowych osób i organizacji, które promują równość – i które starały się wprowadzić to święto.

Dzisiaj odbędzie się „Deliberate Dialogue” w Chicago History Museum. Przemówienie otwierające wygłosi ks. Jesse Jackson Sr. Następnie Aisha El-Amin, która jest zastępcą wicekanclerza ds. równości i przynależności na University of Illinois w Chicago, poprowadzi konferencję, w której weźmie udział m.in. córka nieżyjącego boksera, Maryum Ali.

Uczestniczyć w wydarzeniu można poprzez Zoom lub Facebook Live po wcześniejszym zgłoszeniu tutaj.

17 stycznia to głównie jednak hołd dla Martina Luthera Kinga Jr., działacza społecznego walczącego o prawa obywatelskie dla czarnych mieszkańców Ameryki od połowy lat pięćdziesiątych do momentu zamachu w kwietniu 1968 roku.

W słynnym przemówieniu „Mam sen” King domagał się równości rasowej, ekonomicznej i obywatelskiej.

Do jego osiągnięć należy uchwalenie Voting Rights Act z 1965 r., która zakazywała dyskryminacyjnych praktyk, takich jak przeprowadzanie testów, aby sprawdzić, czy dana osoba jest uprawniona do udziału w głosowaniu.

Przepisy dotyczące głosowania wciąż się rozwijają. Obecnie na głosowanie ustawodawców w Waszyngtonie czekają dwa projekty ustaw, w tym Freedom to Vote ActVoting Rights Advancement Act Johna Lewisa.

Celem ustawy Freedom to Vote Act jest złagodzenie ograniczeń głosowania poprzez rozszerzenie możliwości głosowania pocztą i zapewnienie poszczególnym osobom szerszego zakresu opcji w celu identyfikacji podczas głosowania.

Voting Rights Advancement Act Johna Lewisa wzmocniłby Voting Rights Act z 1965 r. Celem ustawy jest zidentyfikowanie jurysdykcji, w których występują wzorce dyskryminacyjnych praktyk, aby stale usuwać bariery, z którymi borykają się wyborcy.

Pierwszy Dzień Martina Luthera Kinga obchodzono 20 stycznia 1986 r. W 1994 r. ówczesny prezydent Bill Clinton oświadczył, że Dzień Martina Luthera Kinga powinien być nie tylko obchodzony, ale także uznawany za Narodowy Dzień Służby, jako przypomnienie o służbie i budowaniu mostów między społecznościami.

Akcje podejmowane w tym dniu obejmują darowizny ubrań, wolontariat w rozdawaniu żywności lub upiększanie dzielnic poprzez prace ogrodnicze.

Dzisiaj w Chicago odbędzie się kilka różnych imprez dla dzieci i dorosłych.

Dystrykt Forest Preserve w powiecie Will oferuje mieszkańcom Chicago możliwość wolontariatu w akcji sprzątania. Pierwsza to sesja od 8 rano do południa w Theodore Marsh w powiecie Will. Dwie sesje sprzątania odbędą się na szlaku Joliet Junction Trail. Pierwsza będzie trwała od 10:00 do południa, a druga zmiana od 2:00 p.m. do 4:00p.m. w Abri Credit Union, z siedzibą przy 2350 W. McDonough St. w Joliet.

Aby zgłosić się na ochotnika na którejkolwiek sesji, Forest Preserve District wymaga potwierdzenia tutaj zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup. Aby zarezerwować miejsce, zadzwoń do Inspektora ds. Wolontariatu, Emily Kenny 815-722-7364 lub wyślij e-mail na adres ekenny@fpdwc.org.

W dzielnicy południowego Chicago SkyArt, organizacja non-profit, organizuje dziś bezpłatne wydarzenie w godzinach 11:00 a.m. -2:00 p.m.

Czterogodzinna sesja obejmie przygotowanie zestawów artystycznych dla młodzieży z Chicago, aby zapewnić dzieciom zasoby do kreatywnego wyrażania siebie podczas pandemii. Akcja wolontariuszy obejmuje również malowanie przestrzeni galerii oraz sprzątanie na zewnątrz w zależności od pogody.

SkyArt znajduje się pod adresem 3026 E. 91st St. Wymagany jest dowód szczepienia. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź stronę wydarzenia  lub wyślij e-mail na adres development@skyart.org.

W Ravenswood mieszkańcy Chicago są zachęcani do wolontariatu w Lakeview Food Pantry w godzinach od 1:00p.m. do 4:00p.m. Osoby, które zdecydują się na udział, zostaną poproszone o pomoc w ocenie, sortowaniu, etykietowaniu i pakowaniu artykułów spożywczych przed dystrybucją.

Lakeview Food Pantry znajduje się pod adresem 5151 N. Ravenswood Ave. Wymagana jest rejestracja.

Cradles to Crayons to organizacja non-profit, której celem jest pomoc dzieciom, które borykają się z niedostatkiem odzieży. Coroczna zbiórka darowizn grupy rozpocznie się w poniedziałek. Chętni są proszeni o przekazanie odzieży zimowej, w tym płaszczy, butów i swetrów.

W Chicago i na przedmieściach będzie 35 miejsc zbiórki. Aby zobaczyć pełną listę lokalizacji, odwiedź stronę internetową grupy.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, pixabay/truthseeker08 / WikiImages

 

News Chicago

Nie masz czasu w dzień? Zanurkuj w Shedd Aquarium za darmo w czerwcowe wieczory

Opublikowano

dnia

Autor:

Akwarium Shedd oferuje nową letnią ucztę dla mieszkańców Illinois, którzy chcą zwiedzić popularne muzeum – szczególnie dla tych, którzy są zajęci w ciągu dnia. Night Dives to najnowsza okazja dla odwiedzających, chcących cieszyć się życiem oceanu, ale w późniejszych godzinach niż zwykle.

Wydarzenie nie tylko zapewnia zniżki na bilety dla mieszkańców Illinois, ale także zwiększa dostępność dla tych, którzy mają zobowiązania w typowych godzinach pracy w dni powszednie.

Night Dives będą oferować wstęp od 5:00PM do 9:00PM, z ostatnim wejściem nocnym o godz. 7.00 wieczorem, we wtorki i czwartki czerwca. Oferta rozpoczyna się 13 czerwca i kończy 27 czerwca.

Bezpłatny wstęp ogólny obejmuje możliwość obejrzenia zwierząt o 5:30PM i 6:30PM w Oceanarium Abbotta. Są tu takie gatunki jak delfiny białoboczne, bieługi, pingwiny, a nawet kalifornijskie lwy morskie. Sezonowa wystawa dotykowa na świeżym powietrzu, Stingray Touch, będzie również otwarta do godziny 7:00PM, jeśli tylko pozwoli na to pogoda.

Mieszkańcy stanu Illinois z ważnym dowodem tożsamości są uprawnieni do bezpłatnego wstępu ogólnego w godzinach wieczornych po wcześniejszej rezerwacji biletów. Rezerwacje są wymagane, a wszystkie bilety – choć bezpłatne – wiążą się z opłatą transakcyjną w wysokości 3 USD, przypomina muzeum.

Odwiedzający mogą dokonać rejestracji z wyprzedzeniem na stronie Shedd Aquarium. Wszystkie osoby dorosłe muszą okazać dowód zamieszkania w stanie Illinois, przy wejściu do akwarium.

 

Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
Czytaj dalej

News Chicago

JB Pritzker podpisał swój piąty budżet dla stanu, wspierając wczesną edukację

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę gubernator JB Pritzker podpisał swój piąty budżet – plan wydatków w wysokości 50,4 miliarda dolarów, który Demokraci nazwali „zrównoważonym pod każdym względem”. Centralnym jego punktem jest inicjatywa Smart Start, dotycząca edukacji wczesnoszkolnej.

JB Pritzker podpisał akt w Christopher House, centrum wczesnej edukacji w dzielnicy Belmont-Cragin, otoczony przez Demokratów, w tym marszałka Izby Reprezentantów stanu Illinois, Emanuela „Chrisa” Welcha i przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona.

Gubernator podróżował w tym tygodniu po stanie – od Freeport do Moline, Peorii i Quincy – aby reklamować finansowanie z budżetu jego inicjatywy Smart Start, czyli inwestowania w placówki wczesnoszkolne. Jej budżet obejmuje 250 milionów dolarów na pierwszy rok planu wieloletniego.

Pritzker powiedział, że budżet, który przeszedł przez obie izby bez poparcia Republikanów, jest dowodem na to, że dotrzymał obietnicy wyborczej z 2018 r., dotyczącej przywrócenia odpowiedzialności fiskalnej stanu po latach złego zarządzania.

Gubernator zachwalał spłatę 10,5 miliarda dolarów długu, w tym długu emerytalnego, wzrost Funduszu Rainy Day do 2 miliardów dolarów, przekroczenie 1 biliona dolarów PKB i wzrost liczby miejsc pracy.

Przegląd wykazał, że podwyżki kosztów utrzymania przyznane w budżecie urzędnikom konstytucyjnym, ustawodawcom i mianowanym funkcjonariuszom władzy wykonawczej przekroczyły 5%, co było niezgodne z konstytucją. Dlatego dokonano ich redukcji.

Budżet zwiększy wynagrodzenie ustawodawców za rok podatkowy rozpoczynający się 1 lipca do prawie 90 000 USD.

Opieka zdrowotna dla osób nieposiadających dokumentów otrzymała 550 milionów dolarów w ramach większych środków Medicaid za pośrednictwem Department of Human Services Illinois. Kolejne 45 milionów dolarów zostało przeznaczone na pomoc miastu Chicago w kryzysie migracyjnym w mieście.

Budżet obejmuje również 350 milionów dolarów na stanową formułę finansowania szkół K-12, 100 milionów dolarów na dodatkowe dotacje MAP dla szkolnictwa wyższego oraz wzrost o 100 milionów dolarów dla uniwersytetów publicznych. Dodatkowe fundusze na program stypendialny MAP pozwolą każdemu, kto osiąga średni dochód lub poniżej niego, bezpłatnie uczęszczać do college’u społecznego.

Fundusze na kolegia społeczne również zostały zwiększone o 19,4 miliona dolarów.

Republikanie ostatecznie głosowali przeciwko planowi wydatków z różnych powodów.

Niektórzy twierdzili, że nie mogą poprzeć budżetu, ponieważ obejmuje on podwyżkę płac o tylko 2,50 USD za godzinę dla usługodawców dla osób z niepełnosprawnością rozwojową – pomimo Illinois Association of Rehabilitation Facilities proszą o podwyżkę płac o 4 dolary za godzinę.

Republikański przywódca Senatu Illinois, John Curran, R-Downers Grove, skrytykował włączenie opieki zdrowotnej dla osób nieposiadających dokumentów.

Inni republikanie byli zbulwersowani, że nie uwzględniono Invest in Kids, programu stypendialnego i ulgi podatkowej dla szkół prywatnych. Na tą chwilę, bez żadnych działań legislacyjnych, program wygaśnie pod koniec roku, ale JB Pritzker zapowiedział dziennikarzom, że jest jeszcze czas na jego rozważenie podczas jesiennej sesji weta.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu