Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dlaczego jesienią jesteśmy smutni? Psycholog Anna Węgierek o tym, jak walczyć z depresją sezonową

Opublikowano

dnia

Szaro, ponuro, coraz krótszy dzień. Jesień to moment, kiedy najczęściej atakuje depresja sezonowa. Często jej pierwszymi objawami są obniżenie nastroju, rozdrażnienie, senność, wzmożony apetyt, lęk czy apatia. Aby się z tego wyrwać, potrzeba przede wszystkim dużo światła, ale także kontakt z otoczeniem.

O przyczynach zaburzeń sezonowych mówiła doktor psychologii Anna Węgierek. Tłumaczyła, kiedy powinniśmy być zaniepokojeni naszymi zachowaniami

„Jeżeli jesteśmy w depresji, ciężko jest nam wstać rano, zjeść śniadanie. Wiele osób ma wtedy problemy w małżeństwie, z rodziną, z dziećmi. Ciężko jest się komunikować. Choroba powoduje także to, że nie wykonujemy pewnych rzeczy,  które kiedyś robiliśmy. Kiedyś chodziliśmy na przykład do kina, teraz nie, kiedyś urządzaliśmy przyjęcia, teraz tego już nie robimy”.

Doktor Anna Węgierek przekonuje, że niezwykle istotnym czynnikiem w zwalaczaniu depresji sezonowej jest dieta. Pożywieniem możemy często zastąpić działanie lekarstw

„Pożywienie powoduje, że w naszym organizmie wytwarzają się hormony odpowiedzialne za nastrój. Mogą to być dopamina czy serotonina. Pamiętajmy o tym, że często jesienią nie dostarczamy już naszemu układowi odpornościowemu takich składników, jakie jedliśmy latem”.

Potrzebujemy słońca aby nie mieć depresji

Chociaż dokładne przyczyny powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że głównym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego. Dlatego psycholog radzi jeździć na wakacje właśnie wtedy, gdy w miejscu zamieszkania słońca jest zdecydowanie mniej

 „Zawsze mówię o tym, że są ludzie, którzy mając depresję sezonową nie powinni jeździć na wakacje latem, tylko jesienią. Wszystko po to, żeby zażyć dużo słońca i żeby przerwać monotonię życia, która jak wiemy, tez jest odpowiedzialna za postawanie depresji”.

Doktor Anna Węgierek przypomina, że jeśli jesienna depresja się przedłuża się lub zaczyna zmieniać nawyki związane ze spaniem, jedzeniem, czy powoduje wycofanie z codziennego życia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Przepisze on odpowiednie leki i zaproponuje terapię psychologiczną.
Wegierek Psychology Center, Inc
3022 N Harlem Ave
Suite 1N
Chicago, Illinois 6063
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chcesz mieć pewność że zostaniesz wpuszczony do Polski? Posłuchaj naszego gościa i zadbaj o polski paszport

Opublikowano

dnia

Autor:

W tych niepewnych czasach pandemii, gdy wciąż zmienia się sytuacja geopolityczna i z dnia na dzień zamykane są granice państw, ważne by zapewnić sobie możliwość odwiedzenia Polski. Romuald Głuch tłumaczy jak to zrobić na antenie Radio Deon Chicago.

Sytuacja związana z zamykaniem granic zmienia się w sposób nieprzewidywalny. Jeśli chodzi o podróżowanie do Polski, tylko polski paszport daje gwarancję wpuszczenia do kraju, niezależnie od podejmowanych obostrzeń. Tą kwestię podkreśla Romuald Głuch z biura Polski Paszport.

 

Wiele osób nie ma uregulowanych spraw urzędowych, np zmienionych nazwisk, zarejestrowanych małżeństw czy rozwodów. W takich przypadkach starania o paszport mogą znacznie się wydłużyć. Jednak nawet gdy nie mamy takich zaległości to wyrobienie nowego paszportu trwa od 2 do nawet 4 miesięcy.

 

Więc nawet jeśli mamy paszport ważny jeszcze przez kilka miesięcy to już teraz musimy koniecznie pomyśleć o przedłużeniu jego ważności. Zwłaszcza jeśli w przyszłym roku planujemy podróż do Polski. Niektóre linie lotnicze żądają aż 6 miesięcznej ważności paszportu.

 

Biuro Polski Paszport oferuje pomoc w załatwieniu formalności zarówno dotyczących dokumentów amerykańskich jak i polskich.

Są to wszelakie sprawy związane z między innymi: wyrobieniem lub odnowieniem paszportu amerykańskiego i polskiego, wypełnieniem wszystkich potrzebnych formularzy, umówieniem w konsulacie,  a także potwierdzeniem obywatelstwa polskiego. 

Biuro pomaga także w zakładaniu kont bankowych w Polsce, tłumaczeniu pism urzędowych, załatwianiu dokumentów notarialnych i wielu innych spraw administracyjnych i prawnych.

Ważnym elementem działalności są różnego rodzaju pełnomocnictwa, na mocy których, można załatwiać sprawy w Polsce, bez konieczności opuszczania Stanów.

 

Biuro Polski Paszport oferuje także wykonanie profesjonalnych zdjęć biometrycznych.

Kontakt do biura Romualda Głucha 312 2242700. Wszelakie szczegóły na stronie www.polskipaszport.com.

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Niech przez życie niosą Cię zdrowe nogi! Doktor Piotr Brukasz w Radio Deon zachęca do dbania o żyły

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy jesteś zagrożony wystąpieniem chorób żył? Czy znajdujesz się w grupie zawodowej najbardziej na nie narażonej? Czy powinieneś się bać pierwszej wizyty u specjalisty? Na antenie Radio Deon Chicago specjalista chorób żył, doktor Piotr Brukasz, odpowiada na pytania i mówi jak dbać o swoje nogi.

Problemy z naczyniami żylnymi w kończynach dolnych dotyczą głównie kobiet, ale nie tylko, mężczyźni także są na nie narażeni. Warto pomyśleć o profilaktyce i nie dopuszczać do poważnych chorób swoich żył, wymagających skomplikowanego leczenia, zachęca Piotr Brukasz.

Do pierwszych, niewidocznych tak bardzo objawów, które mogą świadczyć o złym stanie żył należą uczucie ciężkości w nogach, ból czy obrzmienie. A najbardziej narażeni na wystąpienie problemów naczyniowych kończyn dolnych są wszyscy którzy spędzają długie godziny w pozycji siedzącej lub stojącej, np. kierowcy, pracownicy fabryk, pielęgniarki.

Mimo wzrostu świadomości i tego, że lepiej dbamy o soje zdrowie, wiele osób boi się pierwszej wizyty. Doktor Piotr Brukasz zapewnia że nie ma się czego obawiać. W czasie pierwszej wizyty wykonywane jest tylko usg i wstępna konsultacja. Podjęcie dalszych decyzji i ewentualnych działań jest dyskutowane z pacjentem.

 

Warto podjąć leczenie już teraz, w okresie zimowym, by latem cieszyć się i pięknymi i zdrowymi nogami.

Piotr Brukasz przyjmuje w Instytucie Zdrowych Żył, (The Institute for Vein Health),który ma dwie dogodne lokalizacje; na północnym zachodzie, w Addison, 1450 Lake Street i na południu, w Palos Hills, 10510 S Roberts Road.

Telefon do instytutu to 630 401 7102. Szczegółowe informacje na internetowej stronie instytutu.

 

Foto:YouTube

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne