Połącz się z nami

News Chicago

Będzie reprezentował Ojca Świętego. Arcybiskup Waldemar Sommerstag otrzymuje sakrę z rąk papieża Franciszka

Opublikowano

dnia

W poniedziałek 19 marca papież Franciszek udzielił święceń biskupich trzem nowym nuncjuszom apostolskim. Wśród nich był Polak, Waldemar Stanisław Sommertag z diecezji w Pelplinie. Obok niego święcenia otrzymali także Alfred Xuereb z Malty, nowy nuncjusz w Korei Południowej i Mongolii oraz Jose Avelino Bettencourt z Portugalii, nuncjusz w Gruzji i Armenii.

Jak przypomina ojciec Paweł Kosiński Waldemar Stanisław Sommertag został mianowany przez papieża w lutym nuncjuszem apostolskim w Nikaragui. To właśnie w tym kraju zdobywał pierwsze szlify w pracy dyplomatycznej

„On bardzo dobrze wspomina pobyt w Nikaragui i sam często o tym mówi. Tam stawiał pierwsze kroki jako dyplomata watykański. To tam też wchodził w szranki Korpusu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej”.
Jak zaznacza jezuita, papież Franciszek przypomina nowym nuncjuszom apostolskim, że zostali biskupami nie po to, by zajmowali się interesami czy polityką. Ojciec Święty przestrzegał, by nie zachowywali się jak „książęta”

„To, co jest ważne to to, że zostali oni wybrani pośród ludzi i dla ludzi. Jako biskupi, jako przedstawiciele stolicy apostolskiej, nie są dla interesów, nie są dla światowego życia, ani nie są dla polityki. Nie mają robić kariery, a ich zadaniem jest służyć, a nie panować. Papież zachęcał ich bardzo mocno, aby porzucali tę pokusę”.

Obowiązkiem biskupów jest modlitwa

Zwracając się do nowych arcybiskupów, watykańskich ambasadorów w czasie święceń w bazylice świętego Piotra papież przypomina, że ich najważniejszym obowiązkiem jest modlitwa. Potwierdza to ojciec Paweł Kosiński

„Pierwszym obowiązkiem biskupa, nawet jeśli jest dyplomata i przedstawicielem stolicy apostolskiej, jest modlitwa. Jeśli tego obowiązku biskup nie wypełnia, nie spełnia swojego powołania”.

Ojciec Paweł Kosiński codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 9.20 na antenie Radia Deon komentuje sprawy watykańskie.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źrodło: inf.własna
Foto: Rafał Muskała, CNS photo/Paul Haring

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne