Połącz się z nami

News Chicago

Nagrody Dziedzictwa na Uniwersytecie Northeastern. Polki wyróżnione w Chicago

Opublikowano

dnia

 

W piątek 3 listopada na uniwersytecie Northeastern po raz dwudziesty zostaną przyznane nagrody za dokonania na rzecz Polonii. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się między innymi Krystyna Ciecierski oraz Michalina Maliszewska. Obydwie kobiety związane są z uczelnią i na antenie Radia Deon opowiadały o swoich związkach z Polonią

„Urodziłam w Chicago, działanie dla Polaków jest dla mnie jak najbardziej naturalne i nie wyobrażam sobie, abym na tym etapie zakończyła swoją pracę. Wciąż do przodu. Jestem bardzo szczęśliwa i czuje się naprawdę wyróżniona, że w tym roku wybrano mnie do tej nagrody” – powiedziała Krystyna Ciecierski – profesor ekonomii z Uniwersytetu Northeastern, która w tym roku otrzyma nagrodę specjalną

W tym roku jako zasłużona absolwentka dla Polonii wyróżniona zostanie także Michalina Maliszewska. Była studentka uniwersytetu a obecnie koordynatorka w biurze dziekana na wydziale studiów magisterskich niezwykle cieszy się z nagrody

„Jestem dumna, że Northeastern, uczelnia, którą skończyłam i w której pracuje ma takie silne związki z Polską. Od ponad dziesięciu lat jest bardzo duża wymiana studentów z Uniwersytetem Warszawskim, Główną Szkołą Handlową oraz dwoma innymi uniwersytetami. Te akcenty polskie na uniwersytecie zawsze były bardzo silne”.

 

O swoich wielkich więziach z Polską opowiadała również Krystyna Ciecierski

„To, że moja babcia urodziła się tutaj przed wojną i wróciła do Polski. Czy to, że mój ojciec jest sybirakiem przemawia do mnie, żeby jednak utrzymywać tradycje polskie u nas w rodzinie”.

To dzięki niej

Co roku nagrody przyznaje Rada Edukatorów Polonijnych, której dyrektorem jest dziekan wydziału matematyki Lidia Filus. Profesor, która związana jest z wieloma organizacjami (w tym z Fundacją Kościuszkowską) od lat promuję polskość

„Tak naprawdę dzięki niej, po raz dwudziesty to wydarzenie ma miejsce. Ona jest bardzo silną osobą promującą polskość i przewodniczącą Rady Edukatorów”- powiedziała Michalina Maliszewska.

Na uroczystości Lucyna Migała, założycielka Lira Ensamble otrzyma także nagrodę za działalność na rzecz społeczności. Ewa Jabłoński otrzyma nagrodę pedagoga roku.

Uroczystość przyznania wyróżnień odbędzie się w piątek 3 listopada w budynku Student Union na uniwersytecie Northeastern. Impreza jest darmowa, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji oraz szczegółowa rejestracja pod adresem j-brozyna@neiu.edu lub pod numerem telefonu 773-391-4744

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/ northeastern illinois university

News Chicago

Harcerska droga krzyżowa w Jezuickim Ośrodku Milenijnym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 marca w Jezuickim Ośrodku Milenijnym odbyła się harcerska droga krzyżowa z bł. Stefanem Wincentym Frelichowskim, zuchami, harcerkami i harcerzami Chorągwi Harcerek USA.

„W ramach obchodów 20-tej rocznicy ogłoszenia ‚druha Wicka’ patronem Harcerstwa, zebraliśmy się na dorocznym nabożeństwie wielkopostnym w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Droga Krzyżowa z nim przypomniała nam jego życie, ofiarność i poświęcenie, jego do końca harcerską postawę”, czytamy na profilu fb Chorągwi Harcerek USA.

Chorągiew Harcerek stanowi żeńską gałąź Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, która wspiera wszechstronny rozwój młodzieży w kierunku określonym przez Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie.

Organizacja tworzy jednostki młodzieżowe w lokalnych ośrodkach. Program kształcenia jest prowadzony na różnych szczeblach zgodnie z metodą i zasadami harcerskimi. Grupy dzieci i młodzieży wyjeżdżają na coroczne na kolonie zuchowe i obozy harcerskie.

​Związek Harcerstwa Polskiego ma na celu wychowanie dzielnych, prawych i zdolnych do poświęceń ludzi; a także przygotowanie młodzieży do świadomej, czynnej i ofiarnej służby dla Polski oraz narodu osiedlenia Polaków.

Jego celem jest utrzymanie więzi z narodem polskim i pielęgnowanie dorobku kulturalnego Polski; oraz wprowadzenie zasad ideologii harcerskiej do życia publicznego.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w rodzinie rzemieślniczej. W czwartej klasie gimnazjalnej, został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. Był też bardzo aktywny w działalności harcerskiej. W czerwcu 1931 r. zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Dnia 14 marca 1937 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Niemców jako jeden z zakładników. Uważano go za szczególnie „podejrzanego” ze względu na jego wielki wpływ na młodzież. Uwięzionych osadzono w Forcie VII w Toruniu.

W styczniu 1940 r. przewieziono go do Stutthofu pod Gdańskiem, a w grudniu 1940 r. do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski.

Pomimo ekstremalnych warunków ks. Frelichowski pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Ks. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas tej pracy sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc, doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci.

Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się na wystawienie zwłok ks. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami trumnie przed kremacją.

7 czerwca 1999 r. podczas pobytu w Toruniu, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.

 

Źródło: fb, czuwaj, wikipedia
Foto: YouTube, fb

 

Czytaj dalej

News Chicago

Święconka Związku Klubów Polskich w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd Związku Klubów Polskich w USA serdecznie zaprasza na tradycyjną Święconkę, która odbędzie się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 6:00PM. Rezerwacje są możliwe do 10 kwietnia.

Spotkanie będzie miało miejsce w siedzibie ZKP, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 a uroczystość umili Zespół Marcus Band.

Rezerwacja miejsc jest możliwa do 10 kwietnia. Donacja wynosi $60.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia są możliwe pod numerem telefonu do p. Marii Boduch – 708-373-1187.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Sarsmis

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu