Połącz się z nami

News Chicago

Dziś centrum wszystkiego stanowi Krzyż. W Wielki Piątek Kościół zatrzymuje się i milknie

Opublikowano

dnia

Drugi etap Świętego Triduum Paschalnego – Wielki Piątek, to celebracja zbawczej śmierci Chrystusa. W liturgii Kościół rozważa mękę swojego Pana, modli się o zbawienie całego świata i adoruje krzyż.

O tym, że Wielki Piątek to szczególny dzień w liturgii Kościoła, ale też szczególny czas smutku i żałoby, mówił na antenie Radia Deon ojciec Paweł Kosiński

„Dzisiaj właśnie w drastyczny sposób spełniają się słowa ewangelisty Jana, który mówił o Słowie, że przyszło do swojej własności, ale swoi Go nie przyjęli. Po tryumfalnym wjeździe do Jerozolimy, po okrzykach <hosanna!>, dzisiaj będziemy słyszeć: <precz!> i <na krzyż z Nim!> Nie mamy odpowiedzi na pytanie czy tak się musiało stać? Czy Jezus musiał tak cierpieć? Czy Bóg nie mógł zbawić człowieka w sposób mniej okrutny? Nie wiemy. Fakt jest taki, że Jezus oddał życie za zbawienie człowieka. Jezus został umęczony na krzyżu, aby odkupić ludzkość. Pamięć o tym jest treścią dzisiejszego dnia”.

Salwatorianin Łukasz Kleczka tłumaczył, jak wygląda Liturgia Męki Pańskiej, która jest kontynuacją Triduum Paschalnego

 „Godzina trzecia to jest ten czas, gdy w wielu kościołach sprawowana jest liturgia Wielkiego Piątku. Słuchamy wtedy opisu Męki Pańskiej według św. Jana. W bardzo uroczystej modlitwie modlimy się za Kościół, za świat, za niewierzących w Boga, czy w Chrystusa. Wtedy główne miejsce zajmuje krzyż, który jest odsłonięty, ukazany wszystkim i który adorujemy w pokorze zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę”.

Wielki Piątek to liturgia Krzyża

Wszystko zaczyna się od wejścia celebransa. W kościele panuje cisza, nie wykonywane są żadne śpiewy na wejście. Celebrans pada na twarz przed ołtarzem i następuje dłuższa chwila milczenia. Wyjaśnia to ojciec Marek Janowski

„Wielki Piątek to jest taki dzień, w którym patrzymy na krzyż Chrystusa i go adorujemy. To on jest narzędziem naszego zbawienia. Sama liturgia Wielkiego Piątku jest niezwykła. Rozpoczyna się od wejścia w ciszy kapłanów. Główny celebrans kładzie się krzyżem na posadzce. To jest ogromny znak i bardzo poważny symbol. Pokazuje on, że krzyż można celebrować tylko w pozycji uniżenia. Krzyż sam w sobie symbolizuje wielkie uniżenie Boga, który staje się jednym z nas i podejmuje  wysiłek zbawienia nas poprzez służbę i zatracenie siebie do końca”.

Wielki Piątek to przede wszystkim liturgia Krzyża. Jezuita Marek Janowski podkreśla, że on w tym dniu stanowi sens. Według niego wielkopiątkowe nabożeństwa to niezwykła okazja do łączenia cierpienia ludzkiego z krzyżem Jezusa

„Krzyż jest niewątpliwie symbolem śmierci. Kościół musiał mocno prosić Ducha Świętego o światło, żeby poprzez krzyż dostrzec światło zmartwychwstania. Myślę, że ten krzyż jest udziałem nas wszystkich. Wszyscy w ziemskim życiu niesiemy ten krzyż. Czasem jest tak, że czujemy, że przed nami jest tylko ciemność, czasem zupełnie tracimy odwagę i siłę do walki. Dlatego w Wielki Piątek możemy po prostu być przy Chrystusie i czuć, że ten Bóg- Człowiek przeszedł przez to wszystko, przez co my przechodzimy”.

Ojciec Tomasz Oleniacz przypomina, że krzyż to symbol odkupienia i zbawienia. Dlatego jego zdaniem, jeśli patrzymy na krzyż w jakikolwiek dzień roku, odsyła on nas do Wielkiego Piątku

„Nie ma krzyża Chrystusowego bez zmartwychwstania. Te dwie rzeczywistości zawsze istnieją razem. Pan Jezus kilkakrotnie zapowiedział apostołom, że umrze na krzyżu, ale dodawał zawsze, że potem nastąpi zmartwychwstanie. To są dwa wymiary, dwie rzeczywistości i dwa znaki, dwie podstawy, na której budujemy swoją wiarę. Dziś w centrum naszej uwagi jest właśnie krzyż. To do niego prowadzi cała dzisiejsza liturgia. Od niego też wypływa cała reszta”.

Trzeba swój krzyż połaczyć z krzyżem Jezusa

Jezuita Tomasz Oleniacz podkreśla wagę Wielkiego Piątku w kalendarzu świąt liturgicznych. To właśnie w tym dniu Pan Jezus dokonał niepowtarzalnego dzieła w historii ludzkości

„Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni obok Niedzieli Wielkanocnej. To dziś wspominamy to, co Jezus dla nas uczynił. Można powiedzieć, że całe życie Jezusa zmierzało właśnie do tego dnia, do tego jednego momentu wywyższenia się na krzyżu. Po to, byśmy my mieli życie”.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, CNS photo/Kham, Reuters

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Uwaga: Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać 1 grudnia. Nie narażajcie auta na odholowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/aapsky
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Kobieta porwana 50 lat temu odnalazła się. Jej siostra z Aurory nigdy nie straciła nadziei na ponowne spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

To spotkanie jednej rodziny to prawdziwy, wczesnoświąteczny cud. Kobieta, która zaginęła ponad 50 lat temu, została odnaleziona w Forth Worth w Teksasie. Podczas gdy większość jej rodziny, w tym matka, jest teraz z nią, jedno z jej rodzeństwa mieszka w Illinois. Nadchodzące święta spędzą razem.

Rebecca Del Bosque, która mieszka w Aurorze, spędziła dziesięciolecia próbując znaleźć swoją siostrę. Nigdy nie porzuciła nadziei na jej odnalezienie i wg niej, właśnie to sprowadziło jej siostrę do domu.

Historia zniknięcia Melissy Highsmith prześladowała jej rodzinę od 51 lat. Poszukiwanie przez internet w końcu przyniosło skutek.

„Rozmawiałam przez telefon z moją siostrą i obie zaczęliśmy płakać”- mówi Del Bosque.

Jej młodsza siostra Sharon Highsmith, przebywająca obecnie w Hiszpanii, także spędziła lata na poszukiwaniach.

Poszukiwania zakończyły się sukcesem dzięki serwisowi Ancestry.com, a rodzina nie mogła uwierzyć w swoje szczęście.

„Mój tata pasował do jednego z jej dzieci w wieku 23 lat i mnie” – wyjaśnia Highsmith. „Moja siostra dopasowała się do dwójki swoich dzieci na Ancestry.com”.

W końcu, z pomocą entuzjasty genealogii, udało im się dojść do Melissy.

Melissa Highsmith miała zaledwie 22 miesiące, kiedy jej opiekunka odebrała ją z ich domu w Fort Worth w Teksasie w sierpniu 1971 roku. Opiekunka zniknęła z Melissą, która dorastała w Fort Worth, nie wiedząc, że została porwana.

Ojciec Jeffrie Highsmith powiedział:

„Powiedzieli:„ Tato, ona żyje ”, a ja zacząłem płakać, a po 51 latach to takie wzruszające”.

Podczas gdy Melissa przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, siostra z Aurory, której jeszcze nie poznała, przygotowuje się do tego, co z pewnością będzie jej najbardziej wyjątkowym okresem świątecznym.

„To jest to, na co nie mogę się doczekać najbardziej, jak kupienie jej czegoś i przyjście, by spojrzeć jej w twarz, przytulić ją, pokochać ją, po prostu usiąść obok niej i mieć starszą siostrę po raz pierwszy w życiu” – powiedziała Del Bosque.

Melissa jest najstarszą z czwórki rodzeństwa. Wielu z nich po raz pierwszy spotka się w Boże Narodzenie.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańscy żołnierze lecący do Polski lądowali awaryjnie na O’Hare. Czujniki wskazały na zagrożenie pożarem

Opublikowano

dnia

Autor:

Samolot Boeing 747 przewożący personel wojskowy został zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku O’Hare w poniedziałek po południu. Żołnierze zmierzali do Poznania.

Samolot był w powietrzu przez 58 minut po wylocie z Topeki w Kansas. Wylądował w Chicago o 3:49 PM po tym, jak członkowie załogi zostali zaalarmowani o niebezpieczeństwie w przedziale ładunkowym.

Funkcjonariusze straży pożarnej w Chicago poinformowali, że czujnik samolotu powiadomił załogę o możliwym pożarze. Ratownicy czekali na lądowanie maszyny na O’Hare i sprawdzili ją gdy tylko bezpiecznie znalazła się na ziemi.

314 członków personelu wojskowego na pokładzie samolotu zostało ewakuowanych, ale urzędnicy twierdzą, że nie znaleziono ognia. Nie zgłoszono także żadnych obrażeń.

Atlas Air wydał następujące oświadczenie w odpowiedzi na incydent:

„Możemy potwierdzić, że [lot] wylądował bezpiecznie po otrzymaniu informacji o potencjalnej nieprawidłowości w przedziale ładunkowym wkrótce po wylocie z Topeka w stanie Kansas (FOE).

Załoga postępowała zgodnie ze wszystkimi standardowymi procedurami i bezpiecznie skierowała się do Chicago w stanie Illinois (ORD). Jako środek zapobiegawczy władze Chicago przeprowadziły inspekcję samolotu po przylocie i ustaliły, że wszyscy pasażerowie mogą bezpiecznie opuścić samolot.

Nasz zespół bada przyczynę tego incydentu i będzie pracował nad bezpiecznym przywróceniem samolotu do eksploatacji”.

To drugie awaryjne lądowanie samolotu wojskowego w Chicago w ciągu tygodnia. W zeszły poniedziałek rządowy samolot został zmuszony do lądowania na lotnisku Midway po tym, jak podobno uderzył w ptaka.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu