Połącz się z nami

News USA

Sędzia: Nie ma dla Ciebie drugiej szansy. Zabójca 10 osób w Buffalo dostał dożywocie

Opublikowano

dnia

W środę biały zwolennik supremacji, który zabił 10 czarnoskórych osób w supermarkecie Buffalo, został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. W czasie procesu Payton Gendron wysłuchał krewnych swoich ofiar wyrażających ból i wściekłość, wywołane jego rasistowskim atakiem.

Rozprawa w sprawie wyroku dla Paytona Gendrona została na krótko przerwana, gdy mężczyzna na widowni stracił panowanie nad sobą. Wznowiono ją po około 10 minutach, a zeznania osób, które mówiły o utracie swoich bliskich w ataku były bardzo emocjonalne.

Strzelec, którego nienawiść była podsycana rasistowskimi teoriami spiskowymi, które napotkał w Internecie, płakał podczas niektórych zeznań i przeprosił za swój czyn w krótkim oświadczeniu.

Sędzina Susan Eagan nałożyła osobne wyroki dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, po jednym dla każdej zamordowanej ofiary, które Gendron będzie odbywał równolegle.

Sędzina odmówiła również nadaniu bandycie statusu młodocianego przestępcy, co mogło dać mu szansę na powrót do społeczeństwa.

„Nie ma żadnych czynników łagodzących, które należy wziąć pod uwagę” – powiedziała Eagan.

Napastnik przyznał się w listopadzie do przestępstw, w tym morderstwa i krajowego terroryzmu motywowanego nienawiścią, za co automatycznie groziło dożywocie.

19-letni strzelec miał na sobie kuloodporną zbroję i hełm wyposażony w kamerę transmitującą na żywo, gdy przeprowadził atak 14 maja za pomocą półautomatycznego karabinu, który kupił legalnie, ale następnie zmodyfikował, aby móc go załadować nielegalnymi magazynkami amunicji o dużej pojemności.

Napastnikowi postawiono również osobne zarzuty federalne, które mogą wiązać się z wyrokiem śmierci, jeśli Departament Sprawiedliwości USA zdecyduje się o niego starać. Jego obrońca przekazał w grudniu, że Gendron jest gotów przyznać się do winy również w sądzie federalnym, aby uniknąć egzekucji.

Środowa rozprawa była szansą dla bliskich zmarłych, a także osób rannych w zamachu zeszłej wiosny, na wylanie swoich uczuć po stracie, swojej udręki i złości.

Niektórzy, jak Massey Mapps, która straciła 72-letnią siostrę, gniewnie go potępili; inni cytowali Biblię lub mówili, że modlą się za niego. Kilku potępiło go za celowy atak na społeczność Czarnych z dala od jego prawie całkowicie białego rodzinnego miasta.

„Nawet nie znasz tak dobrze Czarnych, żeby ich nienawidzić. Dowiedziałeś się o tym z internetu i to był duży błąd”.– powiedział Wayne Jones Sr., jedyne dziecko ofiary Celestine Chaney.

W pewnym momencie morderca sam zaczął płakać.

Gendron postrzelił 13 osób, tylko troje z nich przeżyło. Wszedł do sklepu poszukując czarnych kupujących i pracowników.

Jego ofiarami w sklepie Tops byli: diakon kościoła, strażnik sklepu spożywczego, aktywista z sąsiedztwa, mężczyzna kupujący tort urodzinowy, babcia 9 wnucząt i matka byłego komisarza straży pożarnej w Buffalo. Ofiary były w wieku od 32 do 86 lat.

W dokumentach opublikowanych online bandyta powiedział, że ma nadzieję, że atak pomoże zachować białą siłę w kraju. Napisał, że wybrał sklep spożywczy Tops, około trzech godzin jazdy od jego domu w Conklin w stanie Nowy Jork, ponieważ znajdował się on w dzielnicy zamieszkanej głównie przez Czarnych.

Przyznanie się Gendrona do winy na podstawie zarzutów stanowych jest postrzegane jako potencjalna pomoc w uniknięciu kary śmierci w fazie karnej jakiegokolwiek procesu federalnego.

Masowa strzelanina w Buffalo i kolejna mniej niż dwa tygodnie później, w której zginęło 19 uczniów i dwóch nauczycieli w szkole podstawowej w Teksasie, wzmocniły wezwania do zaostrzenia przepisów kontroli broni.

Ustawodawcy z Nowego Jorku szybko przyjęli ustawę zakazującą sprzedaży karabinów półautomatycznych większości osób poniżej 21 roku życia. Stan zakazał również sprzedaży niektórych rodzajów kamizelek kuloodpornych.

Prezydent Joe Biden podpisał w czerwcu kompromisową ustawę o przemocy z użyciem broni.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News USA

Idaho może zakazać procedur zmian płci nieletnim, zdaniem Sądu Najwyższego

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Sąd Najwyższy USA zezwolił stanowi Idaho na egzekwowanie zakazu stosowania procedur zmian płci dla młodzieży transpłciowej do czasu, aż toczą się postępowania sądowe w tej sprawie. Coraz więcej stanów przyjmuje przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich.

Poniedziałkowe orzeczenie sędziów zezwala stanowi na wprowadzenie w życie ustawy z 2023 r., która przewiduje karę do 10 lat więzienia dla lekarzy, którzy zapewniają hormony, leki blokujące dojrzewanie lub inne procedury związane ze zmianą płci osobom poniżej 18. roku życia.

Zgodnie z postanowieniem sądu dwie transpłciowe nastolatki, które złożyły pozew, kwestionując to prawo, nadal będą mogły kontynuować swoje „leczenie”.

Przeciwnicy tej ustawy twierdzą, że prawdopodobnie zwiększy ona liczbę samobójstw wśród nastolatków. Jej zwolennicy twierdzą natomiast, że konieczna jest ochrona dzieci przed medycznym lub chirurgicznym leczeniem dysforii płciowej, w związku z jej szkodliwością.

Co najmniej 23 stany przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich transpłciowych, a w większości z tych stanów toczą się procesy sądowe. Sędzia federalny uchylił zakaz nałożony w Arkansas jako niezgodny z konstytucją. Zakaz Montany również jest tymczasowo zawieszony.

Stany, które przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich transpłciowych, to: Alabama, Arkansas, Arizona, Floryda, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Karolina Północna, Karolina Północna Dakota, Ohio, Oklahoma, Dakota Południowa, Tennessee, Teksas, Utah i Wirginia Zachodnia.

 

Zródło: nbc
Foto: istock/LD/
Czytaj dalej

News USA

Leki blokujące dojrzewanie mogą powodować nieodwracalne szkody u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy rodzice zwracają się o pomoc medyczną dla swoich dzieci, które mają wątpliwości co do płci, myślą, że leki blokujące dojrzewanie to odwracalne leczenie, które wstrzymuje okres dojrzewania, dając szansę na odkrycie ich tożsamości płciowej. Jednak badanie Mayo Clinic opublikowane pod koniec marca wykazało, że chłopcy przyjmujący leki blokujące dojrzewanie mogą doznać nieodwracalnej szkody, o czym mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Badanie, opublikowane na stronie internetowej Cold Spring Harbor Laboratory w Minnesocie, wykazało, że dorastający chłopcy przyjmujący leki blokujące dojrzewanie mogą doświadczać problemów z płodnością i atrofii jąder.

Jedenastu naukowców z Mayo Clinic z Rochester w stanie Minnesota badało wpływ blokerów dojrzewania na komórki jąder. Naukowcy odkryli bezprecedensowy dowód ujawniający ich szkodliwe działanie na jądra u dzieci.

Naukowcy odkryli, że blokery dojrzewania szkodzą rozwojowi produkcji nasienia i mogą wpływać na płodność, gdy dzieci dorosną. Zgłosili obserwację „łagodnej do ciężkiej atrofii gruczołów płciowych u dzieci leczonych lekami blokującymi dojrzewanie”.

W badaniu, które nie zostało jeszcze recenzowane, przeanalizowano próbki jąder od 87 pacjentów w wieku poniżej 18 lat. W badaniu wzięło udział łącznie 87 dzieci, w tym 16 chłopców, którzy zidentyfikowali się jako dziewczynki, a dziewięciu z nich przyjmowało leki blokujące dojrzewanie.

Dwóch z dziewięciu chłopców, którzy przyjmowali leki blokujące dojrzewanie, miało nieprawidłowe cechy jąder, które można było zaobserwować w badaniu fizykalnym.

„Według naszej najlepszej wiedzy nie przeprowadzono żadnych rygorystycznych badań dotyczących przedłużonej blokady dojrzewania w populacjach pediatrycznych i jej długoterminowych konsekwencji dla zdolności reprodukcyjnej” – zauważyli autorzy badania.

Mimo to leki blokujące dojrzewanie, pierwotnie opracowane w celu tłumienia hormonów u nieletnich, którzy zbyt wcześnie rozpoczęli dojrzewanie, są przepisywane dzieciom doświadczającym dysforii płciowej.

Tymczasem w krajach europejskich, takich jak Finlandia, Holandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania, obowiązują ograniczenia lub zakazy dotyczące blokerów dojrzewania u dzieci. W zeszłym miesiącu zniosła je Anglia.

„Leki blokujące dojrzewanie nie są dostępne dla dzieci i młodych ludzi w przypadku niezgodności płci lub dysforii płciowej, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną” – czytamy w witrynie internetowej NHS England dotyczącej „leczenia” dysforii płciowej.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ LivingImages/
Czytaj dalej

News USA

Tesla ma kłopoty. Firma Elona Muska zwalnia 15 tys. pracowników

Opublikowano

dnia

Autor:

Tesla przygotowuje się do zwolnienia ponad 10% swojej siły roboczej na całym świecie w związku ze słabymi dostawami w pierwszym kwartale i rosnącą konkurencją na rynku pojazdów elektrycznych (EV).

Wewnętrzny e-mail od dyrektora generalnego Elona Muska, zawiera informację, że producent samochodów zamierza obniżyć koszty i zwiększyć produktywność po latach szybkiego wzrostu, który doprowadził do powielania niektórych ról i funkcji w niektórych obszarach firmy, jak podała w poniedziałek publikacja techniczna, Electrek.

Najcenniejszy producent samochodów na świecie zatrudnia na całym świecie około 140 473 pracowników, podał Reuters, powołując się na najnowszy raport roczny Tesli. Zgłaszana redukcja zatrudnienia dotknie więc ok. 15 tys. pracowników.

Wcześniej Electrek poinformował, że Tesla nakazała menedżerom zidentyfikować kluczowych członków zespołu, wstrzymała nagrody za niektóre akcje, anulowała roczne przeglądy niektórych pracowników i ograniczyła produkcję w Gigafactory w Szanghaju.

Na początku tego miesiąca informowano, że kwartalne dostawy Tesli spadły po raz pierwszy od prawie czterech lat i były niższe od szacunków analityków z Wall Street.

Tesla ogłosiła wówczas, że w pierwszym kwartale dostarczyła około 387 000 pojazdów – znacznie poniżej oczekiwań na poziomie około 443 000, co oznacza spadek o 8,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.

Producent samochodów stanął także w obliczu narastającej wojny cenowej w Chinach, kluczowym rynku dla producenta pojazdów elektrycznych, ponieważ tańsi konkurenci, tacy jak BYD, zmusili go do obniżenia cen i obcięcia swoich marż.

Na początku tego miesiąca agencja Reuters poinformowała również, że Tesla porzuca długo reklamowane plany produkcji niedrogiego samochodu, rzekomo zwanego Modelem 2, którego cena miała zaczynać się od 25 000 dolarów.

Elon Musk oskarżył wówczas Reutersa o kłamstwo.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/vzphotos/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu