Połącz się z nami

News USA

Psy i koty dla żołnierzy za darmo. W Dniu Weterana stan Illinois dziękuje za ich służbę krajowi

Opublikowano

dnia

Już za 5 tygodni obchodzić będziemy kolejny Dzień Weterana. Choć święto narodowe poświęcone jest pamięci wszystkich weteranów, żywych i zmarłych, jego celem jest uczczenie głównie żyjących żołnierzy i wyrażenie podziękowania za ich służbę krajowi.

Relacja Sławka Sobczaka

A że 11 listopada przypada w tym roku w sobotę Veterans Day obchodzić będziemy dzień wcześniej. Stan Illinois by osłodzić życie weteranom postanowił w tym dniu znieść opłaty adopcyjne i każdy były żołnierz będzie mógł bezpłatnie przygarnąć psa czy kota.

Dodatkowo będą to zwierzęta zabrane ze schronisk oraz uratowane  przed huraganami w Teksasie i na Florydzie. Demokratka Susana Mendoza, rewident stanowy ogłosiła wczoraj decyzję władz o programie „Pet for Vets” w siedzibie PAWS Chicago. Akcja jest możliwa dzięki sponsoringowi kilku firm.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Facebook.com/Pets and Vets USA

News USA

Spotkanie Polonijnej Rady Rodzin: święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu

Opublikowano

dnia

Autor:

„Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Kongresu Rodzin Polonijnych. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku, był głównym tematem spotkania Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy.

Podsumowując spotkanie Polonijnej Rady Rodziny, bp Turzyński podkreślił potrzebę pracy „z małymi grupami we współpracy z lokalnymi biskupami i kapłanami” oraz zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia realizowanych polonijnych programów duszpasterskich.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pracujący na co dzień z małżeństwami i rodzinami polonijnymi w Wielkiej Brytanii diakon stały Mariusz z żoną Katarzyną. Są oni członkami Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Świeckich Spotkania Małżeńskie.

Jak podkreśliła Katarzyna Bilska w rozmowie z Family News Service, spotkania te „są nie tylko formą wsparcia, ale również miejscem uczenia się codziennego dialogu między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi”.

Z ramienia organizatorów Katarzyna z Mariuszem zapraszają do przyjazdu do Gdańska i wzięcia udziału we wrześniowym Kongresie Rodzin Polonijnych. „Kongres ma na celu pobudzenie nas wszystkich, abyśmy wsłuchali się w Słowo Boże i zrozumieli, że Bóg ma dla nas coś wyjątkowego…” – zaznaczył diakon Mariusz Bilski.

Podkreślił również, że w trakcie Kongresu będzie można usłyszeć wiele wykładów, uczestniczyć w warsztatach oraz w forach dyskusyjnych. A wszystko to pod hasłem „zainwestuj w małżeństwo i rodzinę”, by w przyszłości móc pewniej przejść przez pojawiające się kryzysy.

Pośród zagadnień kongresowych ważne miejsce zajmą objawienia Matki Bożej w Kibeho. „Opowiemy o objawieniach Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie, będą świadectwa ludzi, którzy tymi objawieniami żyją” – poinformował bp Piotr Turzyński i zaprosił do modlitwy w każdy pierwszy wtorek miesiąca nowenną do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych.

Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=Z2OzLRcdE-E

Polonijna Rada Rodziny powstała 14 listopada 2020 r. przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jej głównymi celami są: informacja i edukacja z zakresu życia w małżeństwie i rodzinie; formacja duszpasterzy i małżonków; integracja i współpraca zarówno w ramach Polonii, jak i z Kościołami lokalnymi.

W skład Rady wchodzi kilka zespołów podejmujących różne obszary duszpasterstwa polonijnego rodzin. Przewodniczącą Rady jest dr Grażyna Koszałka.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodzin organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu. Kolejny zaplanowano na 15-17 września br. w Gdańsku.

Family News Service

 

Foto: Polonijna Rada Rodzin, istock/PeopleImages
Czytaj dalej

News USA

W Indianie zaginął nastolatek. Policja prosi o pomoc

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja prosi o pomoc opinię publiczną w poszukiwaniach zaginionego nastolatka z Indiany, który zaginął 16 marca w Eaton. Uważa się, że chłopiec znajduje się w skrajnym niebezpieczeństwie a dotychczasowe akcje poszukiwawcze nie przyniosły rezultatu.

Scottie Dean Morris, lat 14, był ostatnio widziany o 8:30PM, w czwartek 16 marca, w małym miasteczku Eaton, 76 mil na północny wschód od Indianapolis.

„Uważa się, że jest w skrajnym niebezpieczeństwie i może wymagać pomocy medycznej”, czytamy w Silver Alert wydanym dla Morrisa w piątek. Władze nie ujawniły szczegółów dotyczących stanu chłopca ani powodów, dla których może potrzebować pomocy medycznej.

Według policji od czasu jego zniknięcia ekipy poszukiwały Morrisa pieszo i łodzią, używając dronów i helikopterów na podczerwień oraz zespołów z psami myśliwskimi na ziemi.

Ponad 100 wolontariuszy pracowało z policją w Eaton – niewielkim departamentem z zaledwie czterema regularnymi funkcjonariuszami – w poszukiwaniu nastolatka w piątek.

W niedzielę poproszono ludzi o trzymanie się z dala od obszarów leśnych, rzek i linii drzew, podczas gdy helikoptery policji stanu Indiana używały kamer na podczerwień do poszukiwania nastolatka.

Grupa poszukiwawcza ma wyruszyć ponownie w poniedziałek rano, aby szukać nastolatka na piechotę.

Policja skierowała także kilka bezpośrednich próśb do Morrisa na swojej stronie na Facebooku, prosząc nastolatka o kontakt, jeśli zobaczy posty w mediach społecznościowych.

Scottie Dean Morris ma brązowe włosy i niebieskie oczy. Według policji ma 5 stóp i 4 cale wzrostu. Ostatnio widziano go w białej koszuli i czerwono-czarnych szortach.

 

Źródło: cnn
Foto: Indiana State Police
Czytaj dalej

News USA

Delta Airlines i American Airlines najlepsze pod względem punktualności i odwołań lotów

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Transportu USA opublikował w czwartek raport konsumencki dotyczący podróży lotniczych w 2022 r. Wykorzystując dane operacyjne od przewoźników, określił najlepsze i najgorsze linie lotnicze pod względem punktualności lotów oraz ich odwołań.

Delta Airlines miała najwyższy wskaźnik punktualnych przylotów – 77,5% lotów. Za Deltą uplasowały się American Airlines z 73,7% i United Airlines z 71,8%.

Z kolei linie Frontier Airlines miały najniższy wskaźnik punktualności na poziomie 56,6%, następnie Allegiant Air z wynikiem 57,2% i Hawaiian Airlines z wynikiem 58,1%.

W roku kalendarzowym 2022 przewoźnicy odnotowali wskaźnik punktualności na poziomie 76,72% w porównaniu z 78,97% w tym samym okresie przed pandemią 2019, poinformował Departament Transportu USA DOT.

Natomiast linie American Airlines mogą pochwalić się najniższym odsetkiem odwołanych lotów, wynoszącym zaledwie 1,8%. Za American uplasowały się JetBlue Airways z 1,9% i Delta Air Lines z 2,9%.

Z drugiej strony listy Southwest Airlines miał najwyższy wskaźnik odwołań z 14,6%, po masowej awarii systemu w grudniu. Następnie uplasowały się Alaska Airlines z 7,6% i Allegiant Air z 5,3%.

W roku 2022 wskaźnik odwołań na poziomie 2,7%, był wyższy w porównaniu z 1,9% w tym samym okresie przed pandemią 2019, przekazał DOT.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Rui Mesquita CordeiroYelizaveta Tomashevska

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu