Połącz się z nami

Newsroom

Linie LOT planują zamknięcie Okęcia. Nowe lotnisko w Polsce ma być węzłem komunikacyjnym dla całej Europy

Opublikowano

dnia

Już za dziesięć lat między Warszawą a Łodzią ma powstać Centralny Port Komunikacyjny – duo port łączący transport lotniczy i kolejowy. Będą z niego mogli korzystać nie tylko Polacy, ale mieszkańcy środkowej Europy. Dzięki temu Polska może się stać istotnym węzłem komunikacyjnym dla Starego Kontynentu.

O planach i inwestycjach mówił prezes zarządu polskich linii lotniczych LOT – Rafał Milczarski. Dyrektor przebywa na delegacji w Chicago, gdzie weźmie udział w Paradzie z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na antenie Radia Deon snuł plany związane z wielką inwestycją w Polsce.

„To będzie punkt przesiadkowy, port komunikacyjny, oraz centralny port kolejowy dla Polski. Będzie to również ważny punkt dla całego regionu centralnej Europy. To jest około 180 milionów ludzi”.

Z projektu w dużej mierze mają skorzystać Polacy. Nie tylko jako klienci, ale także jako inwestorzy.

REKLAMA REKLAMA

„Będziemy istotną częścią i ważnym graczem w wykorzystaniu tej inwestycji. Chodzi głównie o to, żeby Polska znalazła się na głównych szlakach komunikacyjnych”.

Rafał Milczarski wyjaśnia także co się stanie z lotniskiem Okęcie po zakończeniu prac nad centralnym portem.

„Trzeba wyraźnie powiedzieć, że kiedy zostanie zbudowany centralny port komunikacyjny, to lotnisko w Warszawie zostanie zamknięte”.

Linie lotnicze LOT w ostatnim czasie rozwijają się dynamicznie, o czym świadczy wzrost liczby przewiezionych pasażerów. Z wyników dumny jest dyrektor linii.

„Okazało się, że w 2016 roku byliśmy najbardziej dynamiczną linią lotniczą w Europie. To jest wzrost o około 30 procent jeśli chodzi o ilość przewiezionych pasażerów”.

Nowa twarz

Firma rozpoczęła w Chicago współpracę ze znaną na rynku polonijnym Magdaleną Pantelis.

„Naturalną rzeczą jest, że jeśli chodzi o rozwój przedsiębiorstwa to zatrudnienie się zwiększa. Rozpoczęliśmy współpracę z nową osobą z Chicago – Magdą Pantelis (byłą dyrektor generalną w Dzienniku Związkowym – red) która nas reprezentuje pod względem handlowym”.

Rafał Milczarski zapowiada, że wraz z innymi pracownikami LOTu weźmie udział w paradzie. Do uczestnictwa zapraszał także całą Polonię

„Zapraszam wszystkich na Paradę. Będzie mi bardzo miło paradować razem z wami. Dziękuję”

Parada Trzeciomajowa w Chicago odbędzie się w najbliższą sobotę 6 maja. Początek o godzinie 11:30

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Bartlomiej Mostek, Rafał Muskała

REKLAMA REKLAMA

News USA

Emerytury Polaków w Stanach Zjednoczonych nie powinny być pomniejszane. Musimy o to walczyć

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizacja polonijna Polish American Strategic Initiative (PASI) wezwała amerykański Kongres do zmiany przepisów, które zmniejszają wysokość emerytur. Klauzula dotyczy przypadków, gdy świadczenia są pobierane zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych.

Organizacja polonijna Polish American Strategic Initiative (PASI) apeluje, by amerykańska Polonia domagała się tego od ustawodawców.

Projekt ustawy H.R.82, Social Security Fairness Act, zmieniającej dotychczasowe, niekorzystne dla Polaków przepisy został zgłoszony w 2019 roku.

Jest on sponsorowany przez republikańskiego członka Izby Reprezentantów Rodneya Davisa i ma poparcie 303 ustawodawców.

REKLAMA REKLAMA

Nancy Pelosi, nie poddała go jednak jak dotąd pod głosowanie.

Wg PASI, aby doprowadzić do głosowania za projektem, należy sprawić, by ustawa została przekazana do rozpatrzenia całej Izbie Reprezentantów w ramach procedury zwanej Discharge Petition i o to trzeba walczyć.

Wymaga to podpisu bezwzględnej większości członków Izby, czyli minimum 218 głosów.

Klauzula o zmniejszeniu emerytury, w przypadku pobierania świadczeń w USA i Polsce, tzw. Windfall Elimination Provision (WEP) dotyczy ok. 2 mln osób, w tym znacznego odsetka Polaków.

Restrykcjom podlegają osoby, które nie przepracowały w USA 30 lat, a kiedy mieszkały jeszcze w Polsce, nie odprowadzały od zarobków składek na ubezpieczenie społeczne w USA.

Według organizacji PASI Polonia jest poszkodowana przez tą klauzulę.

„Nasi rodacy, którzy przyjechali do USA w starszym wieku i pracowali mniej niż 30 lat, wypełniają w urzędzie (ubezpieczeń społecznych) wniosek z pytaniem: Czy pobierasz też emeryturę z innego źródła, kraju itp.?”

„Jeśli tak, wielkość ich emerytury, łączącej amerykańską oraz polską, zostaje zmniejszona prawie o połowę polskiej. Znamy takie osoby, które otrzymują (emeryturę) niższą nawet o 60 proc.” – wyjaśnia przedstawicielka PASI Małgorzata Ciuraszkiewicz.

 

 

Źródło: wnp
Foto: You Tube, istock/SouthWorks

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzisiaj ruszyła loteria wizowa w USA. Zbigniew Jaremkiewicz służy pomocą tym, którzy chcą spełnić swój amerykański sen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku ruszyła loteria wizowa – najprostszy sposób by dostać Zieloną Kartę w USA, pozwalającą na legalny pobyt, naukę i pracę w Stanach Zjednoczonych. O tym co zrobić by mieć jak największe szanse w losowaniu mówi w Radiu Deon Chicago Zbigniew Jaremkiewicz z Victor Studio.

Po kilkuletniej przerwie Polacy mogą brać udział w amerykańskiej Loterii Wizowej. Wraz z osobą wylosowaną wizę imigracyjną otrzymuje jej współmałżonek i dzieci w wieku poniżej 21 lat.

Do najbliższej edycji Loterii Wizowej DV-2024 można zgłaszać od 5 października 2022 do 8 listopada 2022.

Pierwszą kwalifikację wniosku wykonuje program komputerowy oceniając zdjęcie. Dlatego dołączona fotografia musi spełniać bardzo szczegółowe wymogi – podkreśla Zbigniew Jaremkiewicz.

Zakład fotograficzny Victor Studio zajmuje się między innymi wykonywaniem prawidłowych zdjęć do wniosków osób ubiegających się o wizę imigracyjną w loterii.

REKLAMA REKLAMA

Nasz gość służy również pomocą jeśli chodzi o wypełnienie wniosku o wizę.

Dlatego, aby zrobić to od początku dobrze i mieć szanse, że aplikacja zostanie przyjęta, warto przyjść do Victor Studio przy 6600 W Irving Park Rd. Chicago, IL 60634 i skorzystać z fachowej pomocy.

Zdarza się też, że Zbigniew Jaremkiewicz pomaga także osobom mieszkającym w Polsce.

W tym roku nowością jest fakt, że zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza na oficjalnej stronie internetowej. Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

Nie warto odkładać złożenia wniosku, ponieważ zdarzały się wcześniej błędy i zastoje w systemie komputerowym, z powodu przesyłania wielu wniosków w krótkim okresie czasu.

Po złożeniu wniosku, konieczne jest otrzymanie potwierdzenia, że aplikacja jest w systemie.

Zbigniew Jaremkiewicz zaprasza do swojego studia. Przyjedźcie, zróbcie odpowiednie zdjęcie, i skorzystajcie z pomocy by wypełnić wniosek.

Telefon do Victor Studio to (773) 205-2404. Strona internetowa: https://www.victorstudio.com

Szczegółowe informacje na temat Loterii Wizowej dostępne są tutaj, a także na stronach ambasad amerykańskich i na stronie rządowej travel.state.gov. Warunkiem starania się o wizę jest pochodzenie z kraju, który znajduje się na tegorocznej liście państw kwalifikujących się.

Wszystkim starającym się życzymy powodzenia!

 

 

Źródło: informacja własna, loteria-wizowa
Foto: istock/welcomia

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Od jutra mieszkańcy Cook County mogą składać wnioski do programu gwarantowanego dochodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od jutra można składać wnioski do programu, który zapewni 500 dolarów miesięcznie pomocy gotówkowej przez dwa lata. Zgodnie z komunikatem prasowym, kwalifikujący się mieszkańcy powiatu Cook mogą zgłaszać się do programu pilotażowego Cook County Promise Guaranteed Income w dniach 6-21 października.

O zapowiadanym programie pomocy bezpośredniej pisaliśmy 19 maja.

Według powiatu miesięczne płatności w wysokości 500 USD będą wysyłane do 3250 mieszkańców przez dwa lata.

Oczekuje się, że płatności rozpoczną się w grudniu.

Inwestycja wartości 42 mln dolarów jest finansowana przez American Rescue Plan Act, środek administracji Bidena mający na celu zapewnienie bezpośredniej pomocy obywatelom, którzy napotkali niepowodzenia podczas pandemii.

REKLAMA REKLAMA

Wnioskodawcy muszą mieć co najmniej 18 lat, mieszkać w powiecie Cook i mieć dochód gospodarstwa domowego równy lub niższy niż 250 procent federalnego poziomu ubóstwa.

Nie mogą także uczestniczyć w innych programach bezpośredniej pomocy pieniężnej w ciągu 24 miesięcy trwania programu powiatowego. Uczestnicy programu zostaną wybrani na drodze loterii.

Program pilotażowy jest otwarty dla osób niezależnie od ich statusu imigracyjnego, a wnioskodawcy nie będą musieli weryfikować obywatelstwa USA.

Większość wybranych kandydatów, wyłonionych w drodze loterii, będzie mieszkańcami terenów podmiejskich.

W ciągu ostatnich dwóch dekad wiele społeczności podmiejskich zmagało się ze wzrostem ubóstwa przy braku sieci dostawców usług społecznych. Obszar podmiejski Chicago nie jest wyjątkiem, a liczba mieszkańców żyjących poniżej granicy ubóstwa wzrosła o 54% w latach 2010-2016, według Metropolitan Planning Council.

Miasto Chicago już wysyła pierwsze czeki na 500 dolarów do 5000 rodzin wybranych do własnego programu pomocy gotówkowej.

Celem programu pilotażowego jest „dowiedzenie się, w jaki sposób gwarantowany wpływ ma na uczestników, a także lokalną gospodarkę i społeczność”.

Zgodnie z komunikatem prasowym Inclusive Economy Lab z Uniwersytetu Chicago oraz Crown Family School of Social Work, Policy and Practice zbadają i ocenią program.

„Dwuletni program pilotażowy jest największą w historii Ameryki inicjatywą gwarantowanego dochodu finansowaną ze środków publicznych i zapewni tysiącom naszych mieszkańców stabilne podstawy ekonomiczne” – powiedziała Prezes Zarządu Powiatu Cook Toni Preckwinkle. „Dla wielu po raz pierwszy w życiu”.

 

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: You Tube, istock/monkeybusinessimages

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu