Połącz się z nami

Ciekawostki

Spowiedź imigrantów z Nowego Jorku. Anna Matlewska i zespół „Green Secret” o sile jaką daje muzyka

Opublikowano

dnia

 

Doświadczenia i perypetie życiowe. To wszystko skłoniło Anne Matlewską oraz jej zespół „Green Secret” do wydania pierwszej w ich karierze płyty. Polka wraz z trzema kolegami działa na nowojorskiej scenie i planuje już koncerty w Stanach Zjednoczonych. Na antenie Radia Deon opowiadała o przemocy domowej, swojej podróży do Stanów Zjednoczonych oraz o marzeniach na wielkiej scenie.

Grupa we wrześniu podzieliła się swoim pierwszym utworem, który ma za zadanie wprowadzić w klimat całej płyty. To rockowe brzmienie i tekst skierowany przede wszystkim do kobiet

„Na razie wypuściliśmy pierwszy utwór „Losing Myself”. Trwają teraz prace nad drugim teledyskiem do drugiego utworu, który lada moment zostanie wypuszczony”

[youtube id=”rhlhdvTisJM” width=”620″ height=”360″]

Wokalistka mimo młodego wieku ma za sobą wiele doświadczeń życiowych, które stały się dla niej ważną nauką. I tym chciała się podzielić pisząc teksty do j płyty

„Lekcja, którą dostałam od życia nauczyła mnie, że muszę być silna, że nie mogę się poddawać. W pewien sposób podnoszę sztandar wszystkich kobiet, które nie radzą sobie z przemocą domową, albo, które są w takim momencie, że potrzebują tej pomocy. Być może moja muzyka pomoże, być może moje teksty pokażą, że one nie są same”.

Anna Matlewska przez wielu kojarzona jest z tańcem. Występowała w polskiej wersji programu „So You Think You Can Dance”. Jak sama mówi muzyka towarzyszyła jej od zawsze

„Pochodzę z rodziny muzycznej. Moja mama jest wokalistką, mój ojciec jest muzykiem – skrzypkiem z wykształcenia. Dlatego ten śpiew i ta muzyka siedziała we mnie od zawsze”

Zobacz Anie w programie „You Can Dance”
[youtube id=”nF9Co8hzSIY” width=”620″ height=”360″]

Nowa płyta zespołu „Green Secret” spodziewana jest w przyszłym roku. Zespół planuje także trasę koncertową

„Płyta na pewno w 2018 roku. Do końca roku planujemy wypuścić wszystkie utwory, później płyta i planujemy pierwsze koncerty”

Zespół „Green Secret” powstał na początku 2017 roku. Tworzy go dwóch Polaków i dwóch Włochów: Anna Matlewska, Marcin Nicpoń, Tony Eboli i Valerio Fluido Celentano.

Anna Matlewska urodziła się w Golinie. Mieszka obecnie w Nowym Jorku. Studiowała muzykę teatralną w Broadway Artists Alliance. Związana jest z nowojorskim Radiem RAMPA. Jest także nauczycielką tańca w VIVA Ballroom Dance Fitness.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/ Green Secret

News Chicago

Ludzie uciekają z powiatu Cook. 68 tys. wyprowadziło się w przeciągu roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według szacunków opublikowanych w czwartek przez US Census Bureau, powiat Cook stracił 68 000 osób między lipcem 2021 a lipcem 2022 roku, co jest drugim co do wielkości spadkiem wśród wszystkich powiatów w USA w tym okresie. Więcej ludzi opuściło tylko powiat Los Angeles, który stracił 91 000 mieszkańców.

Mimo tak dużego spadku powiat Cook zachował status drugiego pod względem liczby ludności (5 110 000) po powiecie Los Angeles (9 720 000) w Stanach Zjednoczonych. Ale relatywny spadek liczby ludności o 1,3% był ostrzejszym ciosem niż 0,9% w Los Angeles.

Spośród 47 powiatów w kraju z co najmniej milionem mieszkańców tylko cztery – Filadelfia, Kings (Brooklyn), Queens i Bronx – odnotowały ostrzejsze spadki procentowe. Powiat Bronx odnotowało najostrzejszy spadek, wynoszący prawie 3%.

Szacunki zostały sporządzone na podstawie populacji bazowej oraz salda migracji, urodzeń i zgonów.

Według demografów z Census Bureau spadek w powiecie Cook nie jest jednak tak gwałtowny jak w zeszłym roku, kiedy wyniósł 1,6%, głównie dzięki międzynarodowej migracji. Napływ około 18 000 imigrantów pomógł zrekompensować szacunkowo 94 000 mieszkańców utraconych w wyniku migracji krajowej.

Według demografki Kristie Wilder liczba imigrantów jest najwyższa w powiecie Cook od mniej więcej 2011 roku.

W latach 2010-2017 wskaźnik migracji międzynarodowej do powiatu Cook wynosił od 14 000 do prawie 19 000. Spadł w 2018 roku i pozostał niski przez cały okres pandemii.

Tempo spadku całkowitej populacji powiatu Cook pozostaje znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii, ale populacja kurczy się od 2015 r., a tempo spadku waha się między 0,2% a 0,5%. W czasie pandemii skoczyło do ponad 1%.

Illinois jako całość doświadczyło spadku liczby ludności o 0,8% od lipca 2021 do lipca 2022, przy całkowitej szacowanej utracie 104 000 mieszkańców.

Ze 102 powiatów stanu prawie wszystkie zmniejszyły liczbę ludności, a z powiatów otaczających Chicago tylko McHenry powiększyło się, zyskując 155 mieszkańców. Najwięcej stracił DuPage, tracąc 5547 mieszkańców czyli 0,6%.

Wszyscy ci wyprowadzający się ludzie według szacunków spisu, w większości przenoszą się do innych obszarów metropolitalnych.

Wśród powiatów liczących mniej niż 10 000 mieszkańców 61% utraciło mieszkańców, natomiast w powiatach liczących 100 000 i więcej mieszkańców 68% zwiększyło liczbę ludności.

Wzrost odnotowały trzy największe powiaty w kraju po Cook County: Harris County (Houston), Maricopa (Phoenix) i San Diego. Powiat Harris, największe z tych trzech, zyskało mieszkańców w tempie około 0,95%, ale wciąż szacuje się, że ma około 328 000 mieszkańców mniej niż powiat Cook.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Wirestock/ Sean Pavone/ Chalabala
Czytaj dalej

News Chicago

Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ..księżycowy domek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rosenberg Moon Habitat został uznany w środę za „Najfajniejszą rzecz wyprodukowaną w Illinois” („Coolest Thing Made in Illinois”) w 2023 roku w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Stanu Illinois. Konstrukcja o wysokości 23 stóp została zaprojektowana tak, aby pomieścić dwie osoby jednocześnie na Księżycu i jest najwyższą na świecie jednoczęściową konstrukcją polimerową wydrukowaną w 3D.

Księżycowy dom jest produkowany przez Ingersoll Machine Tools w Rockford we współpracy z Institut auf dem Rosenberg ze Szwajcarii.

Wg Marka Denzlera, prezesa i dyrektora generalnego Stowarzyszenia Producentów Illinois wynalazek reprezentuje to, co najlepsze w przemyśle wytwórczym stanu, gdzie kreatywność i determinacja zamieniają marzenia w rzeczywistość.

Coroczny konkurs „Makers Madness” ma na celu uczczenie producentów z całego Illinois. Tegoroczny zwycięzca został ogłoszony w środę w rezydencji gubernatora, a konkurs jest sponsorowany przez firmę Comcast Business.

Rosenberg Moon Habitat pokonał początkowe 250 innych zgłoszeń i znalazł się na czele trzech innych finalistów.

Inny ciekawy projekt to np. Drug Terminator, przenośna spalarnia narkotyków zaprojektowana do bezpiecznego niszczenia leków na receptę lub skonfiskowanych narkotyków.

Zgłoszono również 17th Street Barbeque Sauces, które są dostępne w różnych smakach, oraz radar 77 GHz do wspomagania kierowcy i zautomatyzowanej jazdy, który jest kompaktowym czujnikiem zapewniającym bardziej precyzyjne ostrzeżenia dla kierowców.

Gubernator wykorzystał uroczystość wręczenia nagród, by pochwalić ekonomiczne kamienie milowe stanu Illinois, w tym otrzymanie ośmiu podwyżek kredytów, przekroczenie 1 biliona dolarów rocznej wartości ekonomicznej i spłatę krótkoterminowego zadłużenia stanu.

Illinois zawsze był krainą innowacji, a teraz jest domem dla ponad 18 000 producentów, którzy zatrudniają ponad 600 000 mieszkańców w całym stanie, podkreślił JB Pritzker.

Zeszłoroczną zwyciężczynią została w pełni elektryczna ciężarówka R1T firmy Rivian.

Poprzedni zwycięzcy to między innymi samoregulujący podgrzewacz sygnalizacji drogowej firmy Termico Technologies, który podgrzewa sygnalizację świetlną, dzięki czemu nie pokrywa się ona śniegiem ani lodem, oraz 797F Mining Truck firmy Caterpillar, największa na świecie mechaniczna ciężarówka.

Więcej o Rosenberg Moon Habitat można się dowiedzieć odwiedzając stronę internetową.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Camozzi Group, saga
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsi królowie Europy w Field Museum. Zobaczcie miecz który ma 3000 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa wystawa w Field Museum, „Pierwsi królowie Europy”, zostanie otwarta już dzisiaj. Można tu zobaczyć niezwykły zabytek – miecz z brązu wyłowiony z Dunaju, który liczy sobie 3000 lat.

Miecz z brązu został znaleziony na dnie Dunaju około 1920 roku. Wrzucanie mieczy do rzek było częścią tradycji epoki brązu na dzisiejszych Bałkanach i w ich okolicach. Analogicznie zakopywano topór wojenny przy podpisywaniu traktatu o pokoju.

Muzeum kupiło niezwykle dobrze zachowany miecz z Węgierskiego Muzeum Narodowego wkrótce po tym, jak został wyłowiony, wyjaśnia William Parkinson, kurator antropologii placówki. Jego przyjaciel z węgierskiego muzeum, odwiedzający Chicago zeszłego lata zidentyfikował błąd w opisie miecza, uważanego za replikę.

Przeprowadzone testy potwierdziły błąd. Miecz okazał się 3000-letnim oryginałem.

Nadchodząca wystawa w Field Museum „Pierwsi królowie Europy” prezentująca unikatowy zabytek, przeniesie odwiedzających 5000 lat wstecz.

Na samym początku epoki brązu ludzie wiedzieli jak wytapiać miedź, wydobywając ja z rudy. Potem zaczęli mieszać ją z cyną, co było wielką zmianą, opowiada Parkinson. Cyna uczyniła metal znacznie silniejszym.

Pod koniec epoki brązu – która trwała od około 3000 r. p.n.e. do 800 p.n.e. – miecze z brązu prawdopodobnie ścierały się z nowomodną żelazną bronią.

O tym, że około 5000 lat temu europejskie plemiona rolników po raz pierwszy zobaczyły konie, które przybyły z południowej Rosji, zwiedzający także dowiedzą się na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 31 marca. 

Wystawa „Pierwsi królowie Europy” potrwa do 28 stycznia 2024.

Field Museum oferuje dni z bezpłatnym wstępem dla mieszkańców Illinois 18, 22 i 25 kwietnia.

Szczegóły na stronie internetowej.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Field Museum
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu