Połącz się z nami

News Chicago

Aleksander Fredro i Antoni Czechow na Dzień Teatru w Art. Gallery Kafe w Chicago

Opublikowano

dnia

27 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Alicja Szymankiewicz, animatorka Teatru przy Stoliku wraz z grupą polonijnych aktorów zaprosiła fanów tej formy teatru do Art. Gallery Kafe na spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry i Antoniego Czechowa.

Publiczność miała okazję w niedzielę oklaskiwać dwie jednoaktówki: „Nikt mnie nie zna” hrabiego Fredry i „Oświadczyny” Czechowa. W postaci bohaterów tych komedii wcielili się: Elżbieta Kochanowska-Michalik, Ewa Milde, Julita Mroczkowska, Maciej Góraj, Andrzej Kiesz, Bogdan Łańko i Jarosław Maculewicz.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Alicja Szymankiewicz mówiąc o doborze repertuaru przyznała, że zawsze uwielbiała klasyków i z takiej okazji, jak Dzień Teatru trudno byłoby zdecydować się na innych autorów. „Podałam ten pomysł i koledzy go „kupili”. Bardzo mało znana jednoaktówka „Nikt mnie nie zna”, a Fredro napisał mnóstwo cudownych jednoaktówek, przepiękną poezję, mnóstwo wspaniałych dwu i trzy aktówek jak „Pan Jowialski”, „Ślubu Panieńskie”, „Damy i Huzary” i tak dalej i tak dalej (…) W drugiej części Czechow, bo to wyśmienici mistrzowie swego gatunku, ale oczywiście i Mickiewicz i Słowacki, Norwid i Szekspir. Wszystkich tych uwielbiam. Są ponad czasowi, przepiękny język, świetne tłumaczenia jeżeli mówimy o Czechowie czy Szekspirze (…) W teatrze jest czas na rzeczy dobre, bardzo mądre, chociaż klasyczne. Do dziś warte pokazywania i przedstawiania” – powiedziała reżyserka spektakli.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Polonijnym teatrem i publicznością w Wietrznym Mieście zafascynowana była animatorka życia kulturalnego i podróżniczka z Nowego Jorku Beta Bojar. „Bardzo chcę docenić publiczność chicagowską. Jest zdecydowanie bardziej aktywna. Jest lepsza frekwencja. W Nowym Jorku musimy naprawdę bardzo się starać o zmotywowanie do uczestniczenia w artystycznym życiu polonijnym, które jest takie bardzo przygaszone” – powiedziała bohaterka sobotniego spotkania w kawiarni państwa Gogaczów, podczas którego jako podróżniczka, która odwiedziła 163 kraje na świecie, opowiadała o swoich przeżyciach ze strefy wojennej na granicy państw koreańskich.

„Teatr przy Stoliku” ponownie wrócił na scenę w Art Gallery Kafe po blisko trzyletniej przerwie spowodowanej perypetiami zdrowotnymi jego twórczyni. Alicja Szymankiewicz powróciła z tą formą uprawiania teatru w grudniu ubiegłego roku, kiedy wystawiła komedię „Słoneczni chłopcy”.

Rozpoczęty niedzielnym spektaklem tydzień w Art Gallery Kafe zapowiada się bardzo interesująco. W najbliższy piątek otwarta zostanie wystawa fotograficzna zorganizowana przez miejscowych fanów tej formy sztuki, natomiast w sobotę Wiesław Gogacz zaprasza na koncert Tadeusza Janika. Tydzień później, 8 kwietnia Elżbieta Kochanowska-Michalik wraz z kolegami zaprezentuje poezję ks. Jana Twardowskiego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Fuzja przedsiębiorstw kolejowych o wartości 31 mld dolarów znacznie zwiększy ruch kolejowy w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjna fuzja Canadian Pacific Railway i Kansas City Southern o wartości 31 miliardów dolarów niepokoi ustawodawców w Illinois. Senator stanu Dick Durbin był we wtorek w Schaumburgu, wypowiadając się na temat propozycji.

Połączenie przewoźników może dodać do 14 pociągów towarowych dziennie do linii Metra Milwaukee, która biegnie z Elgin do Bensenville.

Planowana umowa jest w trakcie przeglądu przez amerykańską Surface Transportation Board.

Przeciwnicy wyrazili obawy dotyczące zanieczyszczenia hałasem i wpływem na środowisko.

Mówią też, że bardzo długie pociągi będą blokować ruch i blokować przejazdy.

REKLAMA REKLAMA

Durbin powiedział, że istnieją obawy, w jaki sposób kursowanie tak wielu nowych pociągów zwiększy ruch kolejowy i jak wpłynie na różne dzielnice. Choć nie jest przeciwny fuzji, uważa, że należy przeprowadzić więcej badań jej wpływu.

„Chcemy zobaczyć oświadczenie, które naprawdę dociera do obszaru Chicagoland i mierzy wpływ na życie w tym obszarze. I tak naprawdę nie mówimy, że nie można przeprowadzić tej fuzji.”– powiedział Durbin.

„​​Możliwe, że budowa niektórych obiektów kolejowych na zachód od obszar metropolitalny rozwiąże problemy. Jesteśmy gotowi do współpracy z Canadian Pacyfic i innymi liniami kolejowymi, aby to zrobić”.

Jeśli fuzja się uda, linia kolejowa bezpośrednio połączy Kanadę z Meksykiem.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Nie chciałem umrzeć. Chciałem pobiec w maratonie. Biegacz pochodzący z Chicago pokonał raka i startuje w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

U Angelo Ciardella, pochodzącego z Chicago mieszkańca Orlando, zdiagnozowano raka głowy i szyi/krtani stopnia czwartego. Mężczyzna przeszedł osiem rund chemii i 35 cykli naświetlania. A w tą niedzielę pobiegnie w chicagowskim maratonie.

Każdy, kto chce pokonać morderczą trasę 26,2 mil, musi być twardy i dobrze wysportowany, ale Angelo Ciardella uważa, że ​​jego kluczem do sukcesu jest to, że jest taki uparty.

„Podczas leczenia myślałem, że po pierwsze nie umrę. Jestem zbyt uparty” – powiedział Angelo Ciardella.

Mężczyzna zaczął biegać ponownie rok temu, po zakończeniu leczenia. Powiedział swoim onkologom, że ma niezły cel:

Zamierzał wrócić do miasta, w którym się urodził i pobiec w Bank of America Chicago Marathon.

„Aby pokazać, że mogę pokonać raka, a także pokazać ludziom, że diagnoza raka czwartego stopnia nie jest wyrokiem śmierci” – powiedział Ciardella.

REKLAMA REKLAMA

Jego onkolog twierdzi, że podczas wyczerpującego leczenia w szczytowym momencie pandemii taka postawa była kluczowa.

„Wchodzisz z dobrym nastawieniem. I nadzieją i determinacją. Naprawdę lepiej radzisz sobie z leczeniem i znacznie lepiej z wyzdrowieniem” – mówi dr Michael Herman.

Biegnąc, Ciardella będzie myślał o swojej rodzinie i przyjaciołach, którzy pomogli mu przetrwać.

Ale robi to dla wszystkich pacjentów z rakiem.

„W tym czasie mogą być w swoich najciemniejszych chwilach, ale zaledwie rok lub dwa później mogą biegać lub chodzić i cieszyć się życiem tak, jak kiedyś” – powiedział dr Herman.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu