Połącz się z nami

News USA

Indiana mówi NIE transpłciowym kobietom w sporcie. Ustawa nie dotyczy transpłciowych mężczyzn

Opublikowano

dnia

Transpłciowe kobiety i dziewczęta nie będą mogły uprawiać szkolnych sportów odpowiadających ich tożsamości płciowej w stanie Indiana. Prawodawcy przedstawili w poniedziałek projekt ustawy wspierany przez Republikanów.  Zakazuje on osobom urodzonym jako mężczyźni brania udziału w sporcie przeznaczonym dla kobiet. Ustawa nie przewiduje analogicznego zakazu dla transpłciowych mężczyzn.

Przewodniczący komisji edukacyjnej Izby Reprezentantów Bob Behning z Indianapolis poinformował, że projekt ustawy, który teraz trafia do całej Izby, jest popierany przez „większość” republikanów.

Ustawa zakazuje uczniom, którzy urodzili się jako mężczyźni, ale identyfikują się jako kobiety, uczestniczenia w sporcie lub w drużynie sportowej przeznaczonej dla kobiet lub dziewcząt. Ale nie dotyczy uczniów, którzy urodzili się jako kobiety a teraz są transpłciowymi mężczyznami w analogicznej sytuacji.

Ustawa zajęła prawie trzy godziny dyskusji w poniedziałkowej komisji, a przeciwnicy utrzymywali, że jest niekonstytucyjna, seksistowska i bigoteryjna.

„Sport jest promowany dla dzieci nie po to, by mogły zostać stypendystami, zawodowymi sportowcami, ale dlatego, że… uprawianie sportu buduje poczucie własnej wartości, pozytywne wyniki w zakresie zdrowia psychicznego, pewność siebie i osiągnięcia szkolne” – powiedziała Emma Vosicky, dyrektor wykonawczy GenderNexus, agencji pomocy społecznej dla osób trans i niebinarnych oraz ich rodzin, z siedzibą w Indianapolis.

„(Ta ustawa) chce odebrać te korzyści tym dzieciom jako karę za ich doświadczenie i zrozumienie ich płci”.

Przedstawiciele American Civil Liberties Union zeznali, że grupa zamierza złożyć pozew, jeśli „nienawistne ustawodawstwo” zostanie podpisane.

„Nie ma miejsca w Indianie, gdzie dziewczęce drużyny sportowe przejęłyby trans dziewczyny ” – oświadczył Kit Malone, strateg rzecznictwa w ACLU w stanie Indiana. „Osoby transseksualne, jakkolwiek ich nazywają, są twoimi sąsiadami, przyjaciółmi, członkami rodziny, uczniami w twoich szkołach. Jak możemy im to zrobić?

Republikanka Michelle Davis z Greenwood, która jest autorką projektu ustawy, poinformowała, że ​​

celem wniosku jest „utrzymanie uczciwej konkurencji w sporcie dziewcząt”.

Poparła poprawkę zaakceptowaną przez komisję edukacyjną w poniedziałek, która usuwa z projektu lekkoatletykę ze szkoły policealnej.

„Z doświadczenia wiem, że zawodniczki zasługują na uczciwą rywalizację i równe szanse” – powiedziała Davis. „Ta ustawa zapewni właśnie to – uczciwą i równą możliwość konkurowania – dla dziewcząt, teraz i w przyszłości”.

Ustawodawstwo ustanowiłoby również powództwo cywilne w przypadku naruszeń nowego prawa, a szkoły nie ponosiłyby odpowiedzialności za jego przekroczenie.

Davis poinformowała, że ​​​​zażalenia mogą być składane przez trenera lub dyrektora sportowego, jeśli uczeń w drużynie miał „nieuczciwą przewagę”, która była „rażąca” lub „nadzwyczajna”, chociaż przyznała, że ​​​​uczniowie, którzy są wykluczeni z uprawiania sportu na mocy ustawodawstwo może również wszcząć postępowanie cywilne.

Reprezentantka stanu Idaho, Barbara Ehardt, oświadczyła w poniedziałek w Indiana Statehouse, że ustawodawstwo „nie dotyczy ludzkości ani integracji”, ale raczej „konkurencji i wygrywania”.

Konserwatywna republikańska reprezentantka z Idaho Falls uchwaliła pierwszy w kraju zakaz uprawiania transpłciowych sportowców w kobiecych sportach w 2020 roku, chociaż prawo nie obowiązuje od ponad roku, kiedy zostało zakwestionowane w sądzie.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, Indiana może być 10. stanem zdominowanym przez Republikanów, który wprowadziłby taki zakaz dla transpłciowych kobiet i dziewcząt.

W dwóch z tych stanów — Idaho i Zachodniej Wirginii — prawo zostało wstrzymane przez sędziów federalnych. Departament Sprawiedliwości USA zakwestionował zakazy w innych stanach, uznając je za naruszenie prawa federalnego.

Co najmniej pół tuzina innych projektów ustaw zaproponowanych przez konserwatywnych prawodawców w obu izbach Zgromadzenia Ogólnego w obecnej sesji legislacyjnej ma na celu dalsze ograniczenie praw transpłciowych kobiet.

Jedna z nich zakazuje osobom transpłciowym korzystania z łazienek, które odpowiadają ich tożsamości płciowej. Inny stara się zakazać zmian płci w metrykach urodzenia.

W Senacie projekt ustawy złożony przez republikańską senator Erin Houchin z Salem zmieni prawo stanu Indiana, w kwestii używania zaimków, które nie są zgodne z tożsamością płciową dziecka. Ustawa wyjaśnia, że nie jest to uważane za znęcanie się nad dzieckiem lub zaniedbanie.

Oddzielna propozycja autorstwa republikańskiego senatora Dennisa Kruse z Auburn zakazywałaby potwierdzania płci opieki medycznej dla nieletnich, w tym operacji lub przepisanych hormonów, niezależnie od zgody rodziców. Jednak Kruse poinformował, że jego projekt nie będzie przedstawiany do głosowania.

 

Źródło: wgn

Foto: You Tube, pixabay/scottwebbe_stamm/

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej

News USA

Zabierz w podróż laptopa. Wi-Fi w kamperach od SpaceX będzie kosztowało miesięcznie 135 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

SpaceX ogłosił w tym tygodniu, że uruchamia opcję usługi internetowej Starlink zaprojektowaną z myślą o właścicielach kamperów. Nie będzie ona jednak aktywna, gdy kamper jest w ruchu i będzie ograniczona do miejsc docelowych, w których Starlink zapewnia aktywny zasięg.

Firma wprowadza opcjonalną opłatę miesięczną w wysokości 25 USD dla klientów, którzy chcą przenieść swoje anteny satelitarne, po raz pierwszy.

Dodatkowy koszt zostanie dodany do podstawowej ceny usługi Starlink w wysokości 110 USD miesięcznie i będzie naliczany w odstępach miesięcznych. Użytkownicy będą mogli w dowolnym momencie wstrzymać i ponownie uruchomić swoją usługę.

Elon Musk zapowiedział w przeszłości, że firma pracuje nad umożliwieniem korzystania z usługi w ruchu.

Nie jest jasne, czy użytkownicy będą musieli zarejestrować się w usłudze, czy też SpaceX zacznie pobierać opłaty od wszystkich użytkowników, którzy spróbują przenieść swoją antenę satelitarną.

Niektórzy posiadacze kamperów już używają Starlink do korzystania z Wi-Fi w drodze. Cyberlandr, startup budujący przystawki  RV do nadchodzącej Cybertruck, zapowiedział również, że będą one zawierały także antenę satelitarną Starlink.

Oprócz Starlink, podróżujący często używają mobilnych hotspotów do dostępu do Wi-Fi, podczas gdy niektórzy producenci samochodów kempingowych i wypożyczalnie już oferują routery Wi-Fi w swoich pojazdach.

W marcu SpaceX poinformował, że ma około 250 000 abonentów w 25 krajach.

Firma posiada sieć około 2000 satelitów na dolnej orbicie Ziemi. Usługa ma na celu dostarczanie klientom na terenach wiejskich szybkiego Internetu o szybkości od 100 Mb/s do 200 Mb/s.

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube, istock/simonapilolla

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne