Połącz się z nami

audycje

Miłośnicy wolnej przestrzeni. Jubileusz Klubu Motocyklowego Sokół w Chicago

Opublikowano

dnia

Klub Motocyklowy Sokół zainicjował swoje istnienie w 1997 roku uczestnicząc w Paradzie 3 Maja. Polonijnych motocyklistów skrzyknęła wtedy Magdalen „Dzika” Huk. Kolejną wspólną imprezą motocyklistów był zlot w Sturgis, po którym zapadła decyzja o założeniu Sokoła, co formalnie stało się w październiku tego samego roku.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Nazwa klubu nawiązywała do marki przedwojennego polskiego motocykla oraz ptaka symbolizującego wolność i nieograniczoną niczym przestrzeń. Pod szyldem Polish Motorcyclists Brotherhood działali trzy lata. W roku dwutysięcznym zmieniono nazwę na Sokół MC (Motorcycle Club). Rok później w lokalu przy Cicero i Cornelia została otwarta siedziba klubu przeniesiona po trzech latach w rejon ulic Cicero i Wellington. W 2008 roku Sokół na dobre sfrunął do gniazda przy 6701 W. Diversey, które jest siedzibą do tej pory.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Pięć lat temu pierwszym kierowcą  został Ted „Flaki” Milówka. Od tej pory motocykliści jeżdżą pod szyldem Sokół Riders MA (Motorcycle Association). Przez swoje 20 lat działalności Sokół stał się najbardziej znaną i rozpoznawalną polonijną marką motocyklową w Stanach Zjednoczonych i „matkował” kolejnym polonijnym motocyklowym organizacjom, które w międzyczasie powstały na terenie chicagowskiej metropolii. Bogata historia Sokołów została pokazana na okolicznościowej wystawie otwartej z okazji 20-lecia w Muzeum Polskim.

„Mamy tutaj zgromadzone materiały audiowizualne, zdjęcia, plakaty, przypinki i całe mnóstwo gadżetów zgromadzonych przez 20 lat. Niektóre są charakterystyczne i aż wyciskają z oczu łzy” – powiedział prezes Ted Milówka otwierając wystawę.

W jej wernisażu uczestniczyło liczne grono klubowiczów i entuzjastów motocykli z innych klubów. Do Sokołów przez wiele lat należał śp. Wiktor Węgrzyn, twórca Rajdu Katyńskiego. Twarzą klubu był zmarły przed dwoma laty „Zyggi”, konstruktor niepowtarzalnych trójkołowców. Klub angażuje się w wiele akcji charytatywnych. Uczestniczy w imprezach polonijnych promując przywiązanie do wolności, patriotyzmu i polskości.

„W 1997 roku założyliśmy pierwszy polski klub motocyklowy. Jeździliśmy z barwami klubowymi. Wszędzie było nas widać. Ja się bardzo cieszę, że po tylu latach klub dalej jest prowadzony” – powiedziała jego twórczyni Magdalena „Dzika” Huk, która pięć lat temu przekazała stery w ręce Tadeusza Milówki.

Z okazji jubileuszu ogłoszona została loteria, w której do wylosowania jest niepowtarzalny Harley. Losy w cenie 20 dolarów są do nabycia w siedzibie klubu oraz będą rozprowadzane na różnych motocyklowych imprezach. Zwycięzcę loterii wyznaczy wieczorne losowanie loterii Pick3, które odbędzie się 18 listopada.

Od Sokołów wywodzą się prawie wszystkie polonijne organizacje motocyklowe.  „Tak było w naszym przypadku, w przypadku Legacy, Białego Orła i innych” – wspominał Marek Kawczyński, prezes Klubu Rajd Katyński. Klub zainicjował Rajd Papieski, który odbywa się corocznie z placu przy siedzibie organizacji pod pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Heleny. Prowadzi liczne akcje charytatywne i wspomaga polonijne fundacje i organizacje prowadzące zbiórki dla chorych dzieci. Od kilkunastu lat motocykliści wspierają polonijne „Stokrotki”, panie walczące z rakiem piersi. Uczestniczą w trzeciomajowej paradzie i wielu innych akcjach.

Z racji wyboru Muzeum Polskiego na miejsce celebracji jubileuszu cieszył się prezes tej placówki Richard Owsiany. „Uważamy, że ich działalność jest bardzo ważna dla Polonii. Dla nas to zaszczyt, że te wystawę zorganizowali u nas” – powiedział prezes.

Gratulacje motocyklistom złożył wicekonsul Konrad Zieliński. Oprawę muzyczną wieczoru zapewniła grupa Antykwariat z solistką Agnieszką Iwańską. Wystawę można oglądać do 31 marca w godzinach otwarcia muzeum przy 934 N. Milwaukee.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu