Połącz się z nami

News Chicago

Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? Przyjdź na spotkanie z Grzegorzem Górnym

Opublikowano

dnia

Grupa JP2 zaprasza na konferencję z Grzegorzem Górnym, która odbędzie się już w ten czwartek, 30 marca. Tematem spotkania będzie osoba Jana Pawła II i kwestia czy nasz papież wiedział o przypadkach wykorzystywania nieletnich w Kościele. W studiu Radia Deon Chicago gość konferencji – dziennikarz, publicysta i felietonista Grzegorz Górny przybliża tą kontrowersyjną sprawę, która po emisji telewizyjnego reportażu, wywołała w Polsce gorącą dyskusję.

6 marca w telewizji TVN24  został wyemitowany film Marcina Gutowskiego pt. „Franciszkańska 3”, który mówi o tym, że Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele, jeszcze zanim został papieżem ale je ukrywał.

W reportażu dziennikarz rozmawia ze znajomymi i ofiarami trzech księży, którzy podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle.

Reportaż wywołał gorącą dyskusję w kraju, w której toczą walkę zwolennicy i przeciwnicy papieża – Polaka.

„To jest w tej chwili temat numer 1 medialny i polityczny” wyjaśnia Grzegorz Górny. Została nawet uchwalona sejmowa rezolucja w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, a do polskiego MSZ został wezwany ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński.

„Generalnie ten atak na Jana Pawła II wpisuje się w scenariusz wojny hybrydowej Rosji przeciwko Polsce” uważa Gość Radia Deon Chicago.

30 marca Grupa JP2 zaprasza na konferencję połączoną z dyskusją, na której Grzegorz Górny wyjaśni szczegóły kontrowersyjnych publikacji na temat Jana Pawła II. Każdy może przyjść na spotkanie, dowiedzieć się więcej na temat tej sprawy, zadać pytania i wziąć udział w polemice.

Gość Radia Deon zajmował się właśnie sprawą zarzutów wobec Jana Pawła II i ma szeroką wiedzę w tej kwestii.

„Kościół w Polsce nie boi się prawdy” mówi Grzegorz Górny, a naszym zadaniem jest docieranie do informacji. Wielu historyków wytknęło rzeczowe błędy popełnione w reportażu „Franciszkańska 3”.

Jeśli chodzi o materiały związane z Janem Pawłem II to istnieją dokumenty jeszcze nie przebadane przez historyków. Zamieszanie wokół filmu Marcina Gutowskiego może wywołać falę głębszych badań, uważa nasz Gość.

Spotkanie z Grzegorzem Górnym odbędzie się 30 marca o godzinie 8.00PM w Auli im. Jana Pawła II w Ośrodku Milenijnym, przy 5835 W. Irving Park w Chicago. Wstęp wolny.

Serdecznie Zapraszamy!

Grzegorz Górny – Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Na początku lat 90. pracował w „Gazecie Wyborczej”.

W 1994 wraz z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, który redagował przez 11 lat. W latach 1995–2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. W lipcu 2005 właściciele tygodnika „Ozon” powierzyli mu stanowisko redaktora naczelnego. Od października 2007 do 14 kwietnia 2012 ponownie był redaktorem naczelnym kwartalnika „Fronda”.

Grzegorz Górny jest autorem filmów dokumentalnych z serii „Raport Specjalny” dla Telewizji Polsat; współautorem reportażu na temat działalności Wojskowych Służb Informacyjnych w polskich mediach telewizyjnych w latach 90. wyemitowanego w magazynie reporterskim „30 minut”.

W grudniu 2012 został publicystą tygodnika „W Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadził Klub Trójki w Programie III Polskiego Radia.

Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks, Totus Tuus i Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego). Odznaczony węgierskim Orderem Zasługi.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, pixabay

News Chicago

Szpital w Chicago stosuje nową metodę leczenia migotania przedsionków

Opublikowano

dnia

Autor:

Niedawno zatwierdzony przez FDA sposób leczenia migotania przedsionków, częstej choroby serca dotykającej milionów Amerykanów, jest obecnie stosowany u pacjentów z Chicago przez lekarzy Endeavour Health Swedish Hospital.

Normalne tętno zdrowej osoby wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, a przedsionki i komory pracują z tą samą prędkością. W migotaniu przedsionków, zwanym w skrócie AF, przedsionki wykonują około 400 do 500 uderzeń na minutę, czyli bardzo dużo.

To drżenie przedsionków uniemożliwia skuteczne pompowanie krwi przez serce. Normalnie krew przepływa z przedsionka do komory, skąd jest pompowana albo do płuc, albo do reszty ciała. Kiedy przedsionek drży zamiast pompować, człowiek może mieć wrażenie, że jego serce skacze.

Dodatkowo mogą być odczuwalne mdłości, zadyszka i osłabienie. Oprócz kołatania serca, które może towarzyszyć chorobie, osoby te są bardziej narażone na zakrzepy krwi. Kiedy krew nie jest pompowana prawidłowo, zatrzymuje się w sercu i jest bardziej podatna na krzepnięcie.

Migotanie przedsionków jest powodowane przez niechcianą tkankę występującą w czterech punktach żył w lewej górnej komorze serca, które transportują natlenioną krew z płuc do serca.

Nowa, zatwierdzona przez Agencję d/s Leków i Żywności FDA, technologia firmy Medtronic, zwana systemem ablacji PulseSelect™ (PFA), niszczy tę niechcianą tkankę w nowy sposób, wykorzystując pulsacyjne pola elektryczne i nie powodując jej podgrzewania.

Endeavour Health Swedish Hospital jest jednym z pierwszych szpitali, które korzystają z tej technologii, bezpieczniejszej niż poprzednie techniki, takie jak kauteryzacja i krioterapia.

Podczas gdy pacjent jest pod wpływem środków uspokajających, lekarz wprowadza cewnik z pachwiny do serca, do którego prowadzenia wykorzystuje echokardiogram wewnątrzsercowy, zamiast rentgena.

Jest to bezpieczniejszy sposób zarówno dla pacjenta jak i dla personelu, który na co dzień jest narażony na wiele dawek promieniowania.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/:Rattankun Thongbun/
Czytaj dalej

News Chicago

Monumentalne Requiem Mozarta z pełną mocą zabrzmi w Lyric Opera

Opublikowano

dnia

Autor:

Lyric Opera of Chicago zaprasza do przeżycia Requiem Mozarta, jednego z najwspanialszych utworów chóralnych, jakie kiedykolwiek napisano. Koncerty odbędą się w piątek 22 marca i niedzielę 24 marca.

Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstałe w 1791 roku jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.

Legenda głosi, że Mozart sądził, że pisze Requiem na własny pogrzeb. Inni kompozytorzy dokończyli go już po jego śmierci, ale jest to nie tylko dzieło całkowicie jednolite muzycznie, ale także mistrzowska kompozycja.

Utwór nacechowany jest wzniosłym pięknem i godnością, które pozostawiają publiczność głęboko poruszoną, podbudowaną na duchu i z niezapomnianymi wrażeniami.

Koncerty w Lyric Opera w Chicago, pod kierownictwem dyrektora muzycznego Enrique Mazzoli, stanowią także niepowtarzalną okazję do usłyszenia eleganckiej i rzadko wykonywanej muzyki teatralnej Mozarta, napisanej do dramatu heroicznego pt.”Thamos, król Egiptu”, Tobiasa Philippa von Geblera.

Requiem Mozarta – pierwsza strona

Orkiestra i Chór Opery Lirycznej wykona Requiem w czasie dwóch koncertów; 22 i 24 marca.

Język utworu to łacina, a czas trwania koncertu to 2 godziny i 15 minut, z jedną przerwą. Bilety w cenie od 99 dolarów można kupić tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: Lyric Opera
Foto: Wikimedia, Lyric Opera
Czytaj dalej

News Chicago

Brendan Wydajewski z Naperville odsiedzi 18 lat za kratkami za śmierć 3 osób w wypadku

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 24-letni Brendan Wydajewski z Naperville został skazany na 18 lat więzienia w Departamencie Więziennictwa stanu Illinois. Zanim będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe, będzie musiał odsiedzieć 85% kary. W 2021 roku mężczyzna prowadził pod wpływem alkoholu i spowodował wypadek, w którym zginęły trzy osoby.

30 października 2021 r. policja w Lisle otrzymała zgłoszenie o wypadku około godziny 1:18AM na skrzyżowaniu Warrenville Road i Corporate West Drive. Na miejscu zdarzenia znajdowały się dwa pojazdy, a jeden z nich przecięty był na pół.

Wewnątrz pojazdu funkcjonariusze zlokalizowali 46-letniego Andrew Purtilla, ofiarę, którego śmierć stwierdzono na miejscu. W drugim pojeździe, którym kierował podejrzany – Brendan Wydajewski – policja znalazła 21-letnią Gracielę Leanos i 22-letniego Geovanny’ego Alvareza.

Alvarez zginął na miejscu, a Leanos została zabrana do szpitala, gdzie później zmarła z powodu odniesionych obrażeń.

Sam Wydajewski leżał na ziemi w pobliżu, od strony kierowcy swojego pojazdu. Odniósł poważne obrażenia i został przewieziony do szpitala na leczenie.

Następnie został zwolniony ze szpitala 28 listopada. Kolejnego dnia stawił się w sądzie, gdzie wyznaczono mu kaucję wysokości 500 000 dolarów. Mężczyzna wpłacił kaucję i opuścił areszt.

Przeprowadzone w sprawie wypadku dochodzenie ujawniło, że Brendan Wydajewski jechał Warrenvile Road z prędkością 122 mph w kierunku zachodnim, kiedy zderzył się z drugim pojazdem, przełamując go na pół. Zawartość alkoholu we jego krwi wynosiła 0,147, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit.

 

Źródło: fox32
Foto: Police Department
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu