O tym mówimy
Zdobył najwyższy szczyt Ameryki McKinley. Niezwykły ksiądz Robert Grzybowski przyleciał do Chicago
Ksiądz Robert Grzybowski to człowiek o niezwykle bogatej osobowości. Duszpasterz diecezji drohiczyńskiej ma liczne pasje. Jest miłośnikiem teatru, Pana Boga, ewangelizacji, ale przede wszystkim wspinaczki górskiej i zdobywcą wielu szczytów. Wraz z innymi księżmi Robertowi Grzybowskiemu udało się zdobyć już kilka poważnych gór: m.in. najwyższy w Europie Mont Blanc, kaukaski wulkaniczny Elbrus i leżący przy granicy Turcji z Iranem Ararat.
Niezwykłym wyczynem było odprawienie przez duchownego pierwszej udokumentowanej mszy świętej na najwyższej górze Ameryki Północnej na Mount McKinley na Alasce. Robert Grzybowski wspomina to wydarzenia na antenie Radia Deon
„To wspomnienie pozostaje cały czas w pamięci. Spełniliśmy nasze niezwykłe marzenie. Mieliśmy przywilej pogody i na tyle dobrych warunków, że mogliśmy na szczycie przy temperaturze -20 stopni odprawić mszę świętą”.
Najwyższa góra Ameryki zbudowana jest ze skał krystalicznych głównie granitów. Jej masyw pokryty jest wiecznym śniegiem i lodowcami. Na szczycie notuje się bardzo niskie temperatury (do -60 °C) oraz wiatry dochodzące do 160 km/h. Najwyższy szczyt mierzy 6190 m n.p.m.
Pierwszym Polakiem, który zdobył górę – 31 lipca 1970 – był Marek Głogoczewski. Pierwszym księdzem był nasz gość o poranku ksiądz Robert Grzybowski.
Ksiądz z Podlasia podkreśla, że wspinaczka górska uczy człowieka pokory. Okazuje się jednak, że życie codzienne jest o wiele większym wyzwaniem.
„Kiedy dziś pomyślę o życiu i relacji z Panem Bogiem, wydaje się, że ja się w życie bawiłem. Codzienność pokazała mi, że wspinanie się jest o wiele łatwiejsze. Sytuacje życiowe bywają o wiele bardziej skomplikowane i trudniejsze do zdobycia. Nie ulega jednak wątpliwości, że dużo z tego wyniosłem”.
Miłość do gór jest w sercu
Wraz z upływem czasu, jak zaznacza duchowny, zmieniły się jego priorytety. Ma poczucie, że Bóg stawia przed nim nowe zadania. Mimo iż nieco swoje wyjazdy musiał ograniczyć, miłość do gór pozostaje stale w jego sercu
„Z niektórych rzeczy świadomie teraz rezygnuję. Nie ulega wątpliwości, że pasje bardzo człowieka pochłaniają, zarówno w kwestii czasu, jak i kosztów. Dziś moje priorytety nieco się zmieniły, ale góry, jako pasja, w moim sercu płoną”.
Teraz ksiądz Robert Grzybowski do Chicago przyjechał z Polski, aby poprowadzić w parafii św. Ferdynanda Forum o Miłosierdziu: „Bądźcie Świadkami Chrystusa”.
W Chicago Forum Miłosierdzia 2016
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia trwa od 8 grudnia 2015 r. Ogłaszając ten wyjątkowy okres w kościele katolickim papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie. W ten symboliczny sposób Ojciec święty zaprosił do obchodów Jubileuszu nas wszystkich. Na zakończenie Roku Miłosierdzia w Chicago trwa specjalne spotkanie poświęcone miłosierdziu Boga.
[youtube id=”8IKGh5XIaKc” width=”620″ height=”360″]
Jak sam mówi, program spotkań będzie dotyczył głównie tego, jakim człowiek być powinien i z kogo ma czerpać wzorce, aby znaleźć drogę do Chrystusa.
„Zaplanowaliśmy, ze cały program będzie oparty na Przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Ma on uczyć, jaki człowiek powinien być i jakie warunki spełnić, żeby otrzymać miłosierdzie, żeby z miłosiernym Chrystusem się spotkać”.
Spotkania w ramach Forum o Miłosierdziu odbędą się w dniach od 4 do 6 listopada w Parafii św. Ferdynanda w Chicago. Dodatkowe informacje i rezerwacje biletów można uzyskać na stronach internetowych www.cystercichicago.net ; www.trojcowo.com ; www.stferdinandchurch.com
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News Chicago
Kobieta będzie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Ma bogate doświadczenie i odznaczenia
Nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago, będzie Regina Jurkowska. Pochodzi z Augustowa. Ma 52 lata. Wcześniej była konsulem w Australii, Urugwaju oraz Kolumbii. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku. Będzie drugą kobietą w historii, która poprowadzi chicagowską placówkę. Pierwszą była Paulina Kapuścińska. Dziś objęła stanowisko Konsula Generalnego RP w Los Angeles w Kalifornii.
Przed weekendem kandydatura Reginy Jurkowskiej na stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą. To był najważniejszy krok, aby zostać oficjalnie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Regina Jurkowska przyleci do Chicago i rozpocznie pracę.
Nowa Konsul Generalna RP w Chicago Regina Jurkowska z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polską dyplomacją związana jest od 26 lat. Pod tym względem jest najbardziej doświadczoną osobą, która obejmie to stanowisko w Chicago. Do tej pory Konsulami Generalnymi RP byli mało doświadczeni dyplomaci albo i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją karierę w dyplomacji.
Tymczasem Regina Jurkowska przez 5 lat była Konsulem Generalnym RP w Sydney w Australii, wcześniej prowadziła placówkę konsularną w Urugwaju. W latach 1999–2003 była Konsulem Generalnym w Montevideo. Ostatnio była kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Bogocie w Kolumbii, czyli także w Ameryce Południowej. Zanim wyjechała na pierwsza placówkę konsularną pracowała w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Studiów Politycznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
W 2012 roku za pracę w polskiej dyplomacji i na rzecz Polski otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a Krzyż Złoty otrzymała w 2022 roku. To wysokie polskie odznaczenie między innymi dla sprawnych polskich dyplomatów. Na Węgrzech w 2018 roku Regina Jurkowska otrzymała tamtejszy Złoty Krzyż Zasługi. W Warszawie pracując w Węgierskim Instytucie Kultury znacząco przyczyniła się do promocji węgierskiej kultury i zacieśnienia współpracy między naszymi narodami.
Regina Jurkowska ukończyła filologię węgierską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie na Węgrzech. Potem ukończyła, także studia podyplomowe w Polskiej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Ostatnim Konsulem Generalnym w Chicago był dr Paweł Zyzak, który po zmianie rządu w Polsce opuścił placówkę 30 czerwca. Przed nową konsul zadanie najważniejsze, czyli wzmocnienie relacji Polski z Polonią oraz sprawne zarządzanie administracyjne jedną z największych polskich placówek konsularnych na świecie. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku.
Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com
źródło: informacja własna
zdjęcie: youtube
News Chicago
Bohaterska policjantka Joanna Tys uratowała życie tonącej 26-letniej dziewczynie, która cudem przeżyła!
Odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie Joanny Tys uratowały młodą kobietę. Z nadbrzeża Jeziora Michigan kilku chicagowskich policjantów dopingowało w akcji polską policjantkę. Nie wiadomo dlaczego rówieśniczka naszej policjantki wskoczyła do jeziora. Za uratowanie życia Joanna Tys z pewnością otrzyma specjalną nagrodę.
Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano. Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. 26-letnią dziewczynę Joanna Tys obserwowała od pewnego czasu.
Spacerowała ona wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan. Swoim zachowaniem przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę. Kiedy młoda kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć. Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joanne Tys.
Później z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.
Na popołudniowej czwartkowej konferencji prasowej Joanna Tys podziękowała swojej mamie Małgorzacie Tys za to, że nauczyła ją jeszcze jako dziecko pływać i dopingowała w późniejszych treningach na basenie.
Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.
Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.
Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.
źródło: informacja własna
foto: Radio Deon
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Zrób sobie przerwę. Psycholog Anna Węgierek o zaplanowanym i świadomym odpoczywaniu
Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. Odpoczywamy na wiele różnych sposobów. Styl wypoczynku zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju przeciążeń fizycznych lub psychicznych.
O tym, jak ważny w rozwoju mózgu człowieka jest wypoczynek, mówiła doktor psychologii klinicznej Anna Węgierek. Podkreślała, że każdy potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od codzienności
„Każdy z nas potrzebuje mieć wakacje i wolny czas. Potrzebujemy też zmienić otoczenie, ludzi, miejsce, a przede wszystkim to, co robimy na co dzień. Musimy wychodzić z codziennej monotonii. Zobaczenie czegoś nowego, inne emocje, i w związku z tym pojawiające się endorfiny, dają nam energię do działania”.
Każdy trochę inaczej rozumie termin „wypoczynek”. Jedni chcą wyjechać, inni zostają w domu. Według doktor psychologii nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby robić coś innego niż zwykle, bo jest to istotne dla rozwoju naszego mózgu
„Jest wielka grupa ludzi, którzy nie potrzebują nigdzie wyjeżdżać. Chcą oni zostać w domu i mieć totalny spokój. Cały czas trzeba jednak robić nowe rzeczy, bo wtedy nasza mózgowa bateria odzyskuje pełną energię. Pamiętajmy o tym, jak działa nasz mózg. Jeżeli mamy monotonię, nie czytamy nowej książki, nie oglądamy nowego filmu, nie śpiewamy, nie tańczymy, wtedy on się nie rozwija”.
Odpoczywać należy świadomie
Doktor Anna Węgierek mówi o tym, że odpoczywać należy świadomie, planując i wybierając to, co lubimy robić. Dotyczy to nie tylko wakacji, ale każdego codziennego dnia
„Każdego dnia, gdy przychodzimy z pracy i są z nami nasi najbliżsi, chowajmy telefon do torebki, wyłączmy telewizor. Uciekajmy od natłoku informacji. Miejmy jakąś własną barierę. Świadomie wybierajmy, jak chcemy spędzać czas. Świadomie, to znaczy wiedząc, jakie są tego konsekwencje. Planujmy też rzeczy na przyszłość i stawiajmy sobie nowe zadania, na przykład< jutro przeczytam nową książkę>”.
Wegierek Psychology Center, Inc
Telefon: 708 710 8819
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com
-
News USA4 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
„Kosmiczny” dom z połowy wieku w Barrington sprzedano w jeden dzień
-
News USA3 tygodnie temu
Sprawca brutalnego zabójstwa nauczycielki z Memphis nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 dni temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Modlitwa i wdzięczność – polska tradycja Wszystkich Świętych na emigracji i w Ojczyźnie
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago zatrudnia setki pracowników mimo zamrożenia naboru – czy nastąpi finansowy krach?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Groźny wypadek w Niles: Kierowca, który uderzył w dom jest w stanie krytycznym