Połącz się z nami

Newsroom

Jak „Być Polakiem” w USA? Warto wystartować w XIII edycji tego konkursu

Opublikowano

dnia

Przypominamy o konkursie dedykowanym zarówno do nauczycieli polonijnych, jak i do uczniów i studentów w wieku 6-22 lat. Jego  celem jest pogłębianie świadomości i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski. Weź udział, czekają nagrody!

Organizatorem konkursu jest fundacja „Świat na tak”, działająca od 1998 roku na rzecz młodzieży i angażująca się w wiele akcji niosących wszechstronną pomoc młodzieży oraz promujących wolontariat. Konkurs „Być Polakiem” organizuje razem ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”.

Konkurs skierowany do dzieci dotyczy zarówno prac plastycznych, literackich, jak i filmów, w zależności od kategorii wiekowej. Konkurs dla nauczycieli dotyczy konspektu z lekcji na zadany temat.

Ostateczny termin nadesłania prac to 22.03.2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15.05.2022. Natomiast uroczysta gala wręczenia nagród planowana jest na 2 sierpnia, o godzinie 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.

Regulamin konkursu, szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania i sposobów nadsyłania prac oraz przewidziane nagrody dla laureatów dostępne są na stronie bycpolakiem. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza również tam dostępnego.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie, zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli.

Źródło: bycpolakiem, gov.pl

Foto: pixabay/kaboompics

News USA

Internet za darmo! Sprawdź czy się kwalifikujesz do nowego programu rządowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy program uruchomiony przez administrację Bidena oferuje bezpłatne usługi internetowe około 48 milionom gospodarstw domowych w Ameryce. Sprawdź czy możesz z niego skorzystać i surfować po internecie całkowicie za darmo!

Prezydent Biden ogłosił w zeszłym tygodniu, że 20 firm internetowych zgodziło się świadczyć usługi ze zniżką — 30 dolarów miesięcznie — osobom o niskich dochodach.

W ramach programu Affordable Connectivity kwalifikujący się Amerykanie mogą otrzymywać miesięczne subsydia w wysokości 30 USD, dzięki czemu usługa internetowa będzie w pełni opłacona przez rząd.

Według Białego Domu 20 firm internetowych, które zgodziły się obniżyć stawki, świadczy usługi na obszarach, na których mieszka 80% populacji USA, w tym 50% ludności wiejskiej.

Do programu kwalifikują się czteroosobowe rodziny zarabiające około 55 000 USD rocznie.

Wg Bidena około 40% Amerykanów się zakwalifikuje.

Czym jest program Affordable Connectivity?

Pakiet infrastruktury o wartości 1 biliona USD, uchwalony przez Kongres w zeszłym roku, obejmował 14,2 miliarda dolarów finansowania  Affordable Connectivity Program.

Zapewnia 30 dolarów miesięcznych dotacji (75 dolarów na obszarach plemiennych) na usługi internetowe dla milionów gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Jakie firmy internetowe biorą udział?

20 dostawców to:

 • Allo Communications
 • AltaFiber (i Hawaiian Telecom)
 • Altice USA (Optimum i Suddenlink)
 • Astound
 • AT&T
 • Breezeline
 • Comcast
 • Comporium
 • Frontier
 • IdeaTek
 • Cox Communications
 • Jackson Energy Authority
 • MediaCom
 • MLGC
 • Spectrum (Charter Communications)
 • Starry
 • Verizon (tylko Fios )
 • Vermont Telephone Co.
 • Vexus Fiber
 • Wow! Internet, Cable, and TV.

Jak się zarejestrować

Biały Dom utworzył stronę internetową, na której ludzie mogą sprawdzić, czy się kwalifikują.

Jeśli witryna mówi, że się kwalifikujesz, możesz złożyć wniosek o świadczenie za pośrednictwem poczty — lub kontaktując się ze swoim dostawcą Internetu, jeśli uczestniczy on w programie.

Więcej informacji o tym, jak złożyć wniosek, znajdziesz na stronie internetowej Programu Affordable Connectivity. Możesz również zadzwonić pod numer 877-384-2575.

 

 

Źródło: fox10
Foto: You Tube, istock/fizkes

Czytaj dalej

News Chicago

Jesienią rusza program pomocy w powiecie Cook. Możesz dostać 500$ co miesiąc przez 2 lata

Opublikowano

dnia

Autor:

Wnioski o 42-milionowy program pomocy bezpośredniej w postaci gotówki w Cook County zostaną otwarte jesienią tego roku. W środę urzędnicy przedstawili nowe szczegóły dotyczące inicjatywy programu dochodów gwarantowanych, którą planują wprowadzić na stałe.

Cook County planuje przekazać comiesięczne płatności w wysokości 500 USD dla 3250 mieszkańców przez dwa lata z pomocą federalnych dolarów amerykańskiego planu ratunkowego.

Zarówno mieszkańcy miast, jak i powiatów podmiejskich mogą zarejestrować się tutaj, aby otrzymywać aktualizacje dotyczące zgłoszeń otwieranych jeszcze w tym roku.

Na konferencji prasowej przedstawiającej szczegóły, prezes zarządu powiatu Cook, Toni Preckwinkle, powiedziała, że poprzedni program pomocy gotówkowej Cook County na mniejszą skalę, ustanowiony podczas pandemii koronawirusa, pomógł w wydatkach na żywność, mieszkanie, transport i koszty leczenia.

Program o wartości 9 milionów dolarów, uruchomiony w 2020 r., rozdawał pieniądze z ustawy CARES tylko mieszkańcom przedmieść, umożliwiając prawie 14 000 gospodarstw domowych otrzymanie jednorazowej płatności w wysokości 600 dolarów.

Uczestnikami nowego programu muszą być osoby dorosłe, których dochód gospodarstwa domowego wynosi co najwyżej 250% federalnej granicy ubóstwa i które nie będą uczestniczyć w innych programach bezpośredniej pomocy pieniężnej w ciągu 24 miesięcy trwania programu powiatowego.

Większość wybranych kandydatów, wyłonionych w drodze loterii, będzie mieszkańcami terenów podmiejskich.

W ciągu ostatnich dwóch dekad wiele społeczności podmiejskich zmagało się ze wzrostem ubóstwa przy braku sieci dostawców usług społecznych. Obszar podmiejski Chicago nie jest wyjątkiem, a liczba mieszkańców żyjących poniżej granicy ubóstwa wzrosła o 54% w latach 2010-2016, według Metropolitan Planning Council.

Preckwinkle powtórzyła również w środę, że powiat dąży do tego, aby program dochodów gwarantowanych był stały. Powiat  zobowiązał się, że pilotażowy program będzie działał poza 24-miesięcznym okresem próbnym.

Oczekuje się, że pierwsze płatności w wysokości 500 USD zostaną zrealizowane do końca 2022 r.

39 mln USD budżetu programu zostanie przekazane bezpośrednio mieszkańcom jako pomoc pieniężna, podczas gdy reszta zostanie przeznaczona na koszty ogólne, takie jak zasięg, pomoc w składaniu wniosków i ocena sukces programu.

Uniwersytet Chicago, który został wybrany do przeprowadzenia badania programu, skupi się na trzech aspektach: badaniu wpływu na wyniki odbiorców, podkreślaniu „głosów” uczestników i prowadzeniu publicznych dyskusji na temat tego, jak ulepszyć przyszłe programy pomocy gotówkowej.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

 

Czytaj dalej

News Chicago

W Chicago głosujemy od 26 maja. Termin został przesunięty o tydzień

Opublikowano

dnia

Autor:

Wcześniejsze głosowanie miało rozpocząć się w czwartek, 19 maja, ale zostało przesunięte o tydzień do 26 maja, aby uwzględnić zmiany, w tym usunięcie pytania na temat mapy okręgu miejskiego. Prawybory w Chicago ustalone są na 28 czerwca.

Wysyłanie kart do głosowania drogą pocztową, również jest przesunięte. Karty zaczną być wysyłane na początku przyszłego tygodnia.

Wczesne głosowanie rozpocznie się 26 maja o godzinie 9 rano w Chicago Board of Election Supersite przy 191 North Clark Street.

Lokal będzie otwarty do dnia wyborów, 28 czerwca, w następujących godzinach:

 • dni powszednie: 9:00 a.m. – 6:00 p.m.
 • sobota: 9:00 a.m. – 5:00 p.m.
 • niedziela: 10:00 a.m. – 4:00 p.m.

W dzień wyborów – 28 czerwca, lokal będzie otwarty 6:00 a.m. – 7:00 p.m.

Godziny pracy w dni powszednie zostaną przedłużone w dniach od 20 do 24 czerwca. Lokal będzie wtedy otwarty w godzinach 9:00 a.m. – 7:00 p.m.

Lokal będzie zamknięty w poniedziałek 30 maja z okazji Dnia Pamięci.

Wszystkie miejsca wczesnego głosowania są otwarte dla wszystkich wyborców z Chicago, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Możesz także zarejestrować się, aby głosować, a także zarejestrować zmianę nazwiska i aktualizację adresu w dowolnym miejscu wczesnego głosowania.

Aby zarejestrować się lub wprowadzić zmiany w rejestracji wyborcy, będziesz potrzebować dwóch dokumentów tożsamości, z których jeden musi zawierać Twój aktualny adres.

W prawyborach samorządowych w Chicago startuje dwóch Polaków; Daniel Pogorzelski i Casey Chlebek.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube, istock/AaronAmat

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne