Połącz się z nami

NEWS Florida

Dzisiaj trzeci amerykański koncert Filharmonii Lubelskiej na Florydzie. Czy nie przeszkodzi pogoda?

Opublikowano

dnia

Nad Florydą przeszły dwa tornada w niedzielę rano. Zniszczeniu uległo kilkadziesiąt domów, a co najmniej 7000 jest pozbawionych prądu. Czy pogoda może zmienić dzisiejszy plan koncertu Filharmonii Lubelskiej w Fort Myers?

Orkiestra Filharmonii Lubelskiej rozpoczęła swoje tournee po Stanach Zjednoczonych od występów na Florydzie. Muzycy zagrali w sobotę w Daytona Beach i w niedzielę w Cutler Bay. Dzisiaj w planie jest koncert w Fort Myers nawiedzonym przez tornado.

Występ ma się odbyć w Barbara B. Mann Performing Arts Hall, o godzinie 7.30 p.m. W programie koncertu,  dzieła klasyki:

 • J. Brahms – Wariacje na temat Haydna, op. 56a,
 • F. Schubert – IX Symfonia C-dur „Wielka”, D 944
 • F. Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll, op. 21

W następny weekend, w piątek, sobotę i niedzielę, Filharmonia Lubelska wystąpi w:

 • 21 stycznia – Community Church of Vero Beach, Vero Beach
 • 22 stycznia – First Baptist Church, Amelia Island
 • 23 stycznia – Sharon L. Morse Performing Arts Center, The Villages

Poza koncertami na Florydzie, Filharmonia Lubelska będzie występować także w innych stanach, dając w sumie 30 koncertów. Pełny kalendarz amerykańskiego tournee opisywaliśmy tutaj.

Działalność Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie rozpoczęła się od Lubelskiej Orkiestry Kameralnej, powołanej w 1944 roku, na której czele stanął Zygmunt Szczepański. Dnia 21 listopada 1949, zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki, Filharmonia uzyskała miano Filharmonii Państwowej w Lublinie.

Pierwszym przełomowym okresem dla Filharmonii były lata 1969-1990. Dzięki ówczesnemu dyrektorowi Adamowi Natankowi Filharmonia poszerzyła repertuar o nowe formy i gatunki. Dyrektor i dyrygent w jednej osobie wprowadził do repertuaru dzieła wokalno-instrumentalne: oratoria, msze, kantaty oraz opery w wersji estradowej. Filharmonia rozpoczęła również wyjazdy na liczne tournée zagraniczne.

W roku 2018 stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii objął Wojciech Rodek.

Jego celem jest ponowne podniesienie rangi Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej w świecie jak i w regionie oraz skierowanie działalności instytucji w kierunku ludzi młodych poprzez współpracę z lubelskimi i regionalnymi szkołami muzycznymi i uczelniami wyższymi.

Więcej informacji na temat koncertów Fiharmonii Lubelskiej w Stanach Zjednoczonych na stronie internetowej. Bilety dostępne na ticketsales.

 

Źródło: filharmonialubelska

Foto: You Tube, pixabay/YannaZazu

News Chicago

Richard Marx i John Waite zagrają wspólny koncert w Chicago w sierpniu

Opublikowano

dnia

Autor:

W sierpniu w Auditorium Theatre w Chicago odbędzie się ekscytujący występ dwóch znanych i nagradzanych artystów. Do legendy lat 80-tych, Richarda Marxa, dołączy John Waite, urodzony w Wielkiej Brytanii gwiazdor rocka, który od ponad 35 lat z powodzeniem pisze, nagrywa i wykonuje muzykę popularną.

Koncert zaplanowany jest na czwartek, 17 sierpnia o godzinie 7:00 wieczorem, w Auditorium Theatre, przy 50 E Ida B Wells Dr, Chicago, IL 60605.

Richard Marx świętuje trzydzieste szósty jubileusz jako artysta nagrywający i trzydziesty dziewiąty jako profesjonalny autor tekstów.

Przebój „What About Me” z 1984 roku, zaśpiewany przez trio: Kenny’ego Rogersa, Kim Carnesa i Jamesa Ingrama, został napisany wspólnie z Richardem i stał się nie tylko jego pierwszą nagraną piosenką artysty, ale także pierwszym utworem, przez niego napisanym.

Marx sprzedał ponad 30 milionów albumów na całym świecie, poczynając od swojego debiutanckiego albumu, który zajął 8. miejsce na liście Billboard Top 200.

Album zrodził cztery single z pierwszej piątki, w tym „Hold on to the Nights” i „Don’t Mean Nothing”, które przyniosły mu nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Male Rock Vocal Performance.

Jego kontynuacja, „Repeat Offender” z 1989 roku, odniosła jeszcze większy sukces, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając poczwórną platynę dzięki dwóm singlom „Satisfied” i „Right Here Waiting”.

Od tego czasu Richard Marx przeszedł do historii jako jedyny artysta-mężczyzna, którego pierwsze siedem singli znalazło się w pierwszej piątce list przebojów Billboard.

Bilety na koncert Richarda Marxa i Johna Waite’a trafiły do publicznej sprzedaży w piątek, 26 maja, a ich cena zaczyna się od 59,50 dolarów. Można je kupić tutaj.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Auditorium Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Zobaczcie prawdziwe historie amerykańskich weteranów na wystawie otwartej na O’Hare

Opublikowano

dnia

Autor:

Uderzające zdjęcia amerykańskich weteranów w połączeniu z ich przekonującymi narracjami tworzą wystawę, którą trudno ominąć na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare. Instalacja „American Heroes: Portraits of Service” zadebiutowała 18 maja w hali L w Terminalu 3.

Wystawa zawiera 55 fotografii, którym towarzyszą storyboardy i tablice, na których weterani z placówek Belmont Village Senior Living opowiadają swoje historie.

Są to m.in. sierżant sztabowy sił powietrznych armii amerykańskiej, Robert Meiborg z Chicago, czy mechanik Marynarki Wojennej Myron Petrakis, lat 101, który służył podczas II wojny światowej na USS Murrelet.

Petrakis wspomina, że kiedy skończyli szkolenie, zostali przydzieleni do floty według alfabetu. Jego przyjaciel John Pate, który był żonaty i miał małego synka, był o dwa nazwiska przed nim.

„On został przydzielony do trałowca 371. Ja zostałem przydzielony do trałowca 372. Kiedy wojna się skończyła, nie skończyła się ona dla trałowców, ponieważ na całym świecie były miny” – wyjaśnił Petrakis, mieszkaniec Belmont Village w Carol Stream.

„28 grudnia 1946 r. 371 uderzyło w minę… 31 moich przyjaciół zginęło. Nigdy nie znaleźli mojego przyjaciela Pate”.

Komisarz Chicagowskiego Departamentu Lotnictwa, Jamie Rhee, zachęcał wszystkich mieszkańców Chicago podróżujących w Weekend Pamięci lub w nadchodzących miesiącach, aby poświęcili chwilę, obejrzeli fotografie i przeczytali historie, które przedstawia wystawa.

Departament zorganizował też kolejną wystawę „American Heroes”, która została otwarta w listopadzie na międzynarodowym lotnisku Midway w przejściu dla pieszych między stacją CTA Orange Line a terminalem.

Wystawy powstały 15 lat temu, kiedy urzędnicy Belmont zlecili fotografowi Thomasowi Sandersowi wykonanie portretów członków służby w rezydencji w Los Angeles.

Obecnie ponad 1000 fotografii zdobi ściany obiektów Belmont w całych Stanach Zjednoczonych.

Zaangażowanie w ten projekt pozwoliło niektórym weteranom po raz pierwszy porozmawiać o ich doświadczeniach wojennych ze swoimi dorosłymi dziećmi.

Około 75% portretów przedstawia weteranów II wojny światowej, a reszta to ludzie, którzy służyli w wojnach koreańskich i wietnamskich lub w czasie pokoju.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Chicago Department of Aviation, Belmont Village Senior Living
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu