Polonia Amerykańska
XVI edycja konkursu „Być Polakiem” – prace trzeba przesłać do 16 marca

Tylko do 16 marca można przesyłać prace na XVI edycję konkursu „Być Polakiem”. To niezwykła inicjatywa, której celem jest wzmacnianie tożsamości narodowej, rozwijanie postaw patriotycznych oraz pielęgnowanie więzi z polską kulturą i językiem. W konkursie mogą brać udział dzieci, młodzież oraz nauczyciele polonijni.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 6 do 22 lat, a także do nauczycieli polonijnych. Uczestnicy nie muszą uczęszczać do polskich szkół, co sprawia, że rywalizacja jest otwarta dla wszystkich młodych Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Konkurs podzielono na dwa moduły:
Moduł A – dla dzieci i młodzieży
Moduł B – dla nauczycieli
Zadania konkursowe – kreatywność na pierwszym planie!
Uczestnicy mogą zgłaszać prace plastyczne, literackie lub filmowe, w zależności od grupy wiekowej. Tematyka tegorocznej edycji obejmuje zarówno ważne wydarzenia historyczne, jak i polskie tradycje oraz wartości kulturowe.
- Najmłodsi (6–9 lat) mogą stworzyć ilustrację do ulubionego polskiego wiersza.
- Młodzież (17–22 lata) zmierzy się z tematem „Dwadzieścia lat Polski w Unii Europejskiej”.
- Nauczyciele w module B opracują projekt edukacyjny na temat „Pani minister, ministra czy ministerka – jak powstają wyrazy, czyli słowotwórstwo na co dzień”.
Jak wziąć udział?
Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy:
- Wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.bycpolakiem.pl.
- Przesłać pracę konkursową – plastyczne zgłoszenia pocztą, a literackie i filmowe drogą elektroniczną.
- Wysłać zgłoszenie do 16 marca 2025 roku.
Szczegółowe informacje i wymogi formalne dostępne są w regulaminie konkursu.
Nagrody i finał w wyjątkowym miejscu
Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dyplomy, a najlepsi uczestnicy wezmą udział w uroczystej Gali Finałowej, która odbędzie się 10 lipca 2025 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wyróżnieni w grupach wiekowych II–V dodatkowo skorzystają z edukacyjnego pobytu w Polsce, który zaplanowano na początek lipca.
Dlaczego warto?
Udział w konkursie „Być Polakiem” to nie tylko okazja do twórczego wyrażenia siebie, ale także szansa na lepsze poznanie ojczyzny, rozwijanie języka polskiego oraz nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z różnych stron świata.
Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe znajdziesz na stronie: www.bycpolakiem.pl.
Źródło: Być Polakiem
Foto: Być Polakiem, Grzegorz Jakubowski/KPRP
Polonia Amerykańska
Miłosz Gąsior zagra w Art Gallery Kafe. Poznaj niezwykłą historię autystycznego pianisty

Dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na spotkanie autorskie z Bożeną Gąsior, autorką inspirującej książki “Przez labirynt autyzmu” – historii pełnej nadziei, wytrwałości i miłości matki do swojego syna, Miłosza, który zmaga się z autyzmem. W programie koncert Miłosza Gąsiora.
O utalentowanym pianiście o polskim pochodzeniu pisaliśmy wielokrotnie. 21-letni Miłosz Gąsior nie mówi głosem, tylko rękami. Jako dziecko nie wypowiadał się tak, jak powinien, więc rodzice zabrali go do pediatry i wtedy postawiono diagnozę.
„Zdiagnozowano u niego autyzm w wieku dwóch i pół roku” – opowiadała Bożena Gąsior. „Był umiarkowany do ciężkiego w spektrum autyzmu”. To był trudny czas dla rodziny Miłosza i walka by znaleźć sposób na komunikację z chłopcem.
Bożena Gąsior wiedziała, że Miłosz potrzebuje twórczego ujścia, by ulokować swoją energię. Kiedy miał około 8 lat, nauczyła go grać na pianinie. „Zauważyłam, że muzyka go uspokoiła, a tylko białe i czarne klawisze miały dla niego jakąś organizację, i naprawdę się do tego przyzwyczaił. Powiedziałbym, że od początku” – wspomina.
Miłosz jest utalentowanym muzykiem. Ćwiczy grę na pianinie od 4 do 5 godzin dziennie. Jego praca przyniosła owoce – jest pierwszym autystycznym uczniem, który studiował fortepian w Pinellas County Centre for the Arts.
Do tej pory Miłosz zdobył wiele nagród i występował na licznych publicznych koncertach. “Gra, sprawia mu ogromną radość”– wyjaśnia Bożena Gąsior. Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.
Rok temu Miłosz Gąsior zagrał na największym na świecie instrumencie „Ars Sonora” w Tampie i pierwszym tego typu instrumencie w Stanach Zjednoczonych.
Kanał YouTube z muzyką Miłosza znajduje się tutaj.
Źródło: Art Gallery Kafe, informacja własna
Foto: YouTube, Art Gallery Kafe
Polonia Amerykańska
Rusza nowy płatny program stażowy dla Polonii: „Polska. Przygoda w biznesie”

Polska uruchomiła innowacyjny program stażowy, który daje młodym członkom diaspory polskiej oraz osobom szczególnie zainteresowanym Polską możliwość zdobycia płatnego doświadczenia zawodowego w kraju przodków. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia.
Program „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat, które są polskiego pochodzenia lub po prostu fascynuje je Polska.
Kto może wziąć udział?
W pilotażowej edycji, trwającej od lipca do listopada 2025 roku, program będzie dostępny dla osób mieszkających w UE, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Jeśli inicjatywa odniesie sukces, planowane jest jej rozszerzenie na inne kraje.
Wybrani uczestnicy odbędą trzymiesięczny, płatny staż w wybranych polskich firmach, w tym zarówno w spółkach państwowych, jak i w oddziałach zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce. Ponadto otrzymają wsparcie finansowe i logistyczne od ministerstwa.
Korzyści dla uczestników
Ministerstwo podkreśla, że program to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, ale także szansa na integrację z polską społecznością biznesową, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i głębsze poznanie kultury oraz gospodarki Polski.
„Zachęcamy osoby czujące polski gen – tych, którzy mają polskie korzenie lub po prostu interesują się naszym krajem – do przyjazdu do Polski. Może niektórzy zdecydują się tu zostać na dłużej” – mówi Andrzej Dycha, szef PAIH.
Dycha zwrócił uwagę, że Polska staje się kluczowym ośrodkiem badań i rozwoju, zwłaszcza w branży IT. W ostatnich miesiącach polski rząd nawiązał strategiczne partnerstwa z Microsoftem i Google, które mają już silną pozycję na polskim rynku.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestnicy otrzymają stypendia na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce oraz refundację kosztów dojazdu do/z Polski. Osoby zainteresowane udziałem w programie „Poland. Business Adventure” powinny przesłać formularz wraz z życiorysem na adres: dwppg.stazebiznesowe@msz.gov.pl
Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia do godz. 4.00PM czasu polskiego. Decyzje o wyborze uczestników programu zostaną ogłoszone na głównej stronie internetowej MSZ do dnia 30 kwietnia. Ogłoszona lista będzie zawierała imię i nazwisko oraz kraj zamieszkania zakwalifikowanej osoby.
Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.
Polonia – potencjał dla Polski
Na całym świecie żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii znajdują się w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Ukrainie, Białorusi i Argentynie.
Polski rząd od kilku lat intensyfikuje działania mające na celu zachęcenie Polaków z zagranicy do powrotu do kraju. Podkreśla dynamiczny rozwój gospodarki, niskie bezrobocie oraz potrzebę przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu, który powoduje stopniowe kurczenie się populacji.
Program „Polska. Przygoda w biznesie” może być kolejnym krokiem w budowaniu silnych więzi między Polską a jej diasporą, otwierając młodym ludziom drzwi do kariery i nowych możliwości w kraju ich przodków.
Źródło: NFP, polishconsulate
Foto: gov.pl, Michael J. Ariola, istock/Drone in Warsaw by Prokreacja.com/
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zaprasza na spotkanie dotyczące spraw imigracyjnych

Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zaprasza na spotkanie z prawnikiem imigracyjnym mec. Mariuszem Zdyrskim w niedzielę, 16 marca, w budynku Polskiej Szkoły Sobotniej Św. Trójcy.
Tematem spotkania będzie:
- przedstawienie aktualnie obowiązującego prawa imigracyjnego
- omówienie aktualnych możliwości uzyskania stałego pobytu w USA (tzw. zielonej karty).
- warunki oraz procedura uzyskania obywatelstwa USA
Po przedstawieniu ogólnych informacji na temat prawa imigracyjnego będzie możliwość zadawania prawnikowi pytań dotyczących kwestii imigracyjnych.
Kiedy: Niedziela, 16 marca 2025, godz. 12:30PM
Gdzie: 1135 N. Cleaver Street, Chicago, IL 60642 – budynek Polskiej Szkoły Sobotniej Św. Trójcy (wejście do budynku z parkingu przy kościele od strony wschodniej)
Po więcej informacji można dzwonić na numer (773) 251-9928 (Prosimy zostawić wiadomość, podając wolno i wyraźnie numer telefonu i imię. Oddzwonimy najszybciej jak to będzie możliwe)
Andrzej Zgiet
Prezes SEP
Foto: istock/utah778/
-
News USA3 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Wielka strata dla Polonii w Chicago: Nie żyje Krzysztof Arsenowicz
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA2 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
Najpiękniejsza Polka w USA2 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Victoria Kubecki