Połącz się z nami

News USA

Indiana mówi NIE transpłciowym kobietom w sporcie. Ustawa nie dotyczy transpłciowych mężczyzn

Opublikowano

dnia

Transpłciowe kobiety i dziewczęta nie będą mogły uprawiać szkolnych sportów odpowiadających ich tożsamości płciowej w stanie Indiana. Prawodawcy przedstawili w poniedziałek projekt ustawy wspierany przez Republikanów.  Zakazuje on osobom urodzonym jako mężczyźni brania udziału w sporcie przeznaczonym dla kobiet. Ustawa nie przewiduje analogicznego zakazu dla transpłciowych mężczyzn.

Przewodniczący komisji edukacyjnej Izby Reprezentantów Bob Behning z Indianapolis poinformował, że projekt ustawy, który teraz trafia do całej Izby, jest popierany przez „większość” republikanów.

Ustawa zakazuje uczniom, którzy urodzili się jako mężczyźni, ale identyfikują się jako kobiety, uczestniczenia w sporcie lub w drużynie sportowej przeznaczonej dla kobiet lub dziewcząt. Ale nie dotyczy uczniów, którzy urodzili się jako kobiety a teraz są transpłciowymi mężczyznami w analogicznej sytuacji.

Ustawa zajęła prawie trzy godziny dyskusji w poniedziałkowej komisji, a przeciwnicy utrzymywali, że jest niekonstytucyjna, seksistowska i bigoteryjna.

„Sport jest promowany dla dzieci nie po to, by mogły zostać stypendystami, zawodowymi sportowcami, ale dlatego, że… uprawianie sportu buduje poczucie własnej wartości, pozytywne wyniki w zakresie zdrowia psychicznego, pewność siebie i osiągnięcia szkolne” – powiedziała Emma Vosicky, dyrektor wykonawczy GenderNexus, agencji pomocy społecznej dla osób trans i niebinarnych oraz ich rodzin, z siedzibą w Indianapolis.

„(Ta ustawa) chce odebrać te korzyści tym dzieciom jako karę za ich doświadczenie i zrozumienie ich płci”.

Przedstawiciele American Civil Liberties Union zeznali, że grupa zamierza złożyć pozew, jeśli „nienawistne ustawodawstwo” zostanie podpisane.

„Nie ma miejsca w Indianie, gdzie dziewczęce drużyny sportowe przejęłyby trans dziewczyny ” – oświadczył Kit Malone, strateg rzecznictwa w ACLU w stanie Indiana. „Osoby transseksualne, jakkolwiek ich nazywają, są twoimi sąsiadami, przyjaciółmi, członkami rodziny, uczniami w twoich szkołach. Jak możemy im to zrobić?

Republikanka Michelle Davis z Greenwood, która jest autorką projektu ustawy, poinformowała, że ​​

celem wniosku jest „utrzymanie uczciwej konkurencji w sporcie dziewcząt”.

Poparła poprawkę zaakceptowaną przez komisję edukacyjną w poniedziałek, która usuwa z projektu lekkoatletykę ze szkoły policealnej.

„Z doświadczenia wiem, że zawodniczki zasługują na uczciwą rywalizację i równe szanse” – powiedziała Davis. „Ta ustawa zapewni właśnie to – uczciwą i równą możliwość konkurowania – dla dziewcząt, teraz i w przyszłości”.

Ustawodawstwo ustanowiłoby również powództwo cywilne w przypadku naruszeń nowego prawa, a szkoły nie ponosiłyby odpowiedzialności za jego przekroczenie.

Davis poinformowała, że ​​​​zażalenia mogą być składane przez trenera lub dyrektora sportowego, jeśli uczeń w drużynie miał „nieuczciwą przewagę”, która była „rażąca” lub „nadzwyczajna”, chociaż przyznała, że ​​​​uczniowie, którzy są wykluczeni z uprawiania sportu na mocy ustawodawstwo może również wszcząć postępowanie cywilne.

Reprezentantka stanu Idaho, Barbara Ehardt, oświadczyła w poniedziałek w Indiana Statehouse, że ustawodawstwo „nie dotyczy ludzkości ani integracji”, ale raczej „konkurencji i wygrywania”.

Konserwatywna republikańska reprezentantka z Idaho Falls uchwaliła pierwszy w kraju zakaz uprawiania transpłciowych sportowców w kobiecych sportach w 2020 roku, chociaż prawo nie obowiązuje od ponad roku, kiedy zostało zakwestionowane w sądzie.

Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, Indiana może być 10. stanem zdominowanym przez Republikanów, który wprowadziłby taki zakaz dla transpłciowych kobiet i dziewcząt.

W dwóch z tych stanów — Idaho i Zachodniej Wirginii — prawo zostało wstrzymane przez sędziów federalnych. Departament Sprawiedliwości USA zakwestionował zakazy w innych stanach, uznając je za naruszenie prawa federalnego.

Co najmniej pół tuzina innych projektów ustaw zaproponowanych przez konserwatywnych prawodawców w obu izbach Zgromadzenia Ogólnego w obecnej sesji legislacyjnej ma na celu dalsze ograniczenie praw transpłciowych kobiet.

Jedna z nich zakazuje osobom transpłciowym korzystania z łazienek, które odpowiadają ich tożsamości płciowej. Inny stara się zakazać zmian płci w metrykach urodzenia.

W Senacie projekt ustawy złożony przez republikańską senator Erin Houchin z Salem zmieni prawo stanu Indiana, w kwestii używania zaimków, które nie są zgodne z tożsamością płciową dziecka. Ustawa wyjaśnia, że nie jest to uważane za znęcanie się nad dzieckiem lub zaniedbanie.

Oddzielna propozycja autorstwa republikańskiego senatora Dennisa Kruse z Auburn zakazywałaby potwierdzania płci opieki medycznej dla nieletnich, w tym operacji lub przepisanych hormonów, niezależnie od zgody rodziców. Jednak Kruse poinformował, że jego projekt nie będzie przedstawiany do głosowania.

 

Źródło: wgn

Foto: You Tube, pixabay/scottwebbe_stamm/

News USA

ACLU pozywa administrację Bidena za nowe rozporządzenie dotyczące starań o azyl na granicy

Opublikowano

dnia

Autor:

American Civil Liberties Union ACLU złożyła w środę pozew do sądu federalnego, kwestionując nowe działania wykonawcze administracji Bidena, które ograniczają migrantom ubieganie się o azyl na południowej granicy USA w obliczu rosnącej liczby napływających osób.

Według Lee Gelernta, głównego prawnika ACLU, nowe środki prezydenta Bidena są niemal identyczne z prawnego punktu widzenia z tymi, które były prezydent Donald Trump zastosował, próbując zakazać migrantom ubiegania się o azyl na granicy. To prawo także zostało zakwestionowane przez organizację.

„Kwestionujemy działania wykonawcze prezydenta Bidena, ponieważ są one całkowicie nielegalne i niezgodne z przepisami azylowymi uchwalonymi przez Kongres kilkadziesiąt lat temu” – stwierdził Gelernt.

Pozew został złożony w imieniu dwóch grup interesu z Teksasu: Las Americas Immigrant Advocacy Center oraz Refugee and Immigrant Center for Education and Legal Services.

Administracja Bidena ogłosiła rozporządzenie wykonawcze w zeszłym tygodniu, o czym informowaliśmy tutaj. W szczególności zabrania ono migrantom ubiegania się o azyl, gdy liczba osób chcących przekroczyć granicę, przewyższa 2500 dziennie.

Ograniczenia mogą zostać zniesione po dwóch tygodniach, gdy dzienna liczba osób spadnie poniżej 1500 osób.

W pozwie zarzuca się, że zasada Bidena narusza procedury prawne dotyczące stanowienia przepisów i orzekania przez agencje, ponieważ nie uzasadnia „radykalnego odejścia” od wcześniejszych praktyk oraz ponieważ opinia publiczna nie miała możliwości wyrażenia swojego zdania przed wejściem przepisu w życie.

Jednakże w pozwie nie zażądano wydania nakazu nadzwyczajnego uniemożliwiającego administracji stosowanie nowego przepisu. Gelernt powiedział, że jest to opcja na przyszłość, gdy zwolennicy znajdą konkretnych migrantów, którzy ucierpieli w wyniku tego środka.

Biden znajduje się pod presją granicy

Granica staje się dla Joe Bidena coraz trudniejszą kwestią ze względu na rekordową liczbę migrantów przekraczających granicę oraz dlatego, że sondaże pokazują, że większość Amerykanów nie aprobuje sposobu, w jaki poradził sobie z tym wyzwaniem.

Ogłaszając w zeszłym tygodniu swoje rozporządzenie, Biden oświadczył, że jest zmuszony podjąć jednostronne działania po tym, jak Republikanie odrzucili ponadpartyjny kompromis w sprawie ustawodawstwa. Trump był przeciwny tej umowie.

ACLU ogłosiła plany wniesienia pozwu zaraz po ogłoszeniu przez prezydenta nowych przepisów. Administracja Bidena oświadczyła, że ​​jest gotowa ich bronić.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S. Customs and Border Protection
Czytaj dalej

News USA

Stopy procentowe na razie bez zmian. Oczekiwana obniżka nastąpi prawdopodobnie tylko raz

Opublikowano

dnia

Autor:

Rezerwa Federalna utrzymała w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie, sygnalizując jednocześnie, że spodziewa się możliwości obniżki stóp tylko jeden raz w tym roku. Decyzja i prognozy obniżek stóp procentowych nadeszły kilka godzin po tym, jak Departament Pracy poinformował o skromnym – ale mile widzianym – obniżeniu stopy inflacji w zeszłym miesiącu.

Od lipca ubiegłego roku Fed utrzymał referencyjną stopę procentową na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad. Sprawia to, że ​​zaciągnięcie kredytu samochodowego, finansowanie działalności gospodarczej lub posiadanie salda na karcie kredytowej jest droższe.

Decydenci Fed nadal spodziewają się obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Jednak prognozy opublikowane pod koniec ich dwudniowego spotkania w tym tygodniu pokazują, że będzie to tylko jedna obniżka o ćwierć punktu – w porównaniu z trzema obniżkami stóp, które prognozowali w marcu.

Fed nie może bardziej agresywnie obniżać stóp procentowych, ponieważ inflacja okazała się bardziej uparta, niż oczekiwano. Decydenci chcą więcej dowodów na to, że inflacja powraca do docelowego poziomu 2%, zanim zaczną obniżać stopy.

Najnowszy raport na temat kosztów utrzymania, również opublikowany w środę, zawiera pewne zachęcające oznaki wskazujące, że inflacja zmierza w tym kierunku.

Ceny towarów i usług konsumenckich w maju były o 3,3% wyższe niż rok temu, co oznacza mniejszy roczny wzrost niż w poprzednim miesiącu. Indeks cen towarów i usług konsumenckich CPI utrzymywał się na stałym poziomie od kwietnia do maja, ponieważ spadające ceny benzyny pomogły zrównoważyć rosnące czynsze i ceny w restauracjach.

Gospodarka nadal ma się dobrze

Choć wysokie koszty finansowania zewnętrznego ciążą na niektórych sektorach gospodarki – szczególnie na rynku mieszkaniowym – jak dotąd nie spowodowały one spadku zatrudnienia. W maju pracodawcy utworzyli 272 000 stanowisk pracy, a średnie wynagrodzenie było o 4,1% wyższe niż rok wcześniej.

Od ponad roku płace rosną szybciej niż ceny, co daje pracownikom realny wzrost siły nabywczej.

Jednak szybki wzrost płac może również wywołać presję na wzrost cen, utrudniając Fed kontrolowanie inflacji.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Halfpoint/LD/
Czytaj dalej

News USA

Jak bardzo zdrożało życie w USA za Bidena? Wzrost cen był dwucyfrowy

Opublikowano

dnia

Autor:

Joe Biden z zadowoleniem przyjął środowy raport o inflacji, który pokazał, że ceny wzrosły w maju mniej niż oczekiwano, ale koszty życia milionów Amerykanów są w dalszym ciągu znacznie wyższe niż przed objęciem urzędu przez obecnego prezydenta.

Departament Pracy podał w środę, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI), będący szeroką miarą tego, ile kosztują towary codziennego użytku, takie jak benzyna, artykuły spożywcze i czynsz, nie zmienił się w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ceny wzrosły o 3,3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obie te liczby są niższe od prognoz ekonomistów, którzy przewidzieli miesięczny wzrost na poziomie 0,1% i 3,4% wzrostu w porównaniu z zeszłym rokiem.

„Ceny są w dalszym ciągu zbyt wysokie, ale dzisiejszy raport pokazuje pożądany postęp w obniżaniu inflacji, która w maju wyniosła zero w ujęciu miesięcznym i spadła o prawie dwie trzecie od wartości szczytowej” – stwierdził Joe Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

„Inflacja bazowa jest na najniższym poziomie od kwietnia 2021 r., ceny artykułów spożywczych spadają cztery miesiące z rzędu, a ceny benzyny w całym kraju wynoszą średnio poniżej 3,50 dolara. Płace rosną szybciej niż ceny, a bezrobocie utrzymuje się na poziomie 4 lub poniżej 4% przez najdłuższy okres od 50 lat” – kontynuował prezydent.

Dane Departamentu Pracy potwierdzają jednak, że od stycznia 2021 r. wszystkie wydatki mieszkaniowe, koszty energii i utrzymania pojazdów wzrosły dwucyfrowo.

Według wskaźników monitorowanych przez Biuro Statystyki Pracy od maja koszty mieszkaniowe wzrosły o 21,4%, ceny domów o 33,9%, a czynsz o 21,4%. Oprocentowanie kredytów hipotecznych na 30-letni kredyt o stałym oprocentowaniu wzrosło średnio do 6,99% na dzień 6 czerwca 2024 r. z 2,77% w styczniu 2021 r., co według Freddie Mac stanowi ogromny wzrost aż o 152%.

Ceny benzyny kształtują się obecnie na średnim poziomie krajowym 3,45 dolara za galon, w porównaniu z 3,50 dolara w zeszłym tygodniu, ponieważ niski popyt i rosnąca podaż zapewniają ulgę kieszeniom kierowców na stacjach paliw, jak podaje American Automobile Association.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, dzisiejsze ceny paliwa są nadal o 45% wyższe niż w styczniu 2021 r., kiedy zatankowanie kosztowało 2,38 dolara za galon.

Z kolei koszty energii elektrycznej wzrosły o około 29% od chwili objęcia urzędu przez Joe Bidena. Więcej niż 4 lata temu kosztuje również zakup samochodu (o 20,4%), jego utrzymanie (o 30,5%) i ubezpieczenie (o 51,3%).

Prezydent Biden przyznał, że wiele rodzin „czuje się przytłoczonych kosztami życia, które są nadal zbyt wysokie”.

„Dlatego walczę o obniżenie kosztów dla ciężko pracujących Amerykanów poprzez zwiększenie pomocy w czynszu i budowę 2 milionów nowych domów; wzywanie Big Pharma do obniżenia cen leków na receptę; wzywanie osiągających rekordowe zyski sieci spożywczych do obniżenia cen artykułów spożywczych; oraz inwestowanie w niedrogą czystą energię, podczas gdy rekordowa produkcja energii powoduje obecnie obniżenie cen gazu” – poinformował prezydent.

Ostro skrytykował także swoją opozycję, oskarżając Republikanów o zaspokajanie potrzeb „bogatych i dużych korporacji” propozycjami obniżek podatków i zwiększanie inflacji za pomocą „ogólnych ceł”.

Kampania Trumpa zareagowała na raport CPI nową reklamą w mediach społecznościowych, która podkreśliła wzrost cen pod rządami Joe Bidena.

„Bidenomika oznacza, że ​​płacisz WIĘCEJ za MNIEJ” – napisano na koncie Trump War Room. „Prezydent Trump PRZYWRÓCI naszą gospodarkę”.

 

Źródło: foxbusinessfizkesz
Foto: istock/Jinda Noipho/ gan chaonan/ NithidPhoto/ fizkes/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu