Połącz się z nami

News Chicago

Aleksander Fredro i Antoni Czechow na Dzień Teatru w Art. Gallery Kafe w Chicago

Opublikowano

dnia

27 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Alicja Szymankiewicz, animatorka Teatru przy Stoliku wraz z grupą polonijnych aktorów zaprosiła fanów tej formy teatru do Art. Gallery Kafe na spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry i Antoniego Czechowa.

Publiczność miała okazję w niedzielę oklaskiwać dwie jednoaktówki: „Nikt mnie nie zna” hrabiego Fredry i „Oświadczyny” Czechowa. W postaci bohaterów tych komedii wcielili się: Elżbieta Kochanowska-Michalik, Ewa Milde, Julita Mroczkowska, Maciej Góraj, Andrzej Kiesz, Bogdan Łańko i Jarosław Maculewicz.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Alicja Szymankiewicz mówiąc o doborze repertuaru przyznała, że zawsze uwielbiała klasyków i z takiej okazji, jak Dzień Teatru trudno byłoby zdecydować się na innych autorów. „Podałam ten pomysł i koledzy go „kupili”. Bardzo mało znana jednoaktówka „Nikt mnie nie zna”, a Fredro napisał mnóstwo cudownych jednoaktówek, przepiękną poezję, mnóstwo wspaniałych dwu i trzy aktówek jak „Pan Jowialski”, „Ślubu Panieńskie”, „Damy i Huzary” i tak dalej i tak dalej (…) W drugiej części Czechow, bo to wyśmienici mistrzowie swego gatunku, ale oczywiście i Mickiewicz i Słowacki, Norwid i Szekspir. Wszystkich tych uwielbiam. Są ponad czasowi, przepiękny język, świetne tłumaczenia jeżeli mówimy o Czechowie czy Szekspirze (…) W teatrze jest czas na rzeczy dobre, bardzo mądre, chociaż klasyczne. Do dziś warte pokazywania i przedstawiania” – powiedziała reżyserka spektakli.

Galeria zdjęć

Polonijnym teatrem i publicznością w Wietrznym Mieście zafascynowana była animatorka życia kulturalnego i podróżniczka z Nowego Jorku Beta Bojar. „Bardzo chcę docenić publiczność chicagowską. Jest zdecydowanie bardziej aktywna. Jest lepsza frekwencja. W Nowym Jorku musimy naprawdę bardzo się starać o zmotywowanie do uczestniczenia w artystycznym życiu polonijnym, które jest takie bardzo przygaszone” – powiedziała bohaterka sobotniego spotkania w kawiarni państwa Gogaczów, podczas którego jako podróżniczka, która odwiedziła 163 kraje na świecie, opowiadała o swoich przeżyciach ze strefy wojennej na granicy państw koreańskich.

„Teatr przy Stoliku” ponownie wrócił na scenę w Art Gallery Kafe po blisko trzyletniej przerwie spowodowanej perypetiami zdrowotnymi jego twórczyni. Alicja Szymankiewicz powróciła z tą formą uprawiania teatru w grudniu ubiegłego roku, kiedy wystawiła komedię „Słoneczni chłopcy”.

Rozpoczęty niedzielnym spektaklem tydzień w Art Gallery Kafe zapowiada się bardzo interesująco. W najbliższy piątek otwarta zostanie wystawa fotograficzna zorganizowana przez miejscowych fanów tej formy sztuki, natomiast w sobotę Wiesław Gogacz zaprasza na koncert Tadeusza Janika. Tydzień później, 8 kwietnia Elżbieta Kochanowska-Michalik wraz z kolegami zaprezentuje poezję ks. Jana Twardowskiego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu