News Chicago
Dodatkowe pasy na autostradzie nr 90. Ekipy remontowe składają obietnice przed Świętem Dziękczynienia

Przedstawiciele stanowego Departamentu Dróg poinformowali, że jeszcze przed świętem Dziękczynienia otworzą dodatkowe pasy ruchu na autostradzie nr I-90. Ma to pomóc rozładować korki, które zaczną tworzyć się już w środę. Remont na autostradzie trwa od 2012 roku.
Karyn Robles z oddziału Departamentu Transportu przekonuje, że jest moment na który wszyscy czekali – “Zdajemy sobie sprawę z tego, że trud się wreszcie opłacił”.Dodatkowe pasy ruchu mają być otwarte na odcinku między lotniskiem O’Hare a bramkami niedaleko miasta Elgin. Remont tej części autostrady trwa od 2012 roku.
Spodziewane jest, że od środy do poniedziałku na chicagowskie drogi wyjedzie ponad dziewięć milionów pojazdów. Najwięcej z nich pojawi się w środę – ponad 1,5 miliona. Średnio na drogach podróżuje dziennie 200 tysięcy kierowców.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/Mustafa Khayat
News Chicago
Chicago nie tylko stolicą szczurów. Teraz także „najbardziej pluskwiastym” miastem Ameryki

To już oficjalne – Chicago nie tylko pozostaje na szczycie listy „najbardziej szczurzych miast” w USA, ale po raz piąty z rzędu zajęło także pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zarażonych pluskwami miast w kraju, według najnowszego raportu firmy Orkin.
Pluskwy nie odpuszczają Chicago
Coroczny raport przygotowany przez firmę Orkin – lidera w zwalczaniu szkodników – oparty jest na danych z wykonanych zabiegów usuwania pluskiew w okresie od 15 maja 2024 r. do 14 maja 2025 r. Ranking uwzględnia zarówno interwencje domowe, jak i komercyjne w 50 największych metropoliach Stanów Zjednoczonych.
Chicago po raz kolejny uplasowało się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Cleveland, Detroit, Los Angeles i Indianapolis.
Na liście znalazły się także dwa inne miasta z Illinois:
-
Champaign – miejsce 9 (awans o 1 pozycję),
-
Peoria – miejsce 33 (awans aż o 18 pozycji).
Eksperci ostrzegają: sezon podróży to raj dla pluskiew
Według entomologa Bena Hottela z Orkin, zbliżające się wakacje to szczególnie niebezpieczny okres:
„Pluskwy to jedne z najbardziej odpornych i trudnych do zwalczenia szkodników na świecie. Jeśli dostaną się do domu lub hotelu – mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Wraz z nasileniem letnich podróży kluczowe jest, aby ludzie wiedzieli, jak je rozpoznać i unikać”.
Eksperci radzą, by w czasie podróży sprawdzać materace, ramy łóżek, szczeliny w ścianach i bagaż, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć walizki oraz ubrania – zanim trafią do szaf.
Najbardziej zarażone miasta w USA – ranking Orkin 2025
Oto pierwsze 10 miast z pełnego zestawienia (w nawiasach zmiana pozycji względem ubiegłego roku):
- Chicago (bez zmian)
- Cleveland (+2)
- Detroit (+3)
- Los Angeles (+1)
- Indianapolis (+3)
- Waszyngton D.C. (+1)
- Grand Rapids, MI (+7)
- Columbus, OH (+3)
- Champaign, IL (+1)
- Milwaukee (+15)
Warto odnotować też kilka innych miast, które zaliczyły duże zmiany:
- Hartford, CT – skok aż o 48 miejsc w górę,
- Charlotte, NC – spadek o 23 pozycje,
- Nowy Jork – w dół o 13 miejsc,
- Filadelfia – aż 22 miejsca niżej.
Pełny ranking zawiera 50 miast i można go znaleźć na stronie Orkin.
Dlaczego to ma znaczenie?
Problem pluskiew to nie tylko kwestia higieny – ich obecność może powodować silne reakcje alergiczne, problemy ze snem, stres i wysokie koszty usuwania. A ponieważ są wyjątkowo odporne na wiele tradycyjnych metod zwalczania, prewencja i szybka reakcja są kluczowe.
Źródło: nbc
Foto: istock/AndreyPopov/John-Reynolds/
News Chicago
Patriotyczny Koncert Wheaton Municipal Band muzycznie rozpocznie obchody 4 Lipca

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów letniego kalendarza kulturalnego w Wheaton powraca. Patriotic Concert w wykonaniu Wheaton Municipal Band odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 7:30PM w Memorial Park przy 225 Karlskoga Avenue w centrum Wheaton.
Koncert patriotyczny od lat stanowi nie tylko muzyczne preludium do obchodów Dnia Niepodległości, ale też wyjątkowy moment refleksji i wspólnoty. W czasach społecznych podziałów, muzyka potrafi połączyć ludzi ponad różnicami – mówi dyrektor artystyczny i dyrygent Bruce Moss, który co roku starannie dobiera repertuar koncertu, by poruszyć serca słuchaczy i przypomnieć o wspólnych wartościach.
Wieczór pełen klasyki i niespodzianek
Koncert otworzy przedkoncertowy występ zespołu jazzowego Dixie Cups o godzinie 6:00PM. Ich żywiołowe brzmienia jazzowe w stylu Dixieland będą idealnym tłem do rodzinnego pikniku w parku – i świetną okazją, by zająć dobre miejsce przed głównym koncertem.
O godzinie 7:30Pm na scenie pojawi się cała Wheaton Municipal Band, a w programie wieczoru nie zabraknie klasycznych utworów, takich jak:
- „Stars and Stripes Forever” Johna Philipa Sousy – uznawany za najważniejszy amerykański marsz patriotyczny, który od lat symbolizuje ducha narodowego święta.
- „God Bless America” Irvinga Berlina w emocjonującej aranżacji Carmen Dragon – z solowymi partiami rożka angielskiego i saksofonu altowego.
- „Summon the Heroes” Johna Williamsa – monumentalna kompozycja stworzona z okazji otwarcia igrzysk olimpijskich w 1996 roku.
Goście specjalni i premierowe wykonania
W programie znajdzie się również utwór autorstwa sierżanta 1. klasy Noah Taylora z West Point – „The Battle Cry for Freedom”, a także jego aranżacja klasycznego „When Johnny Comes Marching Home”. Taylor niedawno dołączył do dyrygenta Mossa podczas jednego z koncertów jako gościnny dyrygent.
Miłośnicy instrumentów dętych będą mogli podziwiać solistkę Barb Holland – wieloletnią członkinię zespołu i jego powierniczkę. Wykona utwór „Piccolodia” – nową kompozycję Jerry’ego Brubakera, stworzoną z myślą o popisowej partii na flet piccolo.
Muzyka, wspólnota i duch Ameryki
Bruce Moss zapowiada również kilka niespodzianek na tegoroczny koncert, podkreślając, że to wydarzenie ma jednoczyć i inspirować, celebrując amerykańską historię, wolność i nadzieję.
Organizatorzy zachęcają aby przyjść wcześniej, zabrać ze sobą rodzinę, koc piknikowy i otwarte serce na wieczór pełen muzyki i emocji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie zespołu: www.wheatonmunicipalband.org.
Źródło: dailyherald
Foto: wheaton municipal band
News Chicago
Chicago kończy 2024 rok z deficytem. Policja i szkoły publiczne pogłębiły dziurę budżetową

Miasto Chicago zakończyło 2024 rok z deficytem budżetowym w wysokości 161 milionów dolarów, głównie z powodu przekroczenia wydatków przez Departament Policji, braku zwrotu środków od szkół publicznych oraz niższych niż zakładano wpływów z podatku od osób prawnych – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele władz miasta.
Policja przekracza budżet o ponad 200 mln dolarów
Departament Policji Chicago (CPD) przekroczył zatwierdzony budżet na 2024 rok o 207 milionów dolarów, czyli o około 10%. Największe przekroczenia dotyczyły:
- Kosztów personelu – o 127 milionów dolarów, mimo że departament zmaga się z około 1000 wakatów.
- Wydatków na nadgodziny – dane nie zostały jeszcze w pełni ujawnione, ale większość kosztów nadgodzin w mieście przypada właśnie na CPD.
- Rozwiązywania spraw sądowych związanych z zarzutami niewłaściwego postępowania funkcjonariuszy – o 80 milionów dolarów więcej niż przewidywano.
Dla porównania, w 2023 roku CPD również przekroczył swój budżet – o ponad 242 miliony dolarów.
Szkoły publiczne odmawiają zwrotu 175 mln dolarów
Chicago Public Schools (CPS) nie zwróciło miastu 175 milionów dolarów, które Chicago wydało na wypłaty emerytur dla pracowników niebędących nauczycielami. Gdyby CPS uregulowało tę kwotę, miasto zakończyłoby rok ze znaczną nadwyżką, podkreślił miejski skarbnik Stephen Jaworski.
Tymczasem CPS zmaga się z własnym deficytem – szacowanym na 734 miliony dolarów w roku szkolnym 2025–26. Władze szkolne twierdzą jednak, że planują uregulować emerytalną należność w 2026 roku, a płatność ta została już ujęta w ich prognozach budżetowych.
Miasto sięga po „nieprzydzielone środki”, ale nie narusza rezerw
Aby wyrównać budżet do końca roku, miasto sięgnęło po tzw. „nieprzydzielone saldo funduszu” – czyli środki pozostałe po zapłaceniu wszystkich bieżących zobowiązań.
“Nie musieliśmy korzystać z funduszu rezerwowego ani funduszu na czarną godzinę” – podkreśliła dyrektor ds. budżetu Annette Guzman. Decyzja o użyciu nieprzydzielonych środków nie wymaga zgody Rady Miasta.
Z tych funduszy miasto zapłaciło również 306 milionów dolarów więcej, niż było formalnie wymagane, na cztery miejskie fundusze emerytalne.
Oszczędności i cięcia – bez zwolnień i ograniczeń usług
Według miejskich urzędników, duża część deficytu została zredukowana dzięki intensywnym działaniom oszczędnościowym. Wydatki operacyjne zostały zmniejszone o 399 milionów dolarów, w tym 132 miliony przeznaczono na spłatę długu. Cięcia te nie wiązały się ze zwolnieniami ani ograniczeniami usług publicznych.
Miasto zakończyło rok z prawie 11 milionami dolarów gotówki we wszystkich funduszach, co – zdaniem władz – oznacza silną pozycję finansową na tle ostatnich pięciu lat.
Nadgodziny i sprawy sądowe w 2025 r. już przekraczają plan
Mimo działań oszczędnościowych, do końca maja 2025 roku Chicago już wydało o 45,5 miliona dolarów więcej na nadgodziny, głównie w CPD, niż zaplanowano. Jednocześnie wydatki na pozwy sądowe przekroczyły założony budżet o 39,3 miliona dolarów.
Nowe propozycje zwiększenia dochodów budzą kontrowersje
21 lipca urzędnicy miejscy przedstawią na posiedzeniu Podkomisji ds. Dochodów propozycje zwiększenia wpływów do budżetu. Wśród nich znalazł się pomysł legalizacji automatów do gier i wideopokera w barach i restauracjach.
Jednak analiza ekonomiczna tej zmiany wskazuje, że przyniosłaby ona niewielkie korzyści budżetowe, a jednocześnie mogłaby kosztować miasto 400 miejsc pracy w powstającym kasynie w River North, którego otwarcie planowane jest na 2026 rok.
Podsumowanie: Choć Chicago uniknęło kryzysu budżetowego dzięki awaryjnemu wykorzystaniu nieprzydzielonych środków, rosnące koszty bezpieczeństwa publicznego, spory finansowe z CPS i niepewność co do źródeł dochodu stawiają miasto przed poważnymi wyzwaniami w nadchodzących latach.
Zródło: wttw
Foto: CPS, CPD
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie