GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Podejdź do Boga bez lęku. Salwatorianin Łukasz Kleczka o sile Bożego Miłosierdzia

Druga Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w Kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. O święto to prosił Jezus objawiający się siostrze Faustynie Kowalskiej. W tym dniu miliony wiernych na całym świecie czczą Boże Miłosierdzie modlitwą, słowem i czynem.
Ojciec Łukasz Kleczka tłumaczy motyw i cel ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego. Według salwatorianina najważniejszym z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi
„Jak człowiek zgrzeszy, wtedy zaczyna się bać. Głównie o to, jak się przyznać do tego, że zrobiłem coś złego. Jeżeli jednak rozumiem dobrze słowo < miłosierdzie> jako przebaczenie i miłość, dostrzegam, że ten lęk jest mi zupełnie niepotrzebny. To, co jest mi potrzebne, to jedynie szczery żal za grzechy i postanowienie, że chcę coś zmienić, chcę, żeby było lepiej”.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Ojciec Łukasz Kleczka tłumaczy, że Święto Miłosierdzia Bożego ma być nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich szczerze wierzących ludzi
„W tym spotkaniu z Ojcem Miłosiernym dokonuje się to najważniejsze. Człowiek może wypłakać to wszystko, co gdzieś tam w jego życiu się zdarzyło. Wszystko to, czego pod wpływem pokus sam jest może autorem. Pamiętajmy tylko, że trzeba nie mieć w sobie lęku. I bez tego lęku do Boga podchodzić i po prostu być”.
Na wiernych spływają szczególne łaski
Ojciec Łukasz Kleczka wyjaśnia uniwersalność i ponadczasowość przesłania Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jak zaznacza salwatorianin w tym dniu spływają na wiernych szczególne łaski
„Bardzo podobają mi się różne akcje związane z tym świętem. Na całym świecie odbywają się liczne festiwale Miłosierdzia. U nas w Chicago w centrum miasta wystawiony jest obraz <Jezu, Ufam Tobie>. Ludzie przychodzą w to miejsce, modlą się, bo ten obraz w jakiś sposób prowokuje. To wszystko jest po to, by powiedzieć wierzącym i niewierzącym, że my wierzymy w takiego Boga. Miłosiernego, takiego, który czeka na nas i chce nas postawić na nogi, chce nam dać siłę i życie”.
Święto Miłosierdzia Bożego wpisał do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Salwatorianin Łukasz Kleczka jest współprowadzącym audycji Radia Deon „Otwarty Konfesjonał” w każdą środę po godzinie 10.40
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Twitter.com/Marta Borzęcka
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Polskie sklepy Montrose Deli sponsorują Królową Parady 3-Maja

Tegoroczne Wybory Królowej Parady Dnia Konstytucji 3-Maja już za nami. Wielkie emocje opadły, ale goście tego wspaniałego wydarzenia wciąż pozostają pod wrażeniem całej uroczystości. W studiu Radia Deon Chicago o przebiegu Wyborów mówi ich dyrektor, Ewa Rumiński oraz przedstawicielka sieci Montrose Deli, Anna Dudzińska. To właśnie polskie sklepy Montrose Deli były głównym sponsorem uroczystości i ufundowały stypendium dla Królowej.
„Te Wybory były wyjątkowe, zrobiły na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie” mówi Anna Dudziński z Montrose Deli. „Jestem zaszczycona, że mogłam tam być, że mogłam wręczać Królowej czek”.
Przygotowania do Wyborów Królowej Parady ruszają pełną parą już w październiku, więc trwają prawie pół roku, mówi Ewa Rumiński, dyrektor artystyczny i menadżer tego przedsięwzięcia. Pierwsze kroki to wysyłanie wszelakich informacji, rozmowy ze sponsorami i poszukiwanie kandydatek do korony.
Następnie od stycznia do marca odbywają się próby z dziewczynami, które zgłosiły swój udział w konkursie.
„Dziewczyny, które zgłaszają się do Wyborów wiedzą czego chcą i wiedzą co sobą reprezentują” mówi Ewa Rumiński. Są ambitne i pewne siebie. Natomiast dzwonią także rodzice lub dziadkowie, którzy lekko zaniepokojeni pytają czy ich córki albo wnuczki będą występować w strojach kąpielowych i wtedy trzeba im wytłumaczyć, że to nie jest taki konkurs i na inne rzeczy zwracana jest uwaga.
Czasem zdarza się, że zgłosi się osoba studiująca daleko od miasta, wtedy zazwyczaj musi zrezygnować, ponieważ nie pogodzi swoich zajęć z próbami, w których musi uczestniczyć. Do Wyborów nie są także przyjmowany dziewczyny starsze, które już ukończyły studia, tłumaczy Ewa Rumiński.
Komitet Parady stawia na edukację i wyraźnie zaznacza swój cel – wsparcia w postaci stypendium na studia. Dlatego brane są pod uwagę dziewczyny, które jeszcze nie zaczęły albo są dopiero na początku studiów.
Polska sieć sklepów Montrose Deli, prowadzona przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, zawsze wspierała i nadal wspiera mnóstwo wydarzeń i inicjatyw, zwłaszcza tych związanych z Polską, patriotyzmem i promocją Polskości w Stanach Zjednoczonych.
Jest także głównym sponsorem Królowej Parady, która dostaje pieniądze z przeznaczeniem na stypendium edukacyjne.
„Pani Halina i Stanisław Urbaniak są znani z tego, że pomagają” mówi Anna Dudziński. „Bardzo się cieszymy, że możemy tam być i sponsorować coś co jest dobrym celem”.
Królowa Parady otrzymała od Mantrose Deli 3 000 dolarów.
Poza Montrose Deli, Wybory Królowej sponsorują i wspierają inne biznesy, firmy i osoby prywatne, które każdego roku przekazują coraz większe kwoty na ten piękny cel. Cała grupa ludzi wkłada także swoją pracę, m.in. choreograf, czy panie, które układają włosy i robią makijaż kandydatkom, podkreśla Ewa Rumiński.
Przypominamy, że Polska Parada Dnia Konstytucji 3-Maja w tym roku przemaszeruje przez Chicago 6 maja, a zgłoszenia do niej są możliwe tylko do 1 kwietnia.
Wszystkie informacje oraz formularze zgłoszeniowe na paradę dostępne są na stronie internetowej: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax.773-745-7278.
Kontakt: Prezes Dr. Łucja Mirowska-Kopeć, tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.
Foto: Kaplon Studio
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Co naprawdę wiedział Jan Paweł II? Grzegorz Górny zaprasza na spotkanie

W ostatnich dniach w Polsce, po emisji telewizyjnego reportażu, gorąco dyskutowanym tematem jest osoba Jana Pawła II i kwestia czy wiedział on o przypadkach wykorzystywania nieletnich w Kościele. W studiu Radia Deon Chicago dziennikarz, publicysta i felietonista Grzegorz Górny przybliża tą kontrowersyjną sprawę i zaprasza na specjalne spotkanie – konferencję 30 marca.
6 marca w telewizji TVN24 został wyemitowany film Marcina Gutowskiego pt. „Franciszkańska 3”, który mówi o tym, że Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, jeszcze zanim został papieżem ale je ukrywał.
W reportażu dziennikarz rozmawia ze znajomymi i ofiarami trzech księży, którzy podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle.
Reportaż wywołał gorącą dyskusję w kraju, w której toczą walkę zwolennicy i przeciwnicy papieża – Polaka.
„To jest w tej chwili temat numer 1 medialny i polityczny” wyjaśnia Grzegorz Górny. Została nawet uchwalona sejmowa rezolucja w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, a do polskiego MSZ został wezwany ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński.
„Generalnie ten atak na Jana Pawła II wpisuje się w scenariusz wojny hybrydowej Rosji przeciwko Polsce” uważa Gość Radia Deon Chicago.
30 marca Grupa JP2 zaprasza na konferencję połączoną z dyskusją, na której Grzegorz Górny wyjaśni szczegóły kontrowersyjnych publikacji na temat Jana Pawła II. Każdy może przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej na temat tej sprawy, zadać pytania i wziąć udział w polemice.
Gość Radia Deon zajmował się właśnie sprawą zarzutów wobec Jana Pawła II i ma szeroką wiedzę w tej kwestii.
„Kościół w Polsce nie boi się prawdy” mówi Grzegorz Górny, a naszym zadaniem jest docieranie do informacji. Wielu historyków wytknęło rzeczowe błędy popełnione w reportażu „Franciszkańska 3”.
Jeśli chodzi o materiały związane z Janem Pawłem II to istnieją dokumenty jeszcze nie przebadane przez historyków. Zamieszanie wokół filmu Marcina Gutowskiego może wywołać falę głębszych badań, uważa nasz Gość.
Spotkanie z Grzegorzem Górnym odbędzie się 30 marca o godzinie 8.00PM w Auli im. Jana Pawła II w Ośrodku Milenijnym, przy 5835 W. Irving Park w Chicago. Wstęp wolny.
Serdecznie Zapraszamy!
Grzegorz Górny – Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku lat 90. pracował w „Gazecie Wyborczej”.
W 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, który redagował przez 11 lat. W latach 1995–2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. W lipcu 2005 właściciele tygodnika „Ozon” powierzyli mu stanowisko redaktora naczelnego. Od października 2007 do 14 kwietnia 2012 ponownie był redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda”.
Grzegorz Górny jest autorem filmów dokumentalnych z serii „Raport Specjalny” dla Telewizji Polsat; współautorem reportażu na temat działalności Wojskowych Służb Informacyjnych w polskich mediach telewizyjnych w latach 90. wyemitowanego w magazynie reporterskim „30 minut”.
W grudniu 2012 został publicystą tygodnika „W Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadził Klub Trójki w Programie III Polskiego Radia.
Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks, Totus Tuus i Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego). Odznaczony węgierskim Orderem Zasługi.
Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Ewa Bielska: Uwielbiam aktorstwo, ale widzę się bardziej za kamerą. Gala filmowa już 6 maja

Ewa Bielska urodziła się w Polsce ale mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie nagradzana reżyserka, aktorka i producentka, autorka filmu „Her Call” i „Breaking Iron”, mówi o specyfice tworzenia obrazów krótkometrażowych w studiu Radia Deon Chicago. 6 maja w Joy District odbędzie się gala filmowa.
Ewa Bielska ma w swoim koncie całą listą projektów i ponad 15-letnie doświadczenie w branży filmowej.
Stara się tworzyć filmy i sztukę, które obejmują nowe perspektywy. Jej historie zawsze zaglądają w ciemne zakamarki ludzkości i znajdują światło – poruszają tematy sprawiedliwości, transformacji i uzdrowienia.
Film krótkometrażowy „Her Call”, wyprodukowany przez Ewę Bielską w 2021 roku, zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych.
„Krótkometrażowy film jest najciężej zrobić” mówi nasz Gość. Zwłaszcza jeśli nie posiada się odpowiednich funduszy, to dostęp do całego zaplecza tworzenia takiego obrazu jest mocno ograniczony. Trudne jest także zamknięcie planowanego przekazu w tak krótkim czasie.
Ewa Bielska pełniła dużo ról przy powstawaniu tego filmu, była jego reżyserką, producentką, dyrektorem, przeprowadziła casting i wystąpiła jako aktorka. Ograniczony budżet nie ograniczył sukcesu filmu, wręcz przeciwnie.
Przed jego nakręceniem „Her Call” Ewa Bielska pracowała nad filmem „Breaking Iron”, opowiadającym historię imigranta, który premierę miał później, w 2022 roku.
„To jest film oparty na moich własnych doświadczeniach i doświadczeniach ludzi, którzy przebiegli moją drogę w życiu” mówi Gość Radia Deon Chicago. Obraz ma na celu pokazać wyzwania z jakimi musi się zmierzyć osoba przeprowadzająca się do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie urodzeni w USA często nie zdają sobie z tego sprawy, zauważa Ewa Bielska.
„Uwielbiam aktorstwo” mówi nasz Gość „ale widzę się bardziej za kamerą”. Ewa Bielska podkreśla, że uwielbia cały proces tworzenia filmu, układanie go z małych puzzli by stworzyć wymarzony efekt końcowy. Od dzieciństwa robienie zdjęć i reżyseria były jej pasją.
Jeśli chodzi o takie ośrodki filmowe jak Los Angeles czy Nowy Jork to panuje tam wielka konkurencja, duża presja, a najważniejszy jest sukces finansowy. Chicago jest w tej branży bardziej przyjazne, łatwiej o pracę zespołową i skupienie się na przekazie filmu, zaznacza Ewa Bielska.
6 maja w Chicago odbędzie się gala filmowa „Lights Camera Action”. Poza poczęstunkiem i muzyką na żywo, będzie miała na niej miejsce aukcja obrazów.
Na wydarzeniu obecni będą znakomici goście, ludzie ze świata filmu; reżyserzy, producenci, agenci. Każda osoba dostanie pamiątkową książkę.
Gala odbędzie się w Joy District, przy 112 W. Hubbard St. o godzinie 6.00PM.
Serdecznie Zapraszamy!
Nagrody Ewy Bielskiej:
- Rome Movie Awards – Her Call – 07.10.2021 – Award Winner
- Gully International Film Festival – Her Call – 31.10.2021 – Award Winner
- New York True Venture Film Festival – NYTVFF Her Call – 15.08.2022 – Award Winner
- Milan Gold Awards – Her Call- 10.11.2021 – Award Winner
- WorldFest-Houston International Film Festival – Her Call- 19.04.2022 – Award Winner
- Independent Shorts Awards – Her Call- 20.09.2021 – Award Winner
- Vesuvius International Film Fest – Her Call – 25.08.2021 – Award Winner
- Cannes World Film Festival – Her Call – 05.08.2021 – Award Winner
- The IndieFEST Film Awards – Her Call – 02.08 2021 – Award Winner
- Worldwide Women’s Film Festival 2022 – Award Winner
- PORTUGAL INTERNATIONAL FILM FESTIVAL — Honorable Mention
- RED MOVIE AWARDS —Honorable Mention
- Women’s International Film Festival — Honorable Mention
Źródło: informacja własna, ewabielska
Foto: YouTube, ewabielska
-
Prawo imigracyjne1 tydzień temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA4 tygodnie temu
Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy
-
News USA4 tygodnie temu
Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych
-
News USA4 tygodnie temu
Banknot 2-dolarowy może być wart 4500 dolarów. Sprawdź czy go masz?
-
News USA4 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse3 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
O. Marek Janowski przypomina o potrzebach innych. Trwa nasza akcja pomocy misji w Zambii