Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Uwaga – opóźnienia w Urzędzie Imigracyjnym. Poczekasz dłużej na zieloną kartę i obywatelstwo

Opublikowano

dnia

Urząd Imigracyjny U.S. Citizenships & Imigration Services informuje o opóźnieniach w swojej pracy, spowodowanych pandemią. Starający się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo amerykańskie, będą musieli czekać dłużej niż zazwyczaj. Konieczna będzie także obecność adwokata.

 

Z powodu wzrastającej liczby zachorowań na omicron, urzędy imigracyjne w całym kraju planują zmniejszenie liczby wezwań na rozmowy o zielone karty oraz obywatelstwa. W kolejnych tygodniach, możemy spodziewać się przełożenia obecnych wezwań, włącznie z wezwaniami na przysięgi. Klient będzie mógł pojawić się tylko z adwokatem, a jeśli ma prawo do tłumacza, tłumacz będzie tylko dostępny na telefon.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

Foto: USCIS, pixabay/ Pixource

Prawo imigracyjne

Czy słaba znajomość języka angielskiego jest przeszkodą do otrzymania obywatelstwa?

Opublikowano

dnia

Autor:

Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego, odpowiada na Wasze pytania dotyczącego jego przepisów i doradza w indywidualnych sprawach. Zawsze w środę na antenie Radio Deon Chicago prowadzi dyżur imigracyjny.

Uchodźcy z Ukrainy w USA – jakie daty ich obowiązują?

Osoby które wjechały przed 11 marca/11 kwietnia (Urząd Imigracyjny podaje dwie daty) mogą otrzymać TPS status – tymczasową ochronę z możliwością starania się o legalną pracę na okres 18 miesięcy.

Teraz wiele osób z Ukrainy próbuje się dostać przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych, ale rząd nie chce już ich wpuszczać. Konsulaty ostatnio także zaczęły odmawiać przyznawania wiz turystycznych, osobom będącym najbliższymi członkami rodziny mieszkańców USA.

Szczepienia COVID

Dowód szczepienia na COVID19 wymagany jest tylko przy pierwszym wniosku o zieloną kartę.

Jednak jeśli ktoś nie chce się zaszczepić z jakiegoś powodu, to Urząd Imigracyjny zaczął ostatnio bardziej przychylnie rozpatrywać takie przypadki. Można próbować złożyć pismo np. od lekarza, uzasadniające obawy dotyczące szczepienia i w tej chwili jest duża szansa, że zostanie ono przyjęte.

Kiedy dziecko może zacząć sponsorować swoich rodziców?

Dziecko musi skończyć 21 lat. Warunkiem sponsorowania jest, że rodzic wjechał legalnie do Stanów Zjednoczonych.

W przypadku jeśli jeden z rodziców wjechał legalnie, a drugi nie, dziecko może sponsorować tylko jednego rodzica, a następnie ten rodzic może sponsorować współmałżonka, który wjechał nielegalnie.

W tej chwili okres oczekiwania wynosi 10-12 miesięcy, jeśli rodzic nie jest wezwany na interview. Jeśli rodzic idzie na interview ten czas jest krótszy i zazwyczaj wynosi 7-8 miesięcy.

Czy słaba znajomość języka angielskiego jest przeszkodą do otrzymania obywatelstwa?

Żeby zdać egzamin na obywatelstwo wystarczy komunikatywny j. angielski, więc nie ma się czego bać tłumaczy Mec. Magdalena Grobelski. Można zobaczyć filmy na You Tube, pokazujące przebieg egzaminu.

Testy do przygotowania się w domu są dostępne. Działają także szkoły przygotowujące, ale wprowadzają niepotrzebnie dużo trudniejszy język i naprawdę nie są konieczne by zdać egzamin na obywatelstwo.

Część osób starających się o obywatelstwo kwalifikuje się do zdawania egzaminu po polsku:

  • Osoby w wieku min. 50 lat i conajmniej od 20 lat posiadające zieloną kartę
  • Osoby w wieku min. 55 lat i conajmniej od 15 lat posiadające zieloną kartę

Osob0m w wieku min. 65 lat i conajmniej od 20 lat posiadającym zieloną kartę przysługuje bardzo łatwy egzamin w języku polskim. Z 20 pytań trzeba odpowiedzieć tylko na 6 aby go zdać.

Z egzaminu można być także ewentualnie zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego, ale dotyczy to rzadkich przypadków, np demencja, choroba Alzheimera.

Ustawa 245 – jak z niej skorzystać?

Ta ustawa jak najbardziej obowiązuje i nie zostanie zniesiona, ale kwalifikują się do niej tylko osoby, które złożyły petycję przed końcem kwietnia 2001r. Dotyczy tylko osób przebywających w Stanach Zjednoczonych. Osoby oczekujące w Polsce jej nie potrzebują.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: Istock/lithiumcloud/ Ridofranz/ fizkes/ simpson33/ :Zinkevych

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Kolejki w Urzędzie Imigracyjnym. Jak długo czeka się teraz na dokumenty?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak długo czeka się w tej chwili na dokumenty z Urzędu Imigracyjnego? Czy można sprawdzić swój status? Na antenie Radio Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Obecnie bardzo długo każdy czeka na swoje dokumenty składając o zielona kartę czy obywatelstwo, czy jest szansa że się to zmieni?

Niestety sytuacja się nie zmieniła, urząd walczy z zaległymi petycjami z czasu pandemii. Jeśli składaliśmy petycję na bieżąco, od grudnia, okresy oczekiwania to:

• N400 ok 10 miesięcy
• Zielona karta 7 miesięcy
• I90 ok 2-10 miesięcy
• 601A 18 miesięcy
• Pozwolenie na pracę ok 24 miesiące
• NVC – długo dopiero się otwierają

Czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia swojego statusu samemu?

Tylko teoretycznie jest takie narzędzie w internecie. W rzeczywistości ono nie działa, na połączenie z podanym telefonem czeka się kilka godzin, a i tak nikt telefonicznie nie udzieli nam informacji.

A co w takim razie jak karta wygasa a złożymy aplikacje o obywatelstwo?

To zależy kiedy została złożona aplikacja. Czasami można jeszcze podróżować, albo trzeba złożyć o przedłużenie zielonej karty.

Podobnie jest np. z odnowieniem prawa jazdy – urzędnicy nie respektują aplikacji o obywatelstwo, ale jeśli złożymy o przedłużenie zielonej karty to powinniśmy uzyskać przedłużenie ważności prawa jazdy.

Czy Pani w stanie jest pomóc w przypadku jak byliśmy już umówieni na interview a nie mamy odpowiedzi z urzędu?

Można złożyć oficjalną sprawę w sądzie, czyli tzw. mandamus, rok po rozmowie o zieloną kartę lub 120 dni po egzaminie na obywatelstwo. Jeśli czekacie już koło roku to oznacza, że coś jest nie tak. Złożenie sprawy może spowodować szybką odpowiedź negatywną a sprawa zostanie włożona do przewodu deportacyjnego, więc w takiej sytuacji należy być ostrożnym.

Normalnie na przysięgę czeka się teraz 3-4 tygodnie. Ale w przypadku gdy ktoś był karany, to ten czas się wydłuża, sprawa musi przejść przez supervisora.

Czy potrzebne są szczepienia by złożyć aplikacje na obywatelstwo?

Nie, tylko i wyłącznie przy pierwszym złożeniu o zieloną kartę. Wystarczy mieć jedną dawkę.

Czy jak składa się podanie o obywatelstwo a wygaśnie nam zielona karta – czy trzeba złożyć o jej  przedłużenie ?

Nie, nie jest to wymagane, można składać aplikację o obywatelstwo będąc na wygaśniętej zielonej karcie.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Źródło: inf. własna
Foto: Istock/ krblokhinablokhin /SeventyFour /KraevskiEvgenia Parajanian

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Jakie są opcje pobytu w Stanach Zjednoczonych dla przybywających tu uchodźców z Ukrainy?

Opublikowano

dnia

Autor:

Do Stanów Zjednoczonych wjechały już tysiące Ukraińców uciekających przed wojną. O tym jakie są opcje pobytu w USA jeśli zrobili to nielegalnie mówi studio Radio Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Odpowiada także na Wasze pytania.

Jakie są opcje dla uchodźców z Ukrainy?

Te osoby dostały możliwość od prezydenta Joe Bidena ubiegania się o TPSTemporary Protected Status. To rozporządzenie wprowadził już Urząd Imigracyjny. Dotyczy ono osób które przyjechały do USA do 11 marca.

TPS  daje możliwość tymczasowego pozwolenia na pracę na okres 18 miesięcy, co z kolei daje możliwość np. odnowienia prawa jazdy, w razie takiej potrzeby.

Uchodźcy jednak nie mogą składać ani o obywatelstwo ani o zieloną kartę.

Po 18 miesiącach będą mogli składać o przedłużenie TPS jeśli wojna na Ukrainie się nie skończy.

Czy sponsorowany rodzic musi rozliczać podatki?

Do sponsorowania przez dzieci czy współmałżonka nie trzeba się rozliczać podatków wstecz. Podatki nie są brane pod uwagę. Mogą być tylko ważne jeśli trzeba udowodnić „dobry charakter” w razie włożenia w przewód deportacyjny.

Za nieskładanie podatków nie grozi żadna kara.

Czy rodzice, którzy wjechali nielegalnie do USA, mogą być sponsorowani przez dzieci?

Ostatecznie mogą, ale trzeba skorzystać z pomocy dobrego adwokata, ponieważ proces prawny wygląda wtedy inaczej i jest dłuższy.

Osoba, która wjechała nielegalnie musi złożyć waver i odebrać zieloną kartę w Polsce.

Czy warto włożyć się samemu do przewodu deportacyjnego?

Absolutnie nie. Jest to sposób by zarobić na ludziach nieuczciwych prawników. W ten sposób można sobie tylko zaszkodzić. Podobnie niebezpieczne jest zawieranie związku małżeńskiego tylko w celu uzyskania zielonej karty. Takie sprawy w Urzędzie Imigracyjnym nie mają szans na powodzenie.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/puhimec/ MarianVejcik/leekris

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne