Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Konkurs „Być Polakiem”: Na polonijną młodzież czekają nagrody

Opublikowano

dnia

Przypominamy o XV jubileuszowej edycji Konkursu „Być Polakiem”- ostateczny termin przesyłania prac to 18 marca. Zachęcajcie dzieci i młodzież, by wzięli udział, zawalczyli o nagrody, a przede wszystkim by dowiedzieli się czegoś nowego o Ojczyźnie i zastanowili sią jak to jest być Polakiem.

List organizatorów konkursu:

„Witajcie: Rodzice, Nauczyciele, Działacze Polonijni, Uczniowie i Studenci. Rozpoczynamy XV, jubileuszową edycję konkursu „Być Polakiem” i chcemy, jak co roku, zaprosić do udziału w niej przedszkolaków, uczniów, ale również studentów.

Temat przewidziany dla grup literackich i filmowej, jest w tym roku szczególny, bo będziecie odkrywcami mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii, a nawet sensacyjnym charakterze. To nie jest proste zadanie, ale Jubileusz ma swoje prawa.

Prosimy więc rodziców i nauczycieli, by gotowi byli wspierać i motywować młodzież podczas przygotowywania pracy konkursowej. Novum tegorocznej edycji jest też skład jury, wzbogacony o uczestników konkursu z poprzednich lat.

Nie może być inaczej, bo spotkali się w listopadzie 2023 r. w Warszawie na konferencji „Polonia 2.0”, na którą zostali zaproszeni i postanowili stworzyć Fun Club konkursu „Być Polakiem”, wspierający organizatorów konkursu i jego przebieg. Cóż można dodać, młodzi Polacy podbijają świat!

Oto tematy XV jubileuszowej edycji:

Grupa I (6 – 9 lat) – prace plastyczne

„Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym”.

DLA GRUP II, III, IV i V – TEN SAM TEMAT:

Grupy: II (10-13 lat), III (14-16 lat), IV (17-22 lata) – prace literackie

Grupa V (10 – 22 lata) – w podgrupach 9-15 lat i 16-22 lata – prace filmowe

„Opisz lub nagraj film o mniej znanym wydarzeniu: historycznym, kulturalnym, naukowym, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia ”.

Podpowiadamy kilka tematów, ale z pewnością sami znajdziecie wiele innych, jeszcze ciekawszych:

 • Uczta u Wierzynka, wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i książąt Europy.
 • Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.
 • Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r., demokracja to nasza specjalność.
 • Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r. – wzór dla całej Europy.
 • „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r.
 • Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim, ale też żonie Helenie i jej lalkach 1918 r.
 • Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo 1932 i w 1938 r.
 • Odkryli wąwóz Colca w 1981 r, zostali bohaterami narodowymi Peru.

Jak widzicie możliwości są ogromne. Szukajcie ciekawych tematów i oryginalnie je przedstawcie. Czekamy z zapartym tchem na wasze prace.

Grupa VI nauczycielska:

„ Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych”

Do zobaczenia na Gali!

KALENDARIUM XV EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM”

18.03.2024 r. – OSTATECZNY TERMIN PRZESYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH

Uwaga: dzieci i młodzież urodzeni przed 18.03 w konkretnym roku – traktowani są jako „STARSI”, piszą w starszej kategorii wiekowej. Urodzeni po 18.03 –powinni pisać w MŁODSZEJ grupie.

19-21.04.2024 r. – OBRADY JURY W WARSZAWIE
30.04.2024 r. – OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU (na stronie www.bycpolakiem.pl)
31.07.2024 r. – GALA XV, JUBILEUSZOWEJ EDYCJI KONKURSU
04-06.10.2024 r. – INAUGURACJA XVI EDYCJI KONKURSU W HADZE, HOLANDIA”

W ubiegłym roku uczestniczyło w Konkursie prawie 1.300 uczestników z 43 krajów świata, we wszystkich poprzednich edycjach – prawie 15.000 dzieci i młodzieży.

Informacje o konkursie dostępne są także na stronie internetowej „Być Polakiem”.

Foto: Być Polakiem, Polish Parade

Polonia Amerykańska

Zawalcz o stypendium KD Market i rozwijaj talent swojego dziecka

Opublikowano

dnia

Autor:

Wesprzyj talent artystyczny, sportowy lub naukowy swojego dziecka! 28 kwietnia upływa termin składania aplikacji do Programu Stypendialnego polskiej sieci sklepów KD Market.

Program Stypendialny KD Market ma na celu wyróżnienie młodzieży polskiego pochodzenia w wieku 13-19 lat w trzech kategoriach: artystycznej, sportowej i naukowej. Wartość stypendiów to 3 X 2000USD, 3 X 1000USD, X 500USD.

Więcej informacji o Programie Stypendialnym KD Market oraz jego aplikację można znaleźć pod linkiem: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program

Laureaci zostaną wybrani przez Komisję Stypendialną KD Market i powiadomieni drogą mailową. Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystego otwarcia nowego sklepu sieci w Crystal Lake. Uwaga: aby odebrać nagrodę, zwycięzcy muszą być osobiście obecni na uroczystości.

KD Market jest partnerem polonijnej drużyny piłki nożnej – Wisłoki Chicago. Partnerstwo nie opiera się jedynie na wydarzeniach okolicznościowych, ale również na zaangażowaniu w dni meczowe, o czym mogli się przekonać wierni fani Biało-Zielonych, którzy posmakowali wyśmienitych wyrobów mięsnych z grilla podczas meczów domowych w lidze UPSL w Bensenville.

Poza strefą gastronomiczną KD Market służy pomocą w promowaniu meczów Wisłoki Chicago na własnym obiekcie, poprzez kolportowanie informacji na ich temat w swoich punktach sprzedażowych.

Sieć sklepów KD Market ma swoje lokalizacje w:

 • Schiller Park 9500 W Irving Park Rd
 • Schaumburg 1102 S Roselle Rd
 • Wheeling 835 W Dundee Rd
 • Mount Prospect 1046 S Elmhurst Rd

 

Zródło: KD market
Foto: KD market, istock/yacobchuk/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dr Dariusz Cupiał: Ojcowie chcą być lepsi. Tato SFERA już w maju w USA!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już niedługo do Stanów Zjednoczonych przyjeżdża z Polski dr Dariusz Cupiał, założyciel Fundacji Cyryla i Metodego, trener i inicjator grupy Tato.Net. W Chicago i Wisconsin poprowadzi Tato SFERĘ czyli warsztaty dla ojców i dzieci, które pomogą im zbliżyć się do siebie, lepiej zrozumieć i pogłębić swoją relację.

Tato SFERA będzie składała się z trzech różnych warsztatów. Są to: Wielka przygoda ojca z synem, Summit tata i córka, oraz spotkania Bliżej, przeznaczonego tylko dla ojców. Współorganizatorem tych wydarzeń jest Klub Ojcowski z Chicago.

„To jest fenomen niezwykły, że faceci chcą być lepsi, chcą się zmieniać i chcą współpracować w tym, tworząc przestrzeń męskiej przyjaźni i inicjacji” mówi o działającej od 20 lat społeczności Tato.Net, dr Dariusz Cupiał. To wszystko dzieje się na organizowanych spotkaniach i warsztatach – ojcowie nawzajem się inspirują, pomagają i wspierają w tej ważnej przygodzie jaką jest ojcostwo.

Grupa Tato.Net powstała z potrzeby wzmacniania swoich kompetencji rodzinnych i ojcowskich, jak tłumaczy nasz rozmówca. Mężczyźni zazwyczaj skupiają się na karierze zawodowej i w niej szkolą a ich umiejętności rodzicielskie są zwykle zaniedbywane, zaznacza dr Dariusz Cupiał.

Ojcowie potrzebują wspólnej przestrzeni i konkretnych narzędzi by się rozwijać, jakie dają im właśnie organizowane przez Tato. Net seminaria i warsztaty.

Uczestnicy spotkań uczą się na błędach i wymieniają się swoimi doświadczeniami, po których bardzo ważna jest także refleksja, zwraca uwagę nasz rozmówca. „To też jest fenomen Tato.Net, że mamy taką przestrzeń, że się zatrzymujemy i możemy powiedzieć – ok, jakbym drugi raz to robił to jakbym to zrobił?”

„Jesteśmy sfokusowani na to żeby SIEBIE zmieniać, nie dziecko, być lepszą wersją siebie” podkreśla dr Dariusz Cupiał.

Grupa daje możliwość spojrzenia na konkretną kwestię z różnych perspektyw. Dzieki temu w grupie rodzi się w niej jakiś rodzaj siły i energii, oraz wspólnej frajdy. Rozwój i pójście dalej w swoich kompetencjach daje wielką satysfakcję, wyjaśnia nasz rozmówca.

Rejestracji na warsztaty można dokonać online, a w razie problemów, organizatorzy proszą o kontakt telefoniczny z Damianem Drwalem mieszkającym w Chicago, pod nr. tel. (+1) 773 556 – 6488

Serdecznie zapraszamy – warto być lepszym ojcem!

Tato SFERA, czyli warsztaty w Chicago i Camp Vista:

10-12.05 Wielka Przygoda – dla taty i syna. Camp Vista, Wisconsin

Udział w Wielkiej Przygodzie Taty i Syna to nie tylko aktywny wypoczynek, ale także kilkudniowa survivalowa wyprawa dla ojców z dziećmi. To czas, w którym można porozmawiać bez pośpiechu, w odcięciu od codziennych obowiązków. To czas ograniczenia do minimum kontaktu z cywilizacją, budowania relacji między dzieckiem i ojcem przez trud, wysiłek fizyczny, aktywny wypoczynek i wspólne podejmowanie nowych zadań. Dla dzieci od lat 10.

Więcej informacji tutaj

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Drazen Zigic/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Reality show o poszukiwaniu miłości czeka na zgłoszenia singli z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteś samotny/a i chcesz znaleźć miłość w Polsce? Zgłoś się do reality show. Firma Endemol Shine Polska, która stoi za takimi programami telewizyjnymi jak: „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, „Big Brother”, „Lego Masters”, „You Can Dance Nowa Generacja” i „Postaw na milion”, prowadzi nabór do nowego randkowego programu.

O szczegółach nowego reality show na antenie Radia Deon Chicago mówiła producentka, Anna Pastuszka-Zańczak.

Firma Endemol Shine Polska robi programy dla dużych stacji, m.in. TVN, TVP czy Polsatu. Jej przedstawiciele wpadli niedawno na nowy pomysł – by dać szansę Polakom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych, którzy chcieliby znaleźć swoją druga połówkę w Ojczyźnie, wyjaśnia Anna Pastuszka-Zańczak.

Program jest aktualnie w fazie przygotowań – czyli jego producenci czekają na zgłoszenia osób chętnych by wziąć udział w reality show. Następnie do Chicago przybędzie polska ekipa filmowa, aby kręcić zdjęcia.

Będzie to lato lub jesień, a program jest przewidziany na minimum 12 odcinków, jak zdradza Anna Pastuszka-Zańczak.

Do programu poszukiwani są więc single i singielki mieszkający w Chicago lub jego okolicy, którzy mają polskie korzenie, ale nie jest wymagane by ich miejscem urodzenia była Polska.

Ograniczeń co do wieku nie ma, podkreśla Anna Pastuszka-Zańczak, „ważne jest to, żeby byli ludzie ciekawi, z pasją, którzy naprawdę chcą się zakochać i po prostu są już zmęczeni ciągłym poszukiwaniem”. Liczy się także entuzjazm i pozytywne nastawienie do życia.

Uczestnikom programu będą pomagali specjaliści.

Firma Endemol Shine Polska zaprasza do rejestracji na swojej stronie internetowej. Należy wypełnić wszystkie pola w ankiecie castingowej, dodać swoje zdjęcia i załączyć minutowy filmik z krótkim przedstawieniem się.

Warto śledzić także wiadomości na profilu FB.

Serdecznie zapraszamy, to może być pierwszy krok do Waszej nowej niezapomnianej przygody!

Źródło: informacja własna
Foto: Endemol Shine Polska, istock/PeopleImages/LSOphoto/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu