Połącz się z nami

News Chicago

Nowa tradycja na mapie wydarzeń polonijnych w Chicago. Na I Kongres Teatru Polskiego zaprasza Agata Paleczny

Opublikowano

dnia

W niedzielę 8 września o godzinie 4 po południu rozpocznie się I Kongres Teatru Polskiego. Nowa inicjatywa ma być głosem środowiska, które chce zwrócić uwagę na swoje dokonania. Kontynuatorzy tradycji teatru w Chicago opowiedzą o wyzwaniach towarzyszących tworzeniu sztuki na obczyźnie, przedstawią aktualne wydarzenia, ale także plany na przyszłość.

Kongres został zaplanowany jako dynamiczne spotkanie, w którym wezmą udział twórcy teatru zarówno ci ze sceny, jak i zza kulis, krytycy, mecenasi oraz widzowie. Jak podkreśla dyrektor teatru, reżyser i aktorka Agata Paleczny, organizatorzy liczą na otwartą dyskusję o polskim teatrze

Organizatorzy i pomysłodawcy spotkania chcą pokazać, że są kontynuatorami pięknej tradycji polskiego teatru w Chicago, który zaistniał wraz z przyjazdem pierwszych imigrantów do USA, ale także przedstawić swoje aktualne dokonania teatrów polonijnych. Jak mówi Agata Paleczny, aktorzy i twórcy będą chcieli przejrzeć się w głosach krytyków i kolegów po fachu, ale przede wszystkim publiczności

I Kongres Teatru Polskiego z założenia ma być spotkaniem integracyjnym, odbywającym się ponad podziałami i wizjami artystycznymi. Do udziału w wydarzeniu zachęca na antenie Radia Deon dyrektor teatru współorganizator kongresu, Agata Paleczny

Pierwszy Kongres Teatru Polskiego w Chicago odbywa się przy wsparciu i pod patronatem Muzeum Polskiego w Ameryce. Wydarzenie będzie także okazją do wręczenia specjalnej nagrody Kongresu. Trafi ona w roku inauguracyjnym, do Wiesława Gogacza, właściciela Art Gallery Kafe.

Podczas Kongresu swoją nagrodę wręczy również Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce.

Wstęp 5 dolarów.

Początek 8 września. Drzwi otwarte już od godz. 3 po południu.

Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave.
Chicago

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, https://www.polishmuseumofamerica.org

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne