Połącz się z nami

News Chicago

Kup jaśminową bombkę. Regina Niedźwiedzka o świątecznej akcji wspierającej niepełnosprawne dzieci

Opublikowano

dnia

Jaśmin to grupa działająca przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Od kilku lat zrzesza dzieci specjalnej troski wraz z ich rodzinami. Przed Świętami Bożego Narodzenia co roku dzieci, rodzice oraz wolontariusze wspólnie malują i dekorują choinkowe bombki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na działalność Wspólnoty.

W akcji bierze udział Regina Niedźwiedzka, mama niepełnosprawnego Adasia. Na antenie Radia Deon zachęcała do zakupu „jaśminowych” dekoracji świątecznych. Zapewniała, że każda przygotowana przez grupę bombka jest wyjątkowa

„Każda jest inna, bo nie jest to praca hurtowa. Mimo, że bombek mamy w tym roku tysiąc, każda jest wyjątkowa. W każdą bombkę włożone są inne emocje i inne umiejętności artystyczne”.

Mama Adasia podkreśla, że wiele z małych artystycznych dzieł zostało wykonane przez niepełnosprawne dzieci należące do wspólnoty Jaśmin

„Wiele z naszych dzieci jest bardzo utalentowanych, więc chętnie brały udział w malowaniu. Dużo z bombek, które państwo będą mogli zakupić, jest malowane przez nasze niepełnosprawne dzieci”.

bombka-web

Regina Niedźwiedzka zaprasza do wsparcia Wspólnoty. Jedną z form pomocy jest właśnie zakup świątecznych bombek

„W sobotę i niedzielę, czyli 10 i 11 grudnia będzie można zakupić je w Jezuickim Ośrodku Milenijnym po każdej mszy świętej. W tym roku dodatkowo dekoracje są sprzedawane także w Parafii św. Władysława. Oprócz bombek mamy też świece i szyszki świąteczne”.

Wspólnota bardzo chciałaby, żeby w wielu polonijnych domach na choinkach pojawiły się „jaśminowe” dekoracje. Regina Niedźwiedzka zachęca do tego, aby świąteczny czas radości i nadziei stał się także okazją do duchowego wsparcia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi

„Bardzo byśmy chcieli, żeby w każdym polonijnym domu była chociaż jedna nasza dekoracja. Chcielibyśmy także, aby każdy kto zawiesi na choince naszą bombkę, patrząc na nią, pomyślał o naszych dzieciach”.

Dochód ze sprzedaży bombek przeznaczony zostanie na działalność Wspólnoty Jaśmin. W tym roku pomoże zorganizować zimowisko dla dzieci niepełnosprawnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wspolnotajasmin.org

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W Irving Park Rd.
Chicago IL 60634

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Arkadiusz Stachnik

 

 

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Koale przybywają do Chicago. Brumby i Willum zamieszkają w Brookfield Zoo

Opublikowano

dnia

Autor:

Sympatyczne koale, zwierzęta będące symbolem Australii, przybywają do Brookfield Zoo w Chicago. Brumby i Willum — para 2-letnich torbaczy — zadebiutują tu w weekend z okazji Dnia Pamięci i będą pierwszymi przedstawicielami tego gatunku w 90-letniej historii ogrodu zoologicznego.

Koale przybywają dzięki partnerstwu z San Diego Zoo Wildlife Alliance i Projektem Koala Education and Conservation Project w zoo w San Diego. Zwierzęta te można spotkać jedynie w kilkunastu akredytowanych instytucjach zoologicznych w Ameryce Północnej.

Koale zostały sklasyfikowane przez Międzynarodową Unię Ochrony i Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony wyginięciem w ich rodzimej Australii.

Według niedawnego raportu opublikowanego w „New York Times” liczba osobników na niektórych obszarach spadła aż o 80%. Utrata siedlisk, susza, pożary, kolizje z samochodami, choroby zakaźne i wysoce selektywna dieta przyczyniły się do spadku liczebności koali.

Koale żywią się liśćmi eukaliptusa, które są trujące dla większości innych zwierząt i tolerowane przez torbacze jedynie ze względu na wyspecjalizowane bakterie jelitowe. Energia potrzebna do strawienia eukaliptusa o niskiej zawartości składników odżywczych jest jednym z powodów, dla których torbacze te śpią tak dużo – od 18 do 22 godzin dziennie.

Chociaż koale będą pierwszymi osobnikami w Brookfield, związki ogrodu zoologicznego z Australią sięgają dziesięcioleci.

Od lewej: Brumby i Willum

Na początku lat 70. Zoo kupiło 16 000 akrów bardzo zniszczonej ziemi w Australii Południowej. Naukowcy z Brookfield pomogli lokalnym działaczom na rzecz ochrony przyrody zarządzać tym obszarem i skutecznie go rekultywować, co zainspirowało przekształcenie milionów pobliskich akrów w park narodowy.

Ostatecznie ogród zoologiczny przekazał swoje posiadłości ziemskie i działania związane z ochroną australijskiemu funduszowi krajobrazowemu.

 

Źródło: wttw
Foto: Zoo San Diego
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu