News USA
Eutanazja z powodu skrajnej biedy. Ślepa i coraz bardziej tragiczna uliczka Kanady

Klienci kanadyjskich banków żywności i niepełnosprawni emeryci, którym grozi niepewność finansowa, rozważają teraz samobójstwo z pomocą lekarza, aby uniknąć życia w ubóstwie, donosi kilka źródeł. “To jest ślepa uliczka, droga w złym kierunku” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W oparciu o definicje zawarte w kanadyjskim prawie, prawie każdy z przewlekłymi schorzeniami, na przykład osoby niepełnosprawne, może zostać dopuszczony do eutanazji, wyjaśnił CNA Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy Euthanasia Prevention Coalition.
„Dlatego osoby niepełnosprawne proszą o eutanazję z powodu ubóstwa, bezdomności lub niemożności otrzymania potrzebnej pomocy medycznej, ale są one zatwierdzane do niej ze względu na ich niepełnosprawność” – dodał.
Po raz pierwszy beneficjenci banków żywności zgłaszają, że koszty żywności doprowadziły ich do niewypłacalności finansowej.
Meghan Nicholls, dyrektor generalny banku żywności w Mississauga, mieście na zachód od Toronto, przekazała, że popyt wzrósł o 60% od początku pandemii COVID-19. Jej sieć banków żywności obsługuje obecnie 30 000 osób rocznie.
„Jesteśmy w punkcie, w którym klienci tych programów mówią nam, że rozważają medycznie wspomaganą śmierć lub samobójstwo, ponieważ nie mogą już żyć w skrajnej biedzie” – mówi Nicholls.
Ubóstwo wpływa zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Klienci banków żywności żyją w ciągłym stresie i oszczędzają na potrzebnych rzeczach, takich jak leki, świeża żywność lub ciepłe ubrania.
„Kiedy ludzie zaczynają nam mówić, że zakończą swoje życie, ponieważ nie mogą dłużej żyć w biedzie, jasne jest, że ich zawiedliśmy” – dodała Nicholls.
Wspomagane samobójstwo stało się bardzo łatwo dostępne w Kanadzie.
W 2021 roku ponad 10 000 Kanadyjczyków zmarło w wyniku eutanazji, zwanej także pomocą medyczną w umieraniu lub samobójstwem z pomocą lekarza.
To 10 razy więcej niż w 2016 r., kiedy to procedura została po raz pierwszy zalegalizowana.
Prawo kanadyjskie zezwala osobom cierpiącym na choroby nieśmiertelne na poszukiwanie wspomaganego samobójstwa, pod warunkiem, że ich stan zdrowia jest „poważny i nieuleczalny”. Prawo wymaga, aby dwóch lekarzy oceniało i zatwierdzało prośby o pomoc w samobójstwie.
Dr Naheed Dosani, lekarz paliatywny, specjalista opieki i adiunkt na Uniwersytecie w Toronto, powiedział Daily Mail, że kanadyjski rząd:
„dosłownie ułatwił osobom niepełnosprawnym godną śmierć dzięki MAID zamiast godnego życia dzięki dostępowi do mieszkań, wsparciu dochodów, bezpieczeństwu żywnościowego i pokryciu kosztów leków”.
Dosani zaapelował o tymczasowe wstrzymanie dalszej ekspansji wspomaganego samobójstwa i zwiększenie wsparcia społecznego.
To jest też wyzwanie dla organizacji katolickich, mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Dodatkowo w marcu 2023 r. Kanada zezwoli pacjentom z problemami ze zdrowiem psychicznym bez dolegliwości fizycznych, na poszukiwanie samobójstwa z pomocą lekarza.
Wśród krytyków kanadyjskiego prawa znalazł się arcybiskup J. Michael Miller z Vancouver, który powiedział, że jest ono „moralnie zdeprawowane”.
„W ciągu sześciu lat Kanada przeszła od całkowitego zakazu eutanazji do jednego z najbardziej liberalnych reżimów eutanazji na świecie. I może nadejść jeszcze większy dostęp, w tym pozwolenie „dojrzałym nieletnim” na wnioskowanie o to”.
– powiedział 29 października podczas białej mszy dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w Katedrze Różańca Świętego w Vancouver.
Diecezje katolickie biorą udział w ruchu rzeczniczym „Bez opcji, bez wyboru”, aby zachęcić rządy prowincji do przeznaczania większych funduszy na opiekę paliatywną, programy zdrowia psychicznego oraz programy socjalne i mieszkaniowe, tak by Kanadyjczycy nie czuli się zmuszani do wyboru wspomaganego samobójstwa.
Towarzystwo Psychiatrii Kanadyjskiej wezwało do opóźnienia rozszerzenia wspomaganego samobójstwa na osoby cierpiące na choroby psychiczne, twierdząc, że konieczna jest konsultacja i przegląd bezpieczeństwa tego prawa.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Nicholls
Galeria
Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski
Kościół
Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.
Przez Loreto do Rzymu
Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.
Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.
Polskie ślady
Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.
To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.
Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku
Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie
Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.
Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.
Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.
Franciszek i Christus vivit
Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.
Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
News USA
Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.
Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.
Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.
Przemoc wobec mniejszości
Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.
Reakcje i ostrzeżenia
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.
Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.
Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
Kościół4 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?