Połącz się z nami

Kościół

Papież przygotował tegoroczne rozważania wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej

Opublikowano

dnia

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało kolejne informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego i celebracjach Triduum Paschalnego w Watykanie.

Coraz rzadsze podawanie tlenu

Jak poinformowano, stan zdrowia Papieża nadal się poprawia, szczególnie w zakresie sprawności ruchowej, oddychania i głosu. Ojciec Święty coraz rzadziej korzysta z podawanego tlenu; wysokoprzepływowa tlenoterapia jest stosowana rzadko i jedynie w celach terapeutycznych, głównie wieczorami i kiedy wystąpi taka potrzeba. Kontynuowane jest też leczenie. Papież nadal przyjmuje podczas krótkich spotkań przełożonych Kurii Rzymskiej.

Papieskie rozważania na Wielki Piątek

Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej zostały przygotowane przez Papieża i zostaną opublikowane o godz. 12:00 w Wielki Piątek. Zaś samemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Koloseum, które rozpocznie się w Wielki Piątek o godz. 21.15, będzie przewodniczył papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Baldo Reina.

Celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego

Dziś opublikowano kalendarz celebracji w Bazylice św. Piotra. W Wielki Czwartek rano Mszę Krzyżma odprawi kard. Domenico Calcagno, emerytowany przewodniczący urzędu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Z kolei Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18:00 i będzie ona sprawowana bez asysty papieskiej (Capella Papale). W Wielki Piątek liturgii Męki Pańskiej o godz. 17.00 przewodniczyć będzie kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

Ojciec Święty sam wyznacza kardynałów do przewodniczenia poszczególnym uroczystościom liturgicznym. Nie ma jeszcze informacji dotyczących jego udziału w obchodach Paschalnych.

Vatican News

 

Foto: Vatican Media

Kościół

Ubodzy i głowy państw – świat szykuje się na pożegnanie Franciszka

Opublikowano

dnia

Autor:

Ok. 50 prezydentów i 10 monarchów potwierdziło obecność podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka. W sumie do Watykanu przybędzie co najmniej 130 delegacji państwowych. Z kolei przed Bazyliką Matki Bożej Większej hołd Ojcu Świętemu, oddadzą przedstawiciele m.in. osób bezdomnych, więźniów i migrantów.

Delegacje państwowe z całego świata

Jak poinformował watykański Sekretariat Stanu, swój udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Franciszka zapowiedziało już 130 delegacji państwowych, wśród których jest ok. 50 prezydentów i 10 monarchów.

Będą oni obecni podczas Mszy św., która rozpocznie się na Placu Świętego Piotra o godz. 10.00 w sobotę, 24 kwietnia i po której nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Ojca Świętego do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona w grobie.

Przedstawiciele peryferii

Z kolei przed wejściem do Bazyliki Matki Bożej Większej będzie obecna grupa 40 osób, reprezentująca różnego rodzaju peryferia społeczne, m.in. migranci i osoby bezdomne.

„Będą tam również więźniowie, których [Papież] spotkał przy otwarciu Drzwi Świętych w Rebibbii. To wzruszający wybór, ponieważ Ojciec Święty zostanie powitany przez Matkę, którą tak bardzo kochał, i przez umiłowane dzieci, które utworzą wokół niego krąg” – mówi bp Benoni Ambarus, odpowiedzialny w Konferencji Episkopacie Włoch za posługę miłosierdzia.

To właśnie on towarzyszył Ojcu Świętemu 26 grudnia podczas otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia i z jego inicjatywy ubodzy i zmarginalizowani, o których przez cały pontyfikat szczególnie troszczył się Papież Franciszek, pożegnają go tuż przed złożeniem jego ciała do grobu. Każdy z nich będzie trzymał w dłoni białą różę – symbol wdzięczności i pożegnania.

Vatican News

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Przedstawiono projekt nagrobka Papieża Franciszka

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.

Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.

W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.

Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.

Franciszek często nawiedzał tę świątynię

Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.

Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.

Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.

Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Grupa zadaniowa ds. walki z uprzedzeniami antychrześcijańskimi rozpoczęła pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zorganizował inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem inicjatywy jest analiza i przeciwdziałanie wszelkim formom stronniczości wymierzonej w chrześcijan w polityce, przepisach i praktykach funkcjonujących w instytucjach federalnych. O grupie mówi Ojciec Józef Polak SJ.

„Ochrona chrześcijan przed dyskryminacją to nie uprzywilejowanie – to realizacja konstytucyjnych gwarancji wolności wyznania”, powiedziała Prokurator Generalna Pam Bondi otwierając spotkanie. „Pierwsza poprawka to nie sugestia, to zobowiązanie”.

Spotkanie miało charakter zamknięty – nie uczestniczyli w nim dziennikarze ani opinia publiczna. Obecni byli natomiast przedstawiciele kluczowych agencji federalnych oraz zaproszeni świadkowie, którzy podzielili się relacjami na temat przejawów uprzedzeń wobec chrześcijan w strukturach rządowych.

Nowa polityka administracji Trumpa

Grupa zadaniowa została powołana rozporządzeniem wykonawczym podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa 6 lutego. Zarządzenie nakazuje kompleksowy przegląd działań agencji federalnych pod kątem potencjalnych naruszeń wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem odwrócenia działań wprowadzonych za poprzedniej administracji.

Przykłady antychrześcijańskich uprzedzeń w instytucjach

W opublikowanym po spotkaniu komunikacie wskazano konkretne przypadki, które wywołały niepokój uczestników. Jednym z nich była kontrowersyjna notatka FBI z Richmond z 2023 roku, w której opisano śledztwo wobec tzw. „radykalnych tradycjonalistów katolickich” rzekomo powiązanych z ruchem białej supremacji.

Dokument wzywał m.in. do monitorowania parafii oferujących tradycyjną mszę łacińską. Jak ujawniła Izba Sądownicza, FBI w tej sprawie korzystało z pomocy tajnych agentów.

Kash Patel, dyrektor FBI mianowany przez Donalda Trumpa, potwierdził na spotkaniu konieczność „usunięcia wszelkich antychrześcijańskich wpływów na działania Biura”, podkreślając, że podobne praktyki nie mogą się powtórzyć.

Świadectwa i interwencje polityków

W trakcie posiedzenia głos zabrali również inni przedstawiciele administracji:

Sekretarz Edukacji Linda McMahon poruszyła kwestie związane z edukacją, w tym przypadki, gdy szkoły dokonywały tzw. „społecznej tranzycji” uczniów bez wiedzy i zgody rodziców.

Zastępca sekretarza skarbu Michael Faulkender wyraził obawy co do polityki fiskalnej wobec organizacji chrześcijańskich i pro-life – w tym cofania ulg podatkowych oraz utrudniania działalności bankowej.

Głosy świadków: od IRS po wojsko

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Michael Farris, prawnik i założyciel Patrick Henry College, który odniósł się do działań Urzędu Skarbowego (IRS) wobec pastora Gary’ego Hamricka. Kapłan jest przedmiotem dochodzenia w związku z rzekomym naruszeniem poprawki Johnsona – zakazu politycznej działalności organizacji non-profit.

Z kolei Phil Mendes, były członek Navy SEAL, opisał, jak został usunięty ze służby za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19 z powodów religijnych.

Źródło: cna
Foto: YouTube, FBI

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu