Połącz się z nami

NEWS Florida

Stan Borys w Klubie w Hudson. Spotkanie z człowiekiem-legendą poprzedzi film dokumentalny

Opublikowano

dnia

Stan Borys, legenda polskiej muzyki, po raz pierwszy wystąpi w Hudson na Florydzie. Wieczór z artystą odbędzie się w klubie polsko-amerykańskim w najbliższą sobotę. Będzie to spotkanie z muzyką Stana Borysa i jego niezwykłym życiem przedstawionym w filmie dokumentalnym.

Stan Borys, pochodzący z Rzeszowskiego Załęża opuścił kraj w 1975r i wyemigrował do Stanów zjednoczonych gdzie pozostał. Rodzinne miasto często jednak odwiedzał. Zeszłą jesienią Rzeszów zorganizował artyście wielkie przyjęcie z okazji 80-tych urodzin.

W sobotę Stan Borys będzie najważniejszym gościem klubu polsko-amerykańskiego. W czasie wieczoru z artystą publiczność czeka niespodzianka – „Wolność jak płomień” – film dokumentalny o niezwykłym życiu polskiej gwiazdy sceny muzycznej.

Stan Borys jest w trakcie rehabilitacji po udarze i nie jest w stanie dać pełnego koncertu. Najważniejsze dla niego będzie spotkanie z publicznością. Jednak na wieczorze z artystą nie zabraknie jego muzyki.

Stan Borys, rozpoczął swoją muzyczną karierę w połowie lat 60. W 1965 roku założył grupę Blackout wraz z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską. W tym samym roku zadebiutował także jako poeta. Od 1968 roku związany był z zespołem Bizony. W 1971 roku wydał pierwszy album i rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. W 1972 roku w filmie „Uciec jak najbliżej” zagrał samego siebie, a w latach 1974/1975 występował w teatrze Syrena w Warszawie. Poza muzyką artysta uwielbia grać w tenisa. Praktykuje również jogę i wyznaje taoizm.

Jego najpopularniejszymi piosenkami są takie utwory, jak: „Jaskółka uwięziona”, za którą dostał nagrodę dziennikarzy na 11. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, „Anna”, „Spacer dziką plażą”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Idę w drogę nieznaną”, „Wierzę drzewom” czy „Chmurami zatańczy sen”.

Stan Borys od 1975 do 2004 roku mieszkał poza granicami Polski. W 2004 roku błyszczał na największym polskim festiwalu w Syracuse w USA. Po powrocie do Polski w 2006 roku zaczął występować z zespołem Imię Jego 44.

W 2006 roku świętował 45-leci pracy artystycznej.

Stan Borys przez niemal 30 lat żył pomiędzy Polską, a USA, pierwotnie jednak nie miał zamiaru wracać. „Miałem kilka takich okresów, które były ciekawe w mojej karierze. Bardzo ciekawy był mój wyjazd do Ameryki, potem mój przyjazd do Polski po latach, czego się nie spodziewałem, bo pożegnałem się z krajem na zawsze. Ja nie wyjechałem na chwilę.”- opowiada.

„Wróciłem po 30 latach (…) ale co parę miesięcy wyruszam w tamte strony, choćby ze względu na ciepło Kalifornii i ze względu na koncerty. Dlaczego wróciłem? Fajnie było. Już nauczyłem się wszystkiego, co było związane z Ameryką… Mam dwie matki, wspaniale się czuję wiedząc, że mogę przyjechać, kiedy chcę i wyjechać, kiedy chcę”- mówi Borys.

Przyczyną wyjazdu Stana Borysa był konflikt z ówczesnymi władzami komunistycznymi w Polsce.

W kraju nakazano mu ściąć włosy, zgolić brodę, założyć garnitur i koncertować w Rosji.

W 2019 roku Stan Borys przeszedł udar mózgu. Jego lewa strona ciała została sparaliżowana, na nowo więc uczył się mówić i chodzić, przeszedł też operację oczu, ponieważ stracił wzrok. Artysta pod czujnym okiem ukochanej Anny Maleady odbywa rehabilitację i próbuje wracać do zdrowia i pełni sprawności.

Stan Borys trzy razy był żonaty. Od 2009 roku związany jest z Anną Maleady, o której mówi, że jest „najdłuższą” kobietą w jego życiu. Poznali się w Port St. Lucie na Florydzie na turnieju tenisowym dla Polonii. Artysta jest przekonany, że to nie przypadek, że trafili na siebie.

„Nie ma przypadków. Mieliśmy się spotkać i już”

Ania jest nie tylko jego ukochaną, ale jednocześnie jego menedżerką, największym wsparciem i, jak się okazało, najlepszą opiekunką w chorobie. Był związany z kilkoma kobietami, jednak to Anna Maleady ostatecznie skradła jego serce.

 

„Przede wszystkim mamy wspólne myśli i ufamy sobie bardzo. Przecież na miłość nie ma lekarstwa. Znalazłem w naszym związku szacunek, spokój, zrozumienie, a to zasługa Ani. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia, przeszłość, nikt nie wierzył, że mogę być z jakąś kobietą dłużej niż w poprzednich związkach i stworzyć z nią taki, w którym oboje będziemy szczęśliwi. Ci, którzy mnie dobrze znają i wiedzą, że mam skomplikowany charakter, mówią o Ani, że jest aniołem i musi być bardzo inteligentna, skoro sobie ze mną radzi. Ja też tak często myślę, bo wiem, jak trudno mnie zrozumieć”- opowiada Stan Borys.

Spotkanie ze Stanem Borysem w Hudson 29 stycznia, o godzinie 6 p.m, w Polish American Social Club, 7615 New Jersey Ave. Hudson, FL. 34668. Bilety w cenie 25$ zawierają koszt podanej kolacji. Telefony do rezerwacji miejsc i uzyskania iformacji: 727 207 8662 i 773 457 7872.

Artysta serdecznie zaprasza.

 

Źródło: viva

Foto: You Tube

News Chicago

To ostatnie dni bajkowej opery „Czarodziejski Flet” w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do niedzieli na deskach Teatru Goodman możemy oglądać teatralną adaptację ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman. To zabawna i pełna przygód baśń opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. 22 marca spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej

News Chicago

Emilio i Gloria Estefan: miłość do muzyki. Zobaczcie musical „On Your Feet”

Opublikowano

dnia

Autor:

„On Your Feet” to inspirująca, prawdziwa historia o muzyce i dwojgu ludziach, którzy uwierzyli w swój talent i w siebie nawzajem, aby stać się sensacją międzynarodowej sceny – opowieść o Emilio i Glorii Estefan. W Chicago musical będzie grany tylko w tym tygodniu, od 19 do 24 marca.

„On Your Feet” to zupełnie nowy, porywający musical, który został wyreżyserowany przez dwukrotnego zdobywcę nagrody Tony, Jerry’ego Mitchella (Kinky Boots) i scenariuszem zdobywcy Oscara, Alexandra Dinelarisa (Birdman).

W tym pełnym energii i emocji widowisku każdy znajdzie coś dla siebie. Od początku spektakl daje wgląd w życie dwójki, obecnie światowej sławy, kubańsko-amerykańskich imigrantów. To, co najbardziej wzruszające w tej historii, to to, w jaki sposób ukazuje okoliczności, z którymi borykało się wielu mieszkańców Ameryki.

Reżyser/choreograf Luis Salgado pomaga podkreślić siłę tej historii w momencie, w którym Emilio mówi: „Spójrz na moją twarz, tak wygląda Amerykanin”. Scena zamiera, a na ekranach pojawiają się obrazy ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym.

Gaby Albo doskonale wciela się w Glorię Estefan a jej praca z Samuelem Garnicą (Emilio Estefan) jest bardzo autentyczna. Obydwoje grali wcześniej w hiszpańskiej premierze „On Your Feet” a wspólna praca uczyniły ich relację na scenie silną i wiarygodną.

„On Your Feet” zawiera niektóre z najbardziej kultowych piosenek ostatniego ćwierćwiecza, w tym „Rhythm is Gonna Get You”, „Conga”, „Get On Your Feet”, „Don’t Want To Lose You Now”, „1-2- 3” i “Coming Out of the Dark”.

Musical „On Your Feet” będzie grany w CIBC Theatre od 19 do 24 marca. Spektakl trwa 2 godziny i 15 minut z przerwą i jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 8 lat.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: broadwayinchicago, broadwayworld
Foto: broadwayinchicago
Czytaj dalej

News Chicago

To ostatni tydzień by zobaczyć roztańczony musical „Billy Elliot” w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 24 marca będzie grany elektryzujący „Billy Elliot: The Musical” w Teatrze Paramount. Spektakl, który zdobył 10 nagród Tony, w tym dla najlepszego musicalu, to nie tylko historia o tańcu i spełnianiu najśmielszych marzeń. To także historia ojców i synów, stłamszonych robotników jednoczących się i uświadamiających sobie, że można być innym niż wszyscy. 22 marca przedstawieniu będzie towarzyszyło tłumaczenie na język migowy.

Billy Elliot to 11-letni Anglik, który podczas cotygodniowej lekcji boksu przypadkiem natrafia na zajęcia z baletu. Swoją zaskakującą miłość do tańca musi za wszelką cenę ukrywać, zwłaszcza przed ojcem, twardym górnikiem.

Z pomocą swojej wnikliwej nauczycielki, pani Wilkinson, Billy dostaje jednak szansę uczęszczania do prestiżowej szkoły baletowej i musi zdecydować, co jest najważniejsze: robić to, co kocha, czy robić to, czego chcą inni.

„Billy Elliot: The Musical” ma prawie dwie dekady, ale często wydaje się, że powstał teraz. Oglądając spektakl we wspaniałej inscenizacji w Paramount Theatre w Aurorze, ma się wrażenie, jakby odnosił się do współczesnych tematów prasowych, takich jak strajki robotnicze, zakazy antynarkotykowe i szkodliwa toksyczna męskość.

„Billy Elliot” pojawił się po raz pierwszy w nominowanym do Oscara filmie reżysera Stephena Daldry’ego i scenarzysty Lee Halla z 2000 roku. Krytycy i widzowie ciepło przyjęli opowieść o przezwyciężeniu przeciwności losu, opowiadającą o chłopcu z klasy robotniczej, który odkrywa miłość do tańca baletowego podczas zaciekłego strajku górników w latach 80-tych w północnej Anglii.

Następnie, w 2005 roku, „Billy Elliot” zrobił skok do przebojowego musicalu scenicznego na West Endzie z pomocą supergwiazdy popu Eltona Johna, który napisał do niego muzykę. Docenione przez krytyków repliki londyńskiego musicalu pojawiły się później na Broadwayu, w Australii, a nawet w Chicago w 2010 roku.

Odegranie roli tytułowej wymaga od młodego wykonawcy potrójnego zaangażowania, musi to być chłopiec który potrafi grać, śpiewać i jest świetnie wyszkolonym tancerzem baletowym. Paramount Theatre znalazł swojego Billy’ego, a właściwie dwóch. Są to Neo Del Corral i Sam Duncan, którzy pełnią tę rolę na zmianę.

W piątek, 22 marca o godz. 8:00PM spektakl będzie przystosowany dla osób niesłyszących. Dwóch certyfikowanych tłumaczy amerykańskiego języka migowego będzie tłumaczyć wszystkie dialog i teksty piosenek.

Teatr Paramount mieści się pod adresem 23 E. Galena Blvd. w centrum Aurory. Bilety jednorazowe na spektakl „Billy Elliot: The Musical” kosztują 28–79 dolarów.

Bilety i informacje można znaleźć na stronie paramountaurora.com lub dzwoniąc pod numer (630) 896-6666.

Można już kupować subskrypcje na przedstawienia Paramount Theatre na sezon 2024/2025.

Będą to spektakle Broadway Series: „The Full Monty”(21 sierpnia – 6 października 2024), „Disney’s Frozen” (30 października 2024 – 19 stycznia 2025 r.), „Waitress” (12 lutego – 30 marca 2025 r.), „Cats” (30 kwietnia  – 15 czerwca 2025 r.).

Sprzedaż pojedynczych biletów na spektakle Broadway Series rozpocznie się 17 czerwca o godzinie 10:00AM.

Paramount Theatre

Trzeci sezon Bold Series Teatru Paramount obejmie spektakle: „Peter and the Starcatcher” (24 lipca – 1 września 2024), „An Act of God” (2 października – 10 listopada) i “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” (12 marca 2025 r. – 27 kwietnia 2025 r.).

Sprzedaż pojedynczych biletów na spektakle Bold Series rozpocznie się 29 kwietnia o godzinie 10:00AM.

Źródło: broadwayworld, paramountaurora
Foto: YouTube, Paramount Theatre
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu