Połącz się z nami

News Chicago

Niejednemu łza się w oku zakręci. Na jedyny taki film dokumentalny o Chicago zaprasza Iza Lech

Opublikowano

dnia

12 maja w Copernicus Center odbędzie się uroczysta premiera “A Night On Milwaukee Ave”. Film opowiada o muzykach, którzy w legendarnych już klubach na Milwaukee Ave wykonywali swoje największe przeboje. Swoimi przeżyciami dzielą się w nim między innymi takie gwiazdy jak Krzysztof Krawczyk, Stan Borys i Urszula.

Zobacz zwiastun filmu
[youtube id=”JqrK14wJItQ” width=”620″ height=”360″]
Film “A Night On Milwaukee Ave” jest dziełem twórców wielokrotnie nagradzanej „Czwartej Dzielnicy”. Adrian Prawica i Rafał Muskała tym razem przedstawiają historię najbardziej znanej polskiej dzielnicy w Ameryce – Jackowa. Iza Lech, krytyk filmowy nie ma wątpliwości, że produkcja okaże się dużym sukcesem

 „Ten film to dzieło dwóch naszych rodzimych, chicagowskich, a jednak bardzo polskich twórców. Adrian Prawica i Rafał Muskała stworzyli coś, co warte jest pokazania, ale przede wszystkim zobaczenia. Jest to fantastyczny film. Oglądając go można od razu wysnuć stwierdzenie, że w tym przypadku słowa <Ale to już było i nie wróci więcej> tu absolutnie nie mają potwierdzenia. Dzięki twórcom blask tego dawnego życia Polaków w Chicago wraca. Wraca też blask artystów, którzy z Polski przywozili rodakom <Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca, trochę nadziei i więcej nic>”.
 Twórcom filmu udało się dotarzeć do materiałów, które nigdy wcześniej nie widziały światła dziennego. Jak mówi Iza Lech widzowie będą mieli okazję zobaczyć wiele niepublikowanych wcześniej nagrań oraz zdjęć z czasów świetności polonijnego Jackowa

„Szczególny ukłon kieruję w stronę twórców. Dokopali się oni do archiwalnych informacji i z niezwykle wierną dokładnością odtworzyli klimat tych klubów, tego życia, tych czasów. Oddali historię Polaków, którzy odwiedzali miejsca, gdzie mogli porozmawiać i napić się z artystami, którzy w ich własnym kraju byli dla nich całkowicie nieosiągalni. A tutaj? Tutaj, w Chicago mogli im się wypłakać w rękaw i zwierzyć z często bardzo trudnych przeżytych chwil”.

REKLAMA REKLAMA

Świetne zdjęcia, niepowtarzalny klimat

 Jak podkreśla krytyk filmowy Iza Lech, “A Night On Milwaukee Ave” to film niezwykle wzruszający. Na uwagę zasługują też świetne zdjęcia i dodająca klimatu muzyka

„Nie mam najmniejszych wątpliwości, że niejednemu z widzów łza się zakręci w oku. Przede wszystkim tym, którzy doświadczyli na własnej skórze tęsknoty za krajem, ale i tej radości z tego, że mogli słuchać tych gwiazd. Z drugiej strony będziemy mogli także spojrzeć w filmie z perspektywy artystów. Przyjeżdżali oni do Chicago między innymi po to, aby mieć możliwość zasmakowania wolności, której własny kraj im nie dawał. Tutaj nie musieli udawać, mogli być tymi, którymi chcieli być, nie byli oceniani. Dla Polonii byli niemal bogami. Ten klimat oddają świetne zdjęcia i doskonała muzyka”.
Więcej informacji na temat produkcji oraz poprzedzających wydarzeń na stronie internetowej www.amerykafilm.com Bilety na film są jeszcze dostępne na stronie www.copernicuscenter.org lub w Biurze Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Premiera filmu odbędzie się 12 maja w Copernicus Center. Początek o godzinie 7.30 wieczorem.

Adrian Prawica – wielokrotnie nagradzany reżyser, producent oraz operator zdjęć. Na co dzień mieszka w Chicago. Absolwent Uniwersytetu Loyola. Jego prace w dziedzinie filmów dokumentalnych i reklamowych wyświetlane były w największych stacjach telewizyjnych w Ameryce oraz na całym świecie.

Rafał Muskała – wielokrotnie nagradzany producent, dziennikarz i dokumentalista filmowy. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na co dzień mieszka w Chicago. Związany ze środowiskiem kulturowym i historycznym. Jego prace publikowane były w polskich i amerykańskich mediach.

Iza Lech gości jako krytyk filmowy na antenie Radia Deon w każdy piątek o godzinie 7.40

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Zdjęcie: Rafał Muskała, www.amerykafilm.com

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Dzisiaj w Chicago wspaniały Bal Ułański! Będą mundury i piękne stroje

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Bal Ułański od Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki w Chicago.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki w Chicago istnieje od 120 lat.

W 1997 r tj. 25 lat temu stowarzyszenie przeorganizowano zachowując jej ciągłość i najwartościowsze zasady.

Z tej okazji chcemy uczcić z Państwem; tą rocznicę społecznej działalności dla okazania miłości Ojczyzny – Polski, chwały oręża polskiego i przykładu patriotyzmu.

REKLAMA REKLAMA

Zapraszamy zatem na patriotyczną zabawę pt. „Bal Ułański”.

Do zobaczenia z Wami i Waszymi przyjaciółmi.

Edward Cyran – Prezes Honorowy SPUP im. T. Kościuszki.

 

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz wieczorne Navy Pier pełne dyniowych latarni! Od dzisiaj na molo Pier Pumpkin Lights!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od dzisiaj Navy Pier w Chicago gości bardzo dyniowe wydarzenie – Pier Pumpkin Lights. Rozbłyśnie setkami lampionów typu jack-o’lantern i pokazów świetlnych, które zapewnią spektakularną jesienną atmosferę.

Goście będą mogli podziwiać pokaz codziennie od soboty 1 października do poniedziałku 31 października, chociaż spektakl najlepiej oglądać po zmierzchu, kiedy latarnie i instalacje oświetlają molo.

Według strony internetowej Navy Pier, „godnemu insta, empirycznemu jesiennemu spektaklowi” będą towarzyszyć inne uroczystości Halloween przez cały miesiąc.

Impreza Pier Pumpkin Lights po raz kolejny będzie całkowicie bezpłatna, bez dodatkowych opłat za wstęp, a wiele restauracji i barów na molo będzie oferować specjalne oferty.

REKLAMA REKLAMA

Pier Pumpkin Lights można będzie podziwiać od 11.00 a.m. do 9.00 wieczorem w piątki i soboty oraz od 11.00a.m. do 8.00 wieczorem przez pozostałe dni tygodnia.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie navypier.org.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, navypier

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj nocny bieg i October Fest w Wheaton. Zabawy dla dzieci i piwo dla dorosłych!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj w Wheaton dwie duże imprezy witające jesień – October Fest i nocny bieg Light the Torch 5K Night Run – zapewnią zabawę, wspólne świętowanie, pyszne jedzenie i piwo, w centrum miasta.

October Fest, rodzinny festiwal w niemieckim stylu, z zespołami na żywo, zajęciami dla dzieci i oczywiście dużą ilością piwa, zacznie się o 4:30 p.m. i potrwa do godziny 10:00 wieczorem w Central Athletic Complex, 500 S. Naperville Road, Wheaton.

Wystąpią Karla and the Phat Cats i Wurst Kase Scenario.

Wśród niemieckich przysmaków znajdą się kiełbaski, hot dogi, precle, hamburgery i dania z Food Trucków Pierogi Rig i Rainbow Cone.

REKLAMA REKLAMA

Dostępne piwo to Octoberfest i Revolution Octoberfest, a także Coors Light. W sprzedaży będzie również cydr Angry Orchard, seltzer White Claw oraz wino.

Atrakcje dla dzieci obejmą przejażdżki, tworzenie rękodzieła z pracownikami Muzeum Historycznego Powiatu DuPage, malowanie twarzy i dekorowanie dyni.

Wstęp na October Fest jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają do składania darowizn, które przyniosą korzyści Muzeum, gospodarzowi imprezy.

O 7:00 wieczorem wystartuje Light the Torch 5K Night Run na ulicach Reber i East Illinois.

Prezentowany przez Wheaton Park District we współpracy z Fundacją FT Cares, bieg na czas rozpoczyna się po zachodzie słońca i prowadzi biegaczy i spacerowiczów przez centrum Wheaton.

Organizatorzy zachęcają biegaczy do pozostania po ukończeniu biegu, aby cieszyć się obchodami October Fest i pokazem laserowym.

Będą świecące upominki, a każdy uczestnik otrzyma kolekcjonerską koszulkę biegową, medal oraz darmowy napój po biegu. Uczestnicy biegu powinni mieć świecące elementy, takie jak naszyjniki, reflektory i czołówki.

Wyścig można przeprowadzić osobiście lub wirtualnie. Opłaty rejestracyjne do wyścigu osobistego wynoszą od 35 do 40 USD; rejestracja do wirtualnego wyścigu kosztuje 30 USD.

Biegacze mogą również zarejestrować się w dniu zawodów.

Część wpływów z biegu zasili Fundację FT Cares.

Parking dla obu imprez będzie dostępny w garażach w Wesley i Hale oraz w Liberty and Cross.

Aby uzyskać więcej informacji na temat nocnego biegu Light the Torch 5K Night Run, odwiedź stronę wheatonparkdistrict.com lub skontaktuj się z dyrektorem wyścigu Carolyn Wilkin pod adresem cwilkin@wheatonparks.org lub Josephem Viso pod adresem jviso@wheatonparks.org.

Więcej informacji na temat October Fest można znaleźć na stronie dupagemuseum.org.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: Wheaton Park District, istock/:kzenon

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu