Połącz się z nami

audycje

Był gubernator, zabrakło burmistrza. Uroczystości Dnia Pułaskiego w Polskim Muzeum w Chicago

Opublikowano

dnia

W Muzeum Polskim w Ameryce odbyły się stanowe uroczystości Dnia Pułaskiego. W obchodach tradycyjnie zorganizowanych przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, władz miejskich, federalnych i stanowych na czele z gubernatorem Bruce Raunerem.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Mówiąc o historycznych zasługach generała Kazimierza Pułaskiego w walce o wolność narodu amerykańskiego i polskiego oraz jego roli jako prekursora dobrych relacji pomiędzy obydwoma narodami konsul generalny Piotr Janicki zaapelował o rozwiązanie problemu wiz dla obywateli polskich. Do tego apelu nawiązał w swoim wystąpieniu gubernator Bruce Rauner.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

General Pułaski urodził się poza Stanami Zjednoczonymi, ale był prawdziwym Amerykaninem, amerykańskim bohaterem. Walczył i zginął za wolność, lepszą przyszłość wszystkich Amerykanów. Ameryka to najlepszy kraj na kuli ziemskiej, bo wierzymy w wolność, demokrację i jesteśmy narodem imigrantów, wszyscy pochodzimy z innego miejsca. Tu jesteśmy dla amerykańskiego snu. Całkowicie zgadzam się z konsulem generalnym, że powinniśmy znieść wizy pomiędzy USA a obywatelami Polski. Te wizy powinny zniknąć” – podkreślił gubernator.

Senator Richard Durbin z kolei zapewniał, że Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w sytuacji zagrożenia ze strony Rosji.

„Moje przesłanie do Was jest proste. Jesteśmy wdzięczni Pułaskiemu, za to co przyniósł do Ameryki, ale oddajemy mu cześć pokazując dziś nasz stosunek do naszych przyjaciół w Polsce, pokazując ze jesteśmy gotowi być z nimi teraz. Wielu z nas nie postrzega Putina, jako bohatera. Obserwujemy go uważnie. Znamy historię i rozumiemy, że przy silnym sojuszu USA i Polski w NATO suwerenność Polski przetrwa wieki” –  powiedział sentor Durbin.

Mówiąc o roli Polaków w budowanie amerykańskiej wolności i współczesnego społeczeństwa skarbnik powiatu Cook Maria Pappas przywołała postać zmarłej przed rokiem Kazimiery Bober.

Przychodzę tu od 20 lat i przez te 20 lat z tyłu sali stała zawsze pewna kobieta, podobnie jak Pułaski, który reprezentował całą Polonię, moja droga i bliska przyjaciółka Kasia Bober. Ona reprezentowała to wszystko, co jest ważne dla każdego imigranta na tej sali. Ważna była rodzina, Polska, Ameryka, praca, Kościół– powiedziała Maria Pappas.”

Podpułkownik Karol Sobczyk, zastępca attache wojskowego Ambasady RP w Waszyngtonie powiedział, że teraz w Polsce realizuje się misja, którą rozpoczął generał Kazimierz Pułaski, bo na terenie naszego kraju rozpoczęli stacjonowanie żołnierze amerykańscy. Prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula wyraził dumę i zadowolenie z faktu, że amerykańskie społeczeństwo szanuje polskich bohaterów.

Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch poinformowała o zbiórce pieniężnej wśród uczniów szkół sobotnich na fundusz wsparcia dla muzeum. Na apel inicjatorki tej zbiórki Bety Uzarowicz, członka Rady Dyrektorów Muzeum, do tej pory pozytywnie odpowiedziało 15 placówek szkolnych.

Część oficjalną uroczystości prowadzonych przez prezesa ZPRK Josepha Drobota przy wsparciu prezesa muzeum Richarda Owsianego i dyrektor placówki Małgorzaty Kot zakończyła ceremonia złożenia wieńca pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah”. Podczas tej ceremonii na trąbce grał Sławomir Maciejczyk. Hymny śpiewała Mirosława Sojka Topór przy akompaniamencie fortepianowym Marty Pasek.  Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych oraz ks. dyrektor Andrzej Totzke. Obchody zakończyło okolicznościowe przyjęcie przygotowane przez delikatesy „Kasia’s Deli”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu