Sejm ustanowił rok 2021 rokiem obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Upamiętnimy 40. rocznicę śmierci duchownego oraz 120. rocznicę jego urodzin. W uzasadnieniu wyboru wskazano, że „Kapłan głosił uniwersalne wartości chrześcijańskie, twardo bronił i wymagał poszanowania wolności religijnej od komunistycznych władz”.
Proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie znajduje się kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia, ks. prałat Bogdan Bartołd podkreśla, że hierarcha był człowiekiem danym nam na czasy wyjątkowe:
Kardynał Stefan Wyszyński swoje nauczanie opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego. Ksiądz prałat Bogdan Bartołd dodaje, że wybitny mąż stanu, kardynał Wyszyński był symbolem niezłomnej postawy wobec zła:
W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28 dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej Archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji.
Prymas Stefan Wyszyński kierował Kościołem katolickim w Polsce w latach 1948-1981. Z jego inicjatywy w 1965 roku Episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Pośmiertnie w 1994 roku prymas został uhonorowany Orderem Orła Białego. Rozpoczęty w 1989 roku proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończył się jesienią 2019 roku. Uroczystość beatyfikacji zaplanowana na 7 czerwca, została zawieszona ze względu na pandemię koronawirusa.
Krystyna Szajer z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która towarzyszyła kardynałowi Wyszyńskiemu przez dwadzieścia dwa lata – do jego śmierci – podkreśla, że miała szczęście spotkać wielkiego Polaka, który zawsze myślał o drugich:
Sekretarz prymasa Wyszyńskiego, zmarły w ubiegłym roku ksiądz prałat Bronisław Piasecki, zadedykował kardynałowi książkę „Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia”. Publikacja wydana z okazji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego jest wyrazem hołdu dla świętości Wielkiego Prymasa, który powtarzał, że „radości w życiu nie są dla niego”- mówił autor, ksiądz prałat Bronisław Piasecki:
Wicepostulator w Trybunale Beatyfikacyjnym sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, ksiądz prałat Bronisław Piasecki, dodał, że Prymasa Tysiąclecia łączyła z Matką Bożą szczególna więź:
Prymas Stefan Wyszyński w swoich działaniach kierował się dobrem Kościoła i polską racją stanu. Wypowiadając się w imieniu narodu bronił również praw osób innych wyznań i niewierzących. W okresie komunistycznych represji skierował do władz memoriał, w którym mówił, że Kościół nie może pójść na ustępstwa, w obliczu krzywd jakich doznają zarówno hierarchowie, jak i społeczeństwo. Znalazły się w nim słynne słowa: „Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno. Non possumus. (Nie możemy.)”. Był to wyraźny sprzeciw prymasa, występującego w imieniu narodu. Prymas Stefan Wyszyński zmarł w 1981 roku. Miał 79 lat.
We wtorek 12 stycznia w wieku 88 lat zmarł ks. Władysław Podeszwik. Przez ostatnie kilkanaście lat pracował jako duszpasterz w chicagowskich parafiach: św. Konstancji, św. Ferdynanda i Matki Boskiej Częstochowskiej w Cicero.
Ksiądz prałat Władysław Podeszwik poprzez swoją otwartość, życzliwość i zaangażowanie duszpasterskie, zyskał sympatię i przyjaźń wielu ludzi i wielu kapłanów, zarówno z północy jak i południa Chicago.
Parafia św. Konstancji była drugim domem księdza prałata Władysława Podeszwika. W rozmowach zawsze powracał do czasów, kiedy tutaj mieszkał i był razem z parafianami. Zawsze był wdzięczny za serce i dobroć których doświadczył w Chicago.
Msze swiete pożegnalne odbeda sie w niedzielę 17-go stycznia, o godz. 3:00 po południu w parafii św. Faustyny Kowalskiej przy 5252 S. Austin Ave., w Chicago, oraz we wtorek 19-go stycznia o godz. 7:00 wieczorem, w parafii św. Konstancji przy 5843 W. Strong Str. w Chicago.
Pogrzeb zaslużonego kapłana odbędzie się w piątek, 15 stycznia w rodzinnej parafii św. Anny w Kolnie w Polsce. W czwartek 14 stycznia w Bazylice Najświetszego Serca Jezusowego w Augustowie, odbedzie sie ostatnie pożegnanie. Mszy św. przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja biskup Jerzy Mazur, Ordynariusz Diecezji Ełckiej.
źródło: informacja wlasna
foto: cathopic/Kiki Garcia, cathopic/Luis Felipe Tun, parafia sw. Konstancji, Szkola St. Kolbego
Benedykt XVI ma zamiar zaszczepić się przeciwko koronawirusowi – poinformował arcybiskup Georg Ganswein, osobisty sekretarz papieża-seniora. Zaszczepieni zostaną także wszyscy mieszkańcy klasztoru, w którym mieszka papież senior.
Watykan zamówił około 10 tysięcy dawek szczepionki firmy Biontech/Pfizer dla pracowników Stolicy Apostolskiej, osób pozostających na jej utrzymaniu i emerytów. Pracownicy Watykanu przed Bożym Narodzeniem składali deklarację, czy chcą się zaszczepić. Szczepienia mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.
Wcześniej przyjęcie szczepionki na COVID-19 zadeklarował także papież Franciszek. W wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej Canale 5 Ojciec Święty przekonywał, że każdy powinien się zaszczepić i że szczepienia są wymogiem etycznym, ponieważ chronią życie innych osób.
Jeden transport szczepionki pokryje całe zapotrzebowanie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Dla prawidłowego przechowywania ampułek, zakupiono chłodnie gwarantujące utrzymanie bardzo niskich temperatur.
Szczepienia będą wykonywane w atrium Auli Pawła VI – tej samej, w której odbywają się audiencje generalne. Biuro prasowe zapewnia że szczepić będzie wykwalifikowany personel medyczny i pielęgniarski Dyrekcji Zdrowia i Higieny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi dotyczącymi pandemii.
Watykan w najbliższych dniach rozpocznie kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Pierwsze iniekcje przewidziane są w drugiej połowie stycznia. Początek kampanii informacyjnej już za kilka dni ale transport szczepionek dotrze do Watykanu w drugim tygodniu stycznia.
Jeden transport pokryje całe zapotrzebowanie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Dla prawidłowego przechowywania ampułek, zakupiono chłodnie gwarantujące utrzymanie bardzo niskich temperatur.
Szczepienia rozpoczną się w drugiej połowie stycznia i będą całkowicie dowolne. Priorytetowo traktowani będą pracownicy ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, osoby starsze i te mające kontakt z ludnością. Szczepienia będą wykonywane w atrium Auli Pawła VI – tej samej, w której odbywają się audiencje generalne.
Biuro prasowe zapewnia że szczepić będzie wykwalifikowany personel medyczny i pielęgniarski Dyrekcji Zdrowia i Higieny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi dotyczącymi pandemii.
You must be logged in to post a comment Login