Połącz się z nami

News USA

Eutanazja z powodu skrajnej biedy. Ślepa i coraz bardziej tragiczna uliczka Kanady

Opublikowano

dnia

Klienci kanadyjskich banków żywności i niepełnosprawni emeryci, którym grozi niepewność finansowa, rozważają teraz samobójstwo z pomocą lekarza, aby uniknąć życia w ubóstwie, donosi kilka źródeł. „To jest ślepa uliczka, droga w złym kierunku” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oparciu o definicje zawarte w kanadyjskim prawie, prawie każdy z przewlekłymi schorzeniami, na przykład osoby niepełnosprawne, może zostać dopuszczony do eutanazji, wyjaśnił CNA Alex Schadenberg, dyrektor wykonawczy Euthanasia Prevention Coalition.

„Dlatego osoby niepełnosprawne proszą o eutanazję z powodu ubóstwa, bezdomności lub niemożności otrzymania potrzebnej pomocy medycznej, ale są one zatwierdzane do niej ze względu na ich niepełnosprawność” – dodał.

Po raz pierwszy beneficjenci banków żywności zgłaszają, że koszty żywności doprowadziły ich do niewypłacalności finansowej.

Meghan Nicholls, dyrektor generalny banku żywności w Mississauga, mieście na zachód od Toronto, przekazała, że popyt wzrósł o 60% od początku pandemii COVID-19. Jej sieć banków żywności obsługuje obecnie 30 000 osób rocznie.

„Jesteśmy w punkcie, w którym klienci tych programów mówią nam, że rozważają medycznie wspomaganą śmierć lub samobójstwo, ponieważ nie mogą już żyć w skrajnej biedzie” – mówi Nicholls.

Ubóstwo wpływa zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Klienci banków żywności żyją w ciągłym stresie i oszczędzają na potrzebnych rzeczach, takich jak leki, świeża żywność lub ciepłe ubrania.

„Kiedy ludzie zaczynają nam mówić, że zakończą swoje życie, ponieważ nie mogą dłużej żyć w biedzie, jasne jest, że ich zawiedliśmy” – dodała Nicholls.

Wspomagane samobójstwo stało się bardzo łatwo dostępne w Kanadzie.

W 2021 roku ponad 10 000 Kanadyjczyków zmarło w wyniku eutanazji, zwanej także pomocą medyczną w umieraniu lub samobójstwem z pomocą lekarza.

To 10 razy więcej niż w 2016 r., kiedy to procedura została po raz pierwszy zalegalizowana.

Prawo kanadyjskie zezwala osobom cierpiącym na choroby nieśmiertelne na poszukiwanie wspomaganego samobójstwa, pod warunkiem, że ich stan zdrowia jest „poważny i nieuleczalny”. Prawo wymaga, aby dwóch lekarzy oceniało i zatwierdzało prośby o pomoc w samobójstwie.

Dr Naheed Dosani, lekarz paliatywny, specjalista opieki i adiunkt na Uniwersytecie w Toronto, powiedział Daily Mail, że kanadyjski rząd:

„dosłownie ułatwił osobom niepełnosprawnym godną śmierć dzięki MAID zamiast godnego życia dzięki dostępowi do mieszkań, wsparciu dochodów, bezpieczeństwu żywnościowego i pokryciu kosztów leków”.

Dosani zaapelował o tymczasowe wstrzymanie dalszej ekspansji wspomaganego samobójstwa i zwiększenie wsparcia społecznego.

To jest też wyzwanie dla organizacji katolickich, mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Dodatkowo w marcu 2023 r. Kanada zezwoli pacjentom z problemami ze zdrowiem psychicznym bez dolegliwości fizycznych, na poszukiwanie samobójstwa z pomocą lekarza.

Wśród krytyków kanadyjskiego prawa znalazł się arcybiskup J. Michael Miller z Vancouver, który powiedział, że jest ono „moralnie zdeprawowane”.

„W ciągu sześciu lat Kanada przeszła od całkowitego zakazu eutanazji do jednego z najbardziej liberalnych reżimów eutanazji na świecie. I może nadejść jeszcze większy dostęp, w tym pozwolenie „dojrzałym nieletnim” na wnioskowanie o to”.

– powiedział 29 października podczas białej mszy dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w Katedrze Różańca Świętego w Vancouver.

Diecezje katolickie biorą udział w ruchu rzeczniczym „Bez opcji, bez wyboru”, aby zachęcić rządy prowincji do przeznaczania większych funduszy na opiekę paliatywną, programy zdrowia psychicznego oraz programy socjalne i mieszkaniowe,  tak by Kanadyjczycy nie czuli się zmuszani do wyboru wspomaganego samobójstwa.

Towarzystwo Psychiatrii Kanadyjskiej wezwało do opóźnienia rozszerzenia wspomaganego samobójstwa na osoby cierpiące na choroby psychiczne, twierdząc, że konieczna jest konsultacja i przegląd bezpieczeństwa tego prawa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Nicholls

Kościół

„Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” wysłuchamy w Sanktuarium św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy koncertu serdecznie zapraszają do wysłuchania „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, w Sanktuarium św. Jana Pawła II, znajdującym się przy 116 Hilton Street w Willow Springs.

Program słowno-muzyczny przedstawi Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami.

Muzykę do Oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz.

Ostatnie wykonanie programu będzie miało miejsce 17 grudnia w Parafii Św. Józefa Robotnika w Wheeling.

Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard zaprasza do swojego grona wszystkich, którzy lubią śpiew, chcą doświadczyć czym jest piękno muzyki kościelnej oraz popracować nad swoim warsztatem wokalnym.

Próby Chóru odbywają się w środy o godz. 7:30pm w Centrum Pastoralnym. Osoby, które chcą zapisać się do chóru, proszone są o kontakt z p. organistą Zbigniewem Blicharzem: (773)616-9284.

Opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Andrzej Maślejak, proboszcz.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, milosierdzie.us
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

Kościół

George Weigel: Kościół musi być kontrkulturą do współczesnych zagrożeń

Opublikowano

dnia

Autor:

To Karol Wojtyła tuż po Soborze Watykańskim II widział zagrożenia dla cywilizacji, wówczas trudne do wyobrażenia – mówi George Weigel, filozof i teolog, biograf św. Jana Pawła II. Na uniwersytecie Angelicum w Rzymie amerykański badacz wygłosił prelekcję pt. „Jan Paweł II, prymat kultury a współczesne wojny kulturowe”. Był to trzeci w tym roku akademickim wykład organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

W swym wystąpieniu George Weigel, reprezentujący Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, odwoływał się do encykliki papieża Polaka „Centesimus Annus”. Biograf św. Jana Pawła II podkreślił, że ten dokument wydany na początku lat 90. odnosił się do przełomu roku 1989.

„To, co stało się w kolejnej dekadzie to rewolucja sumienia, która przeszła przez Europę Środkowo-Wschodnią i umożliwiła pokojową rewolucję roku 1989 i upadek europejskiego komunizmu. Rewolucja ducha rozbiła imperium, które zmonopolizowało materialną władzę w tej części świata od 1945 roku” – zaznaczył George Weigel.

Amerykański teolog i filozof obszernie przeanalizował również pojęcie wojen kulturowych. Jak zauważył, świeżo upieczony kardynał Karol Wojtyła, mający już doświadczenie Soboru Watykańskiego II, trafnie diagnozował potrzebę obrony antropologii chrześcijańskiej przed zagrożeniem w postaci ataku i destrukcji pojęcia „natury ludzkiej”.

George Weigel przypomniał treść jednego z listów, wysłanych przez ówczesnego metropolitę krakowskiego do swego przyjaciela, jezuity Henriego de Lubaca.

„Zło naszych czasów polega przede wszystkim na pewnego rodzaju degradacji, czy wręcz ścieraniu na proch, fundamentalnej wyjątkowości każdej osoby ludzkiej. To zło przejawia się w znacznie większym stopniu w porządku metafizycznym niż w porządku moralnym. Takiej dezintegracji, będącej niekiedy zaplanowanym celem ideologii ateistycznych, musimy przeciwstawić się nie tyle sterylnymi polemikami, ile pewną «rekapitulacją» nienaruszonej tajemnicy osoby” – pisał w 1968 roku kardynał Wojtyła.

George Weigel nazwał tę analizę przyszłego papieża niezwykle cenną. Jak jednak stwierdził, choć ateistyczna ideologia, jaką był komunizm, została pokonana, to następnie pojawiły się inne ryzyka.

„Dzisiejsze zagrożenia dla ludzkiej natury są niemal niezliczone. Jeśli mają ze sobą coś wspólnego, to jest to zakwestionowanie niezbywalnej godności ludzkiej i nieskończonej wartości każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To jest to, czego kultura śmierci, nazwana tak przez Jana Pawła II w „Evangelium vitae” z 1995 roku, odmawia nienarodzonym, starszym i poważnie niepełnosprawnym” – wyliczał George Weigel.

Biograf papieża zaznaczył, że obecnie to podejście widać w działaniach Hamasu i jego zwolenników wobec Izraela, Władimira Putina wobec Ukraińców i Xi Jinpinga prześladującego chrześcijan i dopuszczającego się ludobójstwa na Ujgurach.

„W obliczu tego ataku na humanum i powodowanego przezeń ogromnego cierpienia, Kościół jako kultura nie ma innego wyjścia, jak tylko być kontrkulturą. Być kulturą reformującą kontrkulturę, która oferuje ludzkości szlachetniejsze spojrzenie na samą siebie poprzez ewangelię” – podsumował George Weigel.

Tzw. wykłady Janopawłowe wygłaszane przez naukowców i intelektualistów z całego świata to comiesięczna inicjatywa Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. Prelekcje są organizowane na wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, będącej Alma Mater Karola Wojtyły.

Celem cyklu „JP2 Lectures” jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, która za punkt odniesienia bierze życie i myśl Jana Pawła II.

Autor: Karol Darmoros
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej

News USA

Kościół może karmić bezdomnych wedle ich potrzeb, orzekł Departament Sprawiedliwości

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) poparł w tym miesiącu Kościół Episkopalny stanu Oregon w sporze prawnym dotyczącym prowadzonego przez ten kościół od lat programu posiłków dla bezdomnych. O słusznej decyzji Departamentu, by pomagać potrzebującym wedle ich potrzeb mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Kościół episkopalny Św. Tymoteusza w Brookings w stanie Oregon od lat regularnie zapewnia posiłki bezdomnym w okolicy przez maksymalnie sześć dni w tygodniu, ale w 2021 r. miasto nakazało, aby mogło to robić tylko przez dwa dni w tygodniu.

Następnie Kościół pozwał miasto w związku z tym nakazem, a w tym tygodniu Departament Sprawiedliwości złożył oświadczenie popierające jego działania.

Departament Sprawiedliwości stwierdził w komunikacie prasowym, że nowe zarządzenie miasta może być sprzeczne z federalną ustawą o użytkowaniu gruntów religijnych i osobach zinstytucjonalizowanych (RLUIPA), która chroni osoby fizyczne, domy modlitwy i inne instytucje religijne przed dyskryminacją ze względu na przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego i zabytków.

Departament zauważył, że Św. Tymoteusz zapewnia posiłki od czterech aż do sześciu dni w tygodniu potrzebującym osobom ze swojej społeczności. Zarządzenie miasta, które zabrania kościołowi ich serwowania przez więcej niż dwa dni w tygodniu, było uznaniowe, jak stwierdził Departament Sprawiedliwości.

Nowy system pozwoleń miasta został wprowadzony w życie po skargach sąsiadów na działalność w kościele.

Departament Sprawiedliwości w swoim wniosku z szacunkiem zwrócił się do sądu o odrzucenie wniosku miasta w tej sprawie.

Na swojej stronie internetowej Św. Tymoteusz podaje, że jadłodajnia i klinika pomocowa oferują między innymi gorące posiłki cztery dni w tygodniu, prysznice w godzinach pracy i bony na pranie.

 

Źródło: cna
Foto: DOJ, istock/kuarmungadd/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu