Połącz się z nami

News Chicago

Walentynki Fundacji Parafii Strzelce Wielkie. Chicagowianie na rzecz obniżenia kosztów utrzymania parafii

Opublikowano

dnia

Poprzez sfinansowanie zainstalowania baterii słonecznych na Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich działacze chicagowskiej fundacji, która od 12 lat finansuje prowadzone w parafii inwestycje, zamierzają uniezależnić sakralny obiekt od dotychczasowego źródła energii elektrycznej, za którą miesięcznie trzeba płacić około 3 tysięcy złotych. Drugie tyle parafia zaoszczędzi na gazie, gdyż dotychczasowe ogrzewanie zasilane błękitnym paliwem zostanie przerobione na ogrzewanie elektryczne.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Zebranie środków na zrealizowanie tej inwestycji, która opiewa na kwotę 20 tysięcy złotych było kolejnym celem charytatywnych walentynek zorganizowanych przez fundację 10 lutego w salach bankietowych Jolly Inn. W zabawie uczestniczyło blisko 300 osób. Gwiazdą wieczoru była wokalistka grupy „Happy End” Danuta Nowak, która śpiewała najpopularniejsze przeboje grupy Zbigniewa Nowaka. Po koncercie artystka podpisywała najnowszą płytę i pozowała do zdjęć z fanami, którzy znakomicie pamiętają artystów z okresu ich pracy w chicagowskim klubie Didi.

Galeria zdjęć

„Zawsze słyszeliśmy tę muzykę w Didi. Przecież Danusia i Zbyszek mieli to Didi, oni to założyli po przyjeździe z Kalifornii(…). Bardzo fajnie śpiewali. Bardzo dużo mieli publiczności. To było coś pięknego. Zachodziliśmy tam w każdą sobotę. Tańczyliśmy, bawiliśmy się, brawo żeśmy im bili. Dzisiaj pozostały tylko wspomnienia. Szkoda, że nie ma pana Zbyszka, ale jest Danusia i ona zastępuje Zbyszka także. Jest pięknie, cieszymy się, że jest między nami” – powiedział Wiesław Kołek.

Koncert Danuty Nowak nie był jedyną niespodzianką walentynkowej imprezy. Tradycyjnie już obok bogatej loterii fantowej i zakupu czekoladowych serduszek goście mieli okazję wręczyć swoim paniom piękne róże. Zakupili ich 1350. Dla gości przy trzech stolikach, przy których „Walentynki” zostały obdarowane największą liczbą kwiatów, organizatorzy przewidzieli nagrody „rozweselająca”. Zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Augustyn Band” trwała do godziny trzeciej nad ranem.

Fundacja kierowana przez popularnego polonijnego biznesmena i filantropa Stanisława Chwałę rozpoczęła dwunasty rok działalności charytatywnej bardzo udanie. W planach na ten rok są jeszcze dwa pikniki i zabawa andrzejkowa. Do tej pory na rzecz sanktuarium działacze fundacji wypracowali i przekazali ponad pół miliona dolarów.

W ramach dotychczasowego wsparcia zrealizowanych zostało wiele przedsięwzięć inwestycyjnych. We wnętrzu wybudowanej w 2005 roku świątyni wybudowane zostały ołtarze. Zrobione zostało nowe ogrodzenie wokół parafii i cmentarza, na którym powstała zgodna z normami unijnymi kaplica cmentarna. Kościół został zelektryfikowany. W roku ubiegłym zainstalowane zostały organy piszczałkowe, które zostały zakupione w Niemczech. Wierni mieli okazję posłuchać ich po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych lipcowych uroczystości z okazji 400-lecia parafii.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com
Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Chicago Auto Show wraca z halowymi testami dla terenowych aut. Pamiętaj by zapiąć pasy!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczne Chicago Auto Show zdecydowało się przywrócić tory testowe w hali. To olbrzymia szansa dla miłośników motoryzacji, by móc spróbować jazdy terenowej w samym środku dużego miasta. Wszystko odbywać się będzie pod okiem doświadczonych kierowców, dzięki którym przetestować będzie można najnowsze samochody marki Jeep, Bronco czy Toyota. Pozostaje zapiąć pasy i wdepnąć do dechy gaz!

Chicago Auto Show, który po raz pierwszy odbył w 1901 roku,  jest największym pokazem samochodowym w całej Ameryce Północnej i miał miejsce więcej razy niż jakakolwiek inna wystawa motoryzacyjna na kontynencie.

W tym roku przypada 114. edycja Chicago Auto Show.

Chicago Auto Show zajmuje ponad 1 milion stóp kwadratowych w północnych i południowych halach wystawowych kompleksu McCormick Place. Od 1935 organizatorem wystawy jest Chicago Automobile Trade Association (CATA), najstarsza i największa w kraju organizacja dealerska.

Wystawy Chicago Auto Show obejmują:

  • liczne prezentacje światowe i północnoamerykańskie;
  • pełną gamę samochodów osobowych i ciężarowych krajowych i importowanych;
  • pojazdy sportowo-użytkowe;
  • samochody eksperymentalne lub koncepcyjne.

W sumie na wystawie znajdzie się blisko 1000 różnych pojazdów. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć liczne akcesoria i eksponaty związane z motoryzacją, pojazdy konkursowe i projektowe, zabytkowe i kolekcjonerskie.

Codziennie w czasie trwania wystawy odbywać się będą specjalne występy i imprezy. Sprawdź nasz Harmonogram wydarzeń, aby uzyskać aktualne wykazy.

Profesjonalni kierowcy poprowadzą uczestników przez testowe jazdy off-road pokazujące możliwości samochodów. Menedżer Dave Sloan zapewnia, że nie tylko jazda jest tu wyjątkowym przeżyciem: „Powiem ci, że jedną z fajnych rzeczy do robienia jest nie tylko przejażdżka, ale też oglądanie jazdy, ponieważ –

zobaczysz niewiarygodne rzeczy, które potrafi zawieszenie Jeepa. To naprawdę niesamowite”

Pokazy testowe będą prezentowane także przez marki Bronco i Toyota.

Chicago Auto Show odbędzie się w dniach od 12 do 21 lutego w McCormick Place. Zalecane jest kupno biletów z wyprzedzeniem. Cena wstępu dla dorosłych to 15$, dla osób powyżej 62 lat i dzieci w wieku 4-12 10$. Dzieci do lat 3 nie płacą. Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia.

 

Źródło: fox32

Foto: You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Hala Odeum w Villa Park sprzedana. Nie będzie już polskich turniejów i imprez

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum Expo Odeum w Villa Park sprzedano firmie transportowo – magazynowej. Ośrodek z końcem maja kończy swoją działalność i zostanie zamknięty. Hala impezowo-wystawiennicza było wystawiona na sprzedaż już od jakiegoś czasu. Mimo klamki która zapadła, centrum nadal ma w planach pracowitą wiosnę.

Od 1981 roku właścicielem Odeum jest rodzina Greco z siedzibą w Elmhurst. Potwierdziła ona, że ​​ich 12,9-hektarowa nieruchomość przy 1033 N. Villa Ave. została oficjalnie zakupiona pod koniec grudnia przez APK Holding LLC.

Arrow Trans Corp, firma transportowa i magazynowa z siedzibą w Elk Grove Village, planuje przenieść się do Villa Park i wydzierżawić teren. Budynek Odeum o powierzchni 130 000 stóp kwadratowych mógłby zostać przekształcony lub zburzony, aby zrobić miejsce dla nowego budynku.

Sprzedaż Odeum była w dużej mierze przesądzona. Lokalizacja była na rynku od jakiegoś czasu, a Greco uzyskali w zeszłym miesiącu zgodę na zmianę zagospodarowania przestrzennego od powierników Villa Park, aby pomóc w negocjacjach sprzedaży.

W ostatnich tygodniach Greco osobiście skontaktowali się z lokalnymi przywódcami miast, przedstawicielami biur gości i biur kongresowych oraz niektórymi kluczowymi klientami, aby ostrzec ich o sprzedaży.

„Będziemy cieszyć się ostatnią rundą”-

oświadczyła współwłaścicielka Odeum, Francine „Sis” Greco, która odmówiła podzielenia się informacją o cenie sprzedaży miejsca.

„Jesteśmy całkiem zajęci przez cały czas do 31 maja”.

Turnieje halowej piłki nożnej i lacrosse odbędą się w Odeum w marcu. W maju centrum będzie gospodarzem turnieju mistrzowskiego organizowanego przez Międzynarodową Federację Brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz Amigos Chicago Guitar Show.

Odeum zostało początkowo zbudowane jako Hat Trick Ice Arena, aby być oficjalnym domem drużyny hokejowej Chicago Warriors. Jednak ze względu na rosnące koszty i słabą gospodarkę w tym czasie budynek został przebudowany i dostosowany do innych imprez i sportów halowych i ponownie ochrzczony jako Odeum Expo Center w 1981 roku.

Przez ostatnie cztery dekady Odeum gościło koncerty, takich wykonawców jak Kiss i Kenny Rogers, nawiedzone domy z Robem Zombie, rodeo, festiwale i wiele innych. Odeum służyło również jako miejsce przeprowadzania testów COVID-19 dla Departamentu Zdrowia Powiatu DuPage.

„(Odeum) było prawdziwym dobrodziejstwem dla Villa Park. Przykro nam, że to odchodzi”.

powiedział prezes Villa Park Village Nick Cuzzone.

Właściciele nie mają aktualnych planów na imprezę zamykającą działalność centrum. Zamiast tego szukają nabywców sprzętu i wyposażenia Odeum.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Ciekawostki

55 lat temu Chicago znikło pod śniegiem. Wielu mieszkańców wciąż pamięta The Blizzard 1967

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla starszych mieszkańców Chicago, środa była rocznicą Matki Wszystkich Burz Śnieżnych, która uderzyła 55 lat temu: The Blizzard of 1967. W ciągu dwóch dni spadło wtedy 23 cale śniegu. Miasto zginęło pod białym puchem a życie w nim zostało całkowicie sparaliżowane.

Chicagowska zamieć z 1967 r. uderzyła w północno-wschodnie Illinois i północno-zachodnią Indianę w dniach 26-27 stycznia 1967 r. W Chicago i na jego przedmieściach spadło rekordowe 23 cale (58 cm) śniegu, zanim burza ucichła następnego ranka. Wiatr w czasie zamieci osiągał prędkość 50 mil na godzinę, a zaspy sięgały 15 stóp.

Był to największym zanotowany opad śniegu podczas jednej burzy w historii Chicago.

Ponieważ zamieć była niespodzianką w ciągu dnia dla ludzi będących już w pracy lub szkole, sparaliżowała miasto na kilka dni. Ludzie musieli wykopać się spod śniegu.

„Na najbardziej ruchliwym odcinku północno-zachodniej Indiany nie było ruchu” –wspomina Phil Ponce, wieloletni gospodarz WTTW „Chicago Tonight”. „To było niesamowite.”

Ponce pamięta jazdę Chevy Corvair na Indianapolis Boulevard w nocy 26 stycznia 1967 roku. Była jeszcze wczesna zamieć, ale samochód już utknął.

Szacuje się, że 50 000 samochodów zostało porzuconych na ulicach Chicago, wraz z około 800 autobusami miejskimi – niezdolnymi do poruszania się w 23-calowym śniegu. Burzę śnieżną obwiniano za aż 60 zgonów.

Chris Pacelli, właściciel Al’s #1 Italian Beef, miał 19 lat, kiedy uderzyła zamieć.

„Nie mogłem iść na zakupy spożywcze, nie mogłem nic zrobić” – wspomina. „Jakiekolwiek ciężarówki się zepsuły i nie mogły wydostać się ze śniegu, ludzie tam jeździli i wyciągali z nich jedzenie”.

Pacelli doskonale pamięta siedmiu mężczyzn, którzy ukradli stół bilardowy z opuszczonej ciężarówki Marshalla Fielda w Little Italy. „Weszli tam i wzięli stół bilardowy, który miał zostać komuś dostarczony” – opowiada – „I szli z nim ulicą”.

 

 

Źródło: fox32, wikipedia

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Popularne