Połącz się z nami

News Chicago

Ratowali ludzkie życie w polskich górach. Teraz niosą pomoc finansową. Chicagowskie obchody Dnia Ratownika

Opublikowano

dnia

 

Członkowie chicagowskiego Klubu Ratowników i Sympatyków Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kończą kolejny rok charytatywnej działalności obchodząc uroczyście Dzień Ratownika.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Witając uczestników dorocznej zabawy prezes klubu Jacek Skoczeń poinformował o najważniejszych tegorocznych osiągnięciach kierowanej przez siebie organizacji. “Klub ma za zadanie pomagać. Pomagać ratownikom w Polsce, pomagać ich rodzinom oraz wspierać się nawzajem” – podsumował statutowe cele organizacji prezes Skoczeń. W ramach działań charytatywnych od paru lat klub prowadzi stałą akcję “Pomóżmy dzieciom Jacka”. „Co roku organizujemy zabawę, z której dochód całkowity przeznaczamy dla dzieci po zmarłym Jacku Koszarku z grupy podhalańskiej GOPR. Traktujemy to jako swój obowiązek. Jesteśmy to winni śp. Jackowi jako koledze”.

Galeria zdjęć

Obok tego stałego punktu charytatywnej pracy klub zorganizował jeszcze kilka innych akcji pomocowych. Na początku roku zbierane były pieniądze dla Józefa Sułkowskiego z grupy wałbrzyskiej GOPR. Klub uczestniczył w częściowym pokryciu kosztów letniego kursu kwalifikacyjnego córki ratownika TOPR Haliny Maciaty, która została przyjęta na Harvard. Wsparcie finansowe otrzymała także nieuleczalnie chora Majka Dziedzina z Piwnicznej, córka ratownika Grupy Krynickiej oraz walczący z rakiem Henryk Król-Łęgowski z TOPR-u. Obok udziału w akcjach pomocowych klubowi wolontariusze udzielają się na niwie społecznej i organizacyjnej.

Na początku roku w ramach działań integracyjnych zorganizowany został wyjazd zbiorowy na narty. Klubowiecze uczestniczyli w Paradzie 3 Maja, po której zorganizowana została “majówka” z ogniskiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się letni piknik oraz wyjazd na wspinaczkę wysokogórską. Klubowi wolontariusze brali udział w licznych piknikach polonijnych kół Związku Podhalan i innych organizacji, na których prezentowali i udostępniali “tyrolkę” – sprzęt ratunkowy służący w górach do transportu ludzi podczas akcji ratunkowych. W roku przyszłym klub będzie oferował dodatkową atrakcję w postaci dmuchanej ścianki służącej do treningu wspinaczkowego.

Kulminacyjnym punktem sobotniej imprezy w Domu Podhalan z udziałem około 100 osób było przyjęcie do organizacji nowych członków. Przyrzeczenie na klubowy sztandar złożyli: Stanisław Marusarz, Stanisław Łojek i Andrzej Franos.

Prezes Skoczeń wręczył nowym członkom klubowe odznaki i przypomniał, że klub jest organizacją charytatywną niosącą pomoc ratownikom w kraju i na obczyźnie. Wśród uczestników zabawy rozporowadzany był wydany przez organizację kalendarz ukazujący piękno polskich gór i pracę ratowników.

Działająca od 36 lat w ramach Związku Podhalan grupa byłych ratowników i sympatyków została założona przy jednym z kół Związku Podhalan przez Jana Bachledę, Józefa Harmatę, Jakuba Ustupskiego i Józefa Bukowskiego. Od 8 lat jest samodzielną jednostką organizacyjną funkcjonującą w ramach ZPwAP kierowaną obecnie przez Jacka Skoczenia.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radidoeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Nowy członek konfraterni Paulinów – Marek Jaczyński z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W swoje święto patronalne św. Pawła Pustelnika Zakon Ojców Paulinów, za specjalne zasługi, przyjął do konfraterni 66-letniego Marka Jaczyńskiego z Chicago.

W Stanach Zjednoczonych do konfraterni należy trzech Polaków: ks. kan Tadeusz Dzieszko z Chicago, dr Jan Jaworski z Chicago oraz emerytowany kard. Adam Maida z Detroit.

Przynależność do konfraterni jest dla osób świeckich, które w sposób szczególny zaangażowały się w działalność Zakonu Paulinów. Jest to duchowe wyróżnienie i potwierdzenie przynależności do wielkiej rodziny paulińskiej.

 

Inf. własna

Czytaj dalej

News Chicago

Młodzieżowy mistrz szachów mieszka w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15 – letni Avi Kaplan niedawno zajął drugie miejsce w ogólnokrajowym turnieju szachów młodzieżowych. Poznaj młodego szachistę z Chicago.

Kaplan zaczął grać w szachy w pierwszej klasie. Zdolny nastolatek trenuje granie w szachy około 20 godzin tygodniowo, zwiększając tą liczbę do 40 godzin, gdy  przygotowuje się do turnieju.

„Poszedłem do szkoły Chicago Public School i mieli tam fajną drużynę szachową i czuję, że CPS jest naprawdę dobry we wprowadzaniu ludzi do gry” – opowiada Kaplan.

Kaplan mówi, że chce zostać wielkim mistrzem szachowym i przekazywać tajniki gry w szachy młodszym pokoleniom.

 

Źródło: fox 32

Foto: You Tube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Masz jeszcze choinkę w domu? Pamiętaj, że możesz oddać żywe drzewko tylko do 22 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Akcja zbiórki i recyklingu choinek w Chicago, rozpoczęta 8 stycznia, dobiega końca. Żywe, ścięte drzewka, są zbierane w kilku punktach w mieście tylko do soboty 22 stycznia. Nie wyrzucaj więc swojej choinki tylko oddaj by mogła być mądrze i korzystnie dla środowiska zutylizowana.

Chicagowski program recyklingu drzewek jest prowadzony od 8 do 22 stycznia. Choinki zebrane podczas akcji recyklingowych przerabia się na ściółkę, która następnie służy do wspomagania uprawy roślin, wzbogacając glebę w miejskich parkach i lasach.

Oddanie choinki do recyklingu jest o wiele bardziej przyjazne i korzystne dla środowiska niż wysyłanie ich na wysypiska śmieci. Oczywiście upewnij się, że wszystkie ozdoby, świecidełka i światła zostały usunięte z Twojego drzewka. Plastikowe torby używane do transportu należy również usunąć przed umieszczeniem drzew w boksach.

Akcja zbierania choinek jest prowadzona w 26 parkach w całym mieście. W sześciu z nich jest również możliwość otrzymania bezpłatnej ściółki od 12 stycznia. Będzie to: Lincoln Park, Margate Park, Mount Greenwood Park, North Park Village, Warren Park i Forestry Site.  

Szczegóły akcji tutaj.

Źródło: wgn

Foto: pixabay/ksyfffka07

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne