Połącz się z nami

News Chicago

Dzieci Mokotowa, Żoliborza, Woli. Polonijne obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Opublikowano

dnia

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na kwaterze weterańskiej cmentarza Maryhill w Niles pod Chicago odbyła się akademia rocznicowa. Uroczystość upamiętniającą zryw powstańczej Warszawy w niedzielne popołudnie przygotowali członkowie Związku Narodowych Sił Zbrojnych oddział Chicago. Pod pomnikiem odprawiona została msza święta w intencji uczestników powstania. Odczytany został apel poległych i odbył się krótki program artystyczny. Wśród gości obecny był konsul generalny Piotr Janicki oraz skromna grupa weteranów II wojny światowej. Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Skromna grupa żyjących jeszcze uczestników tych historycznych wydarzeń uczestniczyła wcześniej w tradycyjnym nabożeństwie sprawowanym w kościele pod wezwaniem św. Konstancji oraz żołnierskim obiedzie. Nieliczni wybrali się do stolicy, aby uczestniczyć w warszawskich obchodach rocznicowych. Przed wyjazdem gościliśmy ich na antenie naszego radia.

Galeria zdjęć

 

Julian Eugeniusz Kulski, syn przedwojennego wiceprezydenta Warszawy, obecnie uznany architekt i ekspert banku światowego w momencie wybuchu wojny miał 10 lat, a w czasie powstania był już 15 letnim weteranem. „Miałem 10 lat jak się wojna zaczęła, a 12 lat gdy złożyłem przysięgę jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej. W wieku 13 lat byłem aresztowany przez gestapo, trzymany na Pawiaku, przesłuchiwany na Alei Szucha, bity i torturowany. Potem byłem tak wściekły na Niemców, że dostałem się do Kedywu i nie mogłem się doczekać, żeby zabijać Niemców. Jak powstanie wybuchło, to już byłem młodym weteranem” – powiedział autor książki „Kolor odwagi”. Julian Kulski walczył na Żoliborzu w ugrupowaniu „Żywiciela”. Był żołnierzem 9. kompanii Kedywu, elitarnej jednostki Armii Krajowej. Dwukrotnie ranny. W ostatnim dniu powstania skacząc z piętra, aby uniknąć ognia czołgowego złamał nogę. „Walczyliśmy przeciwko czołgom. Ja się bardzo bałem czołgów, jak przejeżdżały nad moją głową. „Stukasy” nas bombardowały. Pamiętam jak „stukas” leciał z bombą i był tak blisko, że widziałem oczy pilota. Najgorsze było to, że w okopach zachorowałem na gruźlicę”wspominał.

Wśród tych, którzy 73 lat temu szli bić się z Niemcami był dwudziestoletni wówczas Stanisław Stawski. Strzelec – radiotelegrafista z kompanii łączności w dywizji Baszta. W jednej z pierwszych swoich powstańczych akcji zabezpieczał łączność oddziału podczas ataku na niemiecką fabrykę przy ulicy Belwederskiej. Atak się nie powiódł. Trzeba było przeczekać i pod osłoną próbować odwrotu. Powrót z akcji okazał się sporym zaskoczeniem dla koleżanek i kolegów, którzy zdążyli się już pomodlić za spokój duszy młodego radiotelegrafisty i jego kolegów. Pod koniec działań na Mokotowie Stanisław Stawski przeżył gehennę ewakuacji kanałami do śródmieścia.

Tadeusza Gubałę, wiceprezesa Oddziału AK w USA godzina W zastała na Woli, w rejonie Domu Janusza Korczaka, gdzie walczył w kompanii 315. Pierwszą akcją była wyprawa po benzynę. „Wpadliśmy do warsztatu naprawczego na Okopowej, przy zbiegu z ulicą Towarową. Niemcy widząc, co się dzieje uciekli, a myśmy zaczęli buszować po zakładzie, żeby zobaczyć który samochód jeszcze można uruchomić. Jeden był ogumiony, więc jeden z mechaników, który był obecny, strzelec Magiera go zastartował. Ja w międzyczasie chodziłem między tymi samochodami, które miały benzynę w bakach, a stały już bez ogumienia na kanałach do reperacji i wyciągałem co tylko mogłem tego drogocennego płynu(…). Ja dostałem dyspozycję, żeby ją taskać na barykadę, która się znajdowała na ulicy Górczewskiej, między ulica Młynarską, a Staszica. To był punkt bardzo umocniony. Obsadzony przez jednostki w pełni uzbrojone jak: Parasol, Zośka i Miotła, jeśli się nie mylę, które stały również na barykadzie przy Wolskiej i Młynarskiej. Tę benzynę udało mi się „dotaskać” do ulicy Górczewskiej. W podnieceniu całej tej operacji wszedłem na zaminowane pole przed barykadą. Koledzy, którzy mnie od razu rozpoznali wyprowadzili mnie jednak z tej pułapki”.

Powstanie Warszawskie było najważniejszym etapem akcji Burza, która miała poderwać do walki cały kraj. Po odwołaniu przez generała Bora-Komorowskiego marszu na Warszawę wiele jednostek walczyło z Niemcami w różnych regionach kraju. Cztery lata temu zwycięską bitwę pod Radkowem koło Nagłowic i Krzepinem prowadzoną przez żołnierzy Okręgu Radom-Kielce wspominał ówczesny prezes Koła AK w Chicago, śp. pułkownik Marian Prusek, ps. Żubr. „Oczekując na zrzuty po trzech dniach walk pod Radkowem, kiedy Niemcy mieli swoje lotnisko 20 kilometrów obok, byliśmy atakowani nie tylko z powietrza, ale i artylerią, bo pogoda sprzyjała. Mogli nas wymacać, ale wyszliśmy z tej operacji zwycięsko. Rozbiliśmy kilka czołgów, zdziesiątkowaliśmy załogę lotniska w Nagłowicach, bo ich wezwano do pomocy. Oni byli ubrani w szare mundury, które na tle zieleni lasu były łatwe do wykrycia”.

Po rozformowaniu oddziałów AK młody żołnierz chciał wrócić do szkoły. W tym celu udał się do Krakowa, ale po krótkim czasie wpadł na jego trop Urząd Bezpieczeństwa. Miał do wyboru albo ponownie iść do lasu, albo uciekać za granicę. Wybrał tę drugą opcję. W styczniu 1946 roku przekroczył granicę Czech, następnie Niemiec skąd dotarł do Włoch i Anglii skąd w 1951 roku przypłynął do Chicago.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/Ryszard Siek

News Chicago

Zawalił się dach teatru w Belvidere w Illinois. Jedna osoba nie żyje. Jest wielu rannych

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek wieczorem podczas koncertu w Apollo Theatre w Belvidere, położonego obok Rockford w stanie Illinois, zawalił się dach. W wyniku zawalenia zginęła jedna osoba – potwierdziły władze. Kolejnych 28 zostało rannych. Niesprzyjająca pogoda mogła przyczynić się do tragedii.

Szef straży pożarnej w Belvidere, Shawn Schadle, poinformował, że 5 osób zostało ewakuowanych z miejsca zdarzenia z poważnymi obrażeniami, 18 z umiarkowanymi obrażeniami i 5 kolejnych z niewielkimi obrażeniami. Inni prawdopodobnie sami znaleźli drogę do szpitala.

Zawalenie dachu zostało zgłoszone w czasie silnej burzy z wiatrem o prędkości 90 mil na godzinę.

Koncert rozpoczął się o godz. 7.00 wieczorem. W teatrze występowały death metalowe zespoły Morbid Angel, Revocation i Skeletal Remains. Katastrofa nastąpiła około 30 minut po rozpoczęciu koncertu.

Schadle przekazał, że na koncercie w teatrze było około 260 osób – w tym publiczność, personel i zespoły. Pojemność teatru wynosi około 1500.

Wewnątrz teatru zawalił się sufit tuż przed proscenium. Prawdopodobnie w tym czasie przed sceną zgromadzili się ludzie. Widziano cegły leżące na środku ulicy. Gruz wylądował też na pobliskich samochodach.

Szef policji w Belvidere, Shane Woody, opisał scenę, kiedy przyjechała policja, jako absolutny chaos. Służby ratunkowe próbowały odnaleźć w zawalonym budynku ludzi i zapewnić im bezpieczeństwo. Ludzie będący świadkami zdarzenia, także pomagali.

Kongresmen stanu Illinois Dave Vella (D-Loves Park) był na kolacji z żoną w pobliskim Rockford i pośpieszył do Belvidere, gdy dowiedział się o katastrofie. Poinformował, że do 10:00 PM wszyscy zostali usunięci z budynku.

W akcji ratowniczej uczestniczyło 20 karetek pogotowia. Na miejsce skierowano liczne zastępy policji i straży pożarnej.

Belvidere znajduje się w powiecie Boone, około 72 mil od Chicago. Według Cinema Treasures Apollo Theatre został otwarty w 1921 roku jako miejsce sztuki teatralnej, filmu i wodewilu. Od kilku lat jest to miejsce w którym odbywają się koncerty.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ludzie uciekają z powiatu Cook. 68 tys. wyprowadziło się w przeciągu roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według szacunków opublikowanych w czwartek przez US Census Bureau, powiat Cook stracił 68 000 osób między lipcem 2021 a lipcem 2022 roku, co jest drugim co do wielkości spadkiem wśród wszystkich powiatów w USA w tym okresie. Więcej ludzi opuściło tylko powiat Los Angeles, który stracił 91 000 mieszkańców.

Mimo tak dużego spadku powiat Cook zachował status drugiego pod względem liczby ludności (5 110 000) po powiecie Los Angeles (9 720 000) w Stanach Zjednoczonych. Ale relatywny spadek liczby ludności o 1,3% był ostrzejszym ciosem niż 0,9% w Los Angeles.

Spośród 47 powiatów w kraju z co najmniej milionem mieszkańców tylko cztery – Filadelfia, Kings (Brooklyn), Queens i Bronx – odnotowały ostrzejsze spadki procentowe. Powiat Bronx odnotowało najostrzejszy spadek, wynoszący prawie 3%.

Szacunki zostały sporządzone na podstawie populacji bazowej oraz salda migracji, urodzeń i zgonów.

Według demografów z Census Bureau spadek w powiecie Cook nie jest jednak tak gwałtowny jak w zeszłym roku, kiedy wyniósł 1,6%, głównie dzięki międzynarodowej migracji. Napływ około 18 000 imigrantów pomógł zrekompensować szacunkowo 94 000 mieszkańców utraconych w wyniku migracji krajowej.

Według demografki Kristie Wilder liczba imigrantów jest najwyższa w powiecie Cook od mniej więcej 2011 roku.

W latach 2010-2017 wskaźnik migracji międzynarodowej do powiatu Cook wynosił od 14 000 do prawie 19 000. Spadł w 2018 roku i pozostał niski przez cały okres pandemii.

Tempo spadku całkowitej populacji powiatu Cook pozostaje znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii, ale populacja kurczy się od 2015 r., a tempo spadku waha się między 0,2% a 0,5%. W czasie pandemii skoczyło do ponad 1%.

Illinois jako całość doświadczyło spadku liczby ludności o 0,8% od lipca 2021 do lipca 2022, przy całkowitej szacowanej utracie 104 000 mieszkańców.

Ze 102 powiatów stanu prawie wszystkie zmniejszyły liczbę ludności, a z powiatów otaczających Chicago tylko McHenry powiększyło się, zyskując 155 mieszkańców. Najwięcej stracił DuPage, tracąc 5547 mieszkańców czyli 0,6%.

Wszyscy ci wyprowadzający się ludzie według szacunków spisu, w większości przenoszą się do innych obszarów metropolitalnych.

Wśród powiatów liczących mniej niż 10 000 mieszkańców 61% utraciło mieszkańców, natomiast w powiatach liczących 100 000 i więcej mieszkańców 68% zwiększyło liczbę ludności.

Wzrost odnotowały trzy największe powiaty w kraju po Cook County: Harris County (Houston), Maricopa (Phoenix) i San Diego. Powiat Harris, największe z tych trzech, zyskało mieszkańców w tempie około 0,95%, ale wciąż szacuje się, że ma około 328 000 mieszkańców mniej niż powiat Cook.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Wirestock/ Sean Pavone/ Chalabala
Czytaj dalej

News Chicago

Vallas czy Johnson? Wybory burmistrza Chicago już we wtorek

Opublikowano

dnia

Autor:

Ankieta dotycząca nadchodzących wyborów burmistrza Chicago, opublikowana na początku tego tygodnia pokazała, że wyścig między Paulem Vallasem a Brandonem Johnsonem jest w martwym punkcie. Kandydaci mają praktycznie równe poparcie w mieście. W nadchodzących wyborach 4 kwietnia zadecydują ci, którzy teraz wciąż nie są zdecydowani.

W przeprowadzonej ankiecie zarówno Paul Vallas, jak i Brandon Johnson otrzymali po 44% głosów, przy czym 12% respondentów ankiety wskazało, że nadal są niezdecydowani.

Bezpartyjna ankieta została przeprowadzona przez BSP Research i obsługiwana przez uniwersytet wraz z koalicją organizacji non-profit osób czarnoskórych i latynoskich, w tym Hispanic Federation, Illinois Black Advocacy Initiative, Latino Policy Forum i Latino Victory Project.

Według BSP Research margines błędu sondażu wynosi plus-minus 2,8%.

Kiedy wyniki zostały podzielone według rasy/pochodzenia etnicznego, wykazano wyraźne podziały między potencjalnymi wynikami dwóch kandydatów.

Johnson był preferowanym kandydatem 55% czarnych respondentów w ankiecie, podczas gdy tylko 28% z nich faworyzowało Vallasa.

Spośród ankietowanych latynoskich wyborców 46% stwierdziło, że skłania się ku Vallasowi, a 35% popiera Johnsona.

Natomiast wśród białych respondentów ankiety, 51% stawia na Vallasa, a 42% wskazało, że woli Johnsona.

Ankieta wykazała między innymi, że obaj kandydaci mają jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o docieranie do swoich wyborców, szczególnie jeśli chodzi o osoby rasy czarnej i latynoskiej.

Kiedy ci respondenci ankiety zostali zapytani, czy kampania lub inna lokalna organizacja poprosiła ich o głosowanie, 43% prawdopodobnych wyborców stwierdziło, że nie skontaktowano się z nimi.

W przypadku białych wyborców, którzy odpowiedzieli na ankietę, 62% wskazało, że skontaktowała się z nimi kampania lub lokalna organizacja i poprosiła ich o głosowanie.

Ankieta, opracowana przez koalicję Northwestern University, została zaprojektowana, aby pomóc lepiej zrozumieć problemy, które kierują czarnych i latynoskich mieszkańców Chicago do urn.

Wyniki ankiety pokazały, że ograniczenie przestępczości jest najwyższym priorytetem dla wyborców.

Połowa respondentów ankiety stwierdziła, że ograniczenie przestępczości jest ważną kwestią, przy czym 49% wyborców latynoskich, 53% wyborców czarnoskórych i połowa wyborców białych wymienia przestępczość jako najważniejszą kwestię.

Jednak wyborcy różnie reagowali na przestępstwa w zależności od wieku.

Wśród zarejestrowanych wyborców w wieku powyżej 65 lat 80% wskazało, że przestępczość jest ważnym problemem. W przypadku wyborców w wieku 18-29 lat tylko 31% określiło ograniczanie przestępczości jako ważną kwestię.

Drugą najważniejszą kwestią w nadchodzących wyborach, dla 30% czarnych respondentów była reforma policji. Natomiast dla 35% Latynosów i 31% białych wyborców były to rosnące koszty utrzymani.

Istnieją także duże ogólne różnice w poszczególnych grupach wiekowych jeśli chodzi o preferencje wyborcze.

60% respondentów w wieku 65 lat i starszych opowiada się za Vallasem, a tylko 22% za Johnsonem. Wśród wyborców w wieku od 18 do 29 lat poparcie Vallasa było znacznie niższe i wyniosło 29%.

Wyborcy o niższych dochodach mogą również być osobami decydującymi w nadchodzących wyborach, ponieważ 29% osób zarabiających mniej niż 40 000 USD rocznie wskazało, że pozostaje wciąż niezdecydowanych. Wśród tych, którzy zarabiają 80 000 USD lub więcej, Johnson prowadzi z 46% głosów do 42% Vallasa.

Podobnie wyborcy, którzy oddali głos na urzędującą burmistrz, prawdopodobnie również odegrają dużą rolę w nadchodzących wyborach, ponieważ badanie wskazuje, że 37% wyborców Lightfoot pozostaje niezdecydowanych.

Johnson ma jednak znaczącą przewagę wśród tych wyborców Lightfoot, którzy już wybrali swojego kandydata, a wyniki ankiety pokazują, że 41% wyborców Lightfoot popiera Johnsona, a zaledwie 22% opowiada się za Vallasem.

Jeśli chodzi o wyborców, którzy oddali głos na kongresmana Chuya Garcíę w pierwszej turze wyborów w zeszłym miesiącu, Vallas ma niewielką przewagę, z 38% głosów nad 34% Johnsona. Spośród ankietowanych wyborców Garcíi 27% pozostaje niezdecydowanych.

W ankiecie wzięło udział łącznie 1500 potencjalnych wyborców w okresie od 15 do 23 marca i przeprowadzono ją za pomocą telefonu komórkowego, zaproszenia e-mailowego lub internetowych paneli wyborczych. Wywiady do badania przeprowadzono w języku angielskim i hiszpańskim.

Spośród 1500 respondentów ankiety 680 określiło jako białych, 385 jako Latynosów, a 345 jako czarnych. 90 respondentów zidentyfikowanych jako Azjaci lub inni.

Według BSP Research wszyscy respondenci, którzy powiedzieli, że zdecydowanie nie zagłosują lub raczej nie będą głosować, zostali wykluczeni z badania.

Więcej informacji na temat wyników ankiety można znaleźć tutaj.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu