Połącz się z nami

News Chicago

Walentynki Fundacji Parafii Strzelce Wielkie. Chicagowianie na rzecz obniżenia kosztów utrzymania parafii

Opublikowano

dnia

Poprzez sfinansowanie zainstalowania baterii słonecznych na Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich działacze chicagowskiej fundacji, która od 12 lat finansuje prowadzone w parafii inwestycje, zamierzają uniezależnić sakralny obiekt od dotychczasowego źródła energii elektrycznej, za którą miesięcznie trzeba płacić około 3 tysięcy złotych. Drugie tyle parafia zaoszczędzi na gazie, gdyż dotychczasowe ogrzewanie zasilane błękitnym paliwem zostanie przerobione na ogrzewanie elektryczne.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Zebranie środków na zrealizowanie tej inwestycji, która opiewa na kwotę 20 tysięcy złotych było kolejnym celem charytatywnych walentynek zorganizowanych przez fundację 10 lutego w salach bankietowych Jolly Inn. W zabawie uczestniczyło blisko 300 osób. Gwiazdą wieczoru była wokalistka grupy „Happy End” Danuta Nowak, która śpiewała najpopularniejsze przeboje grupy Zbigniewa Nowaka. Po koncercie artystka podpisywała najnowszą płytę i pozowała do zdjęć z fanami, którzy znakomicie pamiętają artystów z okresu ich pracy w chicagowskim klubie Didi.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze słyszeliśmy tę muzykę w Didi. Przecież Danusia i Zbyszek mieli to Didi, oni to założyli po przyjeździe z Kalifornii(…). Bardzo fajnie śpiewali. Bardzo dużo mieli publiczności. To było coś pięknego. Zachodziliśmy tam w każdą sobotę. Tańczyliśmy, bawiliśmy się, brawo żeśmy im bili. Dzisiaj pozostały tylko wspomnienia. Szkoda, że nie ma pana Zbyszka, ale jest Danusia i ona zastępuje Zbyszka także. Jest pięknie, cieszymy się, że jest między nami” – powiedział Wiesław Kołek.

Koncert Danuty Nowak nie był jedyną niespodzianką walentynkowej imprezy. Tradycyjnie już obok bogatej loterii fantowej i zakupu czekoladowych serduszek goście mieli okazję wręczyć swoim paniom piękne róże. Zakupili ich 1350. Dla gości przy trzech stolikach, przy których „Walentynki” zostały obdarowane największą liczbą kwiatów, organizatorzy przewidzieli nagrody „rozweselająca”. Zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Augustyn Band” trwała do godziny trzeciej nad ranem.

Fundacja kierowana przez popularnego polonijnego biznesmena i filantropa Stanisława Chwałę rozpoczęła dwunasty rok działalności charytatywnej bardzo udanie. W planach na ten rok są jeszcze dwa pikniki i zabawa andrzejkowa. Do tej pory na rzecz sanktuarium działacze fundacji wypracowali i przekazali ponad pół miliona dolarów.

W ramach dotychczasowego wsparcia zrealizowanych zostało wiele przedsięwzięć inwestycyjnych. We wnętrzu wybudowanej w 2005 roku świątyni wybudowane zostały ołtarze. Zrobione zostało nowe ogrodzenie wokół parafii i cmentarza, na którym powstała zgodna z normami unijnymi kaplica cmentarna. Kościół został zelektryfikowany. W roku ubiegłym zainstalowane zostały organy piszczałkowe, które zostały zakupione w Niemczech. Wierni mieli okazję posłuchać ich po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych lipcowych uroczystości z okazji 400-lecia parafii.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com
Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Popularne w tym miesiącu