NEWS Florida
Stan Borys w Klubie w Hudson. Spotkanie z człowiekiem-legendą poprzedzi film dokumentalny

- Share
- Tweet /home/slawekbu2034/public_html/deon24/wp-content/plugins/mvp-social-buttons/mvp-social-buttons.php on line 65
https://deon24.com/wp-content/uploads/2022/01/stanborys4-1000x600.jpg&description=Stan Borys w Klubie w Hudson. Spotkanie z człowiekiem-legendą poprzedzi film dokumentalny', 'pinterestShare', 'width=750,height=350'); return false;" title="Pin This Post">
Stan Borys, legenda polskiej muzyki, po raz pierwszy wystąpi w Hudson na Florydzie. Wieczór z artystą odbędzie się w klubie polsko-amerykańskim w najbliższą sobotę. Będzie to spotkanie z muzyką Stana Borysa i jego niezwykłym życiem przedstawionym w filmie dokumentalnym.
Stan Borys, pochodzący z Rzeszowskiego Załęża opuścił kraj w 1975r i wyemigrował do Stanów zjednoczonych gdzie pozostał. Rodzinne miasto często jednak odwiedzał. Zeszłą jesienią Rzeszów zorganizował artyście wielkie przyjęcie z okazji 80-tych urodzin.
W sobotę Stan Borys będzie najważniejszym gościem klubu polsko-amerykańskiego. W czasie wieczoru z artystą publiczność czeka niespodzianka – „Wolność jak płomień” – film dokumentalny o niezwykłym życiu polskiej gwiazdy sceny muzycznej.
Stan Borys jest w trakcie rehabilitacji po udarze i nie jest w stanie dać pełnego koncertu. Najważniejsze dla niego będzie spotkanie z publicznością. Jednak na wieczorze z artystą nie zabraknie jego muzyki.
Stan Borys, rozpoczął swoją muzyczną karierę w połowie lat 60. W 1965 roku założył grupę Blackout wraz z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską. W tym samym roku zadebiutował także jako poeta. Od 1968 roku związany był z zespołem Bizony. W 1971 roku wydał pierwszy album i rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. W 1972 roku w filmie „Uciec jak najbliżej” zagrał samego siebie, a w latach 1974/1975 występował w teatrze Syrena w Warszawie. Poza muzyką artysta uwielbia grać w tenisa. Praktykuje również jogę i wyznaje taoizm.
Jego najpopularniejszymi piosenkami są takie utwory, jak: „Jaskółka uwięziona”, za którą dostał nagrodę dziennikarzy na 11. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, „Anna”, „Spacer dziką plażą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Idę w drogę nieznaną”, „Wierzę drzewom” czy „Chmurami zatańczy sen”.
Stan Borys od 1975 do 2004 roku mieszkał poza granicami Polski. W 2004 roku błyszczał na największym polskim festiwalu w Syracuse w USA. Po powrocie do Polski w 2006 roku zaczął występować z zespołem Imię Jego 44.
W 2006 roku świętował 45-leci pracy artystycznej.
Stan Borys przez niemal 30 lat żył pomiędzy Polską, a USA, pierwotnie jednak nie miał zamiaru wracać. „Miałem kilka takich okresów, które były ciekawe w mojej karierze. Bardzo ciekawy był mój wyjazd do Ameryki, potem mój przyjazd do Polski po latach, czego się nie spodziewałem, bo pożegnałem się z krajem na zawsze. Ja nie wyjechałem na chwilę.”- opowiada.
„Wróciłem po 30 latach (…) ale co parę miesięcy wyruszam w tamte strony, choćby ze względu na ciepło Kalifornii i ze względu na koncerty. Dlaczego wróciłem? Fajnie było. Już nauczyłem się wszystkiego, co było związane z Ameryką… Mam dwie matki, wspaniale się czuję wiedząc, że mogę przyjechać, kiedy chcę i wyjechać, kiedy chcę”- mówi Borys.
Przyczyną wyjazdu Stana Borysa był konflikt z ówczesnymi władzami komunistycznymi w Polsce.
W kraju nakazano mu ściąć włosy, zgolić brodę, założyć garnitur i koncertować w Rosji.
W 2019 roku Stan Borys przeszedł udar mózgu. Jego lewa strona ciała została sparaliżowana, na nowo więc uczył się mówić i chodzić, przeszedł też operację oczu, ponieważ stracił wzrok. Artysta pod czujnym okiem ukochanej Anny Maleady odbywa rehabilitację i próbuje wracać do zdrowia i pełni sprawności.
Stan Borys trzy razy był żonaty. Od 2009 roku związany jest z Anną Maleady, o której mówi, że jest „najdłuższą” kobietą w jego życiu. Poznali się w Port St. Lucie na Florydzie na turnieju tenisowym dla Polonii. Artysta jest przekonany, że to nie przypadek, że trafili na siebie.
„Nie ma przypadków. Mieliśmy się spotkać i już”
Ania jest nie tylko jego ukochaną, ale jednocześnie jego menedżerką, największym wsparciem i, jak się okazało, najlepszą opiekunką w chorobie. Był związany z kilkoma kobietami, jednak to Anna Maleady ostatecznie skradła jego serce.
„Przede wszystkim mamy wspólne myśli i ufamy sobie bardzo. Przecież na miłość nie ma lekarstwa. Znalazłem w naszym związku szacunek, spokój, zrozumienie, a to zasługa Ani. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia, przeszłość, nikt nie wierzył, że mogę być z jakąś kobietą dłużej niż w poprzednich związkach i stworzyć z nią taki, w którym oboje będziemy szczęśliwi. Ci, którzy mnie dobrze znają i wiedzą, że mam skomplikowany charakter, mówią o Ani, że jest aniołem i musi być bardzo inteligentna, skoro sobie ze mną radzi. Ja też tak często myślę, bo wiem, jak trudno mnie zrozumieć”- opowiada Stan Borys.
Spotkanie ze Stanem Borysem w Hudson 29 stycznia, o godzinie 6 p.m, w Polish American Social Club, 7615 New Jersey Ave. Hudson, FL. 34668. Bilety w cenie 25$ zawierają koszt podanej kolacji. Telefony do rezerwacji miejsc i uzyskania iformacji: 727 207 8662 i 773 457 7872.
Artysta serdecznie zaprasza.
Źródło: viva
Foto: You Tube
News Chicago
Portorykańskie święto, festiwal i parada w gorącym rytmie tańca już w najbliższy weekend

45. coroczny Puerto Rican Day Festival i Portorykańska Parada powracają do Humboldt Park w dniach 8-11 czerwca, z paradą 10 czerwca. Prezentowane przez Portorykańskie Centrum Kultury w Chicago, popularne obchody, będą obejmowały paradę, muzykę, jedzenie i świąteczną atmosferę.
W ramach festiwalu odbędzie się karnawał z mnóstwem atrakcji, takich jak turniej domino, występy artystów, muzyka na żywo i nie tylko.
Harmonogram:
- Karnawał z 25 przejażdżkami, jedzeniem, muzyką i nie tylko rozpoczyna się o 4:00PM 8 czerwca.
- Festiwal z tradycyjnymi potrawami i napojami, sztuką, warsztatami, występami muzycznymi i plátano Cook-off, wśród wielu ofert i atrakcji, otwiera się o 4:00PM 9 czerwca.
- 44. doroczna parada z okazji Dnia Ludu w Portoryko rozpoczyna się o godzinie 2:00PM na Division Street przy Campbell Avenue.
- Festiwal trwa w dniu 11 czerwca.
Nikki Alva, Grupo Mania, Trinere, Michael Stuart, Frankie Negron, Huey Dunbar, Boriqua Posse, Safire i Coro to tylko niektóre z tegorocznych występów muzycznych.
Tegoroczna parada, która odbędzie się na Paseo Boricua, będzie uhonorować 50. rocznicę Portorykańskiego Centrum Kultury oraz zmarłego w tym roku portorykańskiego poety i dziennikarza Juana Antonio Corretjera – podali organizatorzy.
Sąsiedzi, urzędnicy i dobroczyńcy mogli zasmakować tego, co ma nadejść w czwartkowe popołudnie 8 czerwca, podczas uroczystości otwarcia festiwalu w Narodowym Muzeum Sztuki i Kultury Portorykańskiej, 3015 W. Division St.
Dochód z festiwalu wesprze projekt Tu Casa wspierający rozwój i edukację społeczności latynoskich w Chicago.
Jeśli chodzi o sobotnią paradę, rozpocznie się ona na Division Street i Campbell Street, a następnie przejdzie na zachód przez Paseo Boricua w Humboldt Park, a zakończy na Sacramento i Division.
Bilety w cenie od 10 USD można kupić tutaj.
Zeszłoroczna impreza zakończyła się frustracją niektórych uczestników: około 70 samochodów zaparkowanych wzdłuż parku o tej samej nazwie w Humboldt Park zostało odholowanych za naruszenie ograniczeń parkowania.
Więcej informacji na temat parady i festiwalu można znaleźć tutaj.
Adres: Humboldt Park , 2800 W Division St, Chicago, IL 60622
Źródło: blockclubchicago
Foto: puertoricanfest, Paseo Boricua Tour Co, change.org
News Chicago
Czas zacząć muzyczne lato w Chicago – dzisiaj rusza wspaniały Ravinia Festival

Od jazzu i bluesa po pop, folk i muzykę klasyczną – dzisiaj rusza wielki Ravinia Festival. Przed nami ponad 100 koncertów. Wystąpią między innymi Jason Mraz, Ms. Lauryn Hill, Chicago, Jethro Tull, Santana i wielu innych artystów. Sezon festiwalowy potrwa 10 września, a rozpocznie go koncert muzyki klasycznej i jazzowej w Bennet Gordon Hall.
Koncerty Ravinia Festival będą odbywać się na głównej scenie Pavilion, na krytym Martin Theatre i Bennett Gordon Hall lub na plenerowej scenie Carousel.
Chicago Symphony Orchestra również powróci w tym roku do swojej letniej rezydencji na 6 tygodni, począwszy od lipca.
Pełny harmonogram muzycznych wydarzeń dostępny jest tutaj.
Harmonogram głównych koncertów Ravinia Festival z podziałem na gatunki muzyczne:
Pop, Rock R&B, Indie, Hip Hop i DJ-e
- Mrs. Lauryn Hill, 17 czerwca
- Chicago, 18 czerwca
- Counting Crows i Dashboard Confessional, 23 czerwca
- Charlie Puth, 24 czerwca
- Santana, 30 czerwca i 1 lipca
- Straight No Chaser i Ambrosia, 2 lipca
- Ne Yo, 7 lipca
- John Fogerty i Hearty Har, 9 lipca
- Miko Marks, 13 lipca
- Jason Mraz and his superband, 2 sierpnia
- Blues Traveler i Big Head Todd & The Monsters, 12 sierpnia
- John Legend, 13 i 14 sierpnia
- Jethro Tull, 18 sierpnia
- Kenny Loggins i Yacht Rock Revue, 19 sierpnia
- Klasyczne albumy na żywo Dark Side of the Moon, 25 sierpnia
- Boyz II Men and The Isley Brothers, 26 sierpnia
- Pociąg i parmalee, 30 sierpnia
- Brandi Carlile, 31 sierpnia
- Carrie Underwood, 1 i 2 września
- Queen! z udziałem rezydentów DJ-ów Derricka Cartera, Michaela Serafiniego i Garretta Davida, z gospodarzami Lucy Stoole, Nico i gośćmi specjalnymi, 9 września
Jazz, Blues, Folk, Gospel, American Songbook, Global i Latin
- Michael Feinstein i Jean-Yves Thibaudet, 14 czerwca
- Jacob Collier i Lawrence, 16 czerwca
- Pat Metheny, 20 czerwca
- Melody Gardot, 22 czerwca
- Adrian Dunn Singers, 14 lipca (przed wieczornym koncertem CSO)
- Orkiestra Marii Schneider, 23 lipca
- Rebirth Brass Band, 26 lipca
- Elvin Bishop i Charlie Musselwhite, 3 sierpnia
- Boz Scaggs i Keb’ Mo’, 6 sierpnia
- Specjalny konsensus, 8 sierpnia
- Buddy Guy i George Benson, 23 sierpnia
- Dyrektorzy jazzowi Steans Music Institute Billy Childs, Rufus Reid i Steve Wilson, a także Sara Caswell i Christian Euman z Kurtem Ellingiem, 8 września
Wydarzenia rodzinne i film
- Świat Ralpha, 24 czerwca
- National Seminario Ravinia Orchestra obok Chicago Philharmonic, 8 lipca
- Laurie Berkner, 30 lipca
- Opera dla młodych: Cyrulik sewilski Rossiniego, 12 sierpnia
- Bracia Okee Dokee, 26 sierpnia
- Encanto In Concert, kompletny film z muzyką na żywo w wykonaniu Chicago Philharmonic z dyrygentem Thiago Tiberio, 27 sierpnia
- Jurassic Park 3th Anniversary In Concert, kompletny film z muzyką na żywo w wykonaniu Chicago Philharmonic z dyrygentem Scottem Terrellem, 29 sierpnia
Recitale i muzyka kameralna
- Arnaud Sussman, skrzypce i Michael Stephen Brown, fortepian; 18 czerwca
- Karim Sulayman, tenor i Sean Shibe, gitara, 21 czerwca
- Jorge Federico Osorio, fortepian, w programie Brahmsa i Beethovena, 20 czerwca
- Calidore Quartet, program all-Beethoven; 29 czerwca
- Wydział Muzyczny Steans; Miriam Fried i Mark Steinberg, skrzypce, Paul Biss i Kim Kashkashian, altówka, Marcy Rosen, wiolonczela i Alessio Bax, fortepian, w programie Haydna, Busoniego i Brahmsa; Lipiec 1
Apollo’s Fire, program irlandzkiej muzyki ludowej, 8 lipca - Ariel Quartet, Ayano Ninomiya, skrzypce, Matthew Lipman, altówka, Karen Ouzounian, wiolonczela, Henry Kramer, fortepian, 20 lipca
- Duński kwartet smyczkowy, program od Haydna i Bacha po Szostakowicza i nordycką muzykę ludową, 27 lipca
- Ailyn Pérez, sopran i Kevin Murphy, fortepian, 15 sierpnia
- Lara Downes, fortepian i Nicole Cabell, sopran, z programem złożonym z muzyki kobiet-kompozytorek, od Clarice Assad po Florence Price i Billie Holiday po Missy Mazzoli; 22 sierpnia
- Misha Dichter, fortepian, program Brahmsa, Beethovena Debussy’ego i Liszta; 27 sierpnia
- Jory Vinikour, klawesyn, 2 września
- Tessa Lark, skrzypce, w programie sonat Ysaÿe przeplatanych kompozycjami Larka; 3 września
- Muzyka baroku, Jane Glover, dyrygent i James Ehnes, skrzypce; 5 września
- Black Oak Ensemble zagra na instrumentach z projektu Violins of Hope, koncertów z prywatną kolekcją skrzypiec, altówek i wiolonczeli należących do żydowskich muzyków przed i w czasie Zagłady, z muzyką kompozytorów, którzy wtedy zginęli; 9 września
Taniec
- Ruth Page Civic Ballet & Friends, 15 czerwca
- Ruth Page Civic Ballet & Friends, 17 czerwca
- Chicago Black Dance Legacy Project: Metamorfoza, 7 września
Chicagowska Orkiestra Symfoniczna
- 14 i 15 lipca: IX Symfonia Beethovena z nowym tekstem „Ody do radości” oraz jazzowymi i perkusyjnymi przerywnikami między częściami
- 16 lipca: nagrodzona nagrodami Tony i Grammy wokalistka Heather Headley and the Ravinia Lawndale Chorus
- 19 lipca: Mezzosopranistka Sasha Cooke dołącza do programu all-Mahler, który rozpoczyna się piosenkami Almy Mahler, która sama była kompozytorką, a kończy V Symfonią Gustava Mahlera.
- 21 lipca: Chicago Symphony Chorus wykona utwory Roxanny Panufnik w programie zawierającym również muzykę Gabrieli Montero, grając własny koncert fortepianowy
- 28 lipca: Mei-Ann Chen, była członkini TACF, którą publiczność w Chicago zna z roli lidera Chicago Sinfonietta, gościnnie dyryguje CSO w muzyce Price’a, Coplanda i Beethovena, z solistą fortepianu Jeremym Denkiem
- 29 lipca: gościnny dyrygent Ted Sperling w programie muzyki pop Joni Mitchell, Carole King i Carly Simon
- 4, 6 sierpnia: Pełnometrażowe półinscenizacje oper Mozarta w Teatrze Martin
- 5 sierpnia: złoty medalista Van Cliburn Piano Competition, Yunchan Lim, dyryguje III Koncertem fortepianowym Rachmaninowa, a także utworami byłej kompozytor-rezydent CSO Augusty Read Thomas i Beethovena
- 9 sierpnia: Gościnny dyrygent Jonathon Heyward — nowo mianowany dyrektor muzyczny Baltimore Symphony Orchestra — debiutuje w CSO prowadząc utwory zdobywczyni nagrody Pulitzera, Tanii León; Bruch ze skrzypkiem Benjaminem Beilmanem; i Rachmaninowa.
- 10 sierpnia: Teddy Abrams prowadzi CSO w programie z pianistą Jeffreyem Kahane, z muzyką TJ Cole’a, Gabriela Kahane’a i Prokofiewa
- 11 sierpnia: Wainwright dołącza do CSO na wieczór z nowymi orkiestrowymi aranżacjami piosenek z jego uznanych przez krytyków albumów „Want One” i „Want Two”
- 17 sierpnia: Gościnny dyrygent Joshua Weilerstein debiutuje w CSO prowadząc program muzyczny Stilla, Szostakowicza i Elgara, z udziałem znanej wiolonczelistki Alisy Weilerstein jako solistki
- 20 sierpnia: Gościnny dyrygent George Stelluto prowadzi doroczny Spektakl Czajkowskiego organizowany przez CSO
Bilety w publicznej sprzedaży są od 1 maja. Można je kupić poprzez stronę internetową.
Goście Ravinia mogą wnosić własne jedzenie i urządzać pikniki, dozwolony jest alkohol.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ravinia
News Chicago
Czeski dyrygent poprowadzi Chicago Symphony Orchestra w 9. Symfonii Mahlera

Chicagowska Orkiestra Symfoniczna pod batutą czeskiego maestro Jakuba Hrusy wzniesie się na muzyczne wyżyny imponującej Dziewiątej Symfonii Mahlera. Chociaż była to ostatnia z symfonii, jaką Mahler skomponował przed swoją śmiercią w 1911 roku, nie jest bynajmniej najmniejszą. Utwór często stanowi ogromne wyzwanie dla tych, którzy ją wykonują.
Gustav Mahler ( 7 lipca 1860 – 18 maja 1911) był austriackim kompozytorem i dyrygentem. Przez większość krytyków jest uważany za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki. Dziewiąta Symfonię skomponował w latach 1908-1909.
Ankieta przeprowadzona wśród dyrygentów uznała Dziewiąta Symfonię Mahlera za czwartą największą symfonię wszechczasów w głosowaniu przeprowadzonym przez BBC Music Magazine w 2016 roku.
Mimo, że nadrzędnym tematem czterech części utworu jest śmierć, ostatecznie prowadzi on do afirmujących życie i niezwykle pięknych melodii i harmonii. Sam kompozytor nie dożył jej publicznego wykonania.
Czeski dyrygent Jakub Hrusa wnosi do Orkiestry bogate doświadczenie zdobyte podczas regularnych występów m.in. z Czeską Filharmonią, Bamberg Symphony i New York Philharmonic.
Za życia Mahler ceniony był przede wszystkim jako dyrygent (zwłaszcza w repertuarze beethovenowskim i wagnerowskim), a jego własne kompozycje nigdy nie zostały do końca zaakceptowane przez wiedeńskie środowisko muzyczne.
Stopniowo jednak jego utwory utorowały sobie drogę do sal koncertowych całego świata. Wzrost zainteresowania twórczością kompozytora przypada na II połowę XX wieku. Trzon jego twórczości stanowią symfonie (łącznie 11) i pieśni.
Mahler wywarł też wpływ na muzykę jazzową. Wielu muzyków tego nurtu, mając wykształcenie klasyczne, często sięga po symfonie Mahlera (np. Uri Caine).
Koncert odbędzie się w czwartek, 8 czerwca o godzinie 7.30PM, oraz w piątek 9 czerwca i sobotę 10 czerwca o godzinie 8.00PM.
Bilety w cenie od 35 dolarów, można kupić tutaj.
Źródło: chicago-theater
Foto: YouTube, Andreas Herzau, CSO
-
News Chicago22 godziny temu
Na rowerze na golasa, czyli jak bardzo odważysz się rozebrać? Przemyśl to do 24 czerwca
-
News Chicago2 tygodnie temu
Czas na piknik! W Chicago jest mnóstwo idealnych miejsc na posiłek wśród natury
-
News Chicago2 tygodnie temu
Piknik w Chicago? Czemu nie. Zobacz idealne miejsca by cieszyć się bujną przyrodą
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chwyć za wiosło i ruszaj na spływ rzeką Chicago z Urban Kayaks. Bądź aktywny w mieście
-
News Chicago2 dni temu
Portorykańskie święto, festiwal i parada w gorącym rytmie tańca już w najbliższy weekend
-
News Chicago1 tydzień temu
Biegamy w niedzielę! Spróbuj swoich sił w półmaratonie Bank of America Chicago 13.1
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Viola Brzezińska zaśpiewa w Chicago. To idealna okazja by uczcić polski Dzień Matki
-
News Chicago1 tydzień temu
W czerwcu mieszkańcy Schaumburga wsiadają na rowery. Pamiętajcie o kasku i w drogę!