Połącz się z nami

News Chicago

Stare stacje przy Irving Park, Belmont i Pulaski w Chicago będą przystosowane dla niepełnosprawnych

Opublikowano

dnia

Chicago otrzyma w sumie 185 milionów dolarów z funduszy federalnych na przystosowanie kilku stacji Chicago Transit Authority i Metra dla niepełnosprawnych pasażerów. Pieniądze pochodzą z nowego programu włączonego do ponadpartyjnej ustawy o infrastrukturze podpisanej przez prezydenta Joe Bidena w zeszłym roku.

Łącznie Chicago otrzyma drugi co do wielkości pakiet dotacji, po Nowym Jorku, w ramach postanowienia o wartości 1 biliona dolarów, który przeznacza 1,75 miliarda dolarów dla agencji transportowych na poprawę dostępności ich stacji.

Program ten był wspierany przez senator USA Tammy Duckworth, Demokratkę z Illinois.

Największym zyskiem dla miasta będzie 118,5 miliona dolarów, dzięki którym CTA zmodernizuje swoje stacje przy Irving Park, Belmont i Pulaski, aby były one w pełni zgodne z ustawą o osobach niepełnosprawnych – Americans with Disabilities Act ADA.

Przystanki te zostały zbudowane ponad 50 lat temu i należą do 42 stacji CTA, które nie są zgodne z tymi przepisami. Projekty budowlane przewidziane dla tych trzech przystanków obejmują windy, ulepszenia ramp i ulepszone znaki.

Kolejne 37,6 mln USD poprawi dostępność na stacji 59th/60th Street na linii Metra Electric, w tym przebudowę wejść na ulice i ulepszenia peronów.

Ostatnie 29 mln USD zostanie przeznaczone na przystosowanie stacji 95th Street-Chicago State University – zbudowanej w latach 20.

Nowe dotacje – w sumie 15 przyznane w 9 stanach – muszą zostać wykorzystane na ulepszenie niedostępnych obiektów kolejowych, które zostały zbudowane przed podpisaniem ADA w 1990 r.

Według szacunków rządu federalnego, ponad 900 takich starszych stacji pozostaje dziś niedostępnych dla osób niepełnosprawnych.

Podpisana przez prezydenta George’a H.W. Busha ADA zakazała dyskryminacji niepełnosprawnych Amerykanów i wymagała, aby wszystkie nowo budowane budynki były w pełni dostępne.

W tamtym czasie mniej niż 10% stacji CTA spełniało standardy dostępności, a obecnie odsetek ten wynosi ponad 70%.

Ale to nadal sprawia, że 42 ze 145 stacji „L” w Chicago jest dziś niedostępnych dla niepełnosprawnych i pozbawionych ulepszeń od dziesięcioleci.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Istock/inside-studio

News Chicago

Głosujemy na Navy Pier! Tu są najlepsze pokazy fajerwerków

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowskie molo Navy Pier zostało po raz kolejny nominowane do nagrody „Najlepsze miejsce do oglądania sztucznych ogni” w plebiscycie 10Best Readers’ Choice Travel Awards, magazynu USA Today. Navy Pier drugi rok z rzędu ubiega się o ten tytuł, a zeszłym roku wygrało głosowanie.

Wyborcy mają nieco ponad trzy tygodnie na oddanie głosu i mogą głosować codziennie aż do zakończenia konkursu w poniedziałek 13 maja. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w środę 22 maja.

Słynne letnie fajerwerki na Navy Pier, będące tradycją Chicago, będą jak co roku oświetlać nocne niebo od weekendu z okazji Dnia Pamięci do weekendu z okazji Święta Pracy.

Pokazom, które odbywają się w środy o godzinie 9:00PM oraz w soboty o 10:00PM w tym okresie, towarzyszą popularne i specjalne ścieżki dźwiękowe, które zapewniają publiczności niezapomniane wrażenia.

Słynne Navy Pier jest znane jako najważniejszy cel turystyki non-profit na Środkowym Zachodzie. Obejmujące sześć przecznic molo odwiedza rocznie prawie 8 milionów gości. Miejsce to, założone pierwotnie w 1916 roku w celu żeglugi i rekreacji, przekształciło się w wieloaspektową atrakcję, obejmującą parki, restauracje, sklepy detaliczne, rejsy wycieczkowe, przestrzenie wystawowe i nie tylko.

Aby oddać głos na pokaz sztucznych ogni na Navy Pier, kliknij TUTAJ.

 

Źródło: fox32
Foto: Navy Pier
Czytaj dalej

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu